cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

دلایل نشتی آب پکیج دیواری

نشتی آب پکیج
فهرست مطالب

نشتی آب پکیج دیواری نیاز به بررسی فوری توسط یک تعمیرکار دارد، زیرا می تواند منجر به آسیب جدی شود. خوردگی لوله ها، فشار بالا و اتصالات شل همگی از دلایل رایج نشت آب در پکیج دیواری هستند. اگر به تازگی پکیج شما نصب شده و با مشکل نشتی آب مواجه شده اید، ممکن است نواقصی در پروسه نصب این مشکل را به وجود آورده باشد.

اگر دستگاه پکیج دیواری درست نصب نشده باشد با مشاهده کوچکترین نشت باید با فرد متخصص در تعمیر و نصب آن تماس بگیرید. چرا که آب می تواند منجر به خوردگی، زنگ زدگی یا خرابی قطعات الکتریکی شود. یک تعمیرکار پکیج می تواند دستگاه شما را تعمیر کند و در صورت نیاز پکیج جدیدی را برایتان نصب کند.

عیب یابی، تعمیر و نصب پکیج های دیواری نیازمند مهارت هایی است که فرد باید در دوره های مخصوص فرا بگیرد. یکی از کامل ترین دوره های نصب و تعمیر پکیج در ایران، دوره آموزش تعمیرات پکیج در کرج است که توسط آموزشگاه فنی البرز در کارگاه هایی مجهز به دستگاه های مختلف برگزار می شود. در صورتی که قصد دارید این حرفه را انتخاب کرده و شروع به کار کنید، میتوانید در این کلاس ها ثبت نام کرده و مهارت ها و تکنیک های مورد نیازتان را بیاموزید.

آموزش تعمیرات پکیج در کرج
آموزش تعمیرات پکیج در کرج

آیا پکیج دیواری نشتی آب دارد؟

اگر به این مقاله رسیده اید، به احتمال زیاد پکیج دیواری شما نشتی دارد. هرچند که نباید خودتان سعی کنید این مشکل را برطرف کنید، می توانید چند قدم برای جلوگیری از نشت آب بیشتر بردارید:

  • منبع آب را قطع کنید
  • پکیج را خاموش کنید
  • آب های چکه شده را خشک کنید
  • با یک تعمیرکار واجد شرایط تماس بگیرید

علت آب دادن پکیج چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرایی نشتی آب پکیج را به ما می گوید. اما علت اصلی آن را اغلب می توان با توجه به جایی که آب می آید تعیین کرد.

خوردگی و زنگ زدگی

لوله ها یا مخازن زنگ زده بالاخره کار دست شما خواهند داد و به مرور زمان منجر به خروج آب از دستگاه می شوند. اگر این زنگ زدگی یا خوردگی فقط در یک لوله یا مخزن باشد، تنها با تعویض قسمت خورده شده مشکل حل می شود.

در صورتی که خوردگی در سراسر سیستم پخش شده باشد، احتمالاً قابل تعمیر نیست و به این معنی است که باید پکیج دیواری خود را تعویض کنید.

زنگ زدگی قطعات عامل نشتی آب پکیج
زنگ زدگی قطعات عامل نشتی آب پکیج

فشار پکیج

اگر فشار پکیج دیواری بیش از حد بالا باشد، ممکن است باعث نشتی آب پکیج دیواری شود. به این دلیل که پکیج باید مقداری از فشار اضافی را خارج کند تا از ترکیدگی دستگاه جلوگیری شود.

اگر سوزن گیج فشار بالای 2 باشد، می توانید بفهمید که فشار پکیج دیواری شما خیلی زیاد است یا خیر. بنابراین اگر می بینید که فشار پکیج دیواری شما بیش از حد است، می توانید به سادگی فشار را کاهش دهید. فشار صحیح پکیج باید بین 1 تا 2 بر روی گیج فشار باشد.

فشار بالا دلیلی برای نشتی آب پکیج دیواری
فشار بالا دلیلی برای نشتی آب پکیج دیواری

درجه حرارت پکیج

پکیج های دیواری دارای یک شیر کنترل دما (TCV) هستند که دمای آب داخل دستگاه را کنترل و از بالا رفتن بیش از حد آن جلوگیری می کند. هر گونه نشتی از شیر دما نشان می دهد که دمای پکیج دیواری بسیار بالا است و می تواند منجر به خروج آب جوش از شیرها شود.

درجه حرارت زیاد عامل چکه کردن آب پکیج
درجه حرارت زیاد عامل چکه کردن آب پکیج

آب بندی پمپ

یک پمپ پکیج دیواری برای پمپاژ آب در اطراف سیستم گرمایش خانه ها وجود دارد. بنابراین، اگر به درستی آب بندی نشده باشد، ممکن است آب به بیرون نشت کند. که در صورت نشتی آب پکیج ، این پمپ نیاز به تعویض یا آب بندی مجدد دارد.

اتصالات شل در پکیج ها

بخشی از سایش و پارگی طبیعی شامل شل شدن مفاصل و اتصالات لوله در طول زمان در نتیجه انبساط مکرر آب هنگام گرم شدن و سپس انقباض در هنگام خنک شدن است. این بدان معنی است که برای جلوگیری از خروج آب، اتصالات باید سفت شوند.

شل بودن اتصالات و لوله های پکیج باعث نشت پکیج
شل بودن اتصالات و لوله های پکیج باعث نشت پکیج

نصب نادرست پکیج

در نهایت، نشتی آب پکیج می تواند به سادگی ناشی از نصب ضعیف باشد. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که آب از اتصالات لوله می آید.

برای جلوگیری از این اتفاق، فقط باید به یک لوله کش حرفه ای اجازه دهید که پکیج را مجددا نصب کند.

ساییدگی و پارگی قطعات پکیج

مانند هر وسیله دیگری، پکیج های دیواری نیز برای همیشه دوام نمی ‌آورند و با گذشت زمان فرسوده می ‌شوند. اگر پکیج دیواری شما بیش از 10 سال قدمت دارد، احتمالاً زمان تعویض آن با یک دستگاه نو و تازه نفس فرا رسیده است.

تعویض دستگاه نه تنها احتمال نشتی آب پکیج را به حداقل می رساند، بلکه بازده انرژی خانه شما را نیز افزایش می ‌دهد و به شما کمک می‌کند تا در صورتحساب‌هایتان صرفه‌ جویی کنید.

آیا نشتی آب پکیج مشکلی اورژانسی است؟

نشتی پکیج یک مشکل جدی است که نه تنها می تواند به خود پکیج دیواری بلکه به خانه شما نیز آسیب برساند.

نادیده گرفتن نشتی می تواند منجر به خوردگی، زنگ زدگی و حتی کپک شود. در اولین نشانه نشتی (حتی اگر نسبتاً کوچک به نظر برسد) با یک تکنسین تماس بگیرید – سعی نکنید خودتان آن را تعمیر کنید!

در بدترین حالت، نشتی آب پکیج دیواری به راحتی قابل تعمیر نخواهد بود و هزینه بیشتری نسبت به خرید و نصب پکیج دیواری جدید خواهد داشت. با این وجود، این فرصت را خواهید داشت که پکیج دیواری خود را به یک دستگاه با گارانتی طولانی تر و طول عمر بیشتر ارتقا دهید تا برای هر گونه نشتی در آینده آماده باشید.

آب دادن پکیج دیواری
آب دادن پکیج دیواری

سوالات پرتکرار در خصوص نشتی آّب پکیج دیواری

از آن جایی که چکه کردن آب پکیج مشکلی نسبتا رایج است، تصمیم گرفتیم در این قسمت بعضی از پرسش ها به همراه پاسخ شان در این زمینه را با شما به اشتراک بگذاریم.

آیا می توانم از پکیج دیواری خود در صورت نشتی استفاده کنم؟

اگر متوجه نشتی شدید یا متوجه شدید که فشار پکیج دیواری در مدت زمان کوتاهی به طور چشمگیری کاهش یافته است (این نشان دهنده نشتی است) از پکیج دیواری خود استفاده نکنید. در عوض، منبع آب و گرمایش مرکزی را قطع کنید و به یک تعمیرکار باتجربه زنگ بزنید.

آیا نشتی پکیج دیواری باعث فشار کم می شود؟

نشتی در اطراف سیستم گرمایش مرکزی شما منجر به کاهش فشار پکیج دیواری می شود. پکیج دیواری با فشار کم نمی تواند به طور موثر کار کند، بنابراین دیدن و بررسی نشتی توسط یک متخصص لازم است.

نشتی آب پکیج دیواری چقدر خطرناک است؟

یک پکیج دیواری که نشتی دارد، نه تنها به خود پکیج بلکه به خانه شما نیز آسیب زیادی می رساند. این احتمال وجود دارد که آب به قطعات الکتریکی نشت کند که منجر به اتصال کوتاه شود. بسته به اینکه پکیج دیواری شما کجاست و چقدر آب پخش شده است، ممکن است به فرش، مبلمان و سایر وسایل نیز آسیب برساند.

دلایل نشتی آب پکیج دیواری
دلایل نشتی آب پکیج دیواری

چگونه از نشتی آب پکیج دیواری جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از نشت آب در پکیج دیواری، سرویس سالانه پکیج است. این کار باعث می شود خیالتان از اینکه سیستم گرمایشی ایمن کار می کند و هر گونه مشکل احتمالی قبل از وقوع توسط یک نصاب یا تعمیرکار حرفه ای تشخیص داده می شود، راحت باشد.

علاوه بر این، می توانید سیستم گرمایشی خود را با یک شستشوی شیمیایی تصفیه کنید. شستشوی پکیج، رسوب آهک و زباله هایی را که باعث زنگ زدگی می شوند، حذف می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله رسوب زدایی پکیج تک مبدل و دو مبدل را بخوانید.

یک راه حل طولانی مدت تر، نصب فیلتر مغناطیسی است. یک فیلتر مغناطیسی زباله ها را از سیستم گرمایشی قبل از اینکه فرصتی برای تجمع پیدا کند، می زداید.

چرا چکه کردن آب از پکیج متوقف شده است؟

محتمل ترین دلیل این است که شما گرمایش مرکزی را خاموش کرده اید، به این معنی که فشار داخل سیستم کاهش می یابد و نشت متوقف می شود. یکی از دلایل می تواند این باشد که منطقه شما اخیراً بارندگی شدیدی را تجربه کرده است زیرا آب می تواند از طریق دودکش ضعیف وارد پکیج دیواری شود. اگر اینطور است، باید با یک مهندس تماس بگیرید که بتواند دودکش را به درستی نصب کند.

در انتها، امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص مشکل نشتی آب پکیج خود به دست آورده باشید.

برخی از دوره های کاربردی دیگری که آموزشگاه فنی البرز برای کارآموزان عزیز در نظر گرفته است و برگزار می کند عبارتند از : آموزش لوله کشی ساختمان در کرج ، آموزش نصب کولر گازی در کرج ، آموزش کلید سازی در کرج و … .

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟