راهنمای نصب صحیح دوربین مداربسته – نحوه نصب سیستم حفاظتی

راهنمای نصب انواع مختلف دوربین های مدار بسته

در این دستورالعمل مرحله به مرحله برای نصب یک سیستم می خواهیم در مورد مواردی که قبل از نصب باید به خاطر داشته باشیم، ابزارهای مورد نیاز، و روش نصب سیستم های مختلف صحبت کنیم.

  1. طرحی از سیستم خود بکشید تا مطمئن شوید که دوربین ها تمام محوطه ی خانه و محل کارتان را پوشش می دهند. برخی از نقاط کلیدی برای نصب دوربین عبارتند از جلوی درب وروردی و خروجی، ورودی و محوطه ی پارکینگ، راه پله ها و پنجره هایی که رو به خیابان نیستند.
  2. راهنمای نصب انواع مختلف دوربین ها.

 

الف) سیستم اترنت یا تغذیه از شبکه (POE)

              نصب سیستم حفاظتی

فهرست اجزای مورد نیاز

ضبط کننده ی ویدیوی اینترنتی (NVR) : این دستگاه معادل دستگاه DVR در سیستم های آنالوگ می باشد و فیلم فرستاده شده از دوربین ها را دریافت و ذخیره می کند.

مانیتور : این دستگاه برای نشان دادن ویدیویی که دوربین ها می گیرند به صورت زنده و یا تماشای فیلم گرفته شده در زمانی دیگر استفاده می شود.

هارد دیسک : برای ذخیره ی فیلم مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً NVR ها دارای هارد دیسک داخلی هستند اما گاهی ممکن است به یک کامپیوتر متصل شوند.

دوربین های POE دارای پروتکل اینترنتی(IP) : برای مشاهده و ذخیره ی مناطق تحت حفاظت استفاده می شوند.

انژکتور POE : این وسیله به خروجی ایترنت ولتاژ می دهد تا به اتصال مطمئن  POE برسد.

کابل اترنت (Cat5E) : این کابل برای رساندن برق و ویدیو به اجزا استفاده می شود.

آداپتور برق انژکتور : برای برق رسانی به انژکتور از این ابزار استفاده می شود.

 

راهنمای نصب

فرایند نصب PoE  شبیه به نصب سیستم آنالوگ است که در مطلب قبلی درباره ی آن توضیح داده شد، اما این سیستم نیازمند سیم کشی کمتری است .

محل قرار گرفتن NVR و مانیتور، و طرز چیدمان دوربین های IP را تعیین کنید. محل قرار گرفتن NVR شما باید در نزدیکی یک پریز برق و در مرکز ناحیه ای که بیشتر دوربین ها در آن جا جاگذاری شده اند باشد .

کابل اترنت را به درگاه مشخص خود در NVR متصل کنید. انتهای دیگر کابل را به انژکتور PoE وصل کنید.

همچنین باید دومین سیم اترنت را به خروجی انژکتور وصل کنید. حالا انتهای دیگر سیم را به دوربین IP متصل کنید. اگر NVR شما PoE را ساپورت می کند، شما می توانید انتهای دیگر کابلی را که به آن متصل شده است مستقیماً به دوربین ها متصل کنید .

برق NVR، دوربین ها و انژکتورها را وصل کنید. شما باید چند دقیقه صبر کنید تا سیستم پیکربندی اولیه ی خود را کامل کند .

از طریق یک کابل معمولی VGA یا HDMI، NVR را به مانیتور وصل کنید. پس از اتصال مانیتور را روشن کنید.

فرایند نصب و وضعیت عملکرد سیستم را بررسی کنید. دوربین های شما باید ویدیوهای واضح و ثابتی را به مانیتور برسانند.

 

سیستم های مدار بسته ی بی سیم

                    نصب دوربین مداربسته  

 

فهرست اجزای مورد نیاز

NVR : این دستگاه عملکردی مشابه دستگاه DVR در سیستم های آنالوگ دارد و فیلم های ویدیویی را جمع آوری، پردازش و ذخیره می کند.

مانیتور : مانند دیگر سیستم ها مانیتور می تواند ویدیو های زنده و یا از قبل ذخیره شده را نمایش دهد .

دوربین های بی سیم : این دوربین ها بر نواحی تحت حفاظت نظارت کرده و ویدیو ها را ذخیره می کنند و بدون استفاده از سیم آن ها را به مرکز کنترل می فرستند.

پریز برق / سیم رابط ( اختیاری ) : اگر دوربین های شما دارای باتری های داخلی باشند نیازی به این وسایل نیست.

راهنمای نصب

دوربین های بی سیم را در محل های انتخاب شده قرار دهید.

مانیتور و NVR را در مناطق مشخص شده ی خود قرار دهید. به دلیل اینکه دوربین های شما بی سیم هستند محل قرار گرفتن NVR شما باید در محدوده ی سینگنال تمام دوربین ها و به دور از پارازیت ها باشد .

دستگاه NVR را به پریز برق متصل کرده و آن را روشن کنید. سپس NVR را به مانیتور وصل کرده و مانیتور را روشن کنید. تمام دوربین های بی سیم نصب شده ی خود را روشن کنید.

هنگامی که دوربین ها روشن هستند، NVR باید به صورت خودکار تمام آن ها را بیابد. مدت زمانی که طول می کشد تا NVR دوربین ها را پیدا کند به عوامل مختلفی همچون قدرت سیگنال ها و فاصله ی بین دوربین ها و NVR بستگی دارد.

اگر دستگاه NVR نمی تواند یک دوربین را پیدا کند، دوربین را در جایی نزدیک تر به NVR نصب کنید و یا دفترچه راهنمای عیب یابی را مطالعه کنید.

سیستم خود را به طور واقعی راه اندازی کرده و آن را آزمایش کنید. شما می توانید هر دوربین را جداگانه بررسی کنید تا مطمئن شوید یک تصویر ویدیویی ثابت، زنده و با کیفیت بالا به مانیتور ارسال می کند.

 

نصب یک سیستم حفاظتی مدار بسته توسط خودتان می تواند پول زیادی را برای صاحبان خانه و مغازه ها یا شرکت ها حفظ کند. با داشتن ابزارها ی مورد نیاز با کیفیت، شما می توانید به راحتی با استفاده از راهنمای مرحله به مرحله ی گفته شده، سیستم دلخواه خود را نصب کنید .

 

دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته و انواع سیستم حفاظتی به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *