cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

هوشمند سازی ساختمان و صرفه جویی در برق

هوشمند سازی ساختمان
فهرست مطالب

هوشمند سازی ساختمان تنها به بستن اتوماتیک درب پارکینگ یا ایمن سازی ساختمان محدود نمی شود. یک خانه هوشمند می تواند موجب صرفه جویی در مصرف برق و هزینه های انرژی شود.

شما می توانید دستگاه های خانه هوشمند خود را از طریق تلفن همراه خود راه اندازی و آنها را از راه دور کنترل کنید، برای آنها یک برنامه زمان بندی شده قرار بدهید یا حتی آنها را طوری تنظیم کنید که به تنهایی کارها را انجام بدهند.

با دادن کنترل بیشتر بر روی دستگاه هایی که در خانه شما از انرژی برق استفاده می کنند، می توانید در مصرف برق خانه صرفه جویی کنید. در ادامه توضیح می دهیم که چگونه با سیستم هوشمند سازی می توانید باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و برق و در نهایت کم شدن هزینه ها شوید.

در دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج تمامی مباحث در این حوزه به کارآموزان به صورت تخصصی همراه با کارها و تمرینات عملی برگزار می شود. این دوره ویژه بازارکار طراحی و ارائه می شود؛ به این معنی که مهارت آموز پس از اتمام دوره قادر خواهد بود کار کند و به درآمد برسد.

آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج
آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج

اتوماسیون خانه هوشمند چیست؟

اتوماسیون خانه هوشمند به تکنولوژی گفته می شود که به کمک آن می توان بدون حضور انسان، برخی از کارها را در خانه اجرا کرد. ساختمان های مجهز به اتوماسیون خانگی را ساختمان های هوشمند می نامند. روشن یا خاموش کردن لامپ ها، باز و بسته کردن پرده ها، حسگر دود، کنترل از راه دور وسایل خانگی و … نمونه ای از اتوماسیون خانه هوشمند است.

ایده اصلی اتوماسیون خانگی این است که تمامی دستگاه ها و وسایل در یک شبکه به گونه ای با هم متصل باشند که بتوان آنها را توسط یک مرکز کنترل مدیریت کرد، حتی در مواقعی که بیرون از ساختمان هستید.

مزایای هوشمند سازی ساختمان

ایجاد آرامش و آسایش قطعا مهم ترین فایده و مزیت هوشمند سازی ساختمان است. با این حال، یک خانه هوشمند مزایای دیگری نیز دارد.

مزایای هوشمند سازی ساختمان
مزایای هوشمند سازی ساختمان

1-در مصرف انرژی و برق صرفه جویی می شود.

2-امنیت و ایمنی ساختمان افزایش می یابد

3-کارکرد و راندمان کلیه سیستم ها و تجهیزات الکترومکانیکی ساختمان بهبود پیدا می کند.

4-سیستم ها و تجهیزات ساختمان طول عمر بیشتری پیدا می کنند

5-می توان عملکرد بخش های مختلف ساختمان را زمان بندی کرد

6-ظاهر لوکس و مدرنی به ساختمان می دهد

7-قیمت ساختمان های هوشمند بالاتر از ساختمان های معمولی است

8-دسترسی و کنترل تجهیزات ساختمان راحتتر می شود

9-فرایند کابل کشی ساختمان را به میزان چشمگیری کاهش می دهد

10 راه صرفه جویی در مصرف برق با هوشمند سازی ساختمان

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از فواید هوشمند سازی ساختمان صرفه جویی در مصرف انرژی مخصوصا انرژی برق است. برای رسیدن به این هدف، باید طراحی ساختمان به گونه ای باشد که بالاترین بازده در صرفه جویی انرژی را داشته باشد و از وسایل و تجهیزات خانگی ای که بالاترین بازده را داشته باشند، استفاده کرد. در غیر اینصورت، هزینه پیاده سازی اتوماسیون خانگی بیشتر از صرفه جویی حاصل از به کار گیری آنها می شود و هوشمند سازی ساختمان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

صرفه جویی در مصرف برق با هوشمند سازی ساختمان
صرفه جویی در مصرف برق با هوشمند سازی ساختمان

در ادامه روش های متداول صرفه جویی در مصرف برق از طریق هوشمند سازی ساختمان را توضیح می دهیم.

دو شاخه های هوشمند

دو شاخه های هوشمند یک ابزار بسیار موثر در کاهش مصرف برق می باشد. وسایل برقی که مجهز به دو شاخه های هوشمند هستند، تنها زمانی روشن می شوند که شما قصد استفاده از دستگاه برقی خود را دارید و در بقیه مواقع، اتصال برق دستگاه را قطع می کنند.

دو شاخه های هوشمند
دو شاخه های هوشمند

دوشاخه های هوشمند قابل برنامه ریزی هستند و شما می توانید از طریق آنها، هر وسیله برقی که به آنها متصل کرده اید را کنترل نمایید. این وسیله هوشمند مانع از تخلیه انرژی وسایلی که دائما به برق متصل هستند اما کار نمی کنند، می شود و از این راه باعث صرفه جویی در مصرف برق و هزینه های آن می شود.

دو شاخه های هوشمند همچنین مجهز به حسگرهایی هستند که در صورت بارگیری بیش از حد، وسایل برقی را خاموش می کنند. این ویژگی از ساختمان شما در برابر آتش سوزی محافظت می کند.

چراغ های هوشمند

نصب چراغ های هوشمند یکی از متداول ترین راه های صرفه جویی در مصرف برق است. با نصب این مدل چراغ ها امکان تنظیم روشنایی ساختمان برای افراد فراهم می شود. زیرا این چراغ ها با توجه به میزان نور طبیعی موجود در فضا، روشنایی ساختمان را کم یا زیاد می کنند.

چراغ های هوشمند
چراغ های هوشمند

چراغ های هوشمند را می توان به گونه ای تنظیم کرد که در ساعات معینی از شبانه روز روشن یا خاموش شوند. این ویژگی مصرف برق خانه را به حداقل می رساند.

در برخی از مدل های چراغ هوشمند، یک قطعه به نام دیمر نصب شده است. این قطعه به صورت خودکار، میزان روشنایی لامپ را با توجه به درجه روشنایی محیط، تنظیم می کند تا بهترین استفاده از نور آفتاب را داشته باشید.

پرده های هوشمند

پرده های هوشمند مجهز به سنسورهایی هستند که در طول روز پرده ها را جمع می کنند تا نهایت استفاده را از نور خورشید برده شود. نکته مهمی که به هنگام نصب پرده های هوشمند باید به آن توجه داشته باشید، در نظر گرفتن نوع سایه های خانه شما است. اگر از پرده های معمولی استفاده می کنید باید آنها را متناسب با هاب هوشمند ساختمان خود، پیکربندی کنید.

پرده های هوشمند
پرده های هوشمند

بیشتر بخوانید – خانه هوشمند : پتانسیل ها و چالش ها

سنسورهای هوشمند آب

سنسورهای هوشمند آب به منظور شناسایی و هشدار نشت آب نصب می شوند. این سنسورها میزان آب مصرفی ساختمان، کف زیرزمین یا پایین ترین سطح منزل و حتی سطح رطوبت زیرزمین شما را بررسی می کنند و در صورت وجود کوچکترین نشت آب، کاربر را مطلع می سازند. آنها همچنین قابلیت نظارت بر سینک های ظرفشویی، آبگرمکن ها و سیستم های حمام و دستشویی را دارند.

سنسورهای هوشمند آب
سنسورهای هوشمند آب

برخی از سنسورهای هوشمند آب به گونه ای طراحی شده اند که در زمان تشخیص و شناسایی نشت آب، جریان اصلی آب منزل را به طور خودکار قطع می کنند. استفاده از سنسورهای هوشمند آب نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود، بلکه با شناسایی به موقع نشت آب، هزینه تعمیرات را به طور موثری کاهش می دهد.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند یکی از تجهیزات اصلی ساختمان هوشمند است که دمای محیط را کنترل می کند. این دستگاه از طریق WiFi کار می کند، سنسورهای موجود در ترموستات هوشمند دمای محیط را اندازه گیری می کنند. چنانچه دمای محیط به دمای تنظیم شده توسط کاربر رسیده باشد، از طریق ارسال سیگنال، سیستم های گرمایشی یا سرمایشی منزل به صورت خودکار روشن یا خاموش می شوند.

ترموستات هوشمند
ترموستات هوشمند

تکنولوژی به کار رفته در ترموستات هوشمند این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا دمای محیط ساختمان خود را به صورت هوشمند و از راه دور و با کمترین هزینه مصرف برق، مدیریت کند.

سنسورهای هوشمند نشت و یخ زدگی آب

سنسور هوشمند نشت و یخ زدگی آب نوعی سنسور ایمنی در ساختمان های هوشمند است. این سنسور بسیار حساس است و قادر است کوچکترین نشت یا یخ زدگی آب را شناسایی کند. سنسورهای هوشمند نشت و یخ زدگی را غالبا در کنار سینک ظرفشویی، دستگاه ماشین لباسشویی و ظرفشویی، کنار استخرها یا جکوزی و هر قسمتی از ساختمان که احتمال نشت یا یخ زدگی آب وجود داشته باشد، نصب کرد.

سنسورهای هوشمند نشت و یخ زدگی آب
سنسورهای هوشمند نشت و یخ زدگی آب

سنسورهای هوشمند نشت و یخ زدگی آب بر پایه فناوری بیسیم WiFi کار می کنند. شما می توانید آنها را با ماژول های دیگر خانه هوشمند خود متصل کنید. به عنوان مثال، می توانید عملکرد سنسورهای هوشمند نشت را به گونه ای تنظیم کنید تا در صورت بروز نشت یا یخ زدگی آب، یک پیام به شیرفلکه هوشمند، ارسال شود و جریان اصلی آب ساختمان قطع گردد.

سیستم های امنیتی خانه هوشمند

استفاده از سیستم های امنیتی هوشمند یکی از موثرترین روش ها بالا بردن ایمنی ساختمان و صرفه جویی در مصرف برق می باشد. سیستم امنیتی هوشمند دارای حسگرهای متعددی هستند که از طریق سیگنال های رادیویی با یک هاب مرکزی ارتباط دارند و با اتصال به تلفن هوشمند کنترل می شوند. این سیستم ها تنها برای حفاظت از اموال و جان افراد نصب نمی شوند. آنها همچنین قابلیت تشخیص نشت گاز یا دود را دارند و به هنگام شناسایی این موارد، به صورت خودکار سیستم تهویه هوشمند ساختمان را روشن می کنند.

سیستم های امنیتی خانه هوشمند
سیستم های امنیتی خانه هوشمند

سیستم های آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند یک روش نوین برای مصرف بهینه آب و صرفه جویی در انرژی برق است. سنسورهای موجود در این نوع سیستم هوشمند، با بررسی میزان رطوبت خاک و محیط، بهترین زمان آبیاری درختان و گیاهان را تشخیص می دهند. آنها همچنین به شما کمک می کنند تا از راه دور و تنها از طریق تلفن هوشمند خود، آبیاری باغ یا زمین کشاورزی و حتی باغچه کوچک منزل خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

سیستم های آبیاری هوشمند
سیستم های آبیاری هوشمند

سیستم های پارکینگ هوشمند

تبدیل سیستم سنتی مدیریت پارکینگ به سیستم پارکینگ هوشمند یک روش عاقلانه برای صرفه جویی در مصرف برق خصوصا در ساختمان های پر رفت و آمد می باشد. با نصب یک سیستم پارکینگ اتوماتیک دیگر نیاز به استخدام پرسنل جهت کنترل و نظارت بر رفت و آمدهای پارکینگ نیست.

سیستم های پارکینگ هوشمند
سیستم های پارکینگ هوشمند

در سامانه هوشمند پارکینگ تمام عملیات مربوط به پارک خودروها، از ورود و خروج اتومبیل ها گرفته تا روشنایی پارکینگ، همگی به صورت خودکار انجام می شود.

سیستم های حرکتی هوشمند

سنسورهای حرکتی هوشمند، رفت و آمد افراد در سالن و راهرو ها را نظارت می کند. این سنسورها که غالبا با سیستم های روشنایی ساختمان متصل می شوند، در صورت تشخیص تردد افراد باعث روشن شدن لامپ های راهرو در منطقه مشخص می شود. زمانیکه فرد از آن منطقه خارج شد، سنسورهای حرکتی از طریق ارسال سیگنال باعث خاموش شدن لامپ ها می شوند.

سیستم های حرکتی هوشمند
سیستم های حرکتی هوشمند

استفاده از سنسورهای حرکتی هوشمند، علاوه بر راحتی افراد موجب می شود تا انرژی برق به طور موثرتری استفاده شود.

آموزشگاه فنی البرز مجری برگزاری دوره های دیگری مانند آموزش برق ساختمان درجه 2 در کرج و آموزش برق ساختمان درجه 1 در کرج نیز می باشد. این دوره ها به همراه دوره هوشمند سازی می تواند مهارت های یک فرد را تکمیل کند. شخصی با این توانایی ها قطعا حضور موفق تری در بازارکار خواهد داشت و نسبت به همکاران و رقبایش فرصت های شغلی بیشتری جذب خواهد کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟