cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

انواع دوربین مدار بسته

انواع دوربین مدار بسته
فهرست مطالب

محافظت از عزیزان و دارایی ها، به ویژه برای کسانی که مجبور هستند به دلایل مختلف مانند کار، سفر کنند و در خانه خود حضور نداشته باشند، یکی از بزرگترین دغدغه هاست. سیستم های امنیتی مختلف، توانسته اند تا حد زیادی این مشکل را رفع کنند. به این صورت که نصب انواع دوربین های مدار بسته، با ویژگی ها و قابلیت های شگفت انگیز، می تواند شما را از اوضاع و احوال افراد و شرایط امنیتی محل کار یا زندگی تان آگاه کند.

در این مقاله قصد داریم شما را با یک بخش از سیستم های امنیتی یعنی انواع دوربین مدار بسته آشنا کنیم. دوربین ها انواع مختلفی دارند و در شرایط متفاوت، انتخاب و استفاده می شوند. برای داشتن یک انتخاب درست، شناخت از مشخصه های فنی یک دوربین، حائز اهمیت است. پس از انتخاب بر مبنای دانش و اطلاعات، می توانید از نصاب بخواهیددوربین را برای شما نصب کند.

همچنین اگر تمایل به این کار فنی دارید، می توانید در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته در کرج که توسط آموزشگاه فنی البرز برگزار می شود، شرکت کنید تا قادر به نصب این تجهیزات امنیتی بسیار مفید شوید. البته در کنار این دوره می توانید با شرکت در دوره های آموزش نصب دزدگیر اماکن در کرج و آموزش نصب اعلام حریق در کرج ، مهارت های خود در رابطه با سیستم های امنیتی را کامل کنید.

معرفی انواع دوربین مدار بسته

به صورت کلی این طور گفته می شود که دوربین های امنیتی از نظر تکنولوژی به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. در این مطلب شما انواع دوربین مدار بسته را برای کاربردهای مختلف، آنالوگ و دیجیتال در کنار یکدیگر، خواهید شناخت.

دوربین های بیسیم

دوربین های بی سیم با انتقال فیلم دوربین از طریق فرستنده رادیویی (RF) کار می کنند. ویدئو به گیرنده ای ارسال می شود که به یک دستگاه ذخیره سازی داخلی یا از طریق فضای ذخیره سازی ابری متصل است. از طریق مانیتور یا گیرنده خود، پیوند آسانی برای دسترسی به تمام تصویر یا کلیپ های ویدیویی خود خواهید داشت.

دوربین مدار بسته بی سیم

به دلیل پنج عملکرد استاندارد است که دوربین های بی سیم در سیستم های امنیتی کاربرد دارند. این پنج مورد عبارتند از:

  • تشخیص حرکت
  • فناوری بی سیم
  • ضبط برنامه ریزی شده
  • مشاهده از راه دور
  • ذخیره سازی ابری خودکار

فناوری بی سیم

سیستم‌ های دوربین امنیتی بی ‌سیم در مراحل نصب سیم‌ کشی حجیم و مزاحم، که در دوربین های سیمی استفاده می شوند، ندارند. چه در داخل خانه چه خارج از آن، دوربین‌ های سیمی دارای یک نقص عمده هستند؛ سیم‌ ها می ‌توانند به سارقین هشدار دهند که یک سیستم نظارتی در محل وجود دارد و آنها می ‌توانند به طور بالقوه سیم ‌ها را قطع کنند تا از شناسایی شدن جلوگیری کنند. با سیستم‌های دوربین امنیتی بی‌سیم، هیچ سیمی وجود ندارد که به دزدها یا متجاوزین هشدار دهد که تحت نظارت هستند، و سیگنال شبکه همچنان ارسال می ‌شود، حتی اگر برق قطع شود.

دتکتور حرکت

دوربین بی ‌سیم را می‌توان با فناوری حسگر حرکتی مجهز کرد که هم از نظر انرژی کارآمدتر است و هم از نظر ایمنی. دوربین ‌های امنیتی که دارای آشکارسازهای حرکتی هستند، هر زمان که حرکت را در محدوده احساس کنند، به‌ طور خودکار شروع به ضبط می‌ کنند. در برخی دوربین ها، لنز دوربین به طور خودکار خود را در جهت حرکت قرار می دهد و ضبط را شروع می کند.

ضبط برنامه ریزی شده

یکی از بزرگترین مزیت های دوربین های بی سیم، گزینه ای برای کنترل برنامه ضبط سیستم شما است. جدای از دریافت کلیپ های ویدئویی هر زمان که حرکت تشخیص داده می شود، زنگ هشدار یا حسگر فعال می شود. در نتیجه برنامه ریزی سیستم نظارت برای ضبط خودکار در زمان های خاص آسان است.

این ویژگی ایمنی به شما این امکان را می دهد که مطمئن شوید خانه شما تا حد امکان ایمن است. چه از راه دور بچه‌ها را بعد از مدرسه زیر نظر داشته باشید، مراقب پرستار کودک باشید یا صرفاً اطمینان حاصل کنید که پرسنل استخدام شده در حالی که شما در محل نیستید کار خود را انجام می‌دهند، ضبط برنامه‌ریزی شده تضمین می‌کند که همیشه از آنچه در خانه با محل کارتان می‌گذرد مطلع هستید.

فضای ذخیره ابری

در میان بسیاری از ویژگی های پیشرفته سیستم نظارت خانگی بی سیم ، ذخیره سازی ابری یکی از اجزای کلیدی است که همه آن را به هم متصل می کند. تمام تصاویر و کلیپ های ویدیویی ضبط شده با سیستم نظارت به طور خودکار از طریق شبکه Wi-Fi منزل شما به فضای ذخیره سازی ابری منتقل می شوند. این فضای ذخیره‌سازی راحت به شما امکان می‌دهد در هر زمان از کنترل پنل خانه، به داده ها دسترسی داشته باشید.

دسترسی از راه دور

در نهایت، جزء کلیدی که سیستم های نظارت بی سیم را راحت تر از هر چیز دیگری می کند، دسترسی از راه دور  است.

این نوع دوربین ها به شما امکان می دهد از راه دور به تمام سیستم های نظارتی خانه خود از حساب آنلاین یا برنامه تلفن همراه دسترسی داشته باشید، نظارت، کنترل و تنظیم کنید.

این بدان معناست که می توانید خانه خود را از هر جایی کنترل، نظارت و مدیریت کنید، چه در خانه باشید، چه در تعطیلات، در محل کار یا در ماشین خود. هر کجا که بروید، می توانید به آنچه در خانه یا محل کار اتفاق می افتد دسترسی داشته باشید و ببینید.

دوربین Dome

نام دوربین های Dome به خاطر شکل آن هاست و برای سیستم های امنیتی داخلی استفاده می شود. شکل گنبدی این دوربین ها به آنها اجازه می دهد که نامحسوس باشند زیرا تشخیص جهت دوربین ها دشوار است. با این حال، هنوز هم برای چشم قابل مشاهده است. آنها به طور گسترده در فضاهای کوچک استفاده می شوند. از آنجایی که روی سقف اتاق نصب می شوند، بیشتر ایمن هستند. برخی از دوربین‌های گنبدی با نورهای مادون قرمز طراحی شده‌اند که به آنها امکان می‌دهد در شرایط کم نور فیلم بگیرند.

دوربین امنیتی دام

هدف

  • نظارت تصویری در فروشگاه ها و دفاتر کوچک تر

دوربین بولت یا گلوله

دوربین‌ های بولت دارای طراحی استوانه ‌ای بلند و مخروطی هستند که شبیه یک فشنگ مهمات بزرگ است. آنها بیشتر در فضای باز استفاده می شوند، به ویژه در مناطقی که برد طولانی لازم است، مانند حیاط خلوت و پارکینگ. آنها در داخل محفظه هایی نصب می شوند و معمولاً ضد آب هستند. اکثر دوربین های بولت دارای طول ثابتی هستند که امکان زاویه دید تا 80 درجه را فراهم می کند. دوربین گلوله معمولاً با یک لنز ثابت یا وریفوکال نصب می شود.

دوربین بولت

هدف

  • نظارت از راه دور تا ارتفاع 40 فوت
  • مقاوم در برابر آب و هوا در فضای باز

دوربین C-Mount

دوربین مدار بسته C-Mount می تواند از لنزهای جداشدنی برای اهداف مختلف استفاده کند. به طور معمول، یک دوربین مدار بسته می تواند تا 35 فوت ضبط کند. با این حال، اگر به نظارت فراتر از این فاصله نیاز دارید، یک دوربین C-Mount با یک لنز خاص می‌تواند به این هدف دست یابد. لنزهای وریفوکال اغلب برای تنظیم دقیق فاصله کانونی و زاویه دید استفاده می شود. آنها را می توان بدون از دست دادن تمرکز بزرگنمایی و کوچکنمایی کرد.

هدف

  • برای دستیابی به زوم متغیر در نظارت

دوربین های hd

دوربین‌های مداربسته HD می‌توانند با نرخ فریم بالا و کیفیت HD ضبط کنند که نسبت به سایر دوربین‌ های مداربسته رزولوشن بالاتری دارد. این نوع دوربین می تواند جزئیات دقیق تری را ثبت کند و در عین حال به اپراتور این امکان را می دهد که بدون از دست دادن کیفیت تصویر بزرگنمایی کند.

هدف

  • در مکان‌های بسیار پیشرفته، دوربین‌های مداربسته HD به خوبی کار می‌کنند، مانند بانک‌ها

دوربین های IP

دوربین IP می تواند ضبط ها را از طریق اینترنت منتقل کند. ممکن است نیاز به اتصال سیم داشته باشد یا نباشد. بله، روی فناوری بی سیم هم کار می کند. در مقایسه با دوربین آنالوگ، نصب آن آسان است. امکان ارسال ضبط در فاصله دور بدون نیاز به تقویت برق با استفاده از کابل وجود دارد.

دوربین مدار بسته ip

دوربین های روز/شب

یکی از انواع دوربین مدار بسته، دوربین های روز/شب هستند.دوربین‌های روز/شب شرایط نوری متفاوت را جبران می‌کنند تا دوربین بتواند تصاویر را بگیرد. اینها عمدتاً در برنامه های کاربردی در فضای باز استفاده می شوند که به عنوان مثال، دوربین امنیتی برای یک پارکینگ در فضای باز قرار می گیرد. در بسیاری از موارد، واحدها دارای محدوده دینامیکی گسترده برای عملکرد در تابش خیره کننده، نور مستقیم خورشید، بازتاب ها و نور پس زمینه قوی 24/7 هستند.

تا این قسمت از مقاله با تعدادی از انواع دوربین مدار بسته شما را آشنا کردیم. باید بدانید تنوع این محصولات بیشتر از لیست بالاست که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. انواع دوربین مدار بسته خانگی ، مخفی، دوربین های با ضبط صدا و … از بین مدل هایی که در بخش های قبل گفته شد انتخاب و استفاده می شوند.

در ادامه بیایید ببینیم یک دوربین مدار بسته از چه اجزایی تشکیل شده است.

قطعات دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ به قطعات مختلفی مانند دوربین آنالوگ، DVR، مانیتور آنالوگ، کابل شبکه و کابل کواکسیال نیاز دارد.

دوربین آنالوگ

دوربین های آنالوگ رزولوشن کمتری نسبت به دوربین های IP با رزولوشن تا 8 مگاپیکسل دارند. بسته به نوع DVR که استفاده می کنید، می توانید از یک دوربین آنالوگ با حداکثر 16 کانال دوربین در یک سیستم آنالوگ استفاده کنید.

دستگاه دی وی آر (DVR)

DVR مخفف Digital Video Recorder است که به عنوان جزئی برای ذخیره فیلم های ضبط شده از دوربین های آنالوگ عمل می کند.

در حال حاضر، بسیاری از دستگاه‌های DVR به ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند دسترسی از راه دور هنگام اتصال به شبکه LAN یا اینترنت، مجهز به نرم‌افزاری که می‌تواند به شما در تجزیه و تحلیل ویدیوها کمک کند، و همچنین یک ویژگی مالتی پلکس که می‌تواند ضبط صفحه تقسیم شده را به طور همزمان نمایش دهد، مجهز هستند.

دستگاه dvr

مانیتور آنالوگ

دقیقاً مانند یک مانیتور به طور کلی، که برای نمایش نتایج نظارت دوربین عمل می کند. فقط مانیتور آنالوگ باید همان کانکتور DVR را با استفاده از کابل کواکسیال داشته باشد.

کابل کواکسیال

نوعی کابل مسی که با یک محافظ فلزی پوشیده شده است که می تواند تداخل سیگنال انتقال را مسدود کند. این کابل دارای سرعت انتقال 10 مگابیت بر ثانیه تا 100 مگابیت در ثانیه با حداکثر طول 500 متر است و می تواند به حداکثر 30 دستگاه متصل شود.

کابل شبکه

کابل شبکه یا LAN، دوربین امنیتی را به یک LAN متصل می کند.

قطعات دوربین مدار بسته IP

دوربین مداربسته IP به قطعات مختلفی مانند دوربین های IP، سوئیچ ها، NVR، ایستگاه های مانیتورینگ و کابل های نوع Cat6 یا Cat5e نیاز دارد.

دوربین تحت شبکه

دوربین IP مخفف دوربین پروتکل اینترنت است که به DVR مانند دوربین مداربسته آنالوگ نیاز ندارد، اما همچنان به یک دستگاه اضافی به نام سوئیچ نیاز دارد.

پس از اتصال به سوئیچ، سیگنال دیجیتال در دستگاه NVR ذخیره می شود که همچنین مجهز به نرم افزاری است که می تواند به شما در تجزیه و تحلیل ویدیوها کمک کند. فرض کنید یک پلاک خودرو پیدا می شود که نمی توان آن را در دستگاه آنالوگ دوربین مداربسته انجام داد.

در صورت اتصال به اینترنت می توانید به دوربین IP دسترسی داشته باشید و همچنین با کمک نرم افزار داخلی آن را دانلود کنید. وضوح تصویر نمایش داده شده توسط دوربین IP بسیار بالاتر از دوربین مداربسته آنالوگ است که حداکثر 30 مگاپیکسل یا بیشتر است.

علاوه بر این، دوربین IP نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ فشرده‌تر و پیچیده‌تر است، حتی اگر از دوربین بی‌سیم استفاده کنید جمع‌وجورتر است. با این حال، دوربین های بی سیم اغلب با سیگنال های بد مختل می شوند به طوری که نمایش تصویر دچار اعوجاج می شود.

سوئیچ

سوئیچ قطعه ای است که سیگنال دوربین را به داده دیجیتال تبدیل می کند و سپس داده ها را به NVR و مانیتور ارسال می کند.

NVR

NVR یا Network Video Recording مؤلفه ای است که برای ذخیره داده ها استفاده می شود و حاوی نرم افزاری است که می تواند به شما در تجزیه و تحلیل ضبط ها کمک کند.

کابل نوع Cat

کابل Cat یک رسانه انتقال است که در سیستم‌های دوربین مداربسته IP استفاده می‌شود که دارای قابلیت انتقال داده بین 100-100 مگابیت بر ثانیه هستند. این کابل همچنین دارای مزیت زمان پاسخگویی با تاخیر کم در هنگام انتقال داده است.

این کابل به دلیل ساختار کابل پیچ خورده در داخل دارای سرعت انتقال بالا و کمترین تداخل است و با یک اسپلین نایلونی ایزوله شده است تا به حذف تداخل تداخل کمک کند.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟