cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

بررسی بازار کار برق ساختمان

بازار کار برق ساختمان
فهرست مطالب

چشمان خود را ببندید و برای چند دقیقه زندگی بدون برق را تصور کنید! چقدر در این کار موفق بودید؟ احتمالا نیاز به توضیح نیست که تصور ادامه زندگی بدون جریان برق چقدر ترسناک است. اهمیت این موضوع باعث شده است در این مقاله به معرفی شغل برقکاری و بررسی بازار کار برق ساختمان بپردازیم. پس برای دریافت اطلاعات کاربردی و مفید تا انتهای نوشته همراه ما باشید.

شروع فعالیت در حرفه برق ساختمان صد در صد نیازمند گذراندن دوره های آموزشی ست. این دوره ها باید معتبر باشند و اصول و قواعد و استانداردهای کار را به صورت کامل و شفاف به کارآموزان آموزش دهند. چرا که کار با انرژی الکتریکی و جریان برق می تواند خطر جانی داشته باشد. یکی از بهترین دوره ها در این حوزه، دوره آموزش برق ساختمان در کرج است که در دو بخش درجه 2 و درجه 1 در آموزشگاه فنی البرز برگزار می شود.

آموزش برق ساختمان در کرج
آموزش برق ساختمان در کرج

این کلاس آموزشی حاوی مطالب اصلی در رابطه با رشته برق و شغل برق کاری می باشد. تمام موضوعات به دو صورت تئوری و عملی تحت نظارت مستقیم استاد دوره در محیطی امن و مجهز تدریس می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

معرفی شغل برق کشی ساختمان

برای تأمین روشنایی خانه، راه افتادن سیستم های سرمایشی و گرمایشی، سیستم های تهویه، سیستم های امنیتی، امکانات رفاهی مثل آسانسور و درب های اتوماتیک، سیستم اعلام حریق، استفاده از تمامی لوازم و امکانات الکتریکی مثل اتو، سشوار، یخچال، اجاق گاز، آبگرمکن، کولر، چراغ مطالعه، لپ تاپ، شارژر موبایل و … نیاز به جریان برق داریم.

معرفی شغل برق کشی ساختمان
معرفی شغل برق کشی ساختمان

سیم کشی یک ساختمان و پیش بینی توزیع برق کافی برای آن، یکی از مراحل اصلی در پروسه ساخت و ساز است. برق کار ساختمان که می تواند مهندس برق باشد و یا دوره فنی و حرفه ای برق ساختمان را گذرانده باشد، مسئولیت کشیدن نقشه برق کشی و پیاده سازی آن را بر عهده دارد.

نتیجه همکاری این افراد با یکدیگر، وجود انواع کلید و پریز در خانه یا هر سازه دیگری، انواع و اقسام لامپ ها و نورپردازی ها، انواع دوربین های مدار بسته، انواع درب های اتوماتیک و کرکره های برقی، دزدگیر اماکن، وجود کولرها و پکیج های دیواری و … است که ما به عنوان  ساکنین و مصرف کنندگان بارها و بارها از این امکانات سود می بریم.

بازار کار برق ساختمان

بعد از شناخت این حرفه، سوال بعدی این است که آیا اوضاع اشتغال در شغل برق ساختمان خوب است؟ به عبارت دیگر این شغل از آن دسته مشاغلی است که بعد از گذراندن دوره آموزشی بیکار می مانیم یا می توانیم مستقیما وارد بازار کار شویم و به درآمد برسیم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال کافی ست کمی با دید بازتر به اطراف خود نگاه کنیم. همانطور که پیش تر نوشتیم، زندگی در دنیای امروز تماما وابسته به انرژی برق است. توزیع برق از منبع به جای جای یک بنا، وظیفه یک برق کار است. حال به هر میزان که صنعت ساخت و ساز رونق داشته باشد، کار برق کشی ساختمان نیز متقاضی نیروهای ماهر است.

بازار کار برق ساختمان
بازار کار برق ساختمان

از طرف دیگر، کسی که دوره های برق ساختمان را دیده باشد، می تواند علاوه بر کارهای سیم کشی برق، در حوزه هایی چون نصب و تعمیر دوربین های مدار بسته، دزدگیر اماکن، نصب و تعمیر کرکره برقی و جک برقی نیز فعالیت داشته باشد. به عبارت دیگر برق ساختمان شاخه های متعددی دارد که فعالیت در هر کدام از آن ها می تواند سود آور باشد.

مردم همیشه از تکنولوژی های جدید به ویژه آن هایی که امنیت بیشتری برای خودشان و خانواده هایشان به همراه دارد، استقبال می کنند. پس در نتیجه همیشه به افرادی با مهارت نصب دوربین و سایر امکاناتی که در پاراگراف بالا ذکر شد، نیاز خواهیم داشت.

فعالیت در شرکت های فروش تجهیزات امنیتی مثل دزدگیر ها، دوربین ها، اعلام حریق ها و … یکی از فرصت های شغلی ست که برای فعالان در حوزه برق ساختمان فراهم است. گرفتن پروژه های بزرگ و کوچک ساختمانی، بسته به حرفه ای بودن فرد، یکی دیگر از شانس های اشتغال برق کاران است.

فنی البرز برای آن دسته از عزیزانی که تمایل دارند تخصص های حرفه ای در حوزه برق ساختمان به دست بیاورند، دوره آموزش برق ساختمان درجه 1 در کرج را به صورت تخصصی همراه با کارهای عملی برگزار می کند.

درآمد رشته برق کار ساختمان

طبیعتا زمانی که بازار کار یک حرفه خوب و پررونق باشد، درآمد نیز بیشتر است. اما اگر به دنبال این هستید که بدانید تا چه مبلغی می توان از این شغل درآمد داشت، باید گفت به هیچ عنوان نمی توان عدد مشخصی برای آن بیان کرد. به صورت کلی، برق کاری ساختمانی از شغل های آزاد است و برای شغل های آزاد درآمد معین و ثابتی وجود ندارد.

درآمد رشته برق ساختمان
درآمد رشته برق ساختمان

اما نکاتی هستند که با به کارگیری آن ها می توان درآمد بیشتری بدست آورد. اگر هر برق کار از ابتدای فعالیت خود اینگونه فکر کند که هر کار و پروژه مقدمه کار و پروژه بعدی اوست، و نتیجه فعالیتی که اکنون انجام می دهد رزومه ای برای آینده اش است، قطعا سعی می کند بهترین کیفیت را برای کارش داشته باشد.

کار با کیفیت همیشه مشتریان را جذب می کند حتی ممکن است سرتان آنقدر شلوغ شود که مجبور باشید مشتریان را در لیست انتظار قرار دهید. کیفیت در سیم کشی و برق ساختمان ارتباط مستقیمی با امنیت افراد دارد. علاوه بر آن تمیزی محل رد کردن سیم ها، نصب پریزها و دوام زیاد آن ها نیز موجب خرسندی مشتری می شود.

داشتن اطلاعات به روز از آخرین تکنولوژی های رشته برق ساختمان، از شما فردی آپدیت شده می سازد که همواره می توانید آخرین اطلاعات را به مشتریان و کارفرمایان ارائه دهید. انجام کار با سرعت قابل قبول نیز چهره شما را در ذهن مشتری ها ثبت می کند. اگر بتوانید در موعد مقرر کار را تحویل دهید، صفت خوش قول بودن به شما تعلق می گیرد که این مورد بسیار می تواند در جذب پروژه های بعدی کمک کننده باشد.

دستمزدهای معقولانه و منصفانه طلب کردن نیز بسیار حائز اهمیت است. اگر به ازای کاری که کرده اید قیمت بیشتری از مالک بخواهید، طبیعتا در دفعات بعدی به دنبال برق کار دیگری خواهد بود؛ کسی که با قیمتی بهتر مشکلات برق کشی ساختمان را رفع کند.

بازار کار برق ساختمان در خارج از ایران

برق کارها شغلی بین المللی دارند. به این معنی که با یاد گرفتن یک مهارت می توانند در کشورهای مختلف صاحب شغل باشند. تنها چیزی که نیاز است، گذراندن دوره های کارآموزی به عنوان آپدیتی از استانداردها در آن کشور می باشد. چرا که با توجه به ولتاژ برق شهری در کشورهای مختلف دنیا، روند کار در جزئیات کمی متفاوت می شود.

این که فرد می تواند از توانایی های خود برای کسب درآمد در کشورهای مختلف استفاده کند و نگران آینده شغلی خود نباشد، یکی از ویژگی های بسیار خوب رشته برق ساختمان است. کشورهایی مثل آلمان که نیروی کار کمتری نسبت به ایران دارند، خواهان افراد با مهارت های مختلف، از جمله شغل های فنی مثل برق کاری هستند.

برق کارها می توانند از تکنیک هایی که در دوره های آموزشی یاد گرفته اند در بازسازی و تعمیر خانه های قدیمی، راه اندازی یک سیستم امنیتی بدون نقص برای یک ساختمان، عیب یابی و تعمیر مشکلات برقی سیستم های کاربردی مثل سیستم تهوبه، نصب و راه اندازی کرکره های برقی، نصب جک برقی، کنترل درب های اتوماتیک، اجرای نقشه سیم کشی در یک ساختمان در حال ساخت و بسیاری فرصت های شغلی دیگر فعالیت مثمر ثمری داشته باشند.

آموزشگاه فنی البرز تحت نظارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دوره های مختلفی در رابطه با رشته برق برگزار می کند. از جمله دوره های پرطرفدار ما آموزش تعمیرات موبایل در کرج ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج ، آموزش تعمیرات لپ تاپ در کرج و … می باشند. برای کسب اطلاعات کاربردی و اقدام برای ثبت نام با مشاورین آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟