چه زمانی لازم است که ECU خودروی خود را کالیبره کنید ؟

شما در داخل گوشی همراه خود یک کامپیوتر دارید. در داخل دستگاه خود پرداز و بسیاری دیگر از دستگاه های هوشمند نیز کامپیوتر وجود دارد. اما بسیاری از افراد فراموش می کنند که در داخل خودروی آن ها نیز کامپیوتری وجود دارد که موتور آن را کنترل و هدایت می کند. کامپیوتر داخل خودرو نیز مانند کامپیوترهای دیگر به نگهداری و به روز رسانی منظم برنامه اش نیاز دارد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد . با این حال، شما چگونه ECU خود را در بهترین شرایط نگه می دارید؟ باید آن را به طور صحیحی کالیبره کنید. این راهنما را مطالعه کنید تا درباره ی کالیبره کردن کامپیوتر موتور خودروی خود اطلاعاتی به دست آورید .

چه زمانی لازم است که ECU خودروی خود را کالیبره کنید

چه زمانی لازم است که ECU خودروی خود را کالیبره کنید

ECU کامپیوتری است که موتور وسیله ی نقلیه ی شما را کنترل می کند. به این قسمت گاهی اوقات ECM نیز گفته می شود.

ECM همه ی امور را از زمان احتراق سوخت گرفته تا چگونگی مخلوط شدن سوخت و انتشار آن کنترل می کند. همچنین عملکرد فن خنک کننده، سیستم شارژ خودرو و پمپ سوخت نیز تحت کنترل این بخش قرار دارد .

عملکرد ECM هم راستا و مرتبط با سیستم ضد سرقت، کنترل کننده ی آب و هوا، سیستم پایداری خودرو، سیستم کنترل انتقال قدرت و ماژول کنترل بدنه می باشد.

این کامپیوتر از طریق برنامه ی تشخیص دهنده ی مدار اصلی خود، به طور دائم بر میزان انتشار سوخت نظارت می کند. در حقیقت این بخش مغز خودرو محسوب می شود .

ECM مجموعه ای از محرک ها را نیز کنترل می کند. این بخش توسط سنسورهای موتور بر مقادیر نظارت می کند و سپس محرک های موتور را برای داشتن بهترین عملکرد تنظیم می کنند .

علائمی که نشان دهنده ی وجود مشکل در ECU هستند

گاهی اوقات ECU عملکرد خوبی ندارد. به علاوه، این قطعه یک کامپیوتر است و مانند همه ی قطعات دیگر خودرو نیازمند تعمیرات و مراقبت است. در ادامه مواردی گفته شده است که اگر به سالم بودن ECU خودروی خود شک دارید باید وجود آن ها را بررسی کنید :

سوخت و سوز نادرست و متوقف شدن موتور

زمان بندی موتور توسط ECU کنترل می شود. اگر سوخت و سوز موتور صحیح نیست و یا موتور متوقف می شود، این می تواند نشانه ی نیاز ECU به تعمیرات باشد .

عملکرد ضعیف موتور

اگر خودروی شما با مشکل افت شدید نیرو و شتاب  و همچنین افزایش سوخت مصرفی مواجه است ممکن است ایراد از ECU باشد. ECU سوخت و تنظیمات زمانی را کنترل می کند که می تواند تأثیرات عظیمی بر نحوه ی عملکرد داشته باشد .

موتور شروع به کار نمی کند

موتور بدون اجازه ی کامپیوتر شروع به کار نمی کند. اگر موتور شما حتی با شارژ کردن  (باتری به باتری) نیز روشن نمی شود ECU خراب شده است .

وجود اصطکاک در هنگام تعویض دنده

اگر در هنگام تعویض دنده اصطکاک وجود دارد یکی از این دو عامل دلیل آن هستند :

  • سیستم انتقال قدرت مشکلی دارد
  • ECU مشکل دارد

همانطور که قبلا گفتیم ECU سیستم انتقال قدرت را کنترل می کند بنابراین در صورت عملکرد نادرست سیستم انتقال قدرت نیز مشکل از ECU است.

ECU بیش از حد داغ شده است و یا پین های آن شکسته اند

اگر ECU شما درست کار نکند بیش از اندازه داغ می شود. بهترین راه برای فهمیدن این موضوع آن است که E CU را از محل قرار گیری خود در موتور بیرون بیاورید و میزان حرارت آن را بررسی کنید.

همچنین اگر ECU خراب شود ممکن است باعث شکستن پین های اتصال دهنده ی خود شود .

چه زمانی و برای چه دلیلی باید ECU را کالیبره کنید ؟

اگر ECU خودروی شما از خود علائمی مبنی بر از کار افتادگی یا وجود مشکلاتی دیگر نشان دهد، برای از بین رفتن تعدادی از باگ ها می توانید آن را دوباره کالیبره کنید.

همچنین ممکن است برای این که مطمئن شوید خودروی شما در هر زمانی در بهترین شرایط و بالاترین سطح عملکرد قرار دارد، بخواهید کالیبراسیون را امتحان کنید.

تجدید کالیبراسیون در هر زمانی کاملاً در دسترس است و این که بخواهید ECU خود را به طور منظم بررسی کنید ایده ی بسیار خوبی است .

دوره آموزشی تعمیرات ایسیو خودرو به صورت عملی در آموزشگاه فنی البرز توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *