cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

مادربرد کامپیوتر سوخته است، چگونه می توان آن را تعمیر کرد ؟

مادربرد کامپیوتر
فهرست مطالب

تخته مادربرد کامپیوتر یکی از قطعات اصلی کامپیوتر است که مسئول عملکرد عادی آن می باشد. این بُردها به نام مادر برد یا برد اصلی معروف هستند. مادربردها در واقع تخته مدارهای چاپی هستند که دارای مقاومت ها، ترانزیستورها، خازن ها و دیگر قطعات الکترونیکی هستند. دمای مادربردها توسط هیت سینک و فَن کنترل می شود.گاهی اوقات با گذشت زمان دمای کامپیوتر بیش از اندازه بالا می رود و این مسئله می تواند باعث آسیب دیدن تخته مدار و نیاز آن به تعمیر شود.به جای این که مادربرد را به طور کلی دور بیاندازید و یک مادربرد جدید خریداری کنید، با داشتن مقداری مهارت فنی و با استفاده از چند ابزار، شما می توانید خودتان مادربرد را تعمیر کنید.

دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز برگزار می شود.

مادربرد کامپیوتر چیست
مادربرد کامپیوترمادربرد کامپیوتر

مراحل  تعمیر مادربرد کامپیوتر

مرحله ی 1

با استفاده از پیچ گوشتی پیچ های روی کیس را باز و پنل را جدا کنید. کیس کامپیوتر را روی یک میزکار صاف و تمیز قرار دهید به گونه ای که مادربرد رو به بالا باشد.با قطع اتصال همه ی کابل های روبان و کانکتورهای سیم، تمام اتصال تمام اجزا به مادربرد را قطع کنید. برای این که بتوانید به درستی کابل های روبان و کانکتورها را دوباره سرجای خود وصل کنید از مدار یک عکس بگیرید و یا با یک مداد محل قرار گیری آن ها را در دفترچه ای یادداشت کنید.

مرحله ی 2

برای باز کردن پیچ هایی که مادر برد را به شاسی کامپیوتر متصل کرده اند از یک پیچ گوشتی استفاده کنید. همه ی لاستیک ها واشرهای نارسانا را پیدا و جدا کنید، سپس آن ها را به ترتیب روی میز بگذارید.پس از جدا کردن مادربرد از کامپیوتر، کیس را از روی میز بردارید. روی مادربرد به دنبال نقاط قهوه ای یا مشکی بگردید. هر دو طرف مادربرد را نگاه کنید تا متوجه شوید که آیا سوختگی عمیق بوده و به طرف دیگر نفوذ کرده است یا خیر.

اگر فقط یک طرف سوخته است با استفاده از یک چاقوی نوک تیز همه ی مواد سوخته را از سطح برد بتراشید.

مرحله ی 3

دو لبه ی قسمت آسیب دیده را بررسی کنید که مسیر رسانای مدار آسیب ندیده باشد. مواد سوخته را از سرتا سر مسیر رسانای مدار بتراشید، به این ترتیب می توانید نقاط اتصال را به صورت واضح و دخشان ببینید.از یک پارچه ی نخی و مقداری الکل برای تمیز کردن محدوده ی تراشیده شده که شامل انتهای براق خطوط رسانای مدار می شود، استفاده کنید. مطابق با دستورالعمل ها مقداری اپوکسی مخصوص مدار را داخل یک فنجان پلاستیکی بریزید.

مرحله ی 4

با استفاده از یک تکه پارچه ی نخی اپوکسی مخصوص تخته مدار را روی ناحیه ی آسیب دیده بریزید. این کار باعث می شود که سطح قسمت تراشیده شده با نقاط دیگر تخته مدار یکسان شود.با استفاده از نوک یک اسپاتول کوچک روی اپوکسی را صاف کنید تا سطحی هموار ایجاد شود. اپوکسی را روی مسیرهای رسانای تمیز شده نکشید. اجازه دهید که اپوکسی خشک شود و مدار را ترمیم کند.

مرحله ی 5

با استفاده از یک کاتر کوچک مقداری سیم باریک را برش دهید. بلندی سیم باید به اندازه ای باشد که بتواند شکاف ایجاد شده در منطقه ی سوخته را پوشش دهد و دو انتهای هر یک از مسیرهای رسانای مدار را به هم وصل کند.با استفاده از لحیم و کمی سیم لحیم دو انتهای مسیر رسانا را لحیم کاری کنید. هنگامی که یک سر سیم را لحیم کردید و می خواهید سر دیگر را وصل کنید، کمی فرصت بدهید که محل لحیم شده سرد شود.

مرحله ی 6

نوک دستگاه لحیم را روی سیم لحیم بگیرید تا آب شود و قطره ی لحیم ایجاد شود. سپس با استفاده از موچین سر دیگر سیم را وارد این نقطه کنید و اجازه دهید تا این نقطه خنک شود و اتصال برقرار گردد.مقدار دیگری اپوکسی آماده کنید و با استفاده از یک پارچه ی نخی به اندازه ی چند لایه روی سیم بریزید تا آن را بپوشاند. اجازه دهید که اپوکسی خشک شود.

مرحله ی 7

مادربرد را به جایگاه خود بازگردانید و همه ی پیچ های آن را با دست ببندید. فراموش نکنید که همه ی لاستیک ها و واشرها را سرجای خود قرار دهید. همه ی پیچ ها را با پیچ گوشتی محکم کنید.با استفاده از تصویر یا نوشته هایی که ثبت کرده اید همه ی کابل های روبان و کانکتورهای قطعات را به مادربرد وصل کنید. قطعات را به جایگاه خود در درون کیس برگردانید و پیچ های کیس را ببندید.

 

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟