cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

اسکنر چیست و انواع آن کدام است؟

اسکنر چیست و انواع آن کدام است؟
فهرست مطالب

اسکنر یک دستگاه ورودی است که مدارکی از قبیل عکس و صفحات متن را اسکن می‌کند. زمانی که یک سند اسکن می‌شود، در حقیقت به فرمت دیجیتال تبدیل می‌شود. این امر یک نسخه الکترونیکی از سند را ایجاد می‌کند که می توان آن را بر روی یک کامپیوتر مشاهده و ویرایش کرد.

تعدد استفاده از این دستگاه کاربردی و سایر ماشین های اداری، حس نیاز به تعمیرکار حرفه ای این دستگاه ها را به وجود می آورد. آموزشگاه فنی البرز دوره جامغ آموزش تعمیرات ماشین های اداری در کرج ، همچنین به صورت مجزا دوره آموزش تعمیرات اسکنر در کرج را به صورت عملی و تخصصی برگزار می کند. با شرکت در این دوره های کارآموزان به صورت کامل این دستگاه را خواهند شناخت، با انواع مشکلات رایج در آن آشنا شده و می آموزند چطور آن را تعمیر کنند.

آموزش تعمیرات ماشین های اداری در کرج
آموزش تعمیرات ماشین های اداری در کرج

تاریخچه اسکنر

اولین اشکال اسکنر در دهه ۱۸۶۰ ساخته شدند. اما همان طور که امروزه می‌دانیم اسکنر در سال ۱۹۵۷ توسط مردی به نام راسل کرسچ در مرکز استانداردهای ملی ایالات متحده آمریکا ساخته شد. اولین تصویر اسکن شده توسط این دستگاه، تصویر پسر کرسچ بود. این تصویر سیاه و سفید فقط 5*5 سانتیمتر اندازه گیری شده بود و در هر طرف رزولوشن ۱۷۶ پیکسل داشت.

تصویر دیجیتال چیست؟

برای تهیه یک تصویر دیجیتال، اسکنر، متن یا تصویری که می‌خواهد اسکن کند را به عنوان مجموعه‌ای از نقاط تیره و روشن در نظر می‌گیرد. سپس نقاط تیره را به 1 و نقاط روشن را به 0 تبدیل می‌کند. در نتیجه، تصویر به مجموعه‌ای از 0ها و 1ها تبدیل می‌شود که به آن تصویر دیجیتال می‌گویند و قابلیت انتقال به رایانه و ذخیره‌ شدن در آن را دارد.

تصویر دیجیتال
تصویر دیجیتال

اسکنر – دستگاه ورودی

اسکنر رایانه ای دیجیتالی و نوعی دستگاه ورودی است. اطلاعات را از دنیای واقعی می‌گیرند و آن را به اطلاعات دیجیتالی برای یک کامپیوتر تبدیل کرده یا به کار می‌برد. اسکنر فقط قادر به ارسال اطلاعات به رایانه است و نمی تواند مانند چاپگرکه یک دستگاه خروجی است، اطلاعات را از کامپیوتر دریافت کند.

اسکنر یک دستگاه ورودی است، به این معنی که یک قطعه سخت افزاری است که اطلاعات را از یک شی جمع آوری می کند و آن را به شکلی تبدیل می کند که کامپیوتر بتواند بخواند. شیئی که توسط اسکنر اسکن می شود در یک دستگاه ورودی قرار دارد و به کامپیوتر اجازه می دهد تا بداند با آن چه کاری انجام دهد. اسکن (که به یک کپی دیجیتالی نیز اشاره دارد) شیء به یک خروجی تبدیل می شود.

عملکرد اسکنر به عنوان دستگاه ورودی

اسکنرها بسیار شبیه دوربین های دیجیتال هستند. در هر دو، تصاویر با ضبط نور منعکس شده یا منتقل شده توسط جسم اصلی تولید می شوند. اسکنرهای تخت از نور منعکس شده از یک عکس برای خواندن یک تصویر استفاده می کنند، همانطور که یک دوربین دیجیتال با ثبت نور منعکس شده از یک شخص، کوه یا درخت، یک پرتره یا منظره ایجاد می کند. اسکنر از نوری که از فیلم عبور می کند برای دیجیتالی کردن فیلم استفاده می کند. همین اتفاق زمانی می افتد که از هر شی شفافی مانند شیشه کثیف در یک دوربین دیجیتال عکس می گیرید. حداقل از این منظر، اصول اسکنر و دوربین از بسیاری جهات مشابه است.

عملکرد اسکنر به عنوان دستگاه ورودی
عملکرد اسکنر به عنوان دستگاه ورودی
با این وجود، در مورد ضبط تصویر، این دو دستگاه متفاوت هستند. به جز برخی از مدل‌های ویژه استودیویی، دوربین‌های دیجیتال با استفاده از مجموعه‌ای از حسگرها با تعداد معینی پیکسل در عرض و عمق (مثلاً 2048×1536 پیکسل) بلافاصله کل تصویر را می‌گیرند. از سوی دیگر، اسکنرها، اسکن می‌کنند (معذرت خواهی کرد). حسگرهای آنها از یک ردیف از عناصر حساس به نور تشکیل شده است که یک خط نقطه را در یک گذر اسکن می کنند و سپس از میان تمام خطوط به ترتیب عبور می کنند تا کل تصویر خوانده شود.
تفاوت بسیار کمتری بین اسکنرهای مسطح که می توانند فیلم را اسکن کنند و اسکنرهای ویژه ای که برای کنترل فیلم طراحی شده اند وجود دارد. هر دو نوع اسکنر بر اساس یک اصل کار می کنند و عمدتاً در آرایش فیزیکی قطعات داخل اسکنر با یکدیگر تفاوت دارند.

مفاله مرتبط : اصول عیب یابی پرینتر

انواع اسکنر

دستگاه های اسکنر در انواع و اقسام مختلف تولید و به بازار عرضه شده اند. در این قسمت شما را با برخی از مدل های اسکنر آشنا می کنیم:

اسکنرهای مسطح یا صفحه تخت

اسکنرهای تخت مسطح رایج ترین خانواده اسکنرها هستند که در خانه و روی میز کار حرفه ای ها یافت می شوند. نمونه اصلی روی شیشه قرار می گیرد که واحد نوری زیر آن حرکت می کند و توسط یک پوشش یا ماژول اسلاید روی شیشه فشرده می شود. برخی از مدل ها که اپتیک آنها دارای عمق میدان قابل توجهی است و مجهز به فوکوس خودکار هستند، می توانند نسخه های اصلی سه بعدی را مدیریت کنند.

اکثر اسکنرها دستگاه‌های مسطح هستند، این بدان معنی است که یک سطح اسکن صاف دارند. این حالت برای عکس ها، مجلات و اسناد مختلف مطلوب است. اکثر اسکنرهای مسطح یا صفحه تخت دارای پوششی هستند که بالا می روند تا کتاب ها و دیگر اشیاء بزرگ نیز بتوانند اسکن شوند.

اسکنرهای مسطح یا صفحه تخت
اسکنرهای مسطح یا صفحه تخت
برخی از مدل ها مجهز به سینی داخلی برای اسکن اسلایدها هستند. این یک مزیت متمایز نسبت به ماژول اسلاید کلاسیک که به جای پوشش اسکنر نصب شده است، فراهم می کند: نوری که از یک اصلی شفاف عبور می کند از شیشه اضافی عبور نمی کند و بنابراین، کمتر پراکنده می شود.
اسکنر تخت، همه کاره ترین ابزار است که برای اکثر کارها مناسب است. مدل های تولید کنندگان معتبر بی تکلف و قابل اعتماد هستند، نصب و استفاده آسان است. تنوع تغییرات تولید شده به شما امکان می دهد اسکنر را برای تقریباً هر وسیله و نیازی انتخاب کنید.

اسکنر درام

این نوع اسکنر برای استفاده بسیار حرفه ای طراحی شده است. در اسکنرهای درام، اصل – یک ورق منعطف با یک تصویر – به سطح یک استوانه شفاف (درام، از این رو نام آن) متصل می شود، که با سرعت بالا (از 300 تا 1350 دور در دقیقه) با استفاده از یک نوار یا روغن مخصوص می چرخد. گیرنده اسکن تصویر را پیکسل به پیکسل با دقت بالا می خواند. هنگام اسکن نسخه های اصلی شفاف، یک منبع نور در داخل درام قرار دارد و هنگام اسکن نسخه های اصلی بازتابنده، از منبع نوری که در خارج از درام قرار دارد استفاده می شود.

اسکنر درام
اسکنر درام
وضوح اپتیکال اسکنرهای درام تصویر می تواند به 24000 PPI (پیکسل در هر اینچ) برسد. از آنجایی که سرعت چرخش درام بالا است، می‌توان یک منبع نور بسیار قدرتمند را روی منبع تصویر متمرکز کرد بدون اینکه خطر آسیب رساندن به نسخه اصلی وجود داشته باشد. روشنایی منبع نور، توانایی تنظیم فوکوس و فناوری نمونه‌برداری عنصر به عنصر، نسبت سیگنال به نویز خوب و تن‌های تصویر دقیق را بدون تداخل از پیکسل‌های همسایه تضمین می‌کند.
اسکنرهای درام گران هستند (از 20000 دلار و بالاتر). با این حال، آنها تصاویری با درجه بالایی از جزئیات تولید می کنند که می تواند برای روتوش بعدی، جداسازی رنگ، و در نهایت، تشکیل نسخه نهایی نمایش صفحه انتشار یا فیلم برای ساخت صفحه چاپ (برای چاپ افست) استفاده شود) .
اگر می خواهید مهارت های خود در حوزه تعمیر انواع ماشین اداری را گسترده کرده و به تخصص خودبی برسید، می توانید در دوره های آموزش تعمیرات فکس در کرج ، آموزش تعمیرات پرینتر در کرج و آموزش تعمیرات فتوکپی در کرج نیز شرکت کنید.

شیت فد

نوع دیگر اسکنر، شیت فد است که تنها می تواند اسناد کاغذی را بپذیرد. از آن جایی که اسکنرهای شیت فد نمی‌توانند کتاب را اسکن کنند برخی مدل‌ها شامل یک فیدر خودکار سند یا ADF هستند که به صفحات چندگانه اجازه می‌دهند تا بصورت متوالی اسکن شوند.

اسکنر دستی

اسکنر دستی برای اسکن نسخه های اصلی با اندازه های کوچک یا سطح اجسام حجیم استفاده می شود. مزیت اصلی آنها قابل حمل بودن آنهاست. می‌توانید اسکنر دستی را از برق بکشید و مثلاً تا زمانی که به آن نیاز داشته باشید، آن را در کشو قرار دهید. اسکنر دستی عملاً هیچ فضای کاری را اشغال نمی کند – نکته اصلی این است که فضای کافی برای اسکنر اصلی داشته باشید. اندازه کوچک و سهولت اتصال آن، اسکنرهای دستی را برای کاربران لپ تاپ و رایانه شخصی ضروری می کند.

اسکنر دستی
اسکنر دستی

اسکنر دستی یک دستگاه اسکن دستی کوچک است که بر روی جسم که نیاز به اسکن کردن دارد، حرکت می کند. در اسکنر شیت فد، شما سندی را که قرار است اسکن شود درون دستگاه قرار می‌دهید. در مقابل، در مورد اسکنرهای دستی، باید آن را بر روی سندی که قرار است اسکن شود بکشید. استفاده از یک اسکنر دستی می‌تواند کاری سخت باشد زیرا دست باید در تمام مدت ثابت بماند.

حتی یک حرکت جزئی دست می تواند منجر به تحریف تصویر شود. یکی از اسکنرهای دستی که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد اسکنر بارکد است که معمولادر مراکز خرید برای تعیین قیمت کالاها استفاده می‌شود.

اسکنر بروشور

اسکنر بروشورها – از نظر طراحی و اصول کارکرد – شبیه یک دستگاه فکس معمولی یا دستگاهی برای بررسی اصالت اسکناس است. نسخه اصلی توسط غلتک های مخصوص به داخل کشیده می شود و هنگام عبور از یک ماتریس حساس به نور اسکن می شود. نسخه های ساده شده این اسکنرها در دفاتر برای تشخیص متن و اسکن گرافیک های ساده شده مانند کارت ویزیت و سربرگ استفاده می شوند و با مودم فکس برای ارسال پیام های فکس جفت می شوند. مدل های ویژه ای در پزشکی برای دیجیتالی کردن اشعه ایکس و مدارک پزشکی استفاده می شود.
هزینه کم و اندازه جمع و جور این اسکنرها آنها را به سرمایه گذاری خوبی برای دفتر بدون کاغذ تبدیل می کند، اما اسکن از روی کتاب یا مجله دشوار است. بسیاری از مدل ها مجهز به بارگذار خودکار اسناد هستند یا می توان آنها را از پایه جدا کرد تا اسکنر را روی یک سطح افقی برای غلبه بر چنین مشکلاتی بغلتد.
باید مراقب این اسکنرها باشید – این مدل‌ها اغلب سریع از روی میز پرش می‌کنند، و سپس گرفتن آن‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر اسکنر با سیم متصل نباشد و داده‌ها از طریق پورت مادون قرمز منتقل شوند.

اسکنر سیاره ای

اسکنرهای سیاره ای روشی کارآمد برای انتقال حرفه ای مواد منگنه شده به شکل الکترونیکی هستند. اسکنر رنگی سیاره ای برای دیجیتالی کردن سریع کتاب ها، مجلات، کاتالوگ ها، روزنامه ها، اسناد منگنه شده، و مواد منگنه فرسوده و غیر استاندارد طراحی شده است. این اسکنر تصاویر الکترونیکی با کیفیت بالا از نسخه اصلی تولید می کند.
اسکنر سیاره یکی از انواع اسکنر
اسکنر سیاره یکی از انواع اسکنر
فناوری پیشرفته فوکوس خودکار عمیق ساخته شده در اسکنر سیاره ای امکان دیجیتالی کردن نسخه های اصلی را با کیفیت بالا بدون توجه به ضخامت، فرمت و درجه فرسودگی آنها فراهم می کند. روش اسکن بدون تماس از آسیب به ماده اصلی در طول فرآیند دیجیتالی کردن جلوگیری می کند.

نحوه اتصال اسکنرها

اسکنر را می‌توان با استفاده از رابط‌ های مختلف به کامپیوتر متصل کرد، اگرچه امروزه اغلب با استفاده از کابل USB به یک کامپیوتر متصل می‌شوند.

اسکنرها با برنامه‌ های نرم افزاری کامپیوتری کار می‌کنند که داده ها را از طریق اسکن وارد می‌کنند. اغلب اسکنرها شامل نرم افزار اسکن پایه هستند که به کاربر امکان پیکربندی، راه اندازی و وارد کردن اسکن‌ ها را می‌دهد.

پلاگین های اسکن نیز می‌توانند نصب شوند، که به برنامه‌های مختلف نرم افزاری اجازه می‌ دهد تا به طور مستقیم تصاویر اسکن شده را وارد کنند. به عنوان مثال، اگر پلاگین اسکنر برای فتوشاپ نصب شود، یک کاربر می‌تواند مستقیما از اسکنر متصل تصاویر جدیدی را در فتوشاپ ایجاد کند.

در حالی که فتوشاپ می‌تواند تصاویر اسکن شده را ویرایش کند، برخی از برنامه ها مانند Acrobat و OmniPage می‌توانند متن اسکن شده را شناسایی کنند. این تکنولوژی بازشناسی ویژگی نوری یا OCR نامیده می‌شود.

نرم افزار اسکن که شامل OCR باشد می‌ تواند یک سند متنی اسکن شده را به یک فایل متنی دیجیتال تبدیل کند که توسط یک پردازشگر کلمه آشکار و ویرایش می‌شود. برخی از برنامه های OCR حتی فرمت متنی و صفحه را ثبت می‌کنند و امکان ایجاد نسخه‌ های الکترونیکی از اسناد فیزیکی را فراهم می‌کند.

ویژگی‌ های برجسته اسکنر

قابلیت اطمینان: بر خلاف اشکال خاصی از انتقال داده، اسکن تنها شامل انتقال تصاویر فیزیکی به شکل‌های دیجیتال است. نقش کاربر در مورد اسکن محدود است. و چون آن‌ها به ارتباط دو طرفه وابسته نیستند، می‌توانند به ذخیره یا انتقال اطلاعات مهم کمک کنند.

کارایی: اسکنرهای مدرن با هدف افزایش کارایی و سرعت ساخته شده‌اند که این امر راحت و به اسانی انجام می‌شود.

کیفیت: اسکن کردن بهترین راه حل ممکن را برای تصاویر دیجیتال تضمین می‌کند. در مقایسه با دستگاه‌های فکس، که ممکن است ایجاد جزئیات دقیق در آن مشکل باشد، اسکنر می‌تواند تصاویر با وضوح بالا و دقیق تولید کند. آن‌ها برای حوزه‌های عکاسی و مهندسی کاملا مفید هستند.

صرفه جویی در هزینه: یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌ های اسکن کردن، جایگزینی اشکال یا فایل‌های فیزیکی با اشکال یا فایل‌های دیجیتال است. علاوه بر صرفه جویی در فضای فیزیکی که برای نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از اسکنر مزایای زیست محیطی نیز دارد.

برای آشنایی با سایر دوره های کاربردی فنی البرز می توانید با شماره تلفن 0263235375 تماس بگیرید. برخی از این دوره ها در دسته دوره های مهارتی قرار می گیرند و عبارتند از آموزش کلید سازی در کرچ ، آموزش لوله کشی ساختمان در کرج و آموزش نصب دزدگیر اماکن در کرچ .

3.5/5 - (2 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

تعمیرات ماشین های اداری

تعمیرکنندگان ماشین‌ های‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اداری می‌توانند از مهارت‌های حل مساله و تفکر برای تعمیر و تعویض تجهیزات اداری شکسته یا معیوب استفاده کنند.­ این افراد در

خواندن مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟