cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نحوه عیب یابی ایسیو خودرو

نحوه عیب یابی ایسیو خودرو
فهرست مطالب

همان طور که می دانید ECU بخش کنترل کننده ی موتور خودروی شماست. این قطعه ی الکترونیکی یک کامپیوتر داخلی است که خودروی شما برای مدیریت انواع سیستم ها و عملکرد های خود به آن وابسته است. موتور و رانشگر بخش هایی هستند که بیش از سایر قسمت ها به ECU وابسته هستند. ایسیو می تواند از طریق مجموعه ای از سنسور ها، تراشه ها و قطعات داخلی خودرو، بازخورد داده ها را به موتور ارسال کند. در این مطلب به بررسی نحوه عیب یابی ایسیو خودرو می پردازیم.ماهیت این بازخورد آن است که مشخص می کند عملکرد بعدی موتور چه خواهد بود. این امر تا حدود زیادی به محاسبه ی میزان هوا و سوخت مورد نیاز در فرایند سوخت و سوز داخلی خودرو کمک می کند. به این ترتیب بازده سوخت بهتر خواهد بود .

تمام سیستم ها و عملکردهای مهم در خودروی شما توسط ECU تنظیم می شوند. اگر در ایسیو مشکلی وجود داشته باشد علائم و نشانه هایی شروع به نشان دادن خود می کنند.زیاد طول نمی کشد که متوجه شوید علت این نشانه ها خرابی ECU است. به محض این که متوجه شدید مشکلی در ایسیو وجود دارد به بررسی آن بپردازید .اکنون به تعدادی از عواملی که باعث خراب شدن یا از کار افتادن ECU می شوند می پردازیم .

باتری خراب

باتری های اتومبیل دارای سلول های الکترونیکی هستند که باید فعال باشند تا ایسیو خودرو هم فعالیت داشته باشد. اگر هر یک از سلول های باتری اتومبیل شما خراب شود اندکی پس از آن ایسیو نیز خراب خواهد شد.هنگامی که تمام سلول ها خراب شده و از کار بیفتند، به طور کلی خودروی شما قادر به فعالیت نخواهد بود. در این صورت حتی نمی توانید استارت بزنید و موتور خودرو را به کار بیاندازید.

بنابراین به علائم هشدار دهنده ی خرابی ECU توجه کنید و سپس فوراً باتری خود را بررسی کنید.پ

زنگ زدگی و فرسایش

ECU دارای چسب هایی است که از نفوذ رطوبت به داخل آن جلوگیری می کنند. با این وجود پس از چند سال این چسب ها دچار فرسایش می شوند.اگر چسب ها بسیار فرسوده و بی مصرف شوند رطوبت راحت تر از لا به لای آن ها به داخل ECU  نفوذ خواهد کرد. این که رطوبت به داخل ایسیو راه پیدا کند بسیار بد است زیرا اجزای داخلی آن دچار زنگ زدگی می شوند.پاگر آثار فرسایش به زودی پاک نشود باعث آسیب دیدن این اجزا خواهد شد. پس از آن یک ECU خراب خواهید داشت .

پایین بودن ولتاژ

از یک ایسیو خودرو نرمال انتظار می رود که ولتاژش حداقل 9 و به صورت ایده آل 12 باشد. سیمهایی وجود دارند که به دهانه ی ایسیو متصل می شوند و به وسیله  آن ها می توانید ولتاژ را اندازه بگیرید.تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که یک ولت سنج را به آن وصل کنید. این وسیله قادر است ولتاژی که از ECU عبور می کند را نشان دهد. اگر میزان ولتاژ 6 و یا کمتر باشد این مسئله موجب بروز مشکل در ECU خواهد شد .

باتری به باتری کردن (جامپ استارت) نادرست

هنگامی که باتری ماشین خود را جامپ استارت یا به اصطلاح باتری به باتری می کنید باید مطمئن شوید که کابل ها را به درستی به به باتری متصل کرده اید.اگر در حالی که سیم ها به درستی متصل نشده اند جامپ استارت را انجام دهید این امر موجب اتصالی کردن ECU و درجا سوختن آن خواهد شد. در چنین مواقعی لازم است ایسیو را تعمیر و یا حتی در صورت امکان تعویض کنید .

خرابی استارتر

بسیاری از خودرو ها دارای استارتر هایی هستند که سنسور هایی را در خود جای داده اند. یکی از این سنسور ها سنسور override است که میزان ولتاژ دریافتی ECU را مدیریت می کند.اگر این سنسور خراب شود، پس از آن ایسیو خودرو به میزان درستی ولتاژ دریافت نخواهد کرد. سپس عملکرد صحیحی نخواهد داشت و منجر به مشکلات و خرابی های بیشتری در خودروی شما خواهد شد.

مشکل دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که شما استارتر خود را با استارتر دیگری عوض کنید که با ECU خودروی شما سازگار نیست. اطمینان یابید استارتر جدیدی که خریداری می کنید دارای حسگر های صحیحی باشند که بتوانند به خوبی با ایسیو ارتباط برقرار کنند .

دوره پیشنهادی: آموزش تعمیرات ایسیو خودرو

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای “نحوه عیب یابی ایسیو خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟