plc

بررسی تفاوت های میان میکروکنترلرها و PLC – مجتمع فنی البرز

بررسی تفاوت های میان میکروکنترلرها و PLC

مزیت آردوینو و امتیازات دیگر بردهای مبتنی بر میکروکنترلرها، اخیراً علاقه به استفاده از سیستم های تعبیه شده (سیستم هایی که برای کنترل سیستم های بزرگتر طراحی شده اند) را افزایش داده اند و دنیای به کار گیری میکروکنترلرها را گسترش داده اند.

این نه تنها تعداد کاربران میکروکنترلرها را افزایش داده است بلکه حوزه ی استفاده و دامنه ی برنامه هایی که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرند را نیز افزایش داده است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از تفاوت های میان میکروکنترلرها و کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر یا PLC بپردازیم.

plc

کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر

                        میکروکنترلر

PLC نوعی دستگاه محاسباتی مخصوص است که برای استفاده در سیستم های کنترلی صنعتی و دیگر سیستم های دارای قابلیت اطمینان بالا طراحی شده است.

در ابتدا این دستگاه ها طراحی شدند تا توسط صنعت اتوماسیون در فرایندهای تولیدی جایگزین رله ها، ترتیب سنج ها و تایمرها شوند، اما امروزه از آن ها در همه ی فرایندهای تولیدی ازجمله خط تولید های رباتیک استفاده می شود.

امروزه در کل دنیا حتی یک کارخانه را نمی توانید بیابید که یک ماشین و یا تجهیزات آن به کمک PLC مدیریت نشود.

دلیل اصلی مورد قبول واقع شدن و استفاده ی گسترده از آن ها ریشه در استحکام و توانایی آن ها برای تحمل شرایط محیطی سخت مربوط به زمینه ی تولیدی دارد.

آن ها همچنین نمونه های خوبی از سیستم عامل های زمان واقعی هستند، چرا که به خوبی می توانند در مدت زمان کوتاهی با توجه به ورودی ها، خروجی های مربوطه را تولید کنند و این در یک سیستم صنعتی مسئله ی مهمی است زیرا یک ثانیه تأخیر می تواند باعث توقف کل عملکرد سیستم شود.

 

میکروکنترلرها

                                

از طرف دیگر، میکروکنترلرها دستگاه های محاسبه ای کوچکی هستند که روی یک تراشه که دارای یک یا چند هسته ی پردازش، قطعات حافظه، و درگاه های ورودی و خروجی (۱/۰) عادی و ویژه است قرار دارند.

از آن ها در تمام سیستم هایی که به طور روتین فعالیت می کنند استفاده می شود به ویژه سیستم هایی که در آن ها فعالیت های تکراری خاصی باید انجام شوند.

میکروکنترلرها معمولاً بدون پوشش هستند و بدون وجود اتصالات ضروری نمی توانند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند.

برخلاف PLCها، میکروکنترلرها دارای رابطه هایی از قبیل صفحه نمایش و سوئیچ های توکار نیستند زیرا آن ها معمولاً دارای GPIO هستند که این قطعات می توانند به آن ها متصل شوند.

 

 1. تفاوت های ساختاری

                                

معمولاً از PLC ها به عنوان میکروکنترلرهای سطح بالا یاد می شود. آن ها از سه بخش تشکیل شده اند : بخش پردازشگر، منبع تغذیه، و بخش مربوط به ورودی ها و خروجی ها.

بخش پردازشگر از CPU و حافظه تشکیل شده است. قسمت CPU علاوه بر ریز پردازنده حداقل یک رابط دارد که از طریق آن می تواند توسط شبکه های ارتباطی برنامه ریزی شود.

منبع تغذیه و بخش حاوی ورودی ها و خروجی ها معمولاً قسمت های مجزا از پردازشگر هستند. انواع مختلفی از واحدهای ۱/۰ وجود دارند از قبیل واحد مربوط به قطع و وصل، واحد آنالوگ، و واحدهای ویژه ای همچون واحد کنترل حرکات یا شمارشگر های پر سرعت.

دستگاه های میدانی به هریک از این واحدها متصل می شوند. بسته به تعداد واحدهای ۱/۰ یک PLC، آن ها می توانند درون یک محفظه قرار گیرند و یا در محفظه های جداگانه.

در میکرو یا مونو PLCها که نوعی PLC کوچک هستند، هر سه قسمت پردازشگر، منبع تغذیه و وروی و خروجی در داخل یک محفظه قرار دارند.

 

ساختار PLC ها از نظر اجزای تشکیل دهنده ی اصلی تا حدودی شبیه به ساختار میکروکنترلرها است.

تفاوت آن ها این است که در میکروکنترلر همه چیز، از CPU گرفته تا پورت های ورودی و خروجی و رابط هایی که برای برقراری ارتباط با دنیای بیرون لازم هستند، روی یک تراشه پیاده سازی شده اند. ساختار میکروکنترلرها در تصویر زیر نشان داده شده است.

 

 1. رابط ها

PLC ها به صورت استاندارد برای ارتباط با سنسورهای صنعتی، محرک ها، و واحدهای ارتباطی طراحی شده اند و بنابراین جریان و ولتاژی را دریافت می کنند که بدون وجود یک قطعه ی سخت افزاری بیشتر با میکروکنترلرها سازگار نیست.

همانطور که قبلاً گفته شد، PLC ها دارای اندازه های مختلف هستند از نمونه های کوچک گرفته که Building block نامیده می شوند تا نمونه های بزرگ و عظیم مانند PLC های راک مونت با صدها ورودی و خروجی.

میکروکنترلرها نیز دارای سنسورها، محرک ها و واحدهایی هستند که برای پاسخگویی به نیازهای خاص آن ها تعبیه شده اند و ممکن است ارتباط آن ها با PLC دشوار باشد. معمولاً آن ها به گونه ای طراحی شده اند که فقط فرایندهای مربوط به چند صد ۱/۰ را مدیریت کنند.

 

 1. عملکرد، استحکام، قابلیت اطمینان

با اختلاف زیاد، این قسمتی است که PLC خود را از سایر کنترلرها متمایز می کند.

همان طور که در ابتدا گفته شد، PLC برای استفاده در سیستم صنعتی طراحی شده است و بنابراین محکم ساخته شده است تا بتواند انواع شرایط نامطلوب مرتبط با محیط را تحمل کند از قبیل دامنه های حرارتی شدید، نویز های الکتریکی، مدیریت های سخت و ارتعاشات زیاد.

به علاوه PLC ها نمونه های خوبی از سیستم عامل های زمان واقعی هستند که می توانند در کمترین مدت زمان با ارزیابی ورودی، خروجی مربوطه را تولید کنند.

با این وجود، میکروکنترلرها استحکام کمتری دارند. زیرا این دستگاه ها به گونه ای طراحی نشده اند که مانند PLC ها به طور مستقل فعالیت کنند.

آن ها به گونه ای طراحی شده اند که داخل یک سیستم تعبیه شوند. بنا به این دلایل، ممکن است میکروکنترلرها هنگام قرار گرفتن در محیط های خاص عملکرد موفقیت آمیزی نداشته باشند زیرا تراشه ی آن ها شکننده است و به راحتی آسیب می بیند.

 

دوره آموزش plc در مجتمع فنی البرز به صورت صفر تا صد توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

دوره آموزش میکروکنترلر AVR به صورت صفر تا صد در مجتمع قنی البرز کاملا عملی برگزار می گردد.

تعمیرات لپ تاپ

عملکرد لپ تاپ بسیار کند است. چه کار باید کرد؟ – آموزشگاه فنی البرز

عملکرد لپ تاپ بسیار کند است. چه کار باید کرد؟

                                 تعمیرات لپ تاپ

ممکن است احساس کنید که هر چه زمان می گذرد عملکرد لپ تاپ شما کندتر می شود. برای این مسئله دلایل زیادی وجود دارند که عبارتند از :

جاسوس افزارها و ویروس ها، نامنظم بودن فایل ها، خاموش و روشن کردن زیاد لپ تاپ، و زیاد شدن تعداد برنامه هایی که از زمان خرید لپ تاپ تاکنون بر روی آن نصب کرده اید.

خوشبختانه، راه هایی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها عملکرد سریع را به کامپیوتر خود بازگردانید.

مرحله ی ۱

قبل از اصلاح و بهینه سازی عملکرد لپ تاپ، یک بک آپ از اطلاعات خود تهیه کنید. این کار باعث می شود اگر در هنگام رفع مشکل کامپیوتر خود سهواً منجر به ایجاد یک مشکل در پیکربندی آن شدید اطلاعات شما در امان باشند. برای بک آپ گرفتن باید مسیر زیر را طی کنید :

Start> All programs> Accessories> System Tools> Backup.

مرحله ی ۲

همه ی برنامه های غیرضروری را که می توانند منجر به کند شدن عملکرد کامپیوترتان شده باشند را پاک کنید. دکمه ی استارت را فشار دهید و سپس وارد کنترل پنل شوید، از آن جا گزینه ی Add or Remove Programs را انتخاب کنید.

به طرف پایین لیست برنامه های نصب شده بروید و روی گزینه ی Remove کنار هر برنامه ای که قصد دارید آن را پاک کنید کلیک کنید.

برنامه هایی نظیر برنامه های آزمایشی رایگان و یا برنامه هایی که قبلاً از آن ها استفاده کرده اید اما اکنون به دردتان نمی خورند می توانند لغو نصب و پاک شوند. اگر نقش و عملکرد یک برنامه را نمی دانید آن را پاک نکنید.

مرحله ی ۳

از ابزار Disk Cleanup استفاده کنید تا بقیه ی فایل های غیرضروری که فضای هارد شما را اشغال کرده اند نیز پاک شوند. برای این کار باید روی آیکون My Computer در دسکتاپ دوبار کلیک کنید، روی Local Disk راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

از داخل قسمت General بر روی Disk Cleanup کلیک کنید. ابزار Disk Cleanup هارد درایو شما را بررسی می کند و لیستی از برنامه های غیرضروری را که می توانند حذف شوند برایتان فراهم می کند.

باکس های کنار فایل هایی را که می خواهید آن ها را حذف کنید بررسی کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید. این کار باعث می شود چند گیگابایت از فضای هارد آزاد شود.

مرحله ی ۴

اطلاعات هارد درایو خود را یکپارچه سازی کنید. برای این کار باید My Computer را باز کنید، ، روی Local Disk راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

در قسمت Tools بر روی Defragment Now کلیک کنید. در پنجره ی Disk Defragment هارد مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس بر روی Defragment کلیک کنید.

این کار باعث می شود در داخل هارد دیسک فایل های مربوط به هم درکنار یکدیگر قرار گیرند و زمان خوانده شدن آن ها توسط کامپیوتر کاهش پیدا کند.

مرحله ی ۵

بعضی از برنامه هایی را که هنگام روشن شدن لپ تاپ به صورت خودکار فعال می شوند را غیرفعال کنید.

اگرچه بعضی از این برنامه ها مهم و حیاتی هستند و نباید به آن ها دست زد (مانند برنامه های آنتی ویروس) اما بعضی برنامه ها نیز وجود دارند که در هنگام شروع به کار سیستم به وجود آن ها نیازی نیست و فرایند روشن و خاموش شدن لپ تاپ شما را کند می کنند.

برای این کار باید Start و سپس گزینه ی Run را انتخاب کنید، کلمه ی MSconfig را جستجو کرده و دکمه ی اینتر را فشار دهید. برنامه هایی را که در زیر نوار startup وجود دارند را بررسی کنید و تیک داخل باکس برنامه های غیرضروری را بردارید .

دقت کنید که فقط تیک برنامه های غیرضروری (مانند موزیک پلیر) را بردارید. اگر نقش برنامه ای را نمی دانید با آن کاری نداشته باشید زیرا ممکن است وجود آن برای فرایند شروع به کار ضروری باشد.

مرحله ی ۶

حافظه ی RAM لپ تاپ خود را بررسی و در نظر داشته باشید که آن را ارتقاء دهید. این کار تا حد چشمگیری عملکرد کامپیوتر را بهبود می بخشد.

روی آیکون My Computer راست کلیک کنید و گزینه ی Properties را انتخاب کنید. سپس بر روی General کلیک کنید و در قسمت پایین پنجره ی باز شده میزان حافظه ی RAM خود را نگاه کنید.

اگر خودتان نمی دانید که چگونه باید یک رام جدید نصب کنید و یا چه نوع رامی باید خریداری کنید بهتر است کامپیوتر خود را به یک متخصص بسپارید تا رام را برایتان نصب کند.

 

دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ به صوذت عملی و صفر تا صد شامل نرم افزار و سخت افزار این دستگاه در آموزشگاه فنی البرز برگزار می گردد.

تعمیر پکیج

طریقه ی تخلیه و تنظیم فشار پکیج – آموزشگاه فنی البرز

طریقه ی تخلیه و تنظیم فشار پکیج

                   تنظیم فشار پکیج 

با داشتن کمی اطلاعات خالی کردن پکیج و تنظیم فشار پکیج مجدد کار آسانی خواهد بود. با این وجود اگر مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید به دنبال یک سرویسکار حرفه ای باشید.

در ادامه ی این مطلب توضیح داده ایم که چگونه پکیج را تخلیه و مجدداً تنظیم فشار کنید. طراحی سیستم های مختلف با هم متفاوت است اما اجزای اصلی آنان یکسان است.

قبل از شروع کار

پکیج را خاموش کنید و دوشاخه ی آن را از پریز بیرون بکشید. اجازه دهید آبی که داخل سیستم است سرد شود، این کار هم مانع از آسیب دیدن شما توسط آب داغ می شود و هم در اثر خنک شدن فشار کلی کاهش می یابد.

در هنگام خالی کردن آب پکیج سروکار داشتن با آبی که فشار آن کم است راحت تر خواهد بود.

محل قرار گرفتن شیر تخلیه را پیدا کنید

                         تعمیر پکیج

معمولاً محل تخلیه ی هر سیستمی پایین ترین نقطه از پایین ترین رادیاتور است (برای تخلیه ی پکیج می توان شیر آبی را که در پایین ترین قسمت قرار دارد نیز باز کرد).

پس از این که محل تخلیه را پیدا کردید یک شلنگ به آن وصل کنید. ترجیحاً برای محکم شدن شلنگ در جای خود و جلوگیری از نشت آب از بست استفاده کنید. یک سطل یا کاسه را در زیر محل تخلیه قرار دهید تا اگر آبی به بیرون نشت کند در داخل آن جمع شود.

سر دیگر شلنگ را در داخل یک سطل قرار دهید تا آب تخلیه شود. بدیهی است که باید سطل را در نقطه ای پایین تر نگه دارید تا آب از داخل شلنگ به طرف آن سرازیر شود.

مطمئن شوید که شیر ورودی تمام رادیاتورها باز است و آب پکیج به طور کامل تخلیه می شود. برای باز کردن سر مستطیلی شکل شیر تخلیه ی رادیاتور از یک آچار استفاده کنید. اکنون آب به راحتی به بیرون جریان می یابد.

دریچه ها را باز کنید

با باز کردن دریچه ها (شیر هواگیری) که در بالای هر رادیاتور وجود دارد به جایگزین شدن سریع آب با هوا کمک می کنید.

پس از این که سیستم به طور کامل خالی از آب شد این دریچه ها را ببندید، سپس می توانید تعمیرات یا سرویسی که لازم است را انجام دهید.

پر کردن مجدد پکیج و تنظیم فشار آن

شیر هواگیری همه ی رادیاتورها را ببندید، سپس شیر تخلیه را نیز ببندید و شلنگ را از آن جدا کنید.

شیر پرکن پکیج را باز کنید

در زیر پکیج شما یک لوله ی بافته شده وجود دارد که هم به منبع آب سرد و هم به برگشت مدار گرمایش متصل است. شیر پر کن این لوله را باز کنید تا فشار آب در پکیج به میزان پیشنهاد شده توسط شرکت تولید کننده برسد. در بیشتر مواقع فشار پکیج باید حدود ۱ بار باشد.

نصب و تعمیرات پکیج

شیر هواگیری هر یک از پکیج ها را باز کنید و اجازه دهید هوای داخل آن ها تخلیه شود. این کار احتمال گیر کردن هوا در داخل سیستم را کاهش می دهد. پس از این که هوای همه ی رادیاتورها را خالی کردید به سراغ شیر پرکن پکیج بروید و د.وباره فشار را بالا برده و تنظیم کنید.

بررسی کنید که نشتی وجود نداشته باشد

اگر تعمیراتی بر روی سیستم انجام داده اید بگردید و ببینید که در هیچ نقطه ای نشتی آب وجود نداشته باشد. با دنبال کردن اطلاعات دفترچه راهنمای پکیج سیستم را دوباره روشن کنید و سپس اجازه دهید سیستم گرمایشی مانند قبل به کار خود ادامه دهد.

 رادیاتورها را هوا گیری کنید

پس از گرم شدن سیستم لازم است که دوباره رادیاتورها را هواگیری کنید. ممکن است لازم باشد در طول چند روز پس از تنظیم فشار هواگیری را انجام دهید تا از تخلیه ی کامل هوا از سیستم گرمایشی مطوئن شوید.

در صورت لزوم دوباره فشار را بالا بررید. این که بررسی کنید که ر هیچ جا از سیستم نشتی وجود نداشته باشد بسیار مهم است؛ زیرا افزایش دما باعث انبساط اتصالات می شود و این مسئله می تواند منجر به نشت آب از آن ها شود.

 

دوره آموزش نصب پکیج دیواری و آموزش تعمیرات پکیج دیواری به صورت کاملا عملی در دوره های فشرده مخصوص شاغلین و به صورت صفر تا صد ویژه بازار کار در آموزشگاه فنی البرز برگزار می گردد.

plc

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی چیست ؟ – اتوماسیون صنعتی – plc – مجتمع فنی البرز

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی چیست ؟

           plc

اتوماسیون صنعتی مجموعه ای از فناوری هاست که از سیستم ها و ابزارهای کنترل کننده مانند نرم افزارهای کامپیوتری و رباتیک، استفاده می کند تا انجام فرایند های صنعتی و ماشینی اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت انسان را ممکن سازد.

plc اتوماسیون صنعتی باعث از بین رفتن خطاهای انسانی، کاهش هزینه ها، صرفه جویی در وقت و عملکرد برتر می شود .

 

ابزار های اتوماسیون صنعتی

برای اتوماسیون صنعتی دامنه ی گسترده ای از ابزارها لازم است. این ابزار ها شامل سیستم های کنترلی مختلفی هستند که دستگاه ها و سیستم های مختلف را که جنبه های فرایند تولید را تحت تأثیر قرار می دهند دربر می گیرند. در ادامه ابزار های اصلی معرفی شده اند .

کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر (PLC)

PLC یک سیستم کنترلی دیجیتالی و کامپیوتری است که برای کار کردن در محیط های سخت، به صورت مقاوم ساخته شده است و برنامه ریزی شده است تا در فرایندهای صنعتی اقداماتی اتوماتیک انجام دهد.

PLC دائماً بر مجموعه نظارت می کند و از طریق ورودی ها و سنسورها اطلاعاتی را دریافت می کند، آن ها را پردازش می کند و دستگاه های خروجی مربوطه را فعال می کند تا انجام فرایند های صنعتی یا ماشینی را تکمیل کنند .

کنترل نظارتی و کسب داده ها (SCADA)

سیستم های SCADA فرایند های صنعتی را تحت نظارت و کنترل خود دارند. این سیستم داده های واقعی را از طریق تعامل مستقیم با دستگاه هایی همچون سنسورها و PLC ها به دست می آورد و آن ها را پردازش می کند، سپس وقایع را در یک فایل لگاریتمی ثبت می کند.

سیستم SCADA برای تجزیه و تحلیل داده ها اهمیت دارد و باعث می شود در رابطه با بهینه سازی فرایندهای صنعتی تصمیمات مؤثری گرفته شود .

رابط های ماشین_انسان (HMI)

برنامه ی HMI یک برنامه ی نرم افزاری است که تعامل و ارتباط میان یک فرد اپراتور و یک ماشین یا سیستم تولیدی را ممکن می سازد.

این نرم افزار داده های پیچیده را به اطلاعات در دسترس ترجمه می کند و با این کار سبب کنترل بهتر فرایند تولید و استفاده ی بهتر از این اطلاعات می شود .

شبکه ی عصبی مصنوعی (ANN)

سیستم ANN یک سیستم محاسباتی است که مشابه مغز انسان، از مجموعه ای از گره های عصبی متصل به هم ساخته می شود. سیستم ANN، روشی را که مغز انسان از طریق آن اطلاعات را تجزیه و تحلیل و پردازش می کند شبیه سازی می نماید .

سیستم کنترل توزیع شده (DCS)

سیستم کنترل توزیع شده یا سامانه ی کنترل پراکنده یک شبکه ی نظارتی مرکزی است که بین دستگاه ها ارتباط برقرار می کند تا بتواند المنت های مختلف یک سیستم اتوماتیک را کنترل کند .

رباتیک

ربات ها می توانند در شرایط سخت یا پیچیده، به طور کارآمدی کارها را انجام دهند، کیفیت و جریان تولید را بهبود بخشند، و امنیت کارکنان را افزایش دهند. به علاوه، ربات ها می توانند زندگی روزمره را نیز راحت تر و خوشایندتر سازند .

 

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی چیست ؟

کنترل کننده های برنامه پذیر مانند کامپیوترهای صنعتی هستند. PLC ها می توانند به عنوان واحدهای مستقلی فعالیت کنند و به طور دائم بر فعالیت های خاص ماشین ها نظارت داشته و انجام فرایند ها را خودکار سازی کنند.

PLC ها می توانند به صورت شبکه ای باشند و همچون یک شبکه تمام خط تولید را کنترل کنند. PLC ها می توانند با نظارت و کنترل تعداد زیادی از سنسور ها و محرک ها سازگاری داشته باشند؛ آن ها سیگنال های الکتریکی را پردازش می کنند و از آن ها برای انجام هرگونه دستورات از پیش برنامه ریزی شده ای استفاده می کنند.

از PLC ها در صنعت برای افزایش قابلیت اطمینان، ثبات سیستم و عملکرد، به حداقل رساندن نیاز به وجود اپراتورهای انسانی و درصد خطاهای انسانی استفاده می کنند .

دوره آموزش plc  به صورت کامل و صفر تا صد در مجتمع فنی البرز برگزار می گردد.

کرکره برقی

انواع کرکره برقی – آشنایی با کرکره های مختلف – آموزشگاه فنی البرز

معرفی انواع کرکره های برقی بر اساس نوع کاربرد

کرکره برقی

اگر به دنبال این هستید که به صورت ۲۴ ساعته در هر هفت روز هفته امنیت و آسایش خاطر داشته باشید و آشپزخانه، مدرسه، مغازه و یا مرکز خریدی که در آن کار می کنید را در ساعاتی که در آن ها حضور ندارید ایمن نگه دارید بهترین توصیه برای شما نصب کرکره برقی است.

برای اطمینان از حفظ امنیت مورد نظر خود بهتر است که یک کرکره برقی مناسب خریداری کنید. کرکره های برقی ده ها برابر امنیت مکان مورد نظر شما را افزایش می دهند.

کرکره های برقی از نظر جنس ماده ای که از آن ساخته می شوند، از نظر نوع عملکردشان، و از نظر نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

برای مثال کرکره برقی ای که برای یک آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد با کرکره ای که باید یک مرکز خرید نصب شود بسیار متفاوت خواهد بود.

در ادامه اطلاعاتی در رابطه با انواع کرکره های برقی بر اساس کاربرد آن ها داده شده است و می تواند به شما کمک کند تا کرکره ای را که مناسب با محل مورد نظرتان است انتخاب کنید .

 

 1. درب های کرکره ای

درب های کرکره ای شبیه به درهای گاراژ هستند که به سمت بالا و پایین باز و بسته می شوند. این نوع کرکره های برقی جزو پرکاربردترین کرکره هایی هستند که برای اماکنی همچون انبارهایی که در محیط های باز قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

این کرکره ها در محافظت از ساختمان مورد نظر شما در برابر عوامل طبیعی بسیار سودمند هستند و استفاده از آن ها آسان است. درب های کرکره ای دارای سایز های مختلفی هستند.

بنابراین هنگامی که قصد خرید و نصب یکی از این کرکره ها را دارید حتما ابعاد محل مورد نظر خود برای نصب را اندازه گیری کنید .

 

 1. کرکره های رول گیتر (گریل)

نوع دیگر کرکره های برقی کرکره ی رول گیتر یا گریل است. این کرکره ها بسیار متفاوت از درب های کرکره ای هستند.

درب های کرکره ای برای اماکنی که در معرض محیط بیرون قرار دارند مناسب اند درحالی که کرکره های گریل برای پاساژها و مراکز خرید، آشپزخانه ها و انبارهای دارویی که به داروخانه وصل هستند مناسب تراند.

کرکره های رول گیتر از تیغه های فلزی تشکیل شده اند که بینشان فضاهای خالی وجود دارد و به راحتی می توان داخل مغازه ی مورد نظر را نگاه کرد در حالی که درب های کرکره ای از ورقه های فلزی یکدست ساخته شده اند که ورودی را کاملاً می پوشاند .

 

 1. کرکره های ضد حریق

کرکره های ضد حریق برای اماکنی که نیاز به ایمنی در برابر آتش سوزی دارند بسیار مفیدند. ساختار کرکره برقی ضد حریق شبیه به درب های کرکره ای است با این تفاوت که کاربردشان متفاوت است و این نوع کرکره ها از گسترش آتش سوزی جلوگیری می کنند.

اگر محل کار شما به گونه ای است که احتمال آتش سوزی و خطراتی از این قبیل در آن وجود دارد استفاده از کرکره برقی ضد حریق به شما این اطمینان خاطر را می دهد که محل و وسایل شما در برابر این عوامل ایمن خواهند بود.

این کرکره ها با بسته شدن به موقع مانع از گسترش آتش سوزی و آسیب رسیدن به یک محیط وسیع می شوند. این کرکره ها از ورقه های فلزی محکمی ساخته شده اند که بتوانند آتش را در بر گیرند و مانند درب های کرکره ای با حرکت رو به پایین بسته می شوند .

 

 1. کرکره های گریل افقی

کرکره های رول گیتر یا گریل افقی به طرف کناره ها باز می شوند و دارای فضاهای خالی هستند که می توان از طریق آن را داخل مغازه را دید.

اگر در مدرسه، آشپزخانه و یا بیمارستان کار می کنید، استفاده از کرکره های گریل افقی بسیار سودمند است زیرا به راحتی می توانید داخل محدوده ی مورد نظر را ببینید.

به دلیل وجود سوراخ ها و فضاهایی بین تیغه ها، استفاده از این نوع کرکره های برقی در فضاهای داخلی مانند مغازه های یک مرکز خرید مناسب است. همچنین اگر خواستار امنیت بالا در برابر عوامل مختلف هستید این کرکره ها گزینه ی مناسبی نمی باشند .

 

 1. کرکره های پر سرعت

عملکرد کرکره های پر سرعت درست شبیه به نام آن هاست. این نوع کرکره ها دارای سرعت و امنیت بسیار بالا هستند.

دو نوع کرکره ی پر سرعت وجود دارد که یکی از آن ها بسیار پرسرعت (ultrafast) و دیگری بسیار ایمن (ultrasecure) است. هر دوی این کرکره ها برای استفاده در اماکنی که در محیط بیرونی قرار دارند مناسب هستند .

 

دوره آموزش نصب کرکره برقی به صورت عملی ویژه بازار کار در آموزشگاه فنی البرز به صورت صفر تا صد برگزار می شود.

پنل خورشیدی

علت وجود ترک های کوچک در پنل های خورشیدی – مجتمع فنی البرز

وجود ترک های کوچک در پنل های خورشیدی

                   

یکی از اولین مشکلاتی که ممکن است برای پنل های خورشیدی پیش آید به وجود آمدن ترک های کوچک روی آن ها است. وجود ترک های کوچکی که با چشم قابل تشخیص نیستند می تواند به مرور زمان مشکلات بزرگتری را به همراه داشته باشد .

در ابتدا باید مشخص شود که منشأ این ترک های ایجاد شده چه چیزی بوده است. ترک خوردن سلول ها مشکلی است که تولید کنندگان و مشتریان قبل یا بعد از نصب پنل ها با آن مواجه می شوند.

بهترین راه حل این است که از ترک خوردن پنل ها جلوگیری کنیم تا مجبور به تعمیر و بازسازی آن ها نشویم. در حقیقت شکستگی و ترک خوردگی بر روی سلول های سازنده ی پنل ها ایجاد می شوند اما به صورت رایج به این مسئله ترک خوردن پنل های خورشیدی گفته می شود .

 

علت ها

ترک خوردن پنل ها در سه مرحله می تواند رخ دهد. در طول ساخت پنل ها، در هنگام حمل پنل به محل مورد نظر یا در طول نصب، و هنگامی که پنل ها در معرض محیط پیرامون خود قرار می گیرند. این شکستگی در هر مرحله ای که اتفاق بیفتد تنها به دلیل وجود فشار است .

 

مرحله ی تولید

ممکن است تولیدکننده باعث شکستن سلول ها مور نظر شود. چند روش تست کیفیت وجود دارد که یک فرد می تواند با استفاده از آن ها وجود ترک های کوچک را تشخیص دهد؛ یکی از این روش ها الکترولومینسانس (EL) یا تست تشخیص ترک الکترولومینسانس است.

روش EL فرآیندی است که در آن کارشناسان با استفاده از تجزیه و تحلیل و بررسی تصاویر قادرند به صورت مستقیم سلول ها را بررسی کرده و محل هرگونه ترک خوردگی را تشخیص دهند.

تست EL می تواند خراش های کوچکی را که از طریق سایر روش های تست مانند تصویر برداری فرو سرخ با دوربین های حرارتی، تست فلَش قابل تشخیص نیستند نشان دهد .

در حالت ایده آل، تست EL یک بار قب از وقه ورقه کردن سلول ها صورت می گیرد تا در صورت وجود خراش در سلول خورشیدی جایگزینی صورت گیرد و یک بار هم بعد از ورقه کردن سلول ها.

این یک روند زمان بر است و نیازمند منابع گسترده است و به همین دلیل بعضی از تولیدکنندگان تمایلی به انجام آن ندارند. این در حالی است که تولید پنل های خورشیدی با کیفیت اهمیت فراوانی دارد .

مرحله ی حمل و نصب

هرچه پنل ها ارزان تر باشند احتمال ایجاد ترک های کوچک بر روی پنل ها بیشتر است. به علاوه هنگامی که برای حمل و نقل و نصب پنل ها هزینه ی کمتری می پردازید دقت و مراقبت از پنل ها برای عدم وجود فشار بر روی آن ها نیز کمتر خواهد بود.

حقیقت این است که پس از رسیدن پنل ها به مقصد دیگر امکان تشخیص ترک های ریز بر روی آن ها وجود ندارد. بنابراین استفاده از شرکت و مهندسین معتبر برای نصب پنل ها امری بسیار مهم محسوب می شود .

محیط

عوامل طبیعی (از قبیل عوامل مکانیکی و شیمیایی) مانند برف، تگرگ، سرمای شدید، باد، و خورشید که باعث وارد آمدن فشار به پنل های در حال غعالیت می شوند، می توانند باعث ایجاد ترک ها و خراش های ریز بر روی پنل های خورشیدی شوند.

به کار بردن ساختارهای پیشرفته توسط تولید کننده می تواند در جلوگیری از ترک خوردن پنل های خورشیدی در اثر عوامل محیطی بسیار کمک کننده باشد .

 

تأثیرات جانبی

با این وجود که جلوگیری از آسیب رسیدن به پنل های خورشیدی در طولانی مدت کمی غیرممکن به نظر می رسد اگر این ترک ها به موقع تشخیص داده نشوند تأثیرات جانبی جدی را به همراه خواهند داشت.

کاهش عمرمفید

تشخیص ندادن ترک های پنل های خورشیدی می تواند میزان عمر مفید پنل ها را به کمتر از حد انتظار کاهش دهد. کاهش طول عمر پنل ها بر میزان هزینه ها، عملکرد کلی پنل ها و جایگزین کردن زود هنگام پنل ها تءثیر می گذارد .

رد حلزونی شکل

                      

ممکن است ترک های موجود بر روی پنل ها به شکل رد حلزون دیده شوند. البته باید بیان کرد که رد حلزون نشانه ی تأثیرات طولانی مدت ترک خوردگی است که منجر به فرآیندهای شیمیایی و در نتیجه تغییراتی در سطح سلول شده است .

مقاومت بالا

وجود ترک های ریز در پنل های خورشیدی منجر به بیشتر شدن مقاومت سلول می شود. جریان الکتریسیته از مسیری که مقاومت کمتری دارد عبور می کند.

وجود شکستگی در سلول باعث می شود الکترون ها مجبور شوند از مسیر های جایگزین عبور کنند، درست مانند عبور از یک بزرگراه شلوغ.

در زمانی از روز که تابش خورشید در بیشترین میزان است باید به گونه ای پنل های خود را آماده کنید که سیستم شما بتواند بالاترین میزان تولید انرژی را داشته باشد .

پنل خورشیدی

دوره آموزش نصب پنل خورشیدی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز به صورت صفر تا صد برگزار می شود.

چه زمانی لازم است که ECU خودروی خود را کالیبره کنید ؟ – آموزشگاه فنی البرز

چه زمانی لازم است که ECU خودروی خود را کالیبره کنید ؟

تعمیرات ایسیو

شما در داخل گوشی همراه خود یک کامپیوتر دارید. در داخل دستگاه خود پرداز و بسیاری دیگر از دستگاه های هوشمند نیز کامپیوتر وجود دارد. اما بسیاری از افراد فراموش می کنند که در داخل خودروی آن ها نیز کامپیوتری وجود دارد که موتور آن را کنترل و هدایت می کند.

کامپیوتر داخل خودرو نیز مانند کامپیوترهای دیگر به نگهداری و به روز رسانی منظم برنامه اش نیاز دارد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد .

با این حال، شما چگونه ECU خود را در بهترین شرایط نگه می دارید؟ باید آن را به طور صحیحی کالیبره کنید. این راهنما را مطالعه کنید تا درباره ی کالیبره کردن کامپیوتر موتور خودروی خود اطلاعاتی به دست آورید .

 

توضیح مختصری درمورد ECU و یا ECM (engine control module)

ECU کامپیوتری است که موتور وسیله ی نقلیه ی شما را کنترل می کند. به این قسمت گاهی اوقات ECM نیز گفته می شود.

ECM همه ی امور را از زمان احتراق سوخت گرفته تا چگونگی مخلوط شدن سوخت و انتشار آن کنترل می کند. همچنین عملکرد فن خنک کننده، سیستم شارژ خودرو و پمپ سوخت نیز تحت کنترل این بخش قرار دارد .

عملکرد ECM هم راستا و مرتبط با سیستم ضد سرقت، کنترل کننده ی آب و هوا، سیستم پایداری خودرو، سیستم کنترل انتقال قدرت و ماژول کنترل بدنه می باشد.

این کامپیوتر از طریق برنامه ی تشخیص دهنده ی مدار اصلی خود، به طور دائم بر میزان انتشار سوخت نظارت می کند. در حقیقت این بخش مغز خودرو محسوب می شود .

ECM مجموعه ای از محرک ها را نیز کنترل می کند. این بخش توسط سنسورهای موتور بر مقادیر نظارت می کند و سپس محرک های موتور را برای داشتن بهترین عملکرد تنظیم می کنند .

 

علائمی که نشان دهنده ی وجود مشکل در ECU هستند

گاهی اوقات ECU عملکرد خوبی ندارد. به علاوه، این قطعه یک کامپیوتر است و مانند همه ی قطعات دیگر خودرو نیازمند تعمیرات و مراقبت است. در ادامه مواردی گفته شده است که اگر به سالم بودن ECU خودروی خود شک دارید باید وجود آن ها را بررسی کنید :

سوخت و سوز نادرست و متوقف شدن موتور

زمان بندی موتور توسط ECU کنترل می شود. اگر سوخت و سوز موتور صحیح نیست و یا موتور متوقف می شود، این می تواند نشانه ی نیاز ECU به تعمیرات باشد .

عملکرد ضعیف موتور

اگر خودروی شما با مشکل افت شدید نیرو و شتاب  و همچنین افزایش سوخت مصرفی مواجه است ممکن است ایراد از ECU باشد. ECU سوخت و تنظیمات زمانی را کنترل می کند که می تواند تأثیرات عظیمی بر نحوه ی عملکرد داشته باشد .

 

موتور شروع به کار نمی کند

موتور بدون اجازه ی کامپیوتر شروع به کار نمی کند. اگر موتور شما حتی با شارژ کردن  (باتری به باتری) نیز روشن نمی شود ECU خراب شده است .

 

وجود اصطکاک در هنگام تعویض دنده

اگر در هنگام تعویض دنده اصطکاک وجود دارد یکی از این دو عامل دلیل آن هستند :

 • سیستم انتقال قدرت مشکلی دارد
 • ECU مشکل دارد

همانطور که قبلا گفتیم ECU سیستم انتقال قدرت را کنترل می کند بنابراین در صورت عملکرد نادرست سیستم انتقال قدرت نیز مشکل از ECU است.

 

ECU بیش از حد داغ شده است و یا پین های آن شکسته اند

اگر ECU شما درست کار نکند بیش از اندازه داغ می شود. بهترین راه برای فهمیدن این موضوع آن است که ECU را از محل قرار گیری خود در موتور بیرون بیاورید و میزان حرارت آن را بررسی کنید.

همچنین اگر ECU خراب شود ممکن است باعث شکستن پین های اتصال دهنده ی خود شود .

 

چه زمانی و برای چه دلیلی باید ECU را کالیبره کنید ؟

اگر ECU خودروی شما از خود علائمی مبنی بر از کار افتادگی یا وجود مشکلاتی دیگر نشان دهد، برای از بین رفتن تعدادی از باگ ها می توانید آن را دوباره کالیبره کنید.

همچنین ممکن است برای این که مطمئن شوید خودروی شما در هر زمانی در بهترین شرایط و بالاترین سطح عملکرد قرار دارد، بخواهید کالیبراسیون را امتحان کنید.

تجدید کالیبراسیون در هر زمانی کاملاً در دسترس است و این که بخواهید ECU خود را به طور منظم بررسی کنید ایده ی بسیار خوبی است .

 

دوره آموزشی تعمیرات ایسیو خودرو به صورت عملی در آموزشگاه فنی البرز توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

نحوه عیب یابی و تعمیر اتو – تعمیرات اتو – مجتمع آموزشی فنی البرز

متداول ترین مشکلات اتوهای بخار و نحوه ی تعمیر آن ها

                تعمیرات اتوی بخار

اتوی بخار یکی از پرکاربردترین لوازم برقی خانگی است و تقریباً در هر خانه یکی از آن وجود دارد. با استفاده از این نوع اتوها هنگامی که لباس ها را می پوشیم صاف و نو به نظر می رسند.

با این حال به دلیل این که دائماً از این وسیله ی الکترونیکی استفاده می کنیم هرچندقت یک بار برای آن ها مشکلاتی پیش می آید. برای این که بتوانید آن ها را تعمیر کنید باید ابتدا بدانید مشکلات احتمالی کدام هستند و چگونه می توان هر یک از آن ها را برطرف کرد.

این مطلب به شما کمک می کند درباره ی مشکلات متداول اتو های بخار و نحوه ی تعمیر آن ها اطلاعاتی به دست آورید .

دقت داشته باشید که قبل از تعمیر باید اتو را از برق بکشید در غیر این صورت احتمال خطر برق گرفتگی وجود دارد.

رسوبات معدنی

این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای اتوهای بخار پیش می آید و باعث کاهش طول عمر آن ها می شود.

آن چه که رخ می دهد این است که ممکن است آبی که داخل اتو میریزید آب سخت باشد و دارای مقدار معینی مواد معدنی باشد که می توانند در مجاری و دریچه های اتو ته نشین شوند.

این مسئله سبب مسدود کردن راه بخار و چکه کردن آب از اتو شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، فقط از آب مقطر و یا آب تصفیه شده استفاده کنید و پس از استفاده مخزن آب را تخلیه کنید.

برای پاک کردن این رسوبات آهکی و کلسیمی می توانید از پاک کننده های موجود در بازار استفاده کنید .

 

خروج قطرات آب

یکی دیگر از مشکلات اتوی بخار جاگذاری لکه ی آب روی لباس است. اگر بیش از اندازه داخل اتوی خود آب ریخته باشید هنگامی اتوکشی در برخی نقاط قطراط آب روی لباس ریخته می شوند و لکه ی آب بر جای می گذارند.

بهترین راه حلی که می توان برای این مشکل در نظر گرفت این است که مخزن اتو را تا بالاترین سطح پر نکنید و یک یا دو درجه از مخزن آن را خالی بگذارید. پر کردن آب را قبل از رسیدن به بالاترین سطح مخزن متوقف کنید .

 

اتو گرم نمی شود

علاوه بر موارد گفته شده ممکن است شما با مشکل داغ نشدن اتو مواجه شوید. این هم یکی دیگر از رایج ترین مشکلات اتوی بخار است. برای بررسی علت این مشکل، اول باید دو شاخه ی اتو را بررسی کنید که کاملاً داخل پریز قرار داشته باشد و اتو روشن شده باشد.

پس از آن باید سیم برق و ترموستات را بررسی کنید. ممکن است سیم برق خمیده شده و اتصالات داخلی آن قطع شده باشد. همچنین تنظیمات ترموستات را به صورت درست انجام دهید و سپس دوباره بررسی کنید که اتو گرم می شود یا نه.

اگر تنظیمات ترموستات تأثیری بر گرمای اتو ندارد پس حتماً در ترموستات مشکلی وجود دارد و علت گرم نشدن اتو خرابی ترموستات است. آن را به تعمیرکار بسپارید تا ترموستات را برایتان تعویض کند.

اگر خودتان در انجام این گونه کارها تجربه ی کافی را دارید و میخواهید سیم برق یا ترموستات را خودتان تعویض کنید، قبل از شروع کار سیم برق و ترموستاتی را که با مدل اتوی شما سازگار است خریداری کنید .

 

اتو به پارچه و لباس می چسبد

بسیاری از افراد چسبیدن اتو به پارچه و لباس را تجربه کرده اند. در این مواقع، ممکن است مشکل از صفحه ی فلزی کف اتو باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که کفه ی فلزی را تمیز کنید.

برای پاک کردن کفه ی فلزی اتو از پَد های ظریف سیمی و یا پد های زبر استفاده نکنید چرا که ممکن است روکش نچسب روی آن را بخراشند و سبب آسیب رساندن به اتو شوند.

مخزن آب را هم با استفاده از پاک کننده های موجود در بازار تمیز کنید و فقط از آب مقطر یا آب تصفیه شده برای اتوکشی استفاده کنید. با این وجود اگر این مشکل ادامه پیدا کرد احتمالاً کفه ی فلزی خراب شده است و باید آن را تعویض نمایید .

 

اکنون که مشکلات متداول اتو های بخار و راه حل آن ها را می دانید، خودتان می توانید آن ها را رفع کنید. اگر اتوی شما کار نمی کند و یا نمی توانید خودتان مشکل آن را برطرف نمایید آن را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید .

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت عملی شامل تمامی وسایل منزل در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز آموزش داده می شود.

نحوه نصب صحیح کولر گازی – اصول نصب کولر گازی – مجتمع فنی البرز

۷ دستورالعمل مهم برای نصب کولر های گازی

                         

نصب کولر های گازی کار سختی است. اگر کولر گازی شما به درستی نصب شود سرمای بهینه ای خواهد داشت، اما اگر این کار به درستی صورت نگیرد اثر خنک کنندگی سیستم به میزان دلخواه نخواهد بود.

به علاوه نصب نادرست و ضعیف کولر گازی می تواند منجر به رسیدگی ها و تعمیرات مکرر آن شود. در این جا به تعدادی از عواملی که در نصب کولر گازی باید در نظر گرفته شوند می پردازیم .

 

مقاومت دیواری که کولر گازی را روی آن نصب می کنید

بخش داخلی کولر گازی باید روی دیواری نصب شود که به اندازه کافی محکم و مقاوم باشد تا بتواند وزن کولر را تحمل کند و آن را نگه دارد.

 

وجود فاصله ی کافی بین کولر گازی و سقف یا دیوار ها

لازم است که بخش داخلی کولر گازی از بالا و کناره ها حداقل ۱۵ سانتی متر فضای آزاد داشته باشد تا هوا به خوبی در آن جریان پیدا کند.

 

نصب کولر گازی در ارتفاع مناسب

بخش داخلی کولر گازی را باید ۲ الی ۲٫۵ متر بالاتر از سطح زمین نصب کنید تا به طور مطلوبی هوای داخل اتاق را خنک کند.

 

نصب کولر گازی با زاویه ی شیب صحیح

هنگامی که براکت آلومینیومی را به دیوار وصل می کنید حتماً آن را با زاویه ی شیب اندکی به دیوار نصب کنید. به این ترتیب، هنگامی که قسمت داخلی کولر گازی را روی دیوار نصب می کنید دارای زاویه ی ملایمی است که بدون محدودیت باعث جریان یافتن آب متراکم شده از داخل لوله ی تخلیه به بیرون می شود .

 

نصب قسمت خارجی در محل صحیح

برای خنک کنندگی صحیح قسمت های داخلی و خارجی کولرگازی را در جایی به دور از آب و نور مستقیم خورشید نصب کنید. قسمت خارجی کولر گازی را در یک فضای باز نصب کنید که هیچ مانعی برای پراکنده شدن گرمایی که از کندانسور ساطع می شود وجود نداشته باشد .

 

قرارگیری صحیح قسمت خارجی

قسمت خارجی کولرگازی باید روی سطحی صاف و سفت قرار گیرد. این قسمت از کولر گازی حاوی قطعات اصلی می باشد از جمله کمپرسور، کندانسور، موتور فن و غیره.

اگر این بخش روی سطح صاف قرار نگیرد به شدت دارای ارتعاش خواهد بود که این امر می تواند منجر به شکستن لوله های مسی، نشت مبرد و یا آسیب رسیدن به کمپرسور یا کندانسور شود.

به علاوه این ارتعاشات می تواند سر و صدای زیادی تولید کند و آرامش شما و همسایگانتان را سلب کند .

 

وجود فاصله ی مناسب میان بخش داخلی و خارجی کولر گازی

وجود فاصله ی مناسب بین قسمت های داخلی و خارجی کولر گازی نقش مهمی را در میزان خنک کنندگی سیستم ایفا می کند. مبرد با دمای بسیار پایین در داخل لوله های مسی که بین بخش داخلی و خارجی کولر گازی قرار دارند جریان می یابد.

همواره هنگامی که مبرد بین دو قسمت جریان می یابد مقداری از اثر خنک کنندگی در محیط تلف می شود. بنابراین، برای کاهش این اتلاف باید فاصله ی بین قسمت داخلی و قسمت خارجی کولر گازی، در کمترین حد ممکن تنظیم شود.

حداکثر فاصله ای که دو قسمت کولر گازی می توانند با یکدیگر داشته باشند حدود ۱۵ متر است .

 

دوره آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز توسط اساتید مجرب در کارگاه های مجهز برگزار می شود.

نحوه عیب یابی و تعمیرات اسکنر – کلاس های تعمیرات اسکنر – مجتمع فنی البرز

 اسکنر کار نمی کند !

برای این که عملکرد و کسب و کار شما مثمر ثمر و مؤثر باشد باید تمام ابزارها و دستگاه های مورد نیاز شما به خوبی کار کنند، بنابراین بروز هرگونه مشکلی در اسکنر باید فوراً برطرف شود.

اگر اسکنر کار نمی کند و یا کامپیوتر اصلاً اسکنر را شناسایی نمی کند ممکن است در خود اسکنر، کابل های اتصال دهنده به اینترنت، و یا نرم افزار مربوطه ای که در کامپیوتر نصب کرده اید مشکلی وجود داشته باشد .

سه مورد از رایج ترین راه حل هایی که برای کار نکردن اسکنر وجود دارند در ادامه توضیح داده شده است. این راه حل ها را امتحان کنید و اگر مشکلتان برطرف نشد از یک متخصص فنی برای برطرف کردن مشکل آن کمک بگیرید .

 

 1. دستگاه را خاموش و روشن کنید .

ابتدا اسکنر خود را خاموش کرده و پس از چند ثانیه با فشردن دکمه ی پاور که بالا و یا کنار دستگاهتان قرار دارد دوباره آن را روشن کنید. این کار باعث تنظیم مجدد دستگاه و برقراری ارتباط با داده ها خواهد شد .

 1. داده غیرفعال است .

اگر نمی توانید با اسکنر ارتباط برقرار کنید احتمالاً داده ها غیرفعال شده اند و یا کلاً داده ای وجود ندارد. اگر دستگاه را خاموش و روشن کردید اما هنوز هم خطای “عدم برقراری ارتباط با داده ها” در صفحه نمایش اسکنر شما نشان داده می شود، باید با یک فرد متخصص تماس بگیرید .

 1. کامپیوتر اسکنر را شناسایی نمی کند .

اسکنر را بررسی کنید : بررسی کنید که اسکنر به منبع برق متصل و روشن است. به دفترچه راهنمای اسکنر خود مراجعه کنید تا با جزئیات متوجه شوید که بدون استفاده از کامپیوتر چگونه می توانید اسکنر را تست کنید و یا مشکلات آن را تشخیص دهید.

اگر دفترچه راهنمای اسکنر خود را گم کرده اید در داخل وبسایت تولید کننده همواره نسخه ی دیجیتالی آن وجود دارد. همچنین وصل کردن اسکنر به یک کامپیوتر دیگر باعث می شود متوجه شوید ایراد از خود اسکنر است و یا مربوط به ارتباط اسکنر با کامپیوتر و تنظیمات کامپیوتر می باشد.

از یک اسکنر که با سیستم کنونی شما سازگار است استفاده کنید .

اتصالات را بررسی کنید : بررسی کنید کابلی که از یک انتها به کامپیوتر و از انتهای دیگر به اسکنر وصل شده است کاملا به هردو دستگاه متصل باشد.

در صورت امکان از یک کابل جدید برای برقراری ارتباط استفاده کنید تا تشخیص دهید که آیا مشکل از کابل است؟ همچنین می توانید کابل را به یک پورت USB دیگر بر روی کامپیوتر خود وصل کنید تا مطمئن شوید که مشکل از پورت نیست.

اگر اسکنر خود را به USB هاب ( وسیله ای که چند رایانه را در یک شبکه ی محلی به یکدیگر متصل می کند ) متصل کردید، به جای آن دستگاه را به پورتی که مستقیما به مادربرد متصل است وصل کنید.

اگر اسکنر شما از نوع بی سیم است تنظیمات اتصال آن را به خوبی بررسی کنید. تمام دستگاه های دیگر به خصوص دستگاه هایی که اسکن می کنند را خاموش کنید تا در شناسایی اسکنر اختلال ایجاد نکنند .

نرم افزار را بررسی کنید : ممکن است برای سازگار شدن عملکرد اسکنر با کامپیوتر به یک محرک جدید نیاز داشته باشید. این نرم افزار را می توانید با وارد کردن مدل اسکنر و نوع سیستم خود در وبسایت نمایندگی اسکنر خود دانلود کنید.

نصب یک برنامه ی جدید باعث سازگار شدن نرم افزار و سخت افزار سیستم شما و همچنین از بین رفتن باگ های موجود در برنامه ی قبلی می شود .

اتصال اینترنت را بررسی کنید : اتصال به اسکنر نیازمند اتصال به اینترنت است، بنابراین بررسی کنید که در طول فرایند شناسایی اسکنر اتصال به اینترنت برقرار باشد.

به علاوه برخی از اسکنر ها از اسکن کردن در داخل شبکه پشتیبانی نمی کنند. شما باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا بفهمید اسکنر شما از اسکن داخل شبکه پشتیبانی می کند یا خیر .

مشکل یابی سخت افزاری : شما می توانید برای تشخیص مشکل و برطرف کردن آن از ابزار Troubleshooting که در ویندوز وجود دارد کمک بگیرید.

تعمیرات اسکنر

ابتدا کنترل پنل را باز کنید و بر روی گزینه ی Troubleshooting کلیک کنید.

اسکنر

سپس بر روی گزینه یSound  Hardware & کلیک کنید.

پس از آن در قسمت Device گزینه ی Hardware & Device راانتخاب کنید.

دستگاه اسکنر

روی کلمه ی Next کلیک کنید تا عیب یابی شروع شود.

پس از آن اجازه دهید که فرایند تمام شود و روی Finish کلیک کنید. پس از آن بررسی کنید که اسکنر در کامپیوتر شما کار می کند و شناسایی شده است یا نه .

 

اگر اسکنر در ابتدا خوب کار می کرد اما اکنون شناسایی نمی شود، ابزار Restore سیستم ویندوز می تواند به شما کمک کند که پیکربندی سیستم عامل خود را به حالت قبل برگردانید.

اگر قبل از نصب اسکنر کنونی یک اسکنر دیگر به کامپیوتر متصل بوده است، ممکن است فایل های باقی مانده از آن مانع از شناسایی دستگاه جدید شوند.

از داخل کنترل پنل Device Manager را باز کرده و تمامی اسکنر های قبلی را که تحت عنوان دستگاه های تصویربرداری هستند لغو نصب کنید تا این مشکل برطرف شود.

برای کمک گرفتن درباره ی پیام های کد دار خاص که نشان داده می شوند باید به وبسایت تولید کننده ی اسکنر خود مراجعه کنید .

 

دوره آموزش تعمیرات اسکنر و آموزش تعمیرات ماشین های اداری به صورت عملی توسط اساتید مجرب مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می شود.