cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

مزایای هوشمند سازی ساختمان

مزایای هوشمند سازی ساختمان
فهرست مطالب

از گذشته تاکنون تکنولوژی های مختلفی در پیشرفت صنعت ساختمان تاثیر گذاشته اند. یکی از مهمترین این تکنولوژی ها، هوشمند سازی است که برای ساختمان های مختلف مسکونی، اداری، تجاری و … مورد استفاده قرار می گیرد. مزایا هوشمندسازی ساختمان مانند افزایش امنیت و ایمنی، صرفه جویی در مصرف انرژی، زیباسازی، کاهش هزینه ها و … موجب شده در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا خانه های هوشمند برای رفاه حال بیشتر ساکنین ساخته شوند.

در این مطلب به بررسی جامع و کامل خانه هوشمند می پردازیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مزایای هوشمند سازی ساختمان هستید، تا انتها همراه ما باشید.

دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج ، در بردارنده تمام آموزش های ضروری ست که برای کار کردن در حوزه خانه هوشمند، افراد باید بدانند. پس در صورتی که از علاقه مندان این حرفه هستید، پیشنهاد می شود با شرکت در این دوره مهارت و تکنیک های لازم را به صورت تخصصی بیاموزید.

آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج
آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج

مهمترین مزایای هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان با کمک یکسری از تجهیزات مخصوص انجام می شود. استفاده از این تجهیزات کمک می کند کنترل و مدیریت بخش ها و سیستم های مختلف، بهتر و راحتتر صورت بگیرد.

از مهمترین مزیت های خانه های هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش مصرف انرژی

مصرف بهینه انرژی را می توان مهمترین و اصلی ترین مزیت هوشمندسازی ساختمان در نظر گرفت. سیستم های هوشمند نقش کلیدی در مدیریت انرژی و کاهش مصرف آن دارند. براساس تحقیقات و محاسبه های انجام شده، در خانه هوشمند مصرف انرژی 30 درصد کمتر از خانه های معمولی است.

کاهش مصرف انرژی از مزایای هوشمند سازی ساختمان
کاهش مصرف انرژی از مزایای هوشمند سازی ساختمان

به عنوان مثال با کمک سیستم آبیاری هوشمند در ساختمان های مختلف مانند باغ و ویلا، می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد. با این سیستم امکان مدیریت و کنترل آبیاری باغچه ها، درختان و گیاهان فراهم می شود. درنتیجه در زمان آبیاری مقدار آب موردنیاز براساس برنامه ریزی مصرف می شود.

مثالی دیگر از مزیت کاهش مصرف انرژی در ساختمان هوشمند، مدیریت انرژی برق است. با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند می توان حتی در زمان عدم حضور در ساختمان، از راه دور روشنایی بخش های مختلف را کنترل کرد..

افزایش ایمنی

یکی از مسائل مهم در هر ساختمان، حفظ جان افراد است. ساختمان ها باید از ایمنی استاندارد برخوردار باشند تا در صورت بروز حوادث مختلف مانند آتش سوزی و … آسیبی به ساکنین وارد نشود. این موضوع در ساختمان های بزرگ مانند مراکز خرید، بیمارستان ها، هتل ها و … از اهمیت بیشتری برخوردار است.

افزایش ایمنی
افزایش ایمنی

از دیگر مزایای هوشمند سازی ساختمان می توان به افزایش ایمنی اشاره کرد. سیستم های هوشمند می توانند با استفاده از تجهیزات مخصوص، وقوع اتفاقات و حوادث را اعلام کنند. به عنوان مثال در زمان بروز آتش سوزی، سنسورهای هوشمند علائمی همچون دود، گاز co2، حریق و … را تشخیص می دهند. در نتیجه با ارسال پیام و اعلام خطر به موقع از بروز خسارت های جبران ناپذیر جلوگیری می کنند.

همچنین با استفاده از سیستم نظارتی مخصوص، بخش های مختلف ساختمان کنترل می شوند. سیستم امنیتی ساختمان هوشمند با استفاده از تجهیزاتی مانند دوربین های مداربسته، سنسورهای حرکتی و … ورودی و خروجی ها را کنترل می کند. در صورت ورود افراد غریبه این سیستم هشدارهای لازم را برای ساکنین یا مدیریت ارسال می کند. حتی می تواند در مواقع لزوم آژیرهای خطر را به صدا درآورد.

قفل های خانه های هوشمند امکان ورود به ساختمان را به شکل های مختلف فراهم می کنند. شما می توانید در زمان های عدم حضور در ساختمان، از راه دور و با کمک موبایل و نرم افزار مخصوص، درب را برای مهمانان مورد نظر خود باز کنید.

زیبا سازی و ایجاد ظاهری مدرن

هوشمندسازی ساختمان در زیبایی آن تاثیر بسزایی دارد. در خانه های هوشمند دیگر نیازی به استفاده از وسایل و تجهیزات قدیمی نیست. زیرا امکانات هوشمندسازی علاوه بر کاربردهای مختلف، موجب زیبایی فضای بیرونی و داخلی می شوند.

زیبا سازی و ایجاد ظاهری مدرن در خانه هوشمند
زیبا سازی و ایجاد ظاهری مدرن در خانه هوشمند

به عنوان مثال در ساختمان هوشمند نیازی به استفاده از کلید و پریزهای قدیمی نیست. پنل های زیبای کنترل و مدیریت روشنایی می توانند جذابیت خاصی به دکوراسیون داخلی ببخشند. همچنین نورپردازی های متنوع که امکان کنترل از راه دور را دارند، باعث زیباتر شدن نمای خارجی ساختمان، حیاط و محوطه بیرونی و دیگر بخش ها می شوند.

مطالعه بیشتر در خانه هوشمند: پتانسیل ها و چالش ها

کاهش هزینه ها

در هر ساختمان تجهیزات و سیستم های مختلفی مانند روشنایی، گرمایشی، سرمایشی و … به کار گرفته می شوند. این تجهیزات نیاز به نگهداری، سرویس و تعمیر دارند که هزینه هایی را در پی خواهد داشت. یکی از مزایا هوشمندسازی ساختمان، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری است.

کاهش هزینه ها با هوشمند سازی ساختمان
کاهش هزینه ها با هوشمند سازی ساختمان

برای هوشمند سازی خانه از تجهیزات به روز و با کیفیت بالا استفاده می شود. سیستم های هوشمند مختلف با برنامه ریزی فعالیت می کنند و امکان کنترل و مدیریت آنها وجود دارد. نتیجه این امر کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه ها و تجهیزات است.

به عنوان مثال در ساختمانی که دارای سیستم استخر هوشمند است، تجهیزاتی مانند پمپ ها و ترموستات ها نیاز به کار کردن مداوم ندارند. می توان فعالیت آنها را با دستورالعمل های مختلف مدیریت کرد. بدین ترتیب در زمان های عدم استفاده از استخر، این وسایل خاموش می شوند یا در صورت نیاز با فشار کمتری کار می کنند.

کاهش فرآیند کابل کشی

کم شدن میزان کابل کشی در ساختمان از دیگر مزایای هوشمند سازی به شمار می رود. با استفاده از سیستم های هوشمند سازی، دیگر نیاز به کابل کشی های مختلف در بخش های گوناگون ساختمان نیست. سیستم های هوشمند با استفاده از ارتباط از راه دور با پنل مرکزی اتصال برقرار می کنند. این امر علاوه بر زیبایی ظاهری در کاهش هزینه های ساخت نیز تاثیر زیادی دارد.

کاهش فرآیند کابل کشی
کاهش فرآیند کابل کشی

افزایش ارزش و بهای ساختمان

هوشمندسازی یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت و بهای ساختمان محسوب می شود. از آنجایی که کیفیت زندگی در ساختمان های هوشمند بالاتر است، قیمت این ساختمان ها نسبت به خانه های معمولی بیشتر می باشد.

هوشمند کردن خانه علاوه بر فراهم کردن محیطی برای تجربه زندگی راحت، به نوعی یک سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات نیز به شمار می رود.

ارتقا عملکرد سیستم ها

با هوشمند کردن ساختمان، عملکرد سیستم های مختلف تحت تاثیر قرار می گیرد. راندمان این سیستم ها بالا رفته و کارکرد آنها بهینه می شود. همچنین در زمان های بروز حتی کوچکترین خطا و اختلال، می توان در کمترین زمان ممکن مشکل را شناسایی و برطرف کرد.

بالا رفتن سطح رفاه

بزرگترین هدف از هوشمندسازی خانه ها، افزایش کیفیت زندگی است. سیستم های هوشمند به رسیدن به این هدف کمک بزرگی می کنند. زندگی با استفاده از تجهیزات خانه هوشمند راحت و آسان می شود.

قابلیت برنامه ریزی و فعالیت خودکار سیستم های مختلف، موجب می شود ساکنین دیگر نیازی به انجام کارهای تکراری در طول زندگی روزمره نداشته باشند. برای مثال سیستم روشنایی هشومند به محض ورود افراد، محیط را روشن می کند. یا در زمان کاهش دمای هوا در فصول سرد، سیستم گرمایشی با توجه به دمای محیط، فعالیت خود را تنیظم می کند.

سخن پایانی

موارد ذکر شده در بالا، مهمترین مزایای  هوشمند سازی ساختمان محسوب می شوند. این مزیت ها باعث شده افراد زیادی مشتاق به زندگی در خانه های هوشمند باشند و رفاه و آرامشی بی نظیر را تجربه کنند.

آموزش برق ساختمان درجه 2 در کرج ، آموزش برق ساختمان درجه 1 در کرج و آموزش برق صنعتی در کرج از دوره های مرتبط با هوشمند سازی ست که علاقه مندان می توانند برای کسب مهارت های بیشتر در آن ها شرکت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن آموزشگاه تماس بگیرید.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟