cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

علت صدا دادن کمپرسور کولر گازی و راه های رفع آن

فهرست مطالب

انواع کمپرسور کولر گازی
انواع کمپرسور کولر گازی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری استفاده از کولرهای گازی در فصل تابستان گسترش زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا از کولرهای گازی یا اسپیلت ها به جای کولرهای آبی استفاده نمایند. میزان خنک کردن کولرهای گازی به نسبت کولر آبی بیشتر بوده و همچنین این کولرها دارای مزایای دیگری نیز می باشند. با وجود تمام مزایایی که برای کولرهای گازی وجود دارد، ممکن است مشکلاتی نیز برای آنها به وجود آید که نیاز است تا اولین فرصت نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. یکی از این مشکلات ایجاد صداهای بلند و غیر معمول در کمپرسور کولر گازی می باشد که می تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. در این مقاله به علت صدا دادن کمپرسور کولر گازی و راه های رفع آن پرداخته شده است.

آشنایی با کولر گازی و نحوه عملکرد آن

کولر گازی سیستمی سرمایشی می باشد توسط فرایند تبخیر مایع مبرد کار می کند و هوای گرم را گرفته و هوای خنک را به بیرون می راند. کولرهای گازی در دو دسته کولر گازی یک تکه و دو تکه طبقه بندی می شوند که به انواع دو تکه آن اسپیلت نیز گفته می شود و این وسیله از محبوبیت زیادی در میان مردم برخوردار است.

کولرهای گازی از اجزای مختلفی مانند کمپرسور، کندانسور، لوله مویین، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است. وظیفه اواپراتور جذب کردن گرمای محیط می باشد و کمپرسور به خنک کردن گاز مبرد می پردازد. عملکرد کندانسور نیز به این صورت است که به خنک کردن مبرد می پردازد.

ممکن است به علل مختلفی کولر گازی دچار اختلال و مشکل شود که از جمله این مشکلات می توان به صدا دادن آن اشاره کرد. در ادامه مطلب به علت صدا دادن کمپرسور کولر گازی و راه های رفع آن پرداخته شده است.

پیشنهاد ویژه: آموزش نصب و تعمیر کولر گازی

علت صدا دادن کمپرسور کولر گازی و راه های رفع آن

انواع کمپرسور کولر گازی
انواع کمپرسور کولر گازی

گاهی اوقات ممکن است که صداهای غیر معمولی از کولر گازی بلند شود که علت آن نیز مشخص نیست. صدا دادن کولر گازی می تواند ناشی از علل مختلفی باشد. کولرهای گازی از دو قسمت پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده اند که این صدا دادن ممکن است مربوط به خرابی قطعات مختلف در هر یک از این بخش ها باشد.

کمپرسور که موتور دستگاه می باشد و از یک سیم پیچ و روتور تشکیل شده است در صورت فرسودگی و سرویس نشدن می تواند باعث بروز سر و صدا در کولر گردد. کمپرسور به دلایل مختلفی علاوه بر فرسودگی دچار اختلال و صدا دادن می گردد که در ادامه گفته شده است.

دلیل سر و صدای کمپرسور در کولر گازی

در صورتی که کولر گازی مدت زمان زیادی روشن باشد و استراحت نکرده باشد امکان داغ شدن آن و به دنبال آن ایجاد سر و صدا وجود دارد که در این صورت نیاز است تا به مدت چند ساعت کولر را خاموش نمود تا استراحت کند.

همچنین ممکن است که کمپرسور به دلایلی دچار نشتی روغن شده باشد که این مورد نیز می تواند باعث ایجاد سر و صدا توسط کمپرسور گردد. در صورتی که زمانی که کولر روشن است، کمپرسور در حال لرزش باشد باعث ایجاد صداهای غیر معمول و بلند می گردد.

گاهی اوقات با قطع برق و کار کردن کولر گازی امکان به وجود آمدن سر و صدا وجود خواهد داشت. علت صدا دادن کمپرسور کولر گازی  و راه های رفع آن می تواند به یافتن دقیق مشکل و اقدام برای برطرف کردن آن کمک بسیاری نماید.

گاهی ممکن است دلیل صدا دادن کمپرسور کولر گازی شکستن پایه های کمپرسور باشد که نیاز به تعویض آن می باشد. تراز نبودن کولر گازی نیز می تواند در صدا دادن آن نقش داشته باشد.

راه های رفع صدا دادن کمپرسور کولر گازی

در ابتدا نیاز است تا نسبت به تراز بودن دقیق کولر گازی مطمئن شوید تا در صورتی که صدا دادن به این علت به وجود آمده باشد، نیازی به تعویض قطعات دیگر کولر گازی نباشد.

در صورتی که صدا دادن ناشی از زیاد روشن بودن کولر گازی ایجاد شده باشد لازم است تا چند ساعت آن را خاموش نموده تا موتور دستگاه استراحت کند. به طور کلی روشن بودن کولر گازی به صورت 24 ساعت شبانه روز کار درستی نیست و حتما نیاز به خاموش کردن آن به مدت چند ساعت می باشد.

لازم است تا گاهی اوقات موتور یا کمپرسور کولر گازی را سرویس و روغن کاری نمود. اما باید توجه کرد که مقدار زیاد روغن به موتور آسیب زده و باعث ایجاد سر و صدا در آن می گردد.

در صورت صدا دادن کمپرسور کولر گازی بهتر است که به قیمت موتور دستگاه نگاهی بیندازید و از فیکس بودن آن اطمینان حاصل کنید.

در پایان  ذکر این نکته لازم است که در صورتی که علت صدا دادن کمپرسور کولر گازی و راه های رفع آن را متوجه نشدید به هیچ عنوان به صورت خودسر به تعمیر کولر نپردازید چرا که ممکن است خطرات جبران ناپذیری شما را تهدید کند. بهترین کار اطلاع به یک تعمیرکار جهت رفع مشکل کولر گازی می باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + هفده =

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟