cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

عیب یابی و تعمیر فکس

عیب یابی و تعمیر فکس
فهرست مطالب

رسیدگی و سرویس دوره ای دستگاهی مانند فکس، که یکی از ماشین های اداری پر کاربرد در اکثر اداره های دولتی و خصوصی ست، امری بسیار ضروری به نظر می رسد. چرا که به خاطر استفاده زیاد از آن بعد از مدتی، قطعات فرسوده شده و خراب می شوند. اگر از وضعیت دستگاه خبر نداشته باشیم، ممکن است در مواقع ضروری از کار بیفتد و باعث تأخیر در کارهای ضروری شود.

در این نوشته عیب یابی و تعمیر فکس را بررسی کرده ایم. برای دریافت اطلاعات جامع و کسب مهارت می توانید در دوره آموزش تعمیرات فکس در کرج فنی البرز شرکت کنید. در این کلاس به صورت عملی با روش تعمیر و سرویس فکس ها آشنا خواهید شد.

علت طول کشیدن ارسال فکس

آیا برای ارسال شدن فکس بیشتر از همیشه منتظر می مانید؟ عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث شوند ارسال شدن فکس مدت زمان بیشتری طول بکشد.  قبل از این که دکمه لغو ارسال را بزنید و مجدداً برای ارسال فکس تلاش کنید چند دقیقه صبر کنید تا تشخیص دهید مشکل از کجاست.

ممکن است یک مشکل ساده باشد، اما این احتمال هم وجود دارد که سرور فکس شما دچار مشکلی جدی شده باشد. اگر مسئله همین است شما باید هر چه سریعتر برای حل مشکل اقدام کنید. سرعت ارسال شدن فکس شما می ­تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر کند که در ادامه و برای عیب یابی و تعمیر فکس به بررسی تعدادی از متداول ­ترین عوامل پرداخته ایم.

چرا فکس در صف ارسال گیر کرده است؟

زمانی که فکس فرآیند تغییر را طی می کند در صف ارسال منتظر می­ ماند تا زمانی که بتواند از طریق یک کانال ارسال شود. گاهی اوقات با وجود این که کانالی برای ارسال فکس موجود است اما فکس در داخل صف انتظار گیر می­ کند.

زمانی که این اتفاق می­ افتد، سریع ترین راه حل این است که ماژول ارسال کننده ­ی فکس را ری استارت کنید. اگر این اقدام مؤثر واقع نشد، لازم است قبل از انجام هر کاری مشکل را تشخیص دهید.

عیب یابی و تعمیر فکس

نیاز به کانال های بیشتر برای ارسال فکس

اگر با گذشت زمان حجم فکس ­های ارسالی و دریافتی شما در در محل کار به میزان چشمگیری افزایش یافته است اما هنوز از همان سرور قدیمی فکس استفاده می­ کنید احتمالاً لازم است که خطوط بیشتری را به آن اضافه کنید. این اقدام یکی از راه های مهم در عیب یابی و تعمیر فکس است. راه حلی ساده که ممکن است در نظر گرفته نشده باشد.

همان طور که قبلاً گفتیم، فکس ­ها در صف انتظار می ­مانند تا یک کانال برای ارسال آن­ ها باز شود. اگر تمام خطوط مشغول باشند، ارسال فکس هم به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

اغلب در ساعات پیک کاری خود با این مشکل مواجه خواهید شد. برای این که متوجه شوید سرور فکس شما به چه تعداد کانال نیاز دارد باید با یک متخصص فنی در این زمینه تماس بگیرید.

مسئله اندازه و پیچیدگی متن

اندازه و پیچیدگی یک متن نیز بر روی زمان ارسال آن از طریق فکس تأثیر می­ گذارد. طبیعی است که ارسال فکس ­های طولانی در چندین صفحه بیشتر از ارسال یک متن یک یا دو صفحه ­ای طول می­ کشد.

فایل هایی که دارای تعداد زیادی تصویر هستند نیز فرآیند طولانی­ تری را برای تبدیل شدن و ارسال طی می­ کنند. هر چه متغیرهای سیاه و سفید در صفحه بیشتر باشند طبیعتاً ارسال فکس نیز طولانی تر خواهد بود. به طور کلی هرچه تعداد داده ­هایی که قرار است ارسال شوند بیشتر باشد فرآیند تبدیل و ارسال فکس به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

اگر از فردی که عیب یابی و تعمیر فکس را می داند در مورد طولانی شدن زمان ارسال فکس بپرسید، به احتمال خیلی زیاد به اندازه طول متن اشاره می کند.

ضعیف بودن اتصال

اتصال ضعیف یا وجود نویز در خط تلفن انتقال فکس را آهسته تر می ­کند. گاهی اوقات ارسال فکس در نیمه راه متوقف می­ شود و شما باید دوباره سعی کنید که فکس را ارسال کنید.

حتی اگر هیچ مشکلی در سرور فکس شما وجود نداشته باشد، ممکن است سرور دریافت کننده فکس دچار مشکلاتی باشد.

اگر به نظر می ­رسد که همه چیز در طرف شما خوب کار می­ کند، بهتر است سعی کنید با شرکت یا فرد دریافت کننده­ ی فکس تماس بگیرید تا مطمئن شوید که در قسمت دریافت کننده هم همه چیز درست کار می­ کند.

حتی اگر سرعت سیستم ارسال کننده فکس سرعت بالایی داشته باشد، اگر دستگاه دریافت کننده فکس قدیمی باشد، در داخل یک شبکه پیکربندی شده باشد، یا دارای مشکلات دیگری باشد، سرعت ارسال به میزان زیادی کاهش پیدا می ­کند.

تماس های تلفنی با صدای زنگ فکس قطع می شوند!

اگر هنگام استفاده از یک خط تلفن مشترک صدای زنگ فکس تماس تلفنی شما را قطع می کند باید به حل این مشکل بپردازید. در دستگاه های چند کاره تنظیمات فکس و اولویت ها در داخل منوی Fax یا Setup موجود در کنترل پنل پرینتر قرار دارد. برای عیب یابی و تعمیر فکس های این چنینی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

تعمیر دستگاه فکس

پاسخگوی خودکار را روشن کنید :

اگر این قابلیت فعال نباشد شما باید به صورت دستی به تماس های ورودی فکس پاسخ دهید و این ممکن است منجر به از دست دادن برخی از فکس ها شود.

همچنین می توانید اگر دستگاهتان قابلیت انتخاب زنگ مخصوص برای فکس را دارد برای تماس های مربوط به فکس زنگی مجزا انتخاب کنید. انتخاب زنگ مخصوص یک شماره تلفن دوم را به همان خط اختصاص می دهد که با الگویی متفاوت از شماره ی اولیه زنگ می خورد.

فقط هنگامی که تماس های مربوط به فکس دارای زنگ مخصوص باشند می توان دستگاه فکس را روی پاسخگویی خودکار تنظیم کرد .

تعداد بوق های تماس های ورودی را تنظیم کنید :

اگر دارای دستگاه فکسی با قابلیت پاسخگویی خودکار هستید، تعداد بوق های قبل از پاسخگویی به فکس را انتخاب کنید و به دستگاه این اجازه را بدهید که به تمام تماس های ورودی پاسخ بدهد.

پس از آن پرینتر می تواند در هنگام یک تماس ورودی صدای زنگ فکس را تشخیص دهد. گزینه ی Rings to answer را روی تعداد بیشتری از آن چه که خود دستگاه روی آن تنظیم شده است قرار دهید .

برای خطوطی که برای تماس های تلفنی و فکس مشترک هستند، بهتر است تعداد بوق های قبل از پاسخگویی روی 5 یا تعداد بیشتری تنظیم شود .

از کابل مناسب استفاده کنید :

پرینتر های چندکاره ی HP به یک سیم تلفن دو رشته ای متصل می شوند. بررسی کنید که سیم چهار دشته ای (دارای 4 هادی) نباشد. سیم های کوتاه و با کیفیت از سیم های بلند و بی کیفیت خیلی بهتر کار می کنند .

اتصال سایر دستگاه هایی که با استفاده از خط تلفن کار می کنند را قطع کنید. نرم افزار های کامپیوتری فکس و یا دستگاه هایی مانند کارت خوان ها ممکن است پیش از این که دستگاه فکس بتواند به تماس ورودی مربوط به فکس پاسخ دهد، به این تماس ها پاسخ بدهند.

کابل پرینتر را از برق بکشید تا مطمئن شوید که به تماس ها پاسخ نمی دهد و سپس با خط فکس تماس برقرار کنید. اگر هنوز هم تماس قطع می شود این دستگاه های متصل به تلفن را خاموش کنید تا منشأ مشکل را پیدا کنید.

اگر علت آن نرم افزار کامپیوتری فکس است، آن را از کار بیاندازید و یا تنظیماتش را به گونه ای تغییر دهید که به تماس های مربوط به فکس پاسخ ندهد. در صورت لزوم با مرکز خدماتی مربوط به هریک از دستگاه ها تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید .

ایمیل صوتی با ماشین های فکس کار نمی کند. به این معنا که اگر این سیستم ها در کنار هم استفاده شوند یا فکس ها دریافت نمی شوند و یا ایمیل صوتی کار نمی کند. برای استفاده از ایمیل صوتی و دستگاه فکس بر روی یک خط مشترک باید حتماً از یک سرویس زنگ مخصوص استفاده کنید.

آموزشگاه فنی البرز میزبان عده زیادی از کارآموزان و علاقه مندان به رشته هایی چون آمورزش تعمیرات موبایل در کرج ، آموزش تعمیرات ماشین های اداری در کرج ، آموزش تعمیرات پرینتر در کرج و … می باشد. لیست کامل دوره ها به همراه قیمت هر کدام در منوی “شهریه دوره ها” در بالای صفحه آورده شده است.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

تعمیرات ماشین های اداری

تعمیرکنندگان ماشین‌ های‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اداری می‌توانند از مهارت‌های حل مساله و تفکر برای تعمیر و تعویض تجهیزات اداری شکسته یا معیوب استفاده کنند.­ این افراد در

خواندن مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟