led

نحوه ی ساخت یک تابلو LED ثابت – LED ثابت – مجتمع فنی البرز

نحوه ی ساخت یک تابلو LED ثابت

led

تا حالا از شما خواسته شده است که برای یکی از پروژه های خود تابلو LED بسازید؟ با خواندن این مطلب قادر به ساخت آن خواهید بود. در این مقاله قصد داریم به شما نشان بدهیم که چگونه می توانید تابلو LED مخصوص خودتان را بسازید.

همه ی مراحل، از طراحی تابلو در داخل کامپیوتر گرفته تا محاسبه ی تعداد لامپ های مورد نیاز، توضیح داده می شود. حتماً قبل از این که شروع به کار کنید کل مطلب را به طور کامل مطالعه کنید.

 

 1. ابزارهای مورد نیاز

ابزارها و وسایل مورد نیاز شما این ها هستند :

پِرف برد یا برد سوراخ دار بدون پد

لامپ های LED

دستگاه لحیم کاری

سیم لحیم

برنامه ی اکسل بر روی ویندوز

ماژیک در دو رنگ مختلف

منبع برق دارای جریان مستقیم

 ابزارهای اختیاری

مولتی متر، چسب، رنگ، فرز مینیاتوری یا اره

به شما پیشنهاد می شود که به جای استفاده از لامپ های LED پر نور از لامپ های دارای دیفیوزر استفاده کنید زیرا نور زیاد لامپ ها با هم مخلوط شده و طرحی که روی تابلو است به خوبی دیده نمی شود. دیفیوزر باعث هدایت صحیح نور LED می شود.

 

 1. طراحی نوشته یا طرح مورد نظر

                          

اکنون که همه ی وسایل مورد نیاز را در اختیار دارید می توانید طراحی تابلوی خود را شروع کنید. برای طراحی تابلو باید از برنامه ی اِکسل استفاده کنید. شما باید با پر کردن سلول ها محل قرار گیری لامپ های LED را مشخص کنید.

برای شروع برنامه ی اکسل را باز کنید و آن را روی حالت سلول های مربع قرار دهید. سپس با استفاده از ابزار fill می توانید مربع های لازم را پر کنید تا حروف یا اشکال مورد نظرتان تشکیل شوند.

شاید لازم باشد برای طراحی حروف چند بار تمرین کنید. توجه داشته باشید که این فقط یک طرح خام است و وقتی آن را بر روی برد خود پیاده می کنید می توانید با چینش بهتر لامپ ها طرح کلی را زیباتر کنید.

 

 1. محاسبه ی تعداد LED ها

ابتدا لازم است بدانید که ولتاژ و آمپر منبع برق شما چقدر است. بهتر است که به اطلاعاتی که در رابطه با منبع برق به شما داده شده اطمینان نکنید و خودتان آن ها را اندازه بگیرید.

برای مثال ولتاژ منبع قدرتی که ما مورد استفاده قرار دادیم ۱۲ ولت رتبه بندی شده بود اما وقتی که با استفاده از مولتی متر ولتاژ آن را اندازه گیری کردیم دستگاه ۲۱٫۵ ولت را نشان داد یعنی حدوداً دوبرابر آن چه که برایش ثبت شده بود.

بنابراین بهتر است که ولتاژ دقیق منبع قدرت خود را اندازه گیری نمایید. میزان آمپر منبع قدرت مهم نیست و فقط کافی است که بالاتر از آمپر لامپ های LED که استفاده می کنید باشد.

حالا باید از ولتاژ و آمپر لامپ های LED خود مطلع باشید. ولتاژ لامپ هایی که ما مورد استفاده قرار دادیم ۳ الی ۳٫۵ و آمپر آن ها ۲۰ میلی آمپر و یا ۰۲/۰ آمپر است. ابتدا باید بدانیم که از چند لامپ LED به صورت سِری می توانیم استفاده کنیم.

برای فهمیدن آن باید ولتاژ منبع برق خود را به ماکسیمم و مینیمم ولتاژ لامپ ها تقسیم کنید. تعداد لامپ های شما باید عددی بین اعداد حاصل باشد.

۲۱٫۵ تقسیم بر۳ می شود ۷٫۱۶ و ۲۱٫۵ تقسیم بر ۳٫۵ می شود ۶٫۱۴٫ پس یعنی می توانیم هفت LED را به صورت سری لحیم کنیم. برای محاسبه ی تعداد کل LED هایی که می توانید بر روی برد از آن ها استفاده کنید هم باید آمپر منبع قدرت را تقسیم بر آمپر لامپ های LED کنید.

توجه داشته باشید که محاسبات باید بر حسب آمپر باشد نه میلی آمپر. هر آمپر ۱۰۰۰ میلی آمپر است. آمپر منبع قدرت ما ۲٫۵ آمپر است که تقسیم بر ۰۲/۰ می شود ۱۲۵٫

یعنی می توانیم از ۱۲۵ردیف لامپ LED که به صورت دسته های ۷ تایی به شکل سِری به هم وصل شده اند بر روی برد استفاده کنیم.

تعداد لامپ هایی که به صورت سِری به هم وصل می شوند باید یکسان باشد اما می توانید در مجموع از تداد لامپ کمتری برای ساخت تابلو استفاده کنید.

 

 1. پیاده سازی طرح

 

اکنون می توانیم شروع کنیم به قرار دادن لامپ های LED بر روی پِرف برد. با توجه به طرحی که داخل اکسل طراحی کرده اید، پایه های لامپ های LED را داخل سرواخ های پرف برد قرار دهید.

در این مرحله قطبیت اهمیتی ندارد چرا که باید چندین بار لامپ ها را جدا کرده و دوباره جاگذاری کنیم تا محل مناسب آن ها را بیابیم. پس از این که از شکل حروف خود راضی شدید لامپ ها را تک تک جدا کنید محل قرار گرفتن پایه های آن را با ماژیک علامت بزنید (۲ الی ۳ رنگ در اختیار داشته باشید).

پس از انجام این کار برد را برگردانید و سوراخ های آن طرف را هم با ماژیک علامت بزنید تا شکل طرح روی آن نمایان شود. اکنون طرح شما بر روی برد منعکس شده است.

 

 1. برش دارن پِرف برد

             

این مرحله اختیاری است. شما می توانید برد خود را برش داده و رنگ کنید. ما در این جا از فرز مینیاتوری استفاده کرده ایم اما با استفاده از یک اره ی دندانه دار هم می توان این کار را انجام داد. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر قصد رنگ کردن برد را دارید از اسپری رنگ استفاده کنید.

 

 1. لحیم کردن لامپ های LED

                             

ابتدا باید با ماژیک محل قرار گرفتن قطب مثبت و منفی را علامت بزنید. ما فقط سوراخ هایی که محل قرار گیری قطب های مثبت هستند را با ماژیک قرمز علامت زده ایم.

باید به خاطر داشته باشید که LED ها به گونه ای نصب می شوند که قطب مثبت اولین لامپ به قطب منفی دومین لامپ لحیم می شود و همین کار ادامه پیدا می کند تا همه ی لامپ هایی که باید به صورت سری به هم متصل شوند، روی برد فیکس شوند.

 

 1. قرار دادن مقاومت ها

                              

گاهی اوقات تعداد لامپ هایی که باید روی صفحه قرار بگیرند کمتر از تعداد لامپ هایی است که باید به صورت سِری به هم متصل شوند. در این صورت شما به یک مقاومت احتیاج دارید.

در این جا ما خودمان مقامت را ساخته ایم. برای این کار تعداد لامپ هایی که باید روی برد نصب شوند را نصب کنید و مابقی را از پشت تابلو به صورت سری به آن ها وصل نمایید.

مثلاً اگر تعداد لامپ های سری باید ۷ عدد باشد می توان چهار لامپ را از جلو و سه لامپ را از پشت به برد متصل کرد. سپس، روی لامپ ها را بپوشانید تا نور آن ها دیده نشود.

اکنون همه ی کارهای مربوط به ساخت تابلو انجام شده است. می توانید با اتصال تابلو به منبع برق سبب روشن شدن و درخشش لامپ های LED شوید.

دوره آموزش ساخت تابلو LED به صورت عملی و صفر تا صد توسط اساتید مجرب کاملا عملی ویژه بازار کار برگزار می گردد.

درب ریلی

مشکل یابی درب باز کن های هوشمند Liftmaster – مجتمع فنی البرز

مشکل یابی درب باز کن های هوشمند Liftmaster

                         درب ریلی

درب های پارکینگ و گاراژ سنگین هستند و اگر قرار باشد در شب و یا هنگام بارش باران خودتان آن ها را باز کنید مایه ی دردسر خواهند بود، به ویژه اگر عجله داشته باشید.

به همین دلیل است که درب بازکن های اتوماتیک به همراه ریموت کنترلشان، تجهیزات استاندارد مناسبی برای خانه های دارای پارکینگ است.

شرکت Liftmaster یکی از تولید کننده هایی است که انواع مدل های هر سه نوع درب باز کن مجهز به تسمه محرک، محرک زنجیری و محرک پیچی را تولید می کند و در هر زمان که با مشکلی رو به رو شدید می توانید پاسخ سوالات خود را در وبسایت این شرکت بیابید.

بسیاری از مشکلات را خودتان به آسانی می توانید حل کنید.

 

سیستم عادی درب بازکن Liftmaster

در این سیستم خود درب بازکن داخل یک چهارچوب که به دیوار یا سقف پارکینگ نصب شده است قرار می گیرد.

در هر دو طرف چهارچوب، نزدیک به زمین یه جفت سنسور ایمنی LED مشاهده خواهید کرد که اگر در مسیر حرکت درب چیزی وجود داشته باشد باعث توقف حرکت درب خواهند شد.

حسگرها توسط سیم به درب بازکن متصل شده اند و خود درب بازکن انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از طریق جریان ۱۲۰ ولتی سیستم برق خانه تأمین می کند.

همیشه هنگامی که درب بازکن کار نمی کند ابتدا مطمئن شوید که به برق متصل است. اگر درب بازکن خاموش است، احتمال دارد که یکی از کلید های جعبه فیوز خانه پریده باشد.

 

مشکل در سنسورهای ایمنی

اگر در بسته نمی شود، یا به صورت نیمه بسته می شود و بلافاصله دوباره باز می شود، اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار دهید سنسورهای ایمنی هستند.

ممکن است متوجه شوید که جسمی در مسیر اشعه ای که بین سنسورها است قرار گرفته است، همچنین گاهی با تمیز کردن لنزهای سنسورها می توانید مشکل را برطرف کنید.

بررسی کنید که در چهارچوب در تار عنکبوت وجود نداشته باشد زیرا آن ها هم می توانند مسیر نور سنسورها را مسدود کنند. اگر چراغ یکی از سنسورها چشمک زن باشد به این معناست که آن ها موازی باهم نصب نشده اند.

یکی از آن ها را باز کنید و آن را جا به جا کنید تا زمانی که چراغ آن به صورت ثابت روشن بماند. یکی دیگر از دلایل موازی نبودن سنسورهای دو طرف در با یکدیگر، شل بودن چهارچوب است. اگر مشکل از چهارچوب است پیچ های آن را با یک آچار محکم کنید.

 

محدوده های باز و بسته شدن

از طریق ریموت کنترل می توانید بیشتر کارهای موتور را برنامه ریزی کنید و به آن ها دسترسی داشته باشید. اگر در به طور کامل باز یا بسته نمی شود، شما می توانید با استفاده از ریموت تنظیمات حدود باز و بسته شدن در را مجدداً انجام دهید.

در بیشتر مدل ها می توانید با پیدا کردن حدود سنج در داخل محفظه ی موتور این تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید.

برای تنظیم میزان بسته شدن درب درجه ی حدود سنج را خلاف جهت عقربه ی ساعت بچرخانید و برای تنظیم اندازه ی باز شدن درب آن را در جهت عقربه ی ساعت بچرخانید.

 

ریموت کنرل کار نمی کند

اگر درب بازکن هوشمند شما تازه نصب شده است، تا زمانی که تنظیمات و برنامه ریزی آن را انجام ندهید ریموت کنترل کار نمی کند. برای انجام تنظیمات از دستورالعمل های موجود در دفترچه راهنمای سیستم پیروی کنید.

اگر ریموت کنترل درب بازکنی که مدتی است نصب شده است کار نمی کند به احتمال زیاد باید باتری های آن را عوض کنید.

اگر درب باز کن شما دارای پنل کنترل دیواری نیز می باشد کلید قفل آن را بررسی کنید. اگر قفل روشن باشد ریموت کنترل کار نمی کند بنابراین باید آن را خاموش کنید.

 

کدهای خطا

درب بازکن های جدید Liftmaster مجهز به سیستم نمایش کدهای خطا هستند که شامل مجموعه ای از چراغ های چشمک زن می باشد.

برای رمز گشایی این چراغ های چشمک زن لازم است که به دفترچه راهنمای سیستم خود مراجعه کنید بنابراین مراقبت از دفترچه راهنما مهم است.

اگر دفترچه راهنمای خود را گم کرده اید، می توانید با مراجعه به وبسایت Liftmaster به این کدها دسترسی پیدا کنید.

 

دوره آموزش نصب درب ریلی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

دوربین مدار بسته

چرا تصاویر دوربین مدار بسته در شب تار و چشمک زن هستند؟ – مجتمع فنی البرز

چرا تصاویر دوربین مدار بسته در شب تار و چشمک زن هستند؟

                       دوربین مدار بسته

 

یکی از با ارزش ترین دارایی های امنیتی شما سیستم مدار بسته ای است که در محل کار خود نصب کرده اید.

هنگامی که سیستم شما به درستی کار نمی کند، مثلاً زمانی که تصویر دوربین شما در شب چشمک می زند (قطع و وصل می شود)، پیدا کردن هر چه سریعتر مشکل و برطرف کردن آن برای محافظت از محل کار، تجهیزات و دستگاه ها، و کارکنان شما بسیار مهم است.

یافتن ریشه ی مشکلات تصویر دوربین های مدار بسته ی شما در شب به شما کمک می کند که برای آن راه حل مناسبی را پیدا کنید. در ادامه تعدادی از عواملی که می توانند باعث ایجاد اختلال در تصویر دوربین مدار بسته در شب بشوند توضیح داده شده است.

 

اشکال در برق رسانی

دوربین های مدار بسته هم مانند هر دستگاه برقی دیگر بدون دریافت برق یا با برق ضعیف نمی توانند کار کنند. بنابراین اگر در برق رسانی به سیستم مدار بسته ی شما مشکلی وجود داشته باشد دوربین ها نمی توانند عملکرد درستی داشته باشند.

اگر در شب تصاویر دوربین مدار بسته ی شما چشمک زن و تار است بهتر است که ابتدا منبع برق دوربین های خود را بررسی کنید. دوربین های مدار بسته از چراغ های فروسرخ استفاده می کنند تا بتوانند در شب تصاویر را ضبط کنند.

اگر باتری دوربین شما ضعیف باشد، چراغ های فروسرخ انرژی لازم را دریافت نمی کنند تا به درستی عمل کنند.

همچنین باید بررسی کنید که سیستم شما به یک منبع برق اختصاصی متصل باشد و از پاور اسپلیتر برای آن استفاده نکنید، زیرا می تواند از میزان برقی که به دستگاه شما وارد می شود بکاهد.

 

تغییر شرایط نور

                    سیستم امنیتی 

وجود نور کافی در ثبت تصاویر توسط دوربین مدار بسته نقشی کلیدی دارد. در هنگام شب، نور چراغ های کنار پیاده رو و نورهای چشمک زنی که در محیط اطراف وجود دارند از میزان توانایی دوربین مدار بسته برای ضبط و نمایش یک تصویر واضح می کاهند.

به دلیل این که دوربین های مدار بسته ی دارای دید در شب از فناوری فروسرخ برای ثبت تصاویر در نور کم استفاده می کنند، وجود نور در محیط می تواند باعث شود که دوربین از حالت دید در شب خارج شده و وارد حالت نرمال گردد که این مسئله منجر به تاری و چشمک زن شدن تصویر می شود.

فیلم های دوربین را تماشا کنید و ببینید که در چه زمان هایی تصویر دوربین بیشتر قطع و وصل می شود. اگر تغییر در شرایط نور باعث ایجاد اختلال در تصاویر دوربین ها می شود، زاویه دوربین ها و یا محل نصب آن ها را تغییر دهید به گونه ای که کمتر در معرض نور های خیابان باشند.

 

آسیب دیدن اتصالات و کابل ها

اگر تصاویر وربین مدار بسته در شب تار و چشمک زن هستند ممکن است علت آن آسیب دیدن کابل ها و اتصالات باشد. آسیب دیدن تجهیزات سبب اختلال در برق رسانی و در نتیجه اختلال در کیفیت تصویر می شود.

محل اتصال همه ی تجهیزات و کابل هایی که به دوربین شما وصل هستند را بررسی کنید تا از شل نشدن و آسیب ندیدن آن ها اطمینان یابید. سیم هایی که رویه ی آن ها از بین رفته و پوسیده شده است به سرعت پوسیده و یا قطع می شوند.

پیشنهاد می کنیم که همه ی اتصالات را داخل یک محفظه ی عایق قرار دهید تا از آسیب های احتمالی در امان باشند. همه ی سیم های آسیب دیده باید سریع جایگزین شوند و یک محفظه ی عایق نیز برای آن ها تعبیه شود تا از آسیب دیدن بیشتر وربین جلوگیری شود.

 

کهنه بودن یا خرابی تجهیزات

                 

هر چه قر سیستم مدار بسته ی شما قدیمی تر باشد، احتمال خرابی آن نیز بیشتر است. اگر در سیستم جدید و دارای برند خوب مشکلی پیش آمده است، احتمالاً تجهیزات و قطعات خریداری شده ی دیگر خراب هستند.

همه ی سیستم های مدار بسته یک طول عمر مشخص دارند و اگر سیستم شما به انتهای عمر مفید خود رسیده است، تنها کاری که باید انجام دهید تعویض کردن آن است.

اگر در برق رسانی مشکلی وجود ندارد و سیم ها و اتصالات همگی محکم و سالم هستند، احتمالاً لازم است که دوربین های نو و یا دستگاه ضبط ویدیوی جدید تهیه کنید.

اگر یک دوربین مدار بسته ی دیگر دم دست دارید می توانید قبل از خریدن دوربین های جدید آن را جایگزین یکی از دوربین ها کنی تا مطمئن شوید که مشکل از دوربین است.

اگر با وجود تهیه ی یک سیستم جدید باز هم مشکل ادامه دارد باید با نصاب یا شرکت تولید کننده ی دوربین ها تماس بگیرید تا سیستم شما را سرویس کنند و یا دستورالعمل های لازم را برایتان شرح دهند.

دوره آموزش نصب دوربین مداربسته به صورت کاملا عملی در مجتمع فنی البرز توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

تعمیرات مادربرد

مادربرد کامپیوتر سوخته است. چگونه می توان آن را تعمیر کرد ؟ – مجتمع فنی البرز

مادربرد کامپیوتر سوخته است. چگونه می توان آن را تعمیر کرد ؟

تعمیرات مادربرد

تخته مدار یکی از قطعات اصلی کامپیوتر است که مسئول عملکرد عادی آن می باشد. این بُردها به نام مادر برد یا برد اصلی معروف هستند.

مادربردها در واقع تخته مدارهای چاپی هستند که دارای مقاومت ها، ترانزیستورها، خازن ها و دیگر قطعات الکترونیکی هستند. دمای مادربردها توسط هیت سینک و فَن کنترل می شود.

گاهی اوقات با گذشت زمان دمای کامپیوتر بیش از اندازه بالا می رود و این مسئله می تواند باعث آسیب دیدن تخته مدار و نیاز آن به تعمیر شود.

به جای این که مادربرد را به طور کلی دور بیاندازید و یک مادربرد جدید خریداری کنید، با داشتن مقداری مهارت فنی و با استفاده از چند ابزار، شما می توانید خودتان مادربرد را تعمیر کنید.

مرحله ی ۱

با استفاده از پیچ گوشتی پیچ های روی کیس را باز و پنل را جدا کنید. کیس کامپیوتر را روی یک میزکار صاف و تمیز قرار دهید به گونه ای که مادربرد رو به بالا باشد.

با قطع اتصال همه ی کابل های روبان و کانکتورهای سیم، تمام اتصال تمام اجزا به مادربرد را قطع کنید. برای این که بتوانید به درستی کابل های روبان و کانکتورها را دوباره سرجای خود وصل کنید از مدار یک عکس بگیرید و یا با یک مداد محل قرار گیری آن ها را در دفترچه ای یادداشت کنید.

مرحله ی ۲

برای باز کردن پیچ هایی که مادر برد را به شاسی کامپیوتر متصل کرده اند از یک پیچ گوشتی استفاده کنید. همه ی لاستیک ها واشرهای نارسانا را پیدا و جدا کنید، سپس آن ها را به ترتیب روی میز بگذارید.

پس از جدا کردن مادربرد از کامپیوتر، کیس را از روی میز بردارید. روی مادربرد به دنبال نقاط قهوه ای یا مشکی بگردید. هر دو طرف مادربرد را نگاه کنید تا متوجه شوید که آیا سوختگی عمیق بوده و به طرف دیگر نفوذ کرده است یا خیر.

اگر فقط یک طرف سوخته است با استفاده از یک چاقوی نوک تیز همه ی مواد سوخته را از سطح برد بتراشید.

مرحله ی ۳

دو لبه ی قسمت آسیب دیده را بررسی کنید که مسیر رسانای مدار آسیب ندیده باشد. مواد سوخته را از سرتا سر مسیر رسانای مدار بتراشید، به این ترتیب می توانید نقاط اتصال را به صورت واضح و دخشان ببینید.

از یک پارچه ی نخی و مقداری الکل برای تمیز کردن محدوده ی تراشیده شده که شامل انتهای براق خطوط رسانای مدار می شود، استفاده کنید. مطابق با دستورالعمل ها مقداری اپوکسی مخصوص مدار را داخل یک فنجان پلاستیکی بریزید.

مرحله ی ۴

با استفاده از یک تکه پارچه ی نخی اپوکسی مخصوص تخته مدار را روی ناحیه ی آسیب دیده بریزید. این کار باعث می شود که سطح قسمت تراشیده شده با نقاط دیگر تخته مدار یکسان شود.

با استفاده از نوک یک اسپاتول کوچک روی اپوکسی را صاف کنید تا سطحی هموار ایجاد شود. اپوکسی را روی مسیرهای رسانای تمیز شده نکشید. اجازه دهید که اپوکسی خشک شود و مدار را ترمیم کند.

مرحله ی ۵

با استفاده از یک کاتر کوچک مقداری سیم باریک را برش دهید. بلندی سیم باید به اندازه ای باشد که بتواند شکاف ایجاد شده در منطقه ی سوخته را پوشش دهد و دو انتهای هر یک از مسیرهای رسانای مدار را به هم وصل کند.

با استفاده از لحیم و کمی سیم لحیم دو انتهای مسیر رسانا را لحیم کاری کنید. هنگامی که یک سر سیم را لحیم کردید و می خواهید سر دیگر را وصل کنید، کمی فرصت بدهید که محل لحیم شده سرد شود.

مرحله ی ۶

نوک دستگاه لحیم را روی سیم لحیم بگیرید تا آب شود و قطره ی لحیم ایجاد شود. سپس با استفاده از موچین سر دیگر سیم را وارد این نقطه کنید و اجازه دهید تا این نقطه خنک شود و اتصال برقرار گردد.

مقدار دیگری اپوکسی آماده کنید و با استفاده از یک پارچه ی نخی به اندازه ی چند لایه روی سیم بریزید تا آن را بپوشاند. اجازه دهید که اپوکسی خشک شود.

مرحله ی ۷

مادربرد را به جایگاه خود بازگردانید و همه ی پیچ های آن را با دست ببندید. فراموش نکنید که همه ی لاستیک ها و واشرها را سرجای خود قرار دهید. همه ی پیچ ها را با پیچ گوشتی محکم کنید.

با استفاده از تصویر یا نوشته هایی که ثبت کرده اید همه ی کابل های روبان و کانکتورهای قطعات را به مادربرد وصل کنید. قطعات را به جایگاه خود در درون کیس برگردانید و پیچ های کیس را ببندید.

 

دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز برگزار می شود.

ios 13

مشکل Mail app در سیستم عامل iOS 13 – مجتمع فنی البرز

مشکل Mail app در سیستم عامل iOS 13

ios 13

کسانی که iPad و iPhone دارند معمولاً به محض دسترسی به جدیدترین ورژن iOS سریع آن را به روز رسانی می کنند، زیرا نرم افزارهای آپدیت شده ی Apple همیشه دارای قابلیت های جدید و هیجان انگیزی هستند که  افراد بی صبرانه منتظر امتحان کردن آن ها هستند.

جدید ترین آپدیت Apple سیستم عامل iOS 13 است. معمولاً بعد از انتشار رسمی یک نرم افزار یا سیستم عامل، مشکلات آن آشکار می شوند. اما مشکلات و بی ثباتی های سیستم عامل Apple iOS 13 بسیار بیشتر از حد معمول بوده است.

وجود مشکلات بسیار در نسخه ی اولیه ی iOS 13 همه را به ستوه آورده بود تا جایی که شرکت اپل یک هفته زودتر از موعد نسخه ی بتای iOS 13.1 را منتشر کرد تا مشکلاتی که بیش از همه گزارش شده بودند را رفع کند.

پس از آن هم ورژن نهایی iOS 13 را با داشتن قابلیت افزایش طول عمر باتری منتشر کرد. سپس برای رفع باگ ها و اصلاح ورژن۱۳٫۱  آپدیت های ۱۳٫۱٫۱ و ۱۳٫۱٫۲ ارائه شدند.

 

ورژن ۱۳٫۱٫۳، ورژن جدیدی از iOS

شرکت اپل به تازگی سیستم عامل ۱۳٫۱٫۳ مخصوص آیفون و آی پد را منتشر کرده است که در آن باگ ها بیشتری را برطرف کرده است و عملکرد همه ی گوشی هایی که در استفاده از Mail app، برقراری ارتباط از طریق بلوتوث، و در عملکرد برنامه های Game center دچار مشکل بودند را بهبود بخشیده است. در حقیقت بیشتر آپدیت هایی که منتشر شده اند از قبیل iOS 13 برای رفع باگ ها  طراحی شده اند، نه برای افزودن قابلیت های جدید.

 

مشکلات جدید

علی رغم انتشار سه آپدیت برای iOS 13 هنوز هم توئیتر پشتیبانی اپل لبریز از شکایت های کاربران است. بیشتر این گلایه ها حاکی از خالی شدن شارژ باتری، قطع شدن تماس ها، مشکل در Apple Mail و موارد دیگر است. در حالی که هنوز این مشکلات برطرف نشده اند اپل راه هایی را برای رفع آن ها پیشنهاد کرده است که امتحان کردن آن ها می تواند مؤثر باشد.

 

مشکلات مختلف Apple Mail

مشکلات مختلفی از این برنامه گزارش شده اند از قبیل : آپدیت نشدن برنامه ی iPhone Mail، عدم موفقیت در همگام سازی بر روی آیفون یا آی پد، باز نشدن برنامه، عدم ارسال پیام ها، باز شدن پیش نویس ها در هنگام باز کردن برنامه، عدم نمایش اعلان برای ایمیل ها، عدم اجازه برای ساخت حساب های جدید و غیره.

 

راه حل ها

بسته به مشکل خود شما راه حل های مختلفی برای رفع مشکلات Mail app در iOS 13 وجود دارد.

 • اگر اعلان ایمیل کار نمی کند باید وارد تنظیمات شوید و مطمئن شوید که اعلان های Mail app فعال است. برای این کار این مسیر را دنبال کنید:

Launch > Settings > Mail > Notifications > Allow notification.

 • اگر نمی توانید بیش از یک حساب Mail داشته باشید باید وارد تنظیمات شوید و اطمینان حاصل کنید که محدودیت حساب غیر فعال است زیرا این گزینه مانع از افزودن حساب های جدید می شود. مطابق تصویر تنظیمات را انجام دهید. در قسمت Mail دایره را به طرف راست بکشید تا امکان افزودن حساب های مختلف در Mail app برایتان فراهم شود.
 • برنامه Mail app را برای داده های تلفن همراه نیز فعال کنید. از منوی تنظیمات وارد cellular شوید و Mail را فعال کنید.
 • تنظیمات اینترنت را ریست کنید. برای این کار باید مسیر زیر را دنبال کنید :

Settings > General > Reset > Reset network settings.

برای انجام ریست از شما خواسته می شود که رمز عبور را وارد کنید.

 • اگر ریست کردن تنظیمات شبکه کارساز نبود به قسمت push، fetch، یا Manual که فعالیت های حساب را کنترل می کند وارد شوید.

Settings > Passwords & Accounts

Settings > Fetch new data settings

 • برنامه ی Mail app را کامل ببندید و دوباره باز کنید. زمانی که همگام سازی Mail به درستی صورت نمی گیرد این راه حل متداول می تواند به شما کمک کند. دکمه ی home را دوبار فشار دهید تا برنامه های باز برایتان نمایش داده شوند، سپس همه ی برنامه ها را ببندید و Mail app را دوباره باز کنید.
 • اگر برنامه ی Mail app شما خوب عمل نمی کند یک بار گوشی خود را خاموش و روشن کنید.
 • اگر هیچ یک از روش های گفته شده برایتان کارساز نبود حساب ایمیل خود را پاک کنید و دوباره حساب جدید بسازید. در قسمت Password & Account همه ی حساب های ایمیل موجود نمایش داده می شود. حسابی که مشکل دارد را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید تا حساب را از دستگاه خود پاک کنید. سپس مجدداً حساب را ایجاد کنید.

دوره آموزش تعمیرات موبایل به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز در گارگاه های مجهز و اساتید مجرب برگزار می شود.

تعمیرات فر برقی

نحوه ی تعویض کردن المنت فر برقی – آموزش تعمیرات لوازم خانگی – مجتمع فنی البرز نوین

نحوه ی تعویض کردن المنت فر برقی

                    تعمیرات فر برقی     

تعویض کردن المنت های یک فر برقی یکی از ساده تریت تعمیراتی است که می توانید در خانه انجام دهید. و با وجود این که شکل ها و سایز های مختلفی از المنت ها وجود دارند، اما بیشتر آن ها به شکلی ساده به سیم های فر متصل شده اند.

این تعمیر فقط چن قیقه طول می کشد و تا زمانی که اتصال فر با برق قطع است، هیچ خطری وجود ندارد.

 

تهیه ی قطعه ی جایگزین صحیح

فرهای برقی معمولاً دارای دو المنت هستند : یک المنت مخصوص پخت و پز ( که معمولاً در پایین اتاقک فر قرار دارد )، و یک المنت مخصوص کباب کردن و گریل ( که در قسمت بالایی اتاقک فر قرار دارد ).

این دو المنت به صورت مستقل از یکدیگر کار می کنند و معمولاً در زمان های متفاوتی دچار مشکل می شوند. در حقیقت، المنت های مربوط به پخت و پز بسیار بیشتر خراب می شوند زیرا بیشتر از المنت های بالایی از آن ها استفاده می شود.

اگر فر شما به خوبی گرم نمی شود، فر را به نوبت یک بار روی پخت و پز و یک بار روی گریل تنظیم کنید تا متوجه شوید که کدام یک از المنت ها سوخته است.

شما باید فقط المنتی را جایگزین کنید که خراب شده است، نیازی نیست که برای صرفه جویی در وقت خود در آینده هر دو را با هم تعویض کنید. المنت مخصوص گریل کردن و المنت مخصوص پخت و پز مانند یکدیگر کار می کنند.

تنها تفاوتی که دارند این است که المنت مخصوص گریل کردن توسط گیره هایی به اتاقک فر متصل شده است در حالی که المنت مخصوص پخت و پز فقط در کف فر قرار داده شده است.

با وارد کردن مدل و شماره سریال فر در فروشگاه های اینترنتی به راحتی می توانید المنت مناسب با فر خود را تهیه کنید. این شماره سریال معمولاً در قسمت پشتی درب نوشته شده است، اما این هم ممکن است که در جای دیگری نوشته شده باشد.

 

ابزارهای مورد نیاز

 • پیچ گوشتی، پیچ گوشتی سر بکس یا آچار بکس
 • تِستر ولتاژ غیر تماسی (در صورت لزوم)
 • المنت جایگزین

 

نحوه ی تعویض المنت فر

مرحله ی اول : برق فر را قطع کنید.

فرهای استاندارد معمولاً به یک پریز برق وصل می شوند، در حالی که فرهای دیواری و توکار معمولاً به جای اتصال به پریز دارای سیم کشی برق هستند. در هر دو مورد، ابتدا برقی که وارد مدار الکتریکی فر می شود را قطع کنید.

 1. از داخل جعبه فیوز خانه، برق فر را قطع کنید. کلید مربوط به آن یک کلید دو قطبی است که روی آن بسته به میزان آمپر جریان اعداد ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ نوشته شده است.
 2. اگر فر توکار شما دارای دو شاخه ی برق است، کشوی زیر فر را بیرون بیاورید و کنار بگذارید. از داخل حفره ی کشو می توانید به زیر فر دسترسی پیدا کنید و دو شاخه را از پریز بیرون بکشید.
 3. اگر فر شما از طریق سیم کشی به برق وصل شده است، قبل از این که المنت را جدا کنید باید سیم های برق آن را تست کنید که برق نداشته باشند.

 

مرحله ی دوم : جدا کردن المنت

                    تعمیرات لوازم خانگی

بیشتر المنت ها به وسیله ی چند پیچ و مونت پلیت (mount plate) به دیواره ی پشتی اتاقک فر متصل شده اند.

بعضی از فر ها در جایی که دو سر المنت به هم می رسند دارای یک مونت پلیت مرکزی هستند، در حالی که در بعضی دیگر از فرها دو سر المنت از هم جدا هستند و برای هر یک از آن ها یک مونت پلیت کوچک جداگانه استفاده می شود.

 1. تور فلزی داخل فر را بیرون بیاورید.
 2. با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار بکس پیچ های روی مونت پلیت را باز کنید. اگر می خواهید المنت مربوط به گریل را باز کنید باید پیچ های هر یک از براکت هایی که المنت را به بالای فر متصل کرده اند را نیز باز کنید.
 3. با دقت، المنت را به اندازه ی دو الی سه سانتی متر بیرون بکشید تا سر سیم های برق مشخص شود. اگر فر شما سیم کشی شده است، سر تست کننده ی ولتاژ را به هر یک از سیم ها بچسبانید تا مطمئن شوید که برق ندارند.

 1. المنت را کمی بیشتر بیرون بکشید، سپس با دقت کانکتورهای سیم برق را که به دو سر المنت متصل شده اند از آن جدا کنید.
 2. مراقب باشید که سیم های برق از داخل سوراخ ها به پشت فر نیفتند، در صورت لزوم با یک تکه چسب آن ها را به دیواره ی فر بچسبانید. توجه : جهت سیم ها را تغییر ندهید. این سیم ها باید در همان جهت قبلی به المنت جدید متصل شوند.
 3. المنت خراب را از داخل فر بیرون بیاورید.

 

مرحله ی سوم : المنت جدید را جایگزین کنید

جاگذاری کردن المنت جدید درست برعکس درآوردن المنت قبلی است.

 1. المنت جدید را درست در فرم و جهت المنت قبلی در فر جا گذاری کنید. اگر المنت مخصوص گریل است، توسط براکت ها آن را به سقف فر متصل کنید.
 2. پایانه ی سیم ها را به طور کامل و درست در جهت قبلی به دو سر المنت متصل کنید.
 3. دو سر المنت را داخل سوراخ های روی دیواره ی فر قرار دهید و با استفاده از مونت پلیت و پیچ های قبلی، المنت را محکم نصب کنید.

 

مرحله ی چهارم : تست کردن فر

تعمیر خود را با تست کردن فر و اطمینان یافتن از عملکرد درست آن تکمیل کنید.

 1. دو شاخه را به پریز متصل کنید و اگر فر شما دارای کشو است آن را به جایگاه خود بازگردانید.
 2. از داخل جعبه فیوز برق فر را وصل کنید.
 3. فر را روشن کنید تا المنت آن را تست کنید. فر را خاموش کنید و اجازه دهید سرد شود، سپس توری فلزی آن را در داخلش قرار دهید.

نکته : المنت های جدید اغلب با یک لایه ی چرب پوشیده شده اند که در هنگام انبار کردن و حمل و نقل، از آن ها در برابر اکسایش محافظت می کند.

وقتی المنت برای اولین بار گرم می شود ممکن است در اثر سوختن این پوشش اندکی دود تولید شود. این امری طبیعی است و بوی ناشی از آن هم طی چند دقیقه از بین خواهد رفت.

 

دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی در مجتمع فنی البرز برگزار می شود.

تعمیر آسانسور

راه هایی برای جلوگیری از خرابی آسانسور – مجتمع فنی البرز

راه هایی برای جلوگیری از خرابی آسانسور

                    تعمیر آسانسور

این مقاله یک راهنمای ساده برای افراد غیرمتخصص است و روش هایی کاربردی را عنوان می کند که می توان به کمک آن ها خرابی های آسانسورها را کاهش داد.

بسیاری از مشکلات آسانسورها کوچک و پیش پا افتاده هستند اما اگر به موقع به آن ها رسیدگی نشود به سرعت به مشکلی بزرگ تبدیل می شوند.

به همه ی افرادی که ساختمانشان دارای آسانسور است پیشنهاد می کنید که در کنار مراقبت ها و تعمیرات حرفه ای منظم و به موقع به این نکات گفته شده نیز توجه داشته باشند.

 

 1. اطلاعات مربوط به تعمیرات را یادداشت کنید

اگر از تمام اقداماتی که برای تعمیرات آسانسور صورت می گیرد فهرستی به روز تهیه کنید می توانید نقاط ضعف آسانسور خود را بیابید و به این ترتیب اطلاعاتی که برای افزایش قابلیت اطمینان آسانسور لازم است را در دست دارید.

اگر متوجه شدید که مشکلات قبلی دوباره تکرار شده اند، باید به سرعت دست به کار شوید و اجازه ندهید که این مشکلات تکرار شوند و هزینه های سنگینی را به شما تحمیل کنند.

شما می توانید از فهرستی که تهیه کرده اید استفاده کنید و نقاط ضعفی از قبیل مشکلات برقی یا مشکلات مربوط به پر شدن بیش از حد آسانسور را که می توانید آن ها را به صورت فوری حل کنید، شناسایی کنید.

مزیت دیگر تهیه ی لیست این است که اگر از شرکت تعمیراتی دیگری بخواهید که آسانسور شما را تعمیر کند، با ارائه ی لیست می توانید اطلاعات به روزی از آسانسور خود را در اختیار آن ها قرار دهید.

 

 1. بررسی های روزانه انجام دهید

این به معنای بازدید و بررسی دقیق نیست. در حقیقت ما به شدت پیشنهاد می کنیم که حتی ساده ترین بازدیدها و مراقبت از آسانسورها را به افراد متخصص بسپارید.

آن چه که خودتان باید بررسی کنید این است که آسیب داخلی مشهودی وجود نداشته باشد و این که همه ی دکمه های آسانسورها به درستی کار کنند. همین بررسی های کوچک می توانند نجات دهنده باشند.

 

 1. بررسی منظم درهای آسانسورها

آیا می دانید ۷۰% از تماس های اضطراری مربوط به آسانسورها به خاطر مشکلات درب آسانسور است؟ در فواصل زمانی معین درهای آسانسورها را چک کنید تا مطمئن شوید تراز هستند و به خوبی باز و بسته می شوند.

به علاوه تمیز کردن تمام کثیفی های جمع شده در مسیر باز و بسته شدن درها به حرکت روان آن ها کمک می کند. یکی از نشانه های تراز نبودن درها این است که درها روی پنل هایی که در امتداد آن ها باز و بسته می شوند خراش ایجاد می کنند.

بررسی منظم درها بسیار مهم است به خصوص به دلیل آن که هم تراز نبودن درها می تواند منجر به از کار افتادن آسانسورها، به دنبال داشتن هزینه های زیاد، و حتی حبس شدن افراد در داخل آسانسورها شود.

هرگاه متوجه نشانه هایی از هم تراز نبودن درهای آسانسورها شدید باید با متخصص فنی تعمیر آسانسور خود تماس بگیرید.

 

 1. قبل از این که نحوه ی تمیز کردن آسانسورها را یاد بگیرید این کار را انجام ندهید

بسیار مهم است که قبل از صحبت کردن با متخصص فنی تعمیرات آسانسور و یادگیری چگونگی انجام این کار اقدام به تمیز کردن آسانسورها نکنید.

پاک کننده های صنعتی نه تنها به محوطه ی داخلی آسانسورها صدمه میزنند، بلکه می توانند باعث زنگ زدگی و فسایش قطعات داخلی شوند و به نقاط حساس آسیب وار کنند.

شرکت های تعمیراتی به شما توضیح می دهن که چگونه بدون صدمه زدن به آسانسورها، آن ها را تمیز کنید. پس از این که روش صحیح را یاد گرفتید، آزادید در هر زمان که لازم است آسانسور را تمیز کنید.

 

 1. در هنگام بروز مشکل قبل از هرگونه اقدامی با شرکت تعمیرات آسانسور تماس بگیرید

چه در زمان انجام تست اعلام حریق و چه در زمان ترکیدگی یک لوله و نشت آب به زیر آسانسورها، باید قبل از انجام هر اقدامی با شرکت تعمیرات آسانسور تماس بگیرید.

در هنگام تست سیستم اعلام حریق (که آسانسور نیز بخشی از آن است)، باید مطمئن شوید که وزن افراد داخل آسانسورها بیشتر از میزان ظرفیت نباشد به علاوه نشت آب به داخل آسانسور می تواند منجر به صدماتی بسیار بیشتر از آن چه که فکرش را می کنید شود.

تماس با شرکت تعمیراتی در زمانی که نمی دانید باید چه کاری انجام دهید بسیار عاقلانه است. این کار از آسیب رسیدن به شما و افراد داخل آسانسورها جلوگیری می کند و مانع از ایجاد هزینه های تعمیراتی سنگین می شود.

 

در نهایت باید گفت که داشتن آسانسور و استفاده از آن نیاز به تجربه ی زیاد ندارد. با دقت به کوچکترین جزئیات و انجام مراقبت های منظم و ساده می توانید آسانسور خود را مثل روز اول نگه دارید.

یادداشت تعمیرات انجام شده و مشکلات قبلی آسانسورها باعث سامان دهی شدن اطلاعات و آگاه شدن تعمیرکاران خواهد شد. قبل از این که با شرکت تعمیراتی مشورت کنید، هیچ گونه تغییری در آسانسور ایجاد نکنید و برای تمیز کردن آن روش صحیح را جویا شوید.

 

دوره آموزش نصب و تعمیرات آسانسور به صورت کاملا عملی ویزه بازار کار در مجتمع فنی البرز توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

plc

بررسی تفاوت های میان میکروکنترلرها و PLC – مجتمع فنی البرز

بررسی تفاوت های میان میکروکنترلرها و PLC

مزیت آردوینو و امتیازات دیگر بردهای مبتنی بر میکروکنترلرها، اخیراً علاقه به استفاده از سیستم های تعبیه شده (سیستم هایی که برای کنترل سیستم های بزرگتر طراحی شده اند) را افزایش داده اند و دنیای به کار گیری میکروکنترلرها را گسترش داده اند.

این نه تنها تعداد کاربران میکروکنترلرها را افزایش داده است بلکه حوزه ی استفاده و دامنه ی برنامه هایی که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرند را نیز افزایش داده است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از تفاوت های میان میکروکنترلرها و کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر یا PLC بپردازیم.

plc

کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر

                        میکروکنترلر

PLC نوعی دستگاه محاسباتی مخصوص است که برای استفاده در سیستم های کنترلی صنعتی و دیگر سیستم های دارای قابلیت اطمینان بالا طراحی شده است.

در ابتدا این دستگاه ها طراحی شدند تا توسط صنعت اتوماسیون در فرایندهای تولیدی جایگزین رله ها، ترتیب سنج ها و تایمرها شوند، اما امروزه از آن ها در همه ی فرایندهای تولیدی ازجمله خط تولید های رباتیک استفاده می شود.

امروزه در کل دنیا حتی یک کارخانه را نمی توانید بیابید که یک ماشین و یا تجهیزات آن به کمک PLC مدیریت نشود.

دلیل اصلی مورد قبول واقع شدن و استفاده ی گسترده از آن ها ریشه در استحکام و توانایی آن ها برای تحمل شرایط محیطی سخت مربوط به زمینه ی تولیدی دارد.

آن ها همچنین نمونه های خوبی از سیستم عامل های زمان واقعی هستند، چرا که به خوبی می توانند در مدت زمان کوتاهی با توجه به ورودی ها، خروجی های مربوطه را تولید کنند و این در یک سیستم صنعتی مسئله ی مهمی است زیرا یک ثانیه تأخیر می تواند باعث توقف کل عملکرد سیستم شود.

 

میکروکنترلرها

                                

از طرف دیگر، میکروکنترلرها دستگاه های محاسبه ای کوچکی هستند که روی یک تراشه که دارای یک یا چند هسته ی پردازش، قطعات حافظه، و درگاه های ورودی و خروجی (۱/۰) عادی و ویژه است قرار دارند.

از آن ها در تمام سیستم هایی که به طور روتین فعالیت می کنند استفاده می شود به ویژه سیستم هایی که در آن ها فعالیت های تکراری خاصی باید انجام شوند.

میکروکنترلرها معمولاً بدون پوشش هستند و بدون وجود اتصالات ضروری نمی توانند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند.

برخلاف PLCها، میکروکنترلرها دارای رابطه هایی از قبیل صفحه نمایش و سوئیچ های توکار نیستند زیرا آن ها معمولاً دارای GPIO هستند که این قطعات می توانند به آن ها متصل شوند.

 

 1. تفاوت های ساختاری

                                

معمولاً از PLC ها به عنوان میکروکنترلرهای سطح بالا یاد می شود. آن ها از سه بخش تشکیل شده اند : بخش پردازشگر، منبع تغذیه، و بخش مربوط به ورودی ها و خروجی ها.

بخش پردازشگر از CPU و حافظه تشکیل شده است. قسمت CPU علاوه بر ریز پردازنده حداقل یک رابط دارد که از طریق آن می تواند توسط شبکه های ارتباطی برنامه ریزی شود.

منبع تغذیه و بخش حاوی ورودی ها و خروجی ها معمولاً قسمت های مجزا از پردازشگر هستند. انواع مختلفی از واحدهای ۱/۰ وجود دارند از قبیل واحد مربوط به قطع و وصل، واحد آنالوگ، و واحدهای ویژه ای همچون واحد کنترل حرکات یا شمارشگر های پر سرعت.

دستگاه های میدانی به هریک از این واحدها متصل می شوند. بسته به تعداد واحدهای ۱/۰ یک PLC، آن ها می توانند درون یک محفظه قرار گیرند و یا در محفظه های جداگانه.

در میکرو یا مونو PLCها که نوعی PLC کوچک هستند، هر سه قسمت پردازشگر، منبع تغذیه و وروی و خروجی در داخل یک محفظه قرار دارند.

 

ساختار PLC ها از نظر اجزای تشکیل دهنده ی اصلی تا حدودی شبیه به ساختار میکروکنترلرها است.

تفاوت آن ها این است که در میکروکنترلر همه چیز، از CPU گرفته تا پورت های ورودی و خروجی و رابط هایی که برای برقراری ارتباط با دنیای بیرون لازم هستند، روی یک تراشه پیاده سازی شده اند. ساختار میکروکنترلرها در تصویر زیر نشان داده شده است.

 

 1. رابط ها

PLC ها به صورت استاندارد برای ارتباط با سنسورهای صنعتی، محرک ها، و واحدهای ارتباطی طراحی شده اند و بنابراین جریان و ولتاژی را دریافت می کنند که بدون وجود یک قطعه ی سخت افزاری بیشتر با میکروکنترلرها سازگار نیست.

همانطور که قبلاً گفته شد، PLC ها دارای اندازه های مختلف هستند از نمونه های کوچک گرفته که Building block نامیده می شوند تا نمونه های بزرگ و عظیم مانند PLC های راک مونت با صدها ورودی و خروجی.

میکروکنترلرها نیز دارای سنسورها، محرک ها و واحدهایی هستند که برای پاسخگویی به نیازهای خاص آن ها تعبیه شده اند و ممکن است ارتباط آن ها با PLC دشوار باشد. معمولاً آن ها به گونه ای طراحی شده اند که فقط فرایندهای مربوط به چند صد ۱/۰ را مدیریت کنند.

 

 1. عملکرد، استحکام، قابلیت اطمینان

با اختلاف زیاد، این قسمتی است که PLC خود را از سایر کنترلرها متمایز می کند.

همان طور که در ابتدا گفته شد، PLC برای استفاده در سیستم صنعتی طراحی شده است و بنابراین محکم ساخته شده است تا بتواند انواع شرایط نامطلوب مرتبط با محیط را تحمل کند از قبیل دامنه های حرارتی شدید، نویز های الکتریکی، مدیریت های سخت و ارتعاشات زیاد.

به علاوه PLC ها نمونه های خوبی از سیستم عامل های زمان واقعی هستند که می توانند در کمترین مدت زمان با ارزیابی ورودی، خروجی مربوطه را تولید کنند.

با این وجود، میکروکنترلرها استحکام کمتری دارند. زیرا این دستگاه ها به گونه ای طراحی نشده اند که مانند PLC ها به طور مستقل فعالیت کنند.

آن ها به گونه ای طراحی شده اند که داخل یک سیستم تعبیه شوند. بنا به این دلایل، ممکن است میکروکنترلرها هنگام قرار گرفتن در محیط های خاص عملکرد موفقیت آمیزی نداشته باشند زیرا تراشه ی آن ها شکننده است و به راحتی آسیب می بیند.

 

دوره آموزش plc در مجتمع فنی البرز به صورت صفر تا صد توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

دوره آموزش میکروکنترلر AVR به صورت صفر تا صد در مجتمع قنی البرز کاملا عملی برگزار می گردد.

تعمیرات لپ تاپ

عملکرد لپ تاپ بسیار کند است. چه کار باید کرد؟ – آموزشگاه فنی البرز

عملکرد لپ تاپ بسیار کند است. چه کار باید کرد؟

                                 تعمیرات لپ تاپ

ممکن است احساس کنید که هر چه زمان می گذرد عملکرد لپ تاپ شما کندتر می شود. برای این مسئله دلایل زیادی وجود دارند که عبارتند از :

جاسوس افزارها و ویروس ها، نامنظم بودن فایل ها، خاموش و روشن کردن زیاد لپ تاپ، و زیاد شدن تعداد برنامه هایی که از زمان خرید لپ تاپ تاکنون بر روی آن نصب کرده اید.

خوشبختانه، راه هایی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها عملکرد سریع را به کامپیوتر خود بازگردانید.

مرحله ی ۱

قبل از اصلاح و بهینه سازی عملکرد لپ تاپ، یک بک آپ از اطلاعات خود تهیه کنید. این کار باعث می شود اگر در هنگام رفع مشکل کامپیوتر خود سهواً منجر به ایجاد یک مشکل در پیکربندی آن شدید اطلاعات شما در امان باشند. برای بک آپ گرفتن باید مسیر زیر را طی کنید :

Start> All programs> Accessories> System Tools> Backup.

مرحله ی ۲

همه ی برنامه های غیرضروری را که می توانند منجر به کند شدن عملکرد کامپیوترتان شده باشند را پاک کنید. دکمه ی استارت را فشار دهید و سپس وارد کنترل پنل شوید، از آن جا گزینه ی Add or Remove Programs را انتخاب کنید.

به طرف پایین لیست برنامه های نصب شده بروید و روی گزینه ی Remove کنار هر برنامه ای که قصد دارید آن را پاک کنید کلیک کنید.

برنامه هایی نظیر برنامه های آزمایشی رایگان و یا برنامه هایی که قبلاً از آن ها استفاده کرده اید اما اکنون به دردتان نمی خورند می توانند لغو نصب و پاک شوند. اگر نقش و عملکرد یک برنامه را نمی دانید آن را پاک نکنید.

مرحله ی ۳

از ابزار Disk Cleanup استفاده کنید تا بقیه ی فایل های غیرضروری که فضای هارد شما را اشغال کرده اند نیز پاک شوند. برای این کار باید روی آیکون My Computer در دسکتاپ دوبار کلیک کنید، روی Local Disk راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

از داخل قسمت General بر روی Disk Cleanup کلیک کنید. ابزار Disk Cleanup هارد درایو شما را بررسی می کند و لیستی از برنامه های غیرضروری را که می توانند حذف شوند برایتان فراهم می کند.

باکس های کنار فایل هایی را که می خواهید آن ها را حذف کنید بررسی کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید. این کار باعث می شود چند گیگابایت از فضای هارد آزاد شود.

مرحله ی ۴

اطلاعات هارد درایو خود را یکپارچه سازی کنید. برای این کار باید My Computer را باز کنید، ، روی Local Disk راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

در قسمت Tools بر روی Defragment Now کلیک کنید. در پنجره ی Disk Defragment هارد مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس بر روی Defragment کلیک کنید.

این کار باعث می شود در داخل هارد دیسک فایل های مربوط به هم درکنار یکدیگر قرار گیرند و زمان خوانده شدن آن ها توسط کامپیوتر کاهش پیدا کند.

مرحله ی ۵

بعضی از برنامه هایی را که هنگام روشن شدن لپ تاپ به صورت خودکار فعال می شوند را غیرفعال کنید.

اگرچه بعضی از این برنامه ها مهم و حیاتی هستند و نباید به آن ها دست زد (مانند برنامه های آنتی ویروس) اما بعضی برنامه ها نیز وجود دارند که در هنگام شروع به کار سیستم به وجود آن ها نیازی نیست و فرایند روشن و خاموش شدن لپ تاپ شما را کند می کنند.

برای این کار باید Start و سپس گزینه ی Run را انتخاب کنید، کلمه ی MSconfig را جستجو کرده و دکمه ی اینتر را فشار دهید. برنامه هایی را که در زیر نوار startup وجود دارند را بررسی کنید و تیک داخل باکس برنامه های غیرضروری را بردارید .

دقت کنید که فقط تیک برنامه های غیرضروری (مانند موزیک پلیر) را بردارید. اگر نقش برنامه ای را نمی دانید با آن کاری نداشته باشید زیرا ممکن است وجود آن برای فرایند شروع به کار ضروری باشد.

مرحله ی ۶

حافظه ی RAM لپ تاپ خود را بررسی و در نظر داشته باشید که آن را ارتقاء دهید. این کار تا حد چشمگیری عملکرد کامپیوتر را بهبود می بخشد.

روی آیکون My Computer راست کلیک کنید و گزینه ی Properties را انتخاب کنید. سپس بر روی General کلیک کنید و در قسمت پایین پنجره ی باز شده میزان حافظه ی RAM خود را نگاه کنید.

اگر خودتان نمی دانید که چگونه باید یک رام جدید نصب کنید و یا چه نوع رامی باید خریداری کنید بهتر است کامپیوتر خود را به یک متخصص بسپارید تا رام را برایتان نصب کند.

 

دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ به صوذت عملی و صفر تا صد شامل نرم افزار و سخت افزار این دستگاه در آموزشگاه فنی البرز برگزار می گردد.

تعمیر پکیج

طریقه ی تخلیه و تنظیم فشار پکیج – آموزشگاه فنی البرز

طریقه ی تخلیه و تنظیم فشار پکیج

                   تنظیم فشار پکیج 

با داشتن کمی اطلاعات خالی کردن پکیج و تنظیم فشار پکیج مجدد کار آسانی خواهد بود. با این وجود اگر مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید به دنبال یک سرویسکار حرفه ای باشید.

در ادامه ی این مطلب توضیح داده ایم که چگونه پکیج را تخلیه و مجدداً تنظیم فشار کنید. طراحی سیستم های مختلف با هم متفاوت است اما اجزای اصلی آنان یکسان است.

قبل از شروع کار

پکیج را خاموش کنید و دوشاخه ی آن را از پریز بیرون بکشید. اجازه دهید آبی که داخل سیستم است سرد شود، این کار هم مانع از آسیب دیدن شما توسط آب داغ می شود و هم در اثر خنک شدن فشار کلی کاهش می یابد.

در هنگام خالی کردن آب پکیج سروکار داشتن با آبی که فشار آن کم است راحت تر خواهد بود.

محل قرار گرفتن شیر تخلیه را پیدا کنید

                         تعمیر پکیج

معمولاً محل تخلیه ی هر سیستمی پایین ترین نقطه از پایین ترین رادیاتور است (برای تخلیه ی پکیج می توان شیر آبی را که در پایین ترین قسمت قرار دارد نیز باز کرد).

پس از این که محل تخلیه را پیدا کردید یک شلنگ به آن وصل کنید. ترجیحاً برای محکم شدن شلنگ در جای خود و جلوگیری از نشت آب از بست استفاده کنید. یک سطل یا کاسه را در زیر محل تخلیه قرار دهید تا اگر آبی به بیرون نشت کند در داخل آن جمع شود.

سر دیگر شلنگ را در داخل یک سطل قرار دهید تا آب تخلیه شود. بدیهی است که باید سطل را در نقطه ای پایین تر نگه دارید تا آب از داخل شلنگ به طرف آن سرازیر شود.

مطمئن شوید که شیر ورودی تمام رادیاتورها باز است و آب پکیج به طور کامل تخلیه می شود. برای باز کردن سر مستطیلی شکل شیر تخلیه ی رادیاتور از یک آچار استفاده کنید. اکنون آب به راحتی به بیرون جریان می یابد.

دریچه ها را باز کنید

با باز کردن دریچه ها (شیر هواگیری) که در بالای هر رادیاتور وجود دارد به جایگزین شدن سریع آب با هوا کمک می کنید.

پس از این که سیستم به طور کامل خالی از آب شد این دریچه ها را ببندید، سپس می توانید تعمیرات یا سرویسی که لازم است را انجام دهید.

پر کردن مجدد پکیج و تنظیم فشار آن

شیر هواگیری همه ی رادیاتورها را ببندید، سپس شیر تخلیه را نیز ببندید و شلنگ را از آن جدا کنید.

شیر پرکن پکیج را باز کنید

در زیر پکیج شما یک لوله ی بافته شده وجود دارد که هم به منبع آب سرد و هم به برگشت مدار گرمایش متصل است. شیر پر کن این لوله را باز کنید تا فشار آب در پکیج به میزان پیشنهاد شده توسط شرکت تولید کننده برسد. در بیشتر مواقع فشار پکیج باید حدود ۱ بار باشد.

نصب و تعمیرات پکیج

شیر هواگیری هر یک از پکیج ها را باز کنید و اجازه دهید هوای داخل آن ها تخلیه شود. این کار احتمال گیر کردن هوا در داخل سیستم را کاهش می دهد. پس از این که هوای همه ی رادیاتورها را خالی کردید به سراغ شیر پرکن پکیج بروید و د.وباره فشار را بالا برده و تنظیم کنید.

بررسی کنید که نشتی وجود نداشته باشد

اگر تعمیراتی بر روی سیستم انجام داده اید بگردید و ببینید که در هیچ نقطه ای نشتی آب وجود نداشته باشد. با دنبال کردن اطلاعات دفترچه راهنمای پکیج سیستم را دوباره روشن کنید و سپس اجازه دهید سیستم گرمایشی مانند قبل به کار خود ادامه دهد.

 رادیاتورها را هوا گیری کنید

پس از گرم شدن سیستم لازم است که دوباره رادیاتورها را هواگیری کنید. ممکن است لازم باشد در طول چند روز پس از تنظیم فشار هواگیری را انجام دهید تا از تخلیه ی کامل هوا از سیستم گرمایشی مطوئن شوید.

در صورت لزوم دوباره فشار را بالا بررید. این که بررسی کنید که ر هیچ جا از سیستم نشتی وجود نداشته باشد بسیار مهم است؛ زیرا افزایش دما باعث انبساط اتصالات می شود و این مسئله می تواند منجر به نشت آب از آن ها شود.

 

دوره آموزش نصب پکیج دیواری و آموزش تعمیرات پکیج دیواری به صورت کاملا عملی در دوره های فشرده مخصوص شاغلین و به صورت صفر تا صد ویژه بازار کار در آموزشگاه فنی البرز برگزار می گردد.