cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

معرفی ابزار نصب و تعمیرات پکیج

ابزار نصب و تعمیرات پکیج
فهرست مطالب

شاید در ابتدای راه و در زمانی که فرد به تازگی قصد یادگیری تعمیرات پکیج را دارد، ابزار و قطعات خیلی مهم به نظر نرسند. اما برای ادامه این شغل و حرفه ای شدن، حتما لازم است که سرویس کار برخی از لوازم و ابزار را در اختیار داشته باشد. ما در این مقاله ابزار نصب و تعمیرات پکیج را دسته بندی و معرفی کرده ایم. این دسته بندی به تعمیرکار کمک می کند بداند در آینده شغلی با کدام ابزار و قطعات به صورت حرفه ای سر و کار خواهد داشت.

پیش از پرداختن به مطلب، خوب است بدانید آموزشگاه فنی البرز به منظور ترویج آموزش های اصولی به تعمیرکاران و البته علاقه مندان شغل تعمیرات پکیج ، دوره های تخصصی آموزش تعمیرات پکیج در کرج را برگزار می کند. با شرکت در این دوره انواع آموزش های شفاهی و عملی را در کارگاه ها تحت نظارت اساتید دریافت خواهید کرد. مهارت ها و دانش لازم برای شروع کار در این حرفه ، از دستاوردهای مهم این دوره محسوب می شود.

آموزش تعمیرات پکیج در کرج
آموزش تعمیرات پکیج در کرج

دسته بندی انواع ابزار نصب و تعمیرات پکیج دیواری

در این بخش این ابزار به سه دسته تقسیم شده اند که در ادامه هر کدام را توضیح داده ایم:

ابزارهای دستگاهی و اندازه گیری

با استفاده از این دستگاه های می توانیم برخی از پارامترها را اندازه بگیریم و بعضی از کارهای تعمیرات را با این دستگاه ها انجام دهیم. اما گفتنی ست اول کار نیازی به داشتن تمام این ابزارها نیست و نبودن آن ها کار ما را مختل نمی کند. در واقع زمانی که فرد به تجربه کافی رسید و توانایی استفاده از آن ها را پیدا کرد می تواند آن ها را تهیه کرده و استفاده کند.

گیج میلی بار

از این ابزار برای تنظیم شعله در پکیج استفاده می شود. این کار را می توان از طریق چشمی هم انجام داد.

گیج میلی بار از ابزار نصب و تعمیرات پکیج
گیج میلی بار از ابزار نصب و تعمیرات پکیج

آوومتر

دومین دستگاه در بین ابزار نصب و تعمیرات پکیج ، آوومتر می باشد. با کمک این دستگاه می توان سه پارامتر الکتریکی ولتاژ ، جریان و مقاومت را اندازه گرفت. در شغل تعمیر پکیج دیواری بیشتر بخش اندازه مقاومت این دستگاه، یعنی اهم متر و همچنین بیزر برای تست قطع یا وصل استفاده می گردد.

آوومتر
آوومتر

دریل بتن کن متوسط

برای نصب پکیج گاهی لازم است قسمتی از دیوار را تخریب یا تعمیر کرده و برای نصب شاسی و شابلون های پکیج آماده کنیم. در نتیجه داشتن ابزاری با نام دریل بتن کن متوسط بسیار کارساز و مفید خواهد بود.

دریل بتن کن متوسط
دریل بتن کن متوسط

دریل شارژی

برای باز و بست انواع پیچ ها و سوراخ کاری ها در هنگام نصب و تعمیر پکیج دیواری می توان از دریل شارژی استفاده کرد.

دریل شارژی
دریل شارژی

کمپرسور هوا یا تلمبه باد

زمانی که می خواهیم برای منبع انبساط پکیج هوا بزنیم، بهتر است یک کمپرسور هوا یا تلمبه دستی همراهمان باشد که این هوا را بتوانیم تنظیم کنیم و تعمیرات خود را انجام دهیم. اگر این دستگاه را نداشتیم، می توانیم دستگاه را باز کرده و آن را به محلی برای هوا زدن برده و سرویس خود را به نحو احسن انجام دهیم.

کمپرسور هوا یا تلمبه باد
کمپرسور هوا یا تلمبه باد

دستگاه جوشکاری لوله سفید یا پلی پروپیلن

با وجود اینکه دیگر در بیشتر ساختمان ها از لوله های سفید یا پلی پروپیلن استفاده نمی شود، اما برای احتیاط لازم داشتن چنین دستگاهی در هنگام نصب شوفاژهای دیواری لازم است. ممکن است در حین کار به دستگاه جوشکاری لوله سفید نیاز پیدا کنید و بهتر است در کنار خود یکی از این دستگاه ها در کنار سایر ابزار نصب و تعمیرات پکیج ، داشته باشیم.

دستگاه جوشکاری لوله سفید یا پلی پروپیلن
دستگاه جوشکاری لوله سفید یا پلی پروپیلن

خواندن مقاله رسوب زدایی پکیج تک مبدل و دو مبدل اطلاعات مفید درباره ساختار پکیج و همچنین عمل اسیدشویی به شما خواننده محترم می دهد. برای مطالعه بیشتر روی لینک مقاله کلیک کنید.

ابزارهای نصبی پکیج

اگر مشتاق هستید بدانید در هنگام نصب پکیج چه تجهیزات و ابزاری مورد نیاز است، بهتر است این بخش را با دقت مطالعه کنید. هر چند ابزاری که در ادامه معرفی شده اند، در هنگام تعمیر پکیج هم کاربردهای خاص خود را دارند، اما ما آن ها را در گروه ابزارهای نصبی قرار داده ایم.

آچار فرانسه کوچک و متوسط

ابزار اول در این دسته بندی، آچار فرانسه است که بیشترین کار را در هنگام تعمیرات و نصبیات انجام می دهد.

آچار فرانسه کوچک و متوسط
آچار فرانسه کوچک و متوسط

لوله گیر یک اینج

این وسیله نیز در بین ابزار نصب و تعمیرات پکیج محبوبیت زیادی دارد. از لوله گیر یک اینچ و یک و یک دوم برای نصب رادیاتورها و یا بستن لوله های مربوط به پایین پکیج استفاده می کنند.

لوله گیر یک اینج
لوله گیر یک اینج

تراز

برای اینکه شابلون ها و نصب دستگاه ها به صورت درست و تراز پیاده شود، باید از ابزار تراز استفاده نمود.

داشتن پیچ و روپلاک در هر اندازه ای ، همچنین واشرهای فلزی برای نصبیات در داخل کیف ابزار می تواند بسیار خوب و کاربردی باشد.

ابزارهای تعمیری پکیج دیواری

با استفاده از این دسته ابزار می توانیم سرویس و تعمیرات خود را روی پکیج به صورت خوب و حرفه ای انجام دهیم.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی تخت و چهارسو بلند و مشتی، برای جاهایی که محل نصب پکیج دچار مشکل شده و محدودیت فاصله نیز دارید، بسیار کاربردی هستند.

پیچ گوشتی
پیچ گوشتی

در کنار پیچ گوشتی، انبردست متوسط، دم باریک، انبر قفل، سیم چین، آچار آلن بلند، آچار ستاره ای بلند، فازمتر و انواع آچارهای تخت و رینگ نیز لازم هستند. توجه کنید که اچارهای آلن و ستاره ای بلند برای تعمیرات پکیج کاربرد دارند و از نوع چاقویی استفاده نمی کنیم.

همچنین توصیه می شود از یک سیم با دو شاخه و گیره برای تست بیرونی دستگاه ها در کنار خود داشته باشید. بنابراین می توانید فطعات را جداگانه به برق وصل کنید. بعد از آن، به همراه داشتن گریس برای آب بند کردن واشرها و محل های نصب خیلی خوب است که همیشه باید همراهتان باشد.

قطعات همراه سرویس کار پکیج

تا اینجا ابزار نصب و تعمیرات پکیج را برایتان معرفی کردیم و شما تا حدی با آن ها آشنا شدید. در این بخش می خواهیم برخی ابزار لازم برای سرویس کارهای پکیج را معرفی کنیم. این ابزار و قطعات از اتلاف زمان و انرژی در مواقع ضروری که نیاز به تست دستگاه با تعویض قطعات است، جلوگیری می کند.

واشرها

در هنگام تعمیرات و سرویس پکیج دیواری وقتی قطعات را باز می کنیم، همیشه واشرهای مربوط به محل آب بندی کردن این قطعات، یا فرسوده هستند یا در هنگام باز و بست کردن دچار آسیب می شوند. پس اولین توصیه به تعمیرکاران و سرویس کارن عزیز این است که همیشه واشرهای ¾ ، ½  و 3/8 از جنس پلاستیکی یا کاغذی ( ویکتوریایی) به همراه داشته باشند.

واشرها
واشرها

بغیر از این واشرها، برای پکیج های مختلف، کیت پکیج نیز تولید شده است. برای پکیج های متداول مثل ایران رادیاتور و بوتان، بهتر است از این کیت ها همراه خودتان داشته باشید.

ان تی سی ها

یکی از قطعات متداول دیگر که به دفعات زیاد خراب می شوند، ان تی سی ها هستند. در هنگام تست این قطعه، بهترین راه حل این است که آن را تعویض کرده و آزمایش کنید تا ببینید ان تی سی سالم درست کار می کند یا نه. بنابراین به خاطر قیمت پایینی که این قطعات دارند، همیشه انواع ان تی سی ها را با خود داشته باشید.

ان تی سی ها در پکیج
ان تی سی ها در پکیج

شیرپرکن ها

قطعه دیگری که خیلی خراب می شود و بهتر است در کیفت ابزار نصب و تعمیرات پکیج دیواری داشته باشید، شیرپرکن ها هستند. مغزی های شیرپرکن برای انواع پکیج های متداول اگر در داخل کیفتان باشند، دیگر نیازی نیست برای هر شیرپرکن به مغازه فروش قطعات بروید.

شیرپرکن ها
شیرپرکن ها

پرشر سوئیچ هوا

پرشر سوئیچ هوا نیز یکی از قطعات دردسر ساز دیگر است. این قطعه سخت ترین قطعه ای است که می توان عیب یابی کرد. چون این قطعه زمانی که معیوب می شود، خودش را در روشن خاموش شدن شعله نشان می دهد و عیب یابی اینکه شعله پکیج از کجا روشن یا خاموش می شود، یا دچار اختلال شده است، کمی مشکل خواهد بود. در نتیجه به توصیه سرویس کارهای قدیمی و باتجربه، توصیه می شود پرشر سوئیچ در انواع رنج های فشاری همراه داشته باشید تا برای حداقل تست آن، یک پرشر سوئیچ سالم را روی دستگاه ببندید و عیب یابی را با اطمینان انجام دهید.

پرشر سوئیچ هوا
پرشر سوئیچ هوا

استپ موتور

داشتن یک استپ موتور نیز خالی از لطف نیست. همراه داشتن یک استپ موتور باعث می شود بتوانید خیلی راحت تست های خود را انجام دهید و در صورت معیوب بودن، آن را جایگزین قطعه خراب کنید.

خب کیف ابزار نصب و تعمیرات پکیج شما برای حاضر شدن در محل مشتری و تعمیر یا سرویس دستگاه آماده است. می توانید کیف خود را برداشته و کارتان را شروع کنید.

رشته تأسیسات یکی از رشته های پول ساز در ایران و البته کل دنیا می باشد. فنی البرز علاوه بر تعمیر پکیج دوره پرمتقاضی آموزش لوله کشی ساختمان در کرج را نیز به صورت آموزش های صفر تا صد برگزار می کند. همچنین علاقه مندان می توانند حرفه کلید سازی را در دوره آموزش کلید سازی در کرج ، تعمیر موبایل را در آموزش تعمیرات موبایل در کرج ، تعمیر لوازم خانگی را در آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج ، تعمیر برد را در آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج و … بیاموزند.

کلیه دوره ها به صورت عملی و ویژه بازار کار طراحی شده اند. پس از اتمام دوره ها فرد می تواند با شرکت در آزمون مدرک رسمی فنی و حرفه ای را دریافت کرده و رسما شروع به کار کند.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟