cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی چیست ؟ – اتوماسیون صنعتی – plc

plc
فهرست مطالب

اتوماسیون صنعتی مجموعه ای از فناوری هاست که از سیستم ها و ابزارهای کنترل کننده مانند نرم افزارهای کامپیوتری و رباتیک، استفاده می کند تا انجام فرایند های صنعتی و ماشینی اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت انسان را ممکن سازد. در این مطلب به نقش PLC در اتوماسیون صنعتی می پردازیم.

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی چیست

اتوماسیون صنعتی باعث از بین رفتن خطاهای انسانی، کاهش هزینه ها، صرفه جویی در وقت و عملکرد برتر می شود .

ابزار های اتوماسیون صنعتی

برای اتوماسیون صنعتی دامنه ی گسترده ای از ابزارها لازم است. این ابزار ها شامل سیستم های کنترلی مختلفی هستند که دستگاه ها و سیستم های مختلف را که جنبه های فرایند تولید را تحت تأثیر قرار می دهند دربر می گیرند. در ادامه ابزار های اصلی معرفی شده اند .

کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر (PLC)

PLC یک سیستم کنترلی دیجیتالی و کامپیوتری است که برای کار کردن در محیط های سخت، به صورت مقاوم ساخته شده است و برنامه ریزی شده است تا در فرایندهای صنعتی اقداماتی اتوماتیک انجام دهد.

PLC دائماً بر مجموعه نظارت می کند و از طریق ورودی ها و سنسورها اطلاعاتی را دریافت می کند، آن ها را پردازش می کند و دستگاه های خروجی مربوطه را فعال می کند تا انجام فرایند های صنعتی یا ماشینی را تکمیل کنند .

کنترل نظارتی و کسب داده ها (SCADA)

سیستم های SCADA فرایند های صنعتی را تحت نظارت و کنترل خود دارند. این سیستم داده های واقعی را از طریق تعامل مستقیم با دستگاه هایی همچون سنسورها و PLC ها به دست می آورد و آن ها را پردازش می کند، سپس وقایع را در یک فایل لگاریتمی ثبت می کند.

سیستم SCADA برای تجزیه و تحلیل داده ها اهمیت دارد و باعث می شود در رابطه با بهینه سازی فرایندهای صنعتی تصمیمات مؤثری گرفته شود .

رابط های ماشین_انسان (HMI)

برنامه ی HMI یک برنامه ی نرم افزاری است که تعامل و ارتباط میان یک فرد اپراتور و یک ماشین یا سیستم تولیدی را ممکن می سازد.

این نرم افزار داده های پیچیده را به اطلاعات در دسترس ترجمه می کند و با این کار سبب کنترل بهتر فرایند تولید و استفاده ی بهتر از این اطلاعات می شود .

شبکه ی عصبی مصنوعی (ANN)

سیستم ANN یک سیستم محاسباتی است که مشابه مغز انسان، از مجموعه ای از گره های عصبی متصل به هم ساخته می شود. سیستم ANN، روشی را که مغز انسان از طریق آن اطلاعات را تجزیه و تحلیل و پردازش می کند شبیه سازی می نماید .

سیستم کنترل توزیع شده (DCS)

سیستم کنترل توزیع شده یا سامانه ی کنترل پراکنده یک شبکه ی نظارتی مرکزی است که بین دستگاه ها ارتباط برقرار می کند تا بتواند المنت های مختلف یک سیستم اتوماتیک را کنترل کند .

رباتیک

ربات ها می توانند در شرایط سخت یا پیچیده، به طور کارآمدی کارها را انجام دهند، کیفیت و جریان تولید را بهبود بخشند، و امنیت کارکنان را افزایش دهند. به علاوه، ربات ها می توانند زندگی روزمره را نیز راحت تر و خوشایندتر سازند .

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی چیست ؟

کنترل کننده های برنامه پذیر مانند کامپیوترهای صنعتی هستند. PLC ها می توانند به عنوان واحدهای مستقلی فعالیت کنند و به طور دائم بر فعالیت های خاص ماشین ها نظارت داشته و انجام فرایند ها را خودکار سازی کنند.

PLC ها می توانند به صورت شبکه ای باشند و همچون یک شبکه تمام خط تولید را کنترل کنند. PLC ها می توانند با نظارت و کنترل تعداد زیادی از سنسور ها و محرک ها سازگاری داشته باشند؛ آن ها سیگنال های الکتریکی را پردازش می کنند و از آن ها برای انجام هرگونه دستورات از پیش برنامه ریزی شده ای استفاده می کنند.

از PLC ها در صنعت برای افزایش قابلیت اطمینان، ثبات سیستم و عملکرد، به حداقل رساندن نیاز به وجود اپراتورهای انسانی و درصد خطاهای انسانی استفاده می کنند .

دوره آموزش plc  به صورت کامل و صفر تا صد در مجتمع فنی البرز برگزار می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟