cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

اصول طراحی سیستم لوله کشی آب

سیستم لوله کشی
فهرست مطالب

سیستم آبرسانی باید به گونه ای طراحی شود که فشار و جریان آب مناسب به دست آید و از ورود آلودگی ها به آب آشامیدنی جلوگیری کند. این کار جزئیات زیاد و البته مهمی دارد که نصابان حرفه ای و آموزش دیده آن را به دقت زیاد انجام می دهند. در این مقاله درباره سیستم لوله کشی اطلاعات مفیدی آورده شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

آموزشگاه فنی البرز دوره فنی و عملی آموزش لوله کشی ساختمان در کرج را توسط اساتیدی مجرب و در کارگاه های مجهز برگزار می کند. کارآموزان بعد از شرکت در این دوره آمادگی ورودی موفق به بازار کار را خواهند داشت.

آموزش لوله کشی ساختمان در کرج
آموزش لوله کشی ساختمان در کرج

مقدمه

در این نوشته توضیحاتی در خصوص:

 • فشار آب
 • نرخ جریان آب
 • سرعت جریان و اندازه لوله راه حل های قابل قبول
 • طرح بندی سیستم
 • اتصال به منبع تغذیه
 • جریان برگشتی
 • اتصال برق
 • مواد و مشخصات لوله

همچنین نصب، جلوگیری از نویز و هوا، سیستم های اتصال لوله، و شیرها و کنترل ها آورده شده است.

سیستم لوله کشی علاوه بر جلوگیری از آلودگی و دستیابی به فشار و جریان مناسب، باید برای دمای آب حمل شده مناسب باشد. سیستمی با طراحی و نصب خوب، بادوام نیز خواهد بود، سر و صدای ناشی از جریان آب مثل صدای ضربه آب به لوله ها، را به حداقل می رساند و از استفاده کارآمد از آب پشتیبانی می کند.

تمامی سیستم های تامین آب از ترکیبی از لوله ها (در ابعاد و مواد مختلف)، شیرها و خروجی ها برای رساندن آب به کاربران ساختمان استفاده می کنند. برخی از سیستم های لوله کشی نیز از مخازن و پمپ های ذخیره سازی استفاده می کنند. طراحی یک سیستم شامل درست کردن همه این عناصر است تا آب تمیز با سرعت و دمای مناسب به کاربر تحویل داده شود.

فشار آب

اگر هدف سیستم لوله کشی ، تامین نیازهای ساکنین ساختمان و در عین حال استفاده بهینه از آب باشد، فشار آب مناسب بسیار مهم است. اگر فشار آب خیلی کم باشد، برای مردم ناخوشایند خواهد بود – به عنوان مثال، دوش ها جریان آب ضعیفی دارند و پروسه حمام زمان بر خواهد بود. در مقابل، اگر فشار بیش از حد بالا باشد، این امر منجر به هدر رفتن آب و همچنین سایش و پارگی لوله ها می شود.

فشار آب در سیستم لوله کشی
فشار آب در سیستم لوله کشی

به طور معمول، ساختمان ‌های جدید در مناطقی که منبع آب اصلی دارند، دارای سیستم ‌های فشار اصلی هستند. ساختمان ‌های موجود و ساختمان ‌هایی که به آب اصلی متصل نیستند، ممکن است دارای سیستم ‌های فشار کم یا سیستم‌ های فشار نابرابر (با فشارهای مختلف برای تامین آب سرد و گرم) باشند.

به عنوان مثالی از تفاوت در مصرف آب، جریان دوش آب گرم کم فشار ممکن است به طور متوسط حدود 7 لیتر در دقیقه باشد، در حالی که یک دوش فشار اصلی ممکن است به طور متوسط حدود 12 تا 20 لیتر در دقیقه باشد.

سیستم های فشار اصلی (لوله کشی شهری) برای کنترل فشار و دمای آب به شیرهای محدود کننده فشار و کاهش فشار نیاز دارند. معمولاً دریچه ‌های محدود کننده فشار یا کاهش فشار برای کنترل فشار در سیستم‌ های آب گرم برقی یا جاهایی که فشار بالا ممکن است منجر به مشکلاتی مانند ترکیدگی لوله شود، استفاده می ‌شود.

سیستم ‌های فشار پایین به تعداد کمی شیر یا کنترل نیاز دارند. در سیستم های فشار کم یا نابرابر، فشار را می توان با ذخیره آب در یک مخزن هدر (معمولاً در فضای سقف) به سطوح کافی افزایش داد تا بتوان از گرانش برای ایجاد فشار آب استفاده کرد.

همچنین می توان با استفاده از یک پمپ آب، فشار را تا سطوح کافی افزایش داد، در این صورت ممکن است استفاده از شیرهای محدود کننده فشار و کاهش فشار ضروری باشد.

نرخ جریان آب

آئین نامه ساختمان ایجاب می کند که وسایل و تجهیزات بهداشتی دارای آب کافی با دبی مناسب باشند.

مانند فشار آب، نرخ جریان بسیار مهم است. دبی بسیار زیاد منجر به هدر رفتن آب می شود، در حالی که دبی بسیار کم به این معنی است که وسایل و لوازم بهداشتی به درستی کار نمی کنند.

نرخ جریان آب در سیستم آبرسانی
نرخ جریان آب در سیستم آبرسانی

نرخ جریان تحت تاثیر عوامل زیر است:

 • فشار آب
 • قطر لوله – هرچه قطر داخلی لوله کوچکتر باشد، فشار و سرعت جریان کمتر است. (توجه داشته باشید که لوله‌ها معمولاً با قطر اسمی داخلی (DN) نامیده می‌شوند، اما در واقع قطر داخلی است که مهم است؛ یک لوله با رتبه ‌بندی DN 15 ممکن است قطر داخلی واقعی بین 10 تا 18 میلی ‌متر داشته باشد.)
 • دمای آب – دمای بالاتر باعث افزایش فشار و نرخ جریان می شود (توجه داشته باشید: مواد زیر را نیز ببینید).

یک تنظیم کننده جریان می تواند برای حفظ یک جریان ثابت، مستقل از فشار آب استفاده شود. به عنوان مثال، اگر شخصی زیر دوش باشد و شیر آشپزخانه کاملاً باز باشد، در صورت استفاده از تنظیم کننده جریان، دما و جریان احتمالاً پایدارتر می ‌مانند.

محدود کردن جریان برای یک شیر یا دستگاه به میزان معقول به تعادل فشار موجود در سراسر سیستم لوله کشی کمک می کند. تنظیم جریان امکان طراحی ساده ‌تر و حداقل اندازه‌ های لوله را فراهم می ‌کند، زیرا می‌ توان اوج جریان را با دقت مشخص کرد و همچنین می ‌تواند نویز، چکه کردن شیرها و ضربه آب را کاهش دهد.

هنگام انتخاب شیرها و خروجی‌ها (شیرآلات، میکسرها و سر دوش ‌ها) باید به توصیه ‌های سازنده برای اطلاعات فشار و جریان توجه کرد.

نرخ جریان را می توان با تعیین خروجی های کم جریان نیز کنترل کرد.

سرعت جریان و اندازه لوله راه حل های قابل قبول

راه حل قابل قبول کد ساختمان G12/AS1 نرخ جریان و اندازه لوله را تعیین می کند. اندازه لوله ها باید برای دستیابی به دبی تعیین شده مطابق با جدول 3 باشد (جدول زیر را ببینید)، یا اندازه لوله ها باید مطابق با جدول 4 باشد.

سرعت جریان و اندازه لوله
سرعت جریان و اندازه لوله

هنگام محاسبه اندازه لوله، سرعت حرکت آب (سرعت) در لوله ها نباید از 3.0 متر بر ثانیه تجاوز کند.

تجهیزات

نرخ جریان (I/S) و دما (°C)

روشویی

0.1 در 45 °C

حمام

0.3 در 45 °C

سینک

0.2 در 60 °C (گرم) و 0.2 (سرد)

دوش

0.1 در 45 °C

وان لباسشویی

0.2 در 60 °C (گرم) و 0.2 (سرد)

ماشین ظرفشویی و لباسشویی

0.20

جدول3

نرخ جریان در جدول 3 باید به طور همزمان به سینک آشپزخانه و یک وسیله دیگر تحویل داده شود.

طرح بندی سیستم لوله کشی

در فرآیند طراحی، چیدمان سیستم لوله کشی تا حد زیادی از چیدمان اتاق پیروی می کند. با این وجود، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت که مربوط به انطباق با کد، ایجاد راحتی ساکنان و پایداری است.

هنگام برنامه ریزی یک طرح آبرسانی، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

مسیرها و طول لوله

تا حد امکان مسیر لوله را کوتاه نگه دارید. لوله ها را از نزدیک دستگاه ها عبور دهید تا تعداد انشعاب ها و زانوها، سه راهی ها و اتصالات غیر ضروری به حداقل برسد. داشتن لوله های طولانی تر و وسایل بیشتر باعث کاهش سرعت جریان، افزایش تلفات حرارتی و افزایش استفاده از مواد می شود.

مسیرها و لوله ها در لوله کشی
مسیرها و لوله ها در لوله کشی

نقطه ورود به ساختمان

این باید در فضایی کاربردی مانند گاراژ/خشکشویی باشد و شامل یک شیر جداکننده قابل دسترس، صافی خط و شیر محدود کننده فشار (در صورت نیاز) باشد.

سیستم گرمایش آب

در مرکز قرار بگیرید تا طول لوله ها را کاهش دهید، زیرا لوله های طولانی تر نیاز به تخلیه آب بیشتری قبل از تخلیه آب گرم دارند. برای وسایلی که بیش از 10 متر از آبگرمکن اصلی فاصله دارند، یک آبگرمکن محل استفاده جداگانه نصب کنید.

جلوگیری از سر و صدا

از رد کردن لوله ها در بالا یا نزدیک اتاق خواب و محل نشیمن خودداری کنید.

جریان برگشتی

جریان برگشتی، برگشت برنامه ریزی نشده جریان آب (یا آب و آلاینده ها) به سیستم تامین آب است. سیستم باید برای جلوگیری از آلودگی ناشی از جریان برگشتی طراحی و استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر حتما با مهندسین و متخصصین باید مشورت کنید.

جریان برگشتی سیستم لوله کشی ساختمان
جریان برگشتی سیستم لوله کشی ساختمان

اتصال برق در سیستم لوله کشی

در مواردی که منبع آب منبع تغذیه اصلی باشد، اپراتور تاسیسات شبکه مسئول آب تامین شده به مرز ملک است. سپس مالک مسئول تامین لوله کشی برای رساندن آب به داخل ساختمان است.

یک شیر جداکننده باید در محل اتصال تعبیه شود تا در صورت نیاز امکان نگهداری و تعمیر سیستم آبرسانی ساختمان را فراهم کند.

مواد و مشخصات لوله

لوله های مورد استفاده در ساختمان نباید منبع آب آشامیدنی را آلوده کنند و باید با فشار آب، سرعت جریان و دمای آبی که حمل می کنند مناسب باشند. این امر تحت تأثیر مواد مورد استفاده و همچنین عوامل دیگری مانند ضخامت دیواره خواهد بود.

مواد و مشخصات لوله
مواد و مشخصات لوله

ملاحظات دیگر دوام، سهولت نصب، هزینه و پایداری است. مواد متداول برای لوله های آب خانگی عبارتند از مس، پلی بوتیلن (PB)، پلی اتیلن (PE)، پلی پروپیلن (PP-3 یا PP نوع 3)، و پلی اتیلن متقاطع (PEX).

برای اطلاعات بیشتر می توانید انواع لوله در لوله کشی ساختمان به مراجعه کنید.

برای شرکت در دوره های دیگر در رشته تأسیسات، می توانید در آموزش تعمیرات پکیج در کرج و آموزش نصب کولر گازی در کرج ثبت نام کنید. این دوره ها مانند دوره لوله کشی به صورت عملی و کاملا مناسب بازار کار طراحی و برگزار می شوند. پس از اتمام دوره، شما تمامی مهارت ها و تکنیک های کار را برای موفقیت در حرفه تان فرا گرفته اید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟