علت گرما نداشتن مایکروویو و روش تعمیر آن

امروزه اکثر مردم بدون در نظر گرفتن محل زندگیشان، برای گرم کردن و پختن غذا از مایکروویو استفاده می کنند. اما به دلیل استفاده ی مداوم آن ها از مایکروویو ممکن است این دستگاه گاهی دچار مشکلاتی شود.

برای مثال ممکن است دیگر گرما ندهد و دلایل زیادی می توانند سبب بروز این مشکل شوند. اگر مایکروویو شما گرمایی تولید نمی کند، می توانید دلایل و راه حل های ارائه شده در ادامه ی مطلب را بخوانید :

 

 1. مشکل دیود ولتاژ بالا

                             خرابی دیود مایکروویو

متداول ترین علت برای عدم گرما دهی مایکروویو مشکل پیدا کردن دیود ولتاژ بالا است. وظیفه ی دیود ولتاژ بالا کمک به برق رسانی به مگنترون است و در داخل اتاقک مایکروویو قرار دارد.

برای اینکه دیود را بررسی کنید تا بفهمید که آیا مشکل از آن است و آن را برطرف کنید، ابتدا باید مایکروویو را از برق بکشید و سپس خازن ولتاژ بالا را جدا کنید. برای امتحان کردن دیود از یک مولتی متر استفاده کنید.

علت گرما نداشتن مایکروویو

میزان مقاومت باید در یک طرف کم و در طرف دیگر زیاد باشد. اگر این طور نباشد باید دیود را تعویض کنید. با این حال، اگر دیود سالم باشد ممکن است مشکل از مدار ولتاژ بالا باشد.

هشدار : مایکروویو حتی پس از این که از برق کشیده شد می تواند مقدار برق کشنده ای را در خازن ولتاژ بالای خود ذخیره کند. به دلیل ولتاژ بالایی که در جریان است و احتمال شوک الکتریکی، عوض کردن هر یک از قطعات الکترونیکی مایکروویو بسیار خطرناک است. تنها یک متخصص فنی مجاز می تواند دیود را تعویض کند.

 

 1. مشکل کلید درب

دلیل احتمالی دیگر برای عدم گرمادهی مایکروویو خراب شدن کلید درب آن است. این کلید با باز کردن اتاقک قابل دسترسی است. برای این کار ابتدا مایکروویو را از برق بکشید و سپس با استفاده از یک مولتی متر آن را امتحان کنید.

دکمه ی شروع به کار را فشار داده و کلید ها را چک کنید. هنگامی که درب را بررسی می کنید مطوئن شوید که درب قفل می شود و گیره های قفل درب به خوبی عمل می کنند. اگر هریک از کلید های درب کار نمی کرد آن را تعویض کنید.

 

 1. مشکل در مگنترون

 مایکروویو

                                

مشکل عدم گرمادهی مایکروویو می تواند به علت مشکلی در مگنترون نیز باشد. مگنترون یکی از قطعات مهم مایکروویو است و مسئول تولید گرما برای پختن غذاست.

در مواقعی که مگنترون خراب شده باشد این مسئله می تواند سبب سوختن فیوز شود که در نهایت باعث توقف عملکرد سایر قطعات می شود. برای چک کردن مگنترون، مایکروویو را از برق کشیده و اتاقک آن را باز کنید.

پس از آن خازن ولتاژ بالا را جدا کرده شوع به بررسی کنید. هنگام امتحان کردن مگنترون سیم های متصل به آن را جدا کنید و سیم های مولتی متر را به پایانه های مگنترون متصل کنید.

اگر میان پایانه های مگنترون بین ۲ الی ۳ اهم مقاومت وجود داشته باشد و ظاهر آن هم طبیعی به نظر برسد مگنترون سالم است. اگر مگنترون خراب شده باشد قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض کرد.

 

 1. خازن ولتاژ بالا

 خرابی مایکروویو

                              

خازن ولتاژ بالا با دیود ولتاژ بالا کار می کند تا ولتاژ خروجی ترنسفورمر را به ولتاژ جریان مستقیم تبدیل کند و ولتاژ خروجی را دوبرابر کند. اگر خازن بسوزد، به طور کلی عملکرد صحیح مدار ولتاژ بالا متوقف می شود و مایکروویو گرما تولید نمی کند.

برا اینکه بفهمید آیا خازن ولتاژ بالا سوخته است از یک مولتی متر که توانایی سنجش ظرفیت الکتریکی را داشته باشد استفاده کنید.

 

 1. ترنسفورمر ولتاژ بالا

مایکروویو ها ولتاژ بسیار بالایی تولید می کنند تا به آنتن مگنترون که انرژی مورد نیاز برای پخت غذا را منتشر می کند، نیروی لازم را بدهند. وقتی یک ترنسفورمر ولتاژ بالا خراب شود معمولاً خم می شود و بوی سوختگی از آن آزاد می شود.

به خاطر داشته باشید که تعویض اجزای مایکروویو به تنهایی کار بسیار خطرناکی است و تنها یک متخصص فنی مجاز قادر به تعویض ترنسفورماتور ولتاژ بالای دستگاه می باشد.

 

 1. فیوز حرارتی

وظیفه ی فیوز حرارتی مایکروویو این است که در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه برق را قطع کند. برای اینکه بفهمید فیوز حرارتی سوخته است یا نه، از یک مولتی متر برای سنجش عملکرد آن استفاده کنید.

اگر فیوز کار نمی کند آن را تعویض کنید. اگر فیوز حرارتی سوخته باشد امکان تعمیر و بازنشانی آن وجود ندارد و باید تعویض شود.

 1. محافظ حرارتی

محافظ حرارتی در هنگام گرم شدن بیش از حد مایکروویو برق را قطع می کند. اگر محافظ حرارتی از کار بیفتد مایکروویو روشن و یا گرم نمی شود. برای تشخیص از کار افتادن محافظ حرارتی از یک مولتی متر استفاده کنید. در صورت خرابی، محافظ حرارتی را تعویض کنید.

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل لوازم ریز و درشت منزل به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

راهنمای نصب صحیح دوربین مداربسته – نحوه نصب سیستم حفاظتی

راهنمای نصب انواع مختلف دوربین های مدار بسته

در این دستورالعمل مرحله به مرحله برای نصب یک سیستم می خواهیم در مورد مواردی که قبل از نصب باید به خاطر داشته باشیم، ابزارهای مورد نیاز، و روش نصب سیستم های مختلف صحبت کنیم.

 1. طرحی از سیستم خود بکشید تا مطمئن شوید که دوربین ها تمام محوطه ی خانه و محل کارتان را پوشش می دهند. برخی از نقاط کلیدی برای نصب دوربین عبارتند از جلوی درب وروردی و خروجی، ورودی و محوطه ی پارکینگ، راه پله ها و پنجره هایی که رو به خیابان نیستند.
 2. راهنمای نصب انواع مختلف دوربین ها.

 

الف) سیستم اترنت یا تغذیه از شبکه (POE)

              نصب سیستم حفاظتی

فهرست اجزای مورد نیاز

ضبط کننده ی ویدیوی اینترنتی (NVR) : این دستگاه معادل دستگاه DVR در سیستم های آنالوگ می باشد و فیلم فرستاده شده از دوربین ها را دریافت و ذخیره می کند.

مانیتور : این دستگاه برای نشان دادن ویدیویی که دوربین ها می گیرند به صورت زنده و یا تماشای فیلم گرفته شده در زمانی دیگر استفاده می شود.

هارد دیسک : برای ذخیره ی فیلم مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً NVR ها دارای هارد دیسک داخلی هستند اما گاهی ممکن است به یک کامپیوتر متصل شوند.

دوربین های POE دارای پروتکل اینترنتی(IP) : برای مشاهده و ذخیره ی مناطق تحت حفاظت استفاده می شوند.

انژکتور POE : این وسیله به خروجی ایترنت ولتاژ می دهد تا به اتصال مطمئن  POE برسد.

کابل اترنت (Cat5E) : این کابل برای رساندن برق و ویدیو به اجزا استفاده می شود.

آداپتور برق انژکتور : برای برق رسانی به انژکتور از این ابزار استفاده می شود.

 

راهنمای نصب

فرایند نصب PoE  شبیه به نصب سیستم آنالوگ است که در مطلب قبلی درباره ی آن توضیح داده شد، اما این سیستم نیازمند سیم کشی کمتری است .

محل قرار گرفتن NVR و مانیتور، و طرز چیدمان دوربین های IP را تعیین کنید. محل قرار گرفتن NVR شما باید در نزدیکی یک پریز برق و در مرکز ناحیه ای که بیشتر دوربین ها در آن جا جاگذاری شده اند باشد .

کابل اترنت را به درگاه مشخص خود در NVR متصل کنید. انتهای دیگر کابل را به انژکتور PoE وصل کنید.

همچنین باید دومین سیم اترنت را به خروجی انژکتور وصل کنید. حالا انتهای دیگر سیم را به دوربین IP متصل کنید. اگر NVR شما PoE را ساپورت می کند، شما می توانید انتهای دیگر کابلی را که به آن متصل شده است مستقیماً به دوربین ها متصل کنید .

برق NVR، دوربین ها و انژکتورها را وصل کنید. شما باید چند دقیقه صبر کنید تا سیستم پیکربندی اولیه ی خود را کامل کند .

از طریق یک کابل معمولی VGA یا HDMI، NVR را به مانیتور وصل کنید. پس از اتصال مانیتور را روشن کنید.

فرایند نصب و وضعیت عملکرد سیستم را بررسی کنید. دوربین های شما باید ویدیوهای واضح و ثابتی را به مانیتور برسانند.

 

سیستم های مدار بسته ی بی سیم

                    نصب دوربین مداربسته  

 

فهرست اجزای مورد نیاز

NVR : این دستگاه عملکردی مشابه دستگاه DVR در سیستم های آنالوگ دارد و فیلم های ویدیویی را جمع آوری، پردازش و ذخیره می کند.

مانیتور : مانند دیگر سیستم ها مانیتور می تواند ویدیو های زنده و یا از قبل ذخیره شده را نمایش دهد .

دوربین های بی سیم : این دوربین ها بر نواحی تحت حفاظت نظارت کرده و ویدیو ها را ذخیره می کنند و بدون استفاده از سیم آن ها را به مرکز کنترل می فرستند.

پریز برق / سیم رابط ( اختیاری ) : اگر دوربین های شما دارای باتری های داخلی باشند نیازی به این وسایل نیست.

راهنمای نصب

دوربین های بی سیم را در محل های انتخاب شده قرار دهید.

مانیتور و NVR را در مناطق مشخص شده ی خود قرار دهید. به دلیل اینکه دوربین های شما بی سیم هستند محل قرار گرفتن NVR شما باید در محدوده ی سینگنال تمام دوربین ها و به دور از پارازیت ها باشد .

دستگاه NVR را به پریز برق متصل کرده و آن را روشن کنید. سپس NVR را به مانیتور وصل کرده و مانیتور را روشن کنید. تمام دوربین های بی سیم نصب شده ی خود را روشن کنید.

هنگامی که دوربین ها روشن هستند، NVR باید به صورت خودکار تمام آن ها را بیابد. مدت زمانی که طول می کشد تا NVR دوربین ها را پیدا کند به عوامل مختلفی همچون قدرت سیگنال ها و فاصله ی بین دوربین ها و NVR بستگی دارد.

اگر دستگاه NVR نمی تواند یک دوربین را پیدا کند، دوربین را در جایی نزدیک تر به NVR نصب کنید و یا دفترچه راهنمای عیب یابی را مطالعه کنید.

سیستم خود را به طور واقعی راه اندازی کرده و آن را آزمایش کنید. شما می توانید هر دوربین را جداگانه بررسی کنید تا مطمئن شوید یک تصویر ویدیویی ثابت، زنده و با کیفیت بالا به مانیتور ارسال می کند.

 

نصب یک سیستم حفاظتی مدار بسته توسط خودتان می تواند پول زیادی را برای صاحبان خانه و مغازه ها یا شرکت ها حفظ کند. با داشتن ابزارها ی مورد نیاز با کیفیت، شما می توانید به راحتی با استفاده از راهنمای مرحله به مرحله ی گفته شده، سیستم دلخواه خود را نصب کنید .

 

دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته و انواع سیستم حفاظتی به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

تعویض برد اصلی لپ تاپ  Asus Vivobook Max X541SA-PD0703X

این راهنما دستورالعمل های چگونگی دسترسی به قطعات داخلی  Asus Vivobook Max X541  و تعویض برد اصلی آن را به شما ارائه می کند.

 

 تعویض برد اصلی

مقدمه

این راهنما به شما نشان می دهد که چگونه برد اصلی لپ تاپ Asus Vivobook Max X541SA-PD0703X خود را تعویض کنید. برای تعویض برد اصلی باید هارد دیسک، کارت وای فای و جای CD خارج شوند.

 

ابزارها:

 • پیچ گوشتی سایز #۰
 • ابزارهایی برای جداسازی
 • موچین

 

قطعات مورد نیاز:
 • برد اصلی جایگزین

 

مرحله ی اول

           تعویض برد اصلی           

 • قسمت بالایی لپ تاپ را به سمت پایین برگردانید به صورتی که قسمت زیرین آن رو به روی شما قرار گیرد.

 

مرحله ی دوم

                     تعویض برد اصلی

 • ده پیچ موجود در زیر لپ تاپ را با پیچ گوشتی #۰ سایز   باز کنید، شامل:
 • ۶ پیچ ۱۳ میلیمتری
 • ۴ پیچ ۱۱ میلیمتری

 

مرحله ی سوم

     تعویض برد اصلی

 • با استفاده از یک اهرم باز کننده ی پلاستیکی قسمت استراحتگاه دست را از قاب زیرین لپ تاپ جدا کنید.
 • دو قسمت را کامل از هم جدا نکنید زیرا کابل های روبان به هر دو نیمه متصل هستند.

 

مرحله ی چهارم

     تعویض برد اصلی

 • از یک اسپادگر برای بلند کردن اتصالات باقی مانده روی هردو سوکت ZIF کابل روبان کیبرد استفاده کنید.
 • به کمک موچین کابل های روبان را از سوکت ها بیرون بکشید.

 

مرحله ی پنجم

          تعویض برد اصلی                        

 • سه پیچ ۶ میلیمتری سایز #۰ را از برد اصلی باز کنید.

مرحله ی ششم

           تعویض برد اصلی

 • کارت Wi-Fi را از برد اصلی بیرون بکشید.

 

مرحله ی هفتم

                                 تعویض برد اصلی    

 • هارد دیسک را به سمت راست کشیده و آن را از قاب لپ تاپ جدا کنید.

 

مرحله ی هشتم

                             تعویض برد اصلی

 • جای CD را به سمت راست کشیده و آن را از قاب لپ تاپ جدا کنید.

 

مرحله ی نهم _ برد اصلی

تعویض برد اصلی

 • سه پیچ ۶ میلیمتری سایز #۰ را از پوشش فَن باز کنید.
 • پوشش فن را از برد اصلی جدا کنید.

 

مرحله ی دهم

                      تعویض برد اصلی   

 • غلاف فلزی را به طرف راست بکشید.
 • هنگام کشیدن غلاف مراقب باشید، زیرا این کار ممکن است سبب شکستن برد اصلی شود.

 

مرحله ی یازدهم

            تعویض برد اصلی

 • یک سیم متصل به صفحه نمایش وجود دارد.
 • برچسب را کنده و آن را از برد اصلی جدا کنید.

 

 

مرحله ی دوازدهم

                             تعویض برد اصلی 

 • کاور پلاستیکی را از برد اصلی جدا کنید.

 

مرحله ی سیزدهم

                         تعویض برد اصلی

 • پنج پیچ ۶ میلیمتری سایز #۰ را از برد اصلی باز کنید.

 

 

مرحله ی چهاردهم

   تعویض برد اصلی

 • با استفاده از یک ابزار پلاستیکی و یا با دست کابل های متصل به برد اصلی را جدا کنید.

 

مرحله ی پانزدهم

                            تعویض برد اصلی

 • برد اصلی را به سمت راست کشیده و آن را خارج کنید.

 

برای جمع آوری مجدد دستگاهتان این دستورالعمل ها را به صورت برعکس دنبال کنید.

کلاس های آموزش تعمیرات لپتاپ به صورت کاملا عملی صفر تا صد در مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

روش تعویض حسگر اثر انگشت گوشی S9

مقدمه

تعویض حسگر اثر انگشت

حسگر اثرانگشت برای باز کردن قفل گوشی تان انگشت شما را شناسایی می کند. اگر در باز کردن قفل گوشی تان و یا شناسایی اثر انگشتتان توسط گوشی مشکلی دارید، این راهنما برایتان سودمند خواهد بود.

پیش از شروع به صفحه ی پشتیبانی فنی ما مراجعه کنید تا متوجه شوید که آیا مشکل شما سخت افزاری است یا خیر.

اگر حسگر اثرانگشت را خارج کنید، پوشش ضدآب از هم باز می شود. در صورتی که بدون جایگزین کردن چسب ها دستگاهتان را دوباره جمع آوری کنید، دستگاهتان به شکل عادی کار میکند اما دیگر دارای قابلیت های ضد آب نمی باشد.

 

ابزارها

 • ۶ عدد پیک باز کننده
 • iOpener
 • دسته ی مکش
 • دیلَم
 • دیگر ابزارهای جداکننده

 

مرحله اول- باز کردن قاب شیشه ای پشتی

                               

 • پیش از شروع گوشی خود را خاموش کنید.
 • برای سست کردن چسب زیرین قاب شیشه ای پشت گوشی یک iOpener گرم شده را روی ضلع طولی گوشی قرار دهید. حداقل به مدت دو دقیقه iOpener را روی محل بگذارید.

 

 • ممکن است لازم شود که چندین بار iOpener را گرم کرده و دوباره به کار ببرید تا چسب به اندازه کافی گرم شده و بتوانید آن را برش دهید. دستورالعمل های iOpener را دنبال کنید تا بیش از اندازه به آن گرما ندهید.

 

 • چسب سامسونگ galaxy S9 بسیار قوی است. در صورتی که با iOpener قادر به باز کردن دستگاه نمی باشید از یک سشوار، تفنگ حرارتی، و یا حتی بشقاب داغ هم می توانید استفاده کنید. مراقب باشید که بیش از اندازه به گوشی حرارت ندهید- صفحه نمایش AMOLED و باتری داخلی هر دو مستعد آسیب در اثر گرما هستند.

 

 

مرحله ی دوم

                  تعویض حسگر اثر انگشت              

 • طی مراحل زیرین شما می توانید چسب حفاظتی سطح پشتی را برش دهید.
 • چسب درون سطح پشتی، به صورتی که در تصویر مشاهده می کنید قرار میگیرد.

 

باید جداسازی چسب را از مناطقی که نشان داده شده است انجام دهید:

 • قسمت هایی دارای چسب ضخیم
 • قسمت هایی دارای لایه ی نازکی از چسب
 • برای حفاظت از کابل انعطاف پذیر سنسور اثر انگشت از انداختن اهرم به این قسمت یا برش دادن این قسمت ها خودداری کنید.

 

مرحله ی سوم

تعویض حسگر اثر انگشت

 • در صورتی که قاب شیشه ای پشتی ترک خورده باشد ممکن است دسته ی مکش به خوبی به آن نچسبد. سعی کنید به کمک نوار چسبی قوی آن را بلند کرده و یا دسته ی مکش را محکم به محل مورد نظر بچسبانید و اجازه دهید تا وضعیت آن را بهبود بخشد، سپس می توانید به کارتان ادامه دهید.
 • دسته ی ساکشن را به قاب پشتی بچسبانید.
 • لبه ی زیرین قاب پشتی را به کمک دسته ی مکش بالا بکشید تا شکافی باریک میان قاب پشتی و بدنه ی گوشی باز شود.
 • این کار ممکن است به نیروی زیادی نیاز داشته باشد، اما تنها لازم است که شکاف بسیار باریکی را به وسیله ی دسته ی مکش بوجود آورید تا بتوانید ابزار خود را وارد کنید. در صورتی که با مشکل مواجه شدید، گرمای بیشتری به این قسمت بدهید تا چسب شل تر شود و سپس دوباره امتحان کنید. چسب بسیار سریع خنک می شود، بنابراین ممکن است لازم شود مکرراً به آن گرما دهید.
 • یک پیک باز کننده را به شکافی که ایجاد کرده اید وارد کنید و آن را به طرف گوشه ی سمت راست پایینی حرکت دهید.
 • پیک بازکننده ی دیگری را وارد کرده و آن را به طرف گوشه ی سمت چپ پایینی حرکت دهید.
 • پیک باز کننده ی سوم را وارد کنید تا مانع از چسبیدن مجدد چسب طی ادامه ی روند جداسازی شود.

 

مرحله ی چهارم

              تعویض حسگر اثر انگشت

 • در حالی که تنها نوک پیک بازکننده را وارد کرده اید، در امتداد لبه ی کناری آن را از گوشه ی سمت چپ پایینی به طرف قسمت بالایی حرکت دهید.
 • پیک را دور تا دور گوشه ی بالایی حرکت داده و آن را همان جا رها می کنیم تا مانع از چسبیدن مجدد این قسمت گردد.

 

مرحله ی پنجم

تعویض حسگر اثر انگشت

 • پیک باز کننده را از گوشه ی سمت راست پایین، در امتداد لبه ی کناری به طرف بالا حرکت دهید.
 • اگر برش چسب سخت شد، گرمای بیشتری به آن بدهید. در طی فرایند جداسازی، قاب پشتی گوشی دائماً در معرض فشار قرار دارد و در صورتی که چسب به اندازه کافی شل نشده باشد، احتمال شکستن آن وجود دارد.
 • پیک جداکننده را دور گوشه بالایی حرکت داده و مابقی چسبی که در قسمت بالایی گوشی وجود دارد را با آن برش دهید.
 • در این مرحله هنوز گوشی را به طور کامل باز نکنید. کابل ظریف حسگر اثر انگشت همچنان قاب پشتی را به برد اصلی متصل کرده است.

 

مرحله ی ششم

       تعویض حسگر اثر انگشت

 • از قسمتی که دکمه ی کم و زیاد کننده ی صدا وجود دارد، با دقت لبه ی قاب پشتی را بلند کنید.
 • برای بالا نگه داشتن قاب و قطع اتصال کابل فلکس حسگر اثرانگشت از لبه ی اسادگر استفاده کنید.

 

مرحله ی هفتم

                     تعویض حسگر اثر انگشت

 • قاب پشتی را جدا کنید.
 • قبل از جمع آوری مجدد، چسب های باقی مانده روی گوشی را پاک کرده و پیش از استفاده از چسب تازه، قسمت هایی که چسب روی آن ها است را با ایزوپروپیل الکل و پارچه ی بدون پرز تمیز کنید.

 

مرحله ی هشتم

                      تعویض حسگر اثر انگشت

 • iOpener را به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه در مایکروویو گرم کنید.
 • به مدت ۲ الی ۳ دقیقه iOpener را روی سطح پشتی گوشی قرار دهید تا چسبی که حسگر اثر انگشت را نگه داشته است سست شود.
 • اگر iOpener از مراحل قبلی همچنان گرم باقی مانده است، ممکن است به گرم کردن مجدد آن در این مرحله نیاز نداشته باشید.

 

مرحله ی نهم

تعویض حسگر اثر انگشت

 • با دقت دیلم را به زیر حسگر اثرانگشت ببرید.
 • حسگر اثرانگشت را از پشت گوشی جدا کنید.

 

برای جمع آوری مجدد دستگاهتان مراحل فوق را به صورت برعکس انجام دهید.

کلیه آموزش های مربوط به تعمیرات موبایل های اندرویدی و آیفون به طور کاملا تخصصی در دوره های آموزش تعمیرات موبایل در کلاس های مجهز مجتمع فنی البرز کاملا عملی آموزش داده می شود.

افزایش طول عمر باتری تلفن همراه

نحوه افزایش عمر باتری موبایل

باتوجه به اینکه مسئله باتری و شارژ نگه داشتن آن از مهمترین مسائل در استفاده از گوشی و سایر دستگاه های الکترونیکی است لازم است در خصوص استفاده بهتر و مناسبتر از باتری های به منظور استفاده طولانی مدت تر از آنها توضیحاتی داده شود.

امروزه اکثر باتری های مورد استفاده بر خلاف گذشته (که بر پایه نیکل بودند) بر پایه لیتیوم آیون هستند (همان عبارت Li-ion که روی باتری ها نوشته می شود.) بات تغییر جنس باتری روش های مراقبت از آن نیز تغییر خواهد کرد.

درگذشته صحبت از حافظه باتری می شده یعنی که اگر باتری را مدتی در بازه ۲۰ الی ۸۰ درصد شارژ می کردیم باتری بافرض اینکه همین ظرفیت را دارد  هرگز از توانایی اش در زیر ۲۰ و بالای ۸۰ درصد استفاده نمی کرد و برای همین باید حتما باتری کاملا تخلیه شده و بعد به طور کامل آن را شارژ مینمودیم.

اما در حال حاضر این کار به شدت طول عمر باتری را کاهش می دهد! طبق تحقیقات صورت گرفته در بیمارستان باتری بدترین کاری که برای یک باتری لیتیومی می توان انجام داد خالی کردن و پر کردن کامل آن است.

زیرا این گونه باتری ها هنگام شارژ تحت فشار قرار می گیرند و طولانی شدن مدت زمان شارژباتری از عمر باتری می کاهد.

بهتر است گوشی را تا قبل از خالی شدن کامل باتری شارژ کنیم، چنانچه این امر میسر نبود نگذاریم شارژ باتری از ۲۰-۲۵درصد کمتر شود و اگر کاملا باتری خالی شد نگذاریم از اول تا صددرصد به برق باشد و شارژ شود بلکه تا ۷۰-۸۰ درصد کافیست و بعد از مقداری استراحت اگر نیاز داشتید بگذارید تا باتری کاملا پر شود.

از دیگر نکات حائز اهمیت این است که در باتری های جدید در شارژ ماندن گوشی مشکلی برای آن ایجاد نمی کند و گوشی به طور هوشمند ولتاز ورودی را قطع می کند.

بنابراین شارژ کردن گوشی هنگام خواب به شرطی که شارژ کردن از صفر تا صد نباشد و مثلا از ۵۰ الی صددرصد باشد مشکلی ندارد.

مهمتر از موضوع میزان شارژ و خالی شدن گوشی، دمای باتری می باشد. چنانچه باتری شما داغ شود به شدت از عمر آن کاسته خواهد شد و همچنین ظرفیت آن کم خواهد شد. یکی از دلایل عدم شارژ طولانی مدت از صفر تا صد بالا رفتن بیش از حد دمای باتری است.

چنانچه از محافظی استفاده می کنید که اجازه تبادل حرارتی به باتری را نمی دهد هنگام شارژ سعی کنید آن را از گوشی جدا نمایید تا از بالا رفتن دمای آن جلوگیری نمایید.

هنگام شارژ کردن گوشی بهتر است آن را در وضعیتی قرار دهید که پشت گوشی رو به بالا باشد تا بتواند با محیط پیرامونش تبادل حرارتی داشته باشد این گرم شدن در زمانهایی که باتری را شارژ نمی کنید هم مهم است.

بنابراین از گذاشتن گوشی در مجاورت گرما خودداری کنید. همانقدر که داغ شدن گوشی به باتری آسیب می رساند یخ زدگی هم می تواند به کاهش عمر باتری منجر شود.

شارژرهای سریع و شارزر بی سیم از عمر باتری می کاهد.

چنانچه باتری دستگاه شما قابل خارج شدن بود و خواستید آن را کنار بگذارید بهترین کار این است که آن را با مقداری شارژ (حدودا ۳۰درصد) در ظرفی در بسته گذاشته و ظرف را در یخچال نگه دارید.

برای استفاده از گوشی و باتری نو معمولا گوشی و باتری نو مقداری شارژ از کارخانه دارد. از آن استفاده نمایید تا تمام شود و بگذارید ۵-۶ساعت گوشیتان شارژ شود، حتی اگر زودتر از موعد به صددرصد رسید. اما در این عمل مراقب دمای گوشی خود باشید.

البته شارژ کردن از صفر تا صد شاید ماهی یا دو ماه یکبار کار خوبی باشد اما باید مراقب دمای گوشی و باتری باشیم.

 

علت داغ شدن گوشی

 

ممکن است دستگاه شما هنگام داغ شدن کند شود و یا حتی در مواقعی تا زمان خنک شدن خاموش شود.

در هر صورت شما باید از این اتفاق جلوگیری کنید. پس بیایید دلایل گرم شدن بیش از حد گوشی را بررسی کرده و با روش هایی از آن جلوگیری کنیم.

 

دلایل گرم شدن بیش از حد گوشی های اندرویدی

 

دلایل رایج

دلایل متعددی باعث داغ شدن گوشی می شود که در اینجا برخی از دلایل متعدد آن را بررسی می کنیم.

 

فعالیت زیاد دوربین گوشی

می توان گفت که علاوه بر قابلیت های اتصال، روشنایی زیاد صفحه نمایش و استفاده زیاد از بازی ها روی گوشی، دوربین گوشی شما و کیفیت آن نیز می تواند در افزایش درجه حرارت گوشی موثر باشد.

 بدافزار و ویروس ها

بد افزار (نرم افزار مخرب) ها می توانند یکی از دلایل گرمای بیش از حد در گوشی های اندرویدی باشند. سازندگان این برنامه ها فقط برای حمع آوری اطلاعات از شما این برنامه ها را ساخته اند.

اگر شما گزینه “Allow installation of apps from unknown sources” را فعال نکرده باشید، احتمال نفوذ یک برنامه مخرب به گوشی شما بسیار

کم است.

 

آیا قاب گوشی در داغ شدن گوشی تاثیر دارد؟

تقریبا همه قاب های محافظ گوشی از پلاستیک ساخته شده است و یا دارای مقادیر زیادی پلاستیک است و حتی آن هایی نیز که از چرم ساخته شده دارای مشکل مشابهی است. این قاب ها مانند عایق عمل کرده و گرما را در خود نگه می دارد.

وقتی گوشی بیش از حد گرم می شود (به خصوص در هنگام پردازش های سنگین)، برای رعایت مسائل ایمنی باید گرما از تلفن دور شود ولی قاب محافظ از انجام این کار ممانعت می کند. این اتفاق را می توان به ورزش کردن با یک کُت ضخیم تشبیه کرد.

در این مورد شما گزینه های زیادی در اختیار ندارید. اگر چه جدا کردن قاب محافظ از گوشی می تواند راه حل خوبی باشد، ولی اگر شما دوست ندارید این کار را انجام دهید (به عنوان مثال قصد دارید بعد از مدتی گوشی خود را بفروشید)، این گزینه نیز برای شما مناسب نیست.

 

باتری و کابل شارژر خود را بررسی کنید!

مورد بعدی که باید در نظر بگیرید وضعیت باتری و کابل شارژر است. اگر شما یک گوشی نسبتا قدیمی دارید که مرتبا بیش از حد شارژ می شده است (برای مثال، شما هیچ گاه نباید گوشی خود را کامل و تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید و در عوض شارژ گوشی باید ۸۰ تا ۹۰ درصد انجام شود تا عمر باتری افزایش یابد)، ممکن است گوشی شما در طول استفاده بیش از حد گرم شود.

همچنین شما باید کیفیت کابل شارژر خود را نیز چک کنید. گوشی در حال شارژ شدن نباید زیاد گرم شود و اگر این اتفاق رخ می دهد، نشان دهنده این است که کابل شارژر و یا باتری دارای مشکل است.

تعویض کردن کابل شارژ می تواند در این راستا کمک کند.

 

آیا وای فای در فرآیند داغ شدن گوشی تاثیر دارد؟

وای فای در حالت استفاده معمولی تاثیری بر داغ شدن گوشی ندارد مگر اینکه بیش از حد استفاده شود. گوشی های اندروید زمانی که برنامه های پشت زمینه گوشی باز هستند از اینترنت و باتری استفاده می کنند و درجه حرارت گوشی بالا می رود.

اگر برنامه هایی در پس زمینه گوشی شما فعالیت دارند، می توانند باعث افزایش درجه حرارت آن شوند.

 

نکات مربوط به نگهداری از گوشی و تعمیرات آن به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز آموشگاه فنی البرز در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزش داده می شود.

ویژگی های خانه هوشمند – هوشمندسازی ساختمان

ساختمان هوشمند خانه ای است که با استفاده از دستگاه های متصل به اینترنت قادر به کنترل آن از راه دور هستید و می توانید سیستم های داخلی خانه مانند سیستم روشنایی و گرمایشی را مدیریت کنید.

تکنولوژی خانه هوشمند، به خودکار کردن سیسم های داخلی خانه اشاره دارد و برای صاحبان منازل امنیت، راحتی و آسودگی و کنترل میزان مصرف انرژی را به ارمغان می آورد.

آن ها می توانند با استفاده از تلفن های همراه خود در زمان دور بودن از منزل آن را کنترل کنند.

خانه هوشمند

برخی از فن آوری های خانه هوشمند:

هر تکنولوژی که وارد خانه می شود را می توان جنبه هایی از خانه هوشمند دانست؛

تلویزیون هوشمند:

 • تلویزیون های هوشمندی که به اینترنت متصل می شوند، قابلیت دیدن فیلم آنلاین یا گوش دادن آنلاین موسیقی را برای کاربر فراهم می کنند. برخی از تلویزیون های هوشمندقابلیت شناسایی صدا یا حرکت هم دارند.

علاوه بر قابلیت اکنترل سیستم روشنایی منزل، می توان آن ها بر طبق میزان روشنایی روز تنظیم کرد.

ترموستات هوشمند:

 • ترموستات های هوشمند،  دارای وایفای هستند که به کاربر امکان برنامه دادن، کنترل دمای خانه را می دهند. این دستگاه ها همچنین طبق میل صاحبان خانه قابل تنظیم هستند تا بالاترین میزان راحتی را برای آن ها فراهم کنند.

این ترموستات ها قابلیت گزارش مصرف انرژی و دما به کاربر را دارند تا زمان تعویض فیلترها را به آن ها نمایش دهند.

قفل هوشمند:

 • استفاده از قفل های هوشمند به کاربران این امکان را می دهد که ورود افراد را کنترل کنند که چه کسانی وارد شوند. همچنین این قفل ها می توانند زمان نزدیک شدن کاربران را تشخیص دهند تا در را به محض ورود آن ها باز کند.

دوربین های مداربسته هوشمند:

 • با استفاده از دوربین های هوشمند ساکنین می توانند در زمان دور بودن از منزل آن را زیر نظر داشته باشند. سنسور های تشخیص حرکت می توانند حرکت ساکنان را از سایر افراد، حیوانات، و سارقین را تشخیص دهد و در صورت مشاهده هرگونه حرکت مشکوک به صاحب خانه اطلاع دهد.

 

 • لوازم آشپزخانه که اکثر آن ها را شامل می شود، قابلیت هوشمند شدن دارند، بدین صورت که به محض قطع شد آلارم ساعت قهوه ساز برای شما قهوه تازه آماده می کند، یا یخچال هوشمند که لیست خرید یا رژیم را می تواند آماده کند، همچنین ماشین لباسشویی و خشک کن.

 

 • سنسورهای مراقبت از خانه که در صورت بروز مشکلات برقی، لوازم برقی را خاموش می کند، یا در صورت نشتی یا یخ زدگی لوله ها مسیر آب را می بندد.

برخی از مزایای هوشمند سازی ساختمان:

از مهم ترین مزایایی که هوشمند کردن خانه به ساکنین آن می دهد، آسودگی خاطر برای آن ها در زمان دور بودن از منزل است. آن ها به راحتی می توانند خانه را مشاهده و کنترل کنندو وسایلی که فراموش کرده اند روشن یا خاموش کنند را چک کنند.

مثلا می توان آن را تنظیم کرد تا به محض نزدیک شدن به خانه در را باز کند و لامپ ها را روشن کند و موسیقی مورد علاقه تان پخش شود.

اتوماتیک کردن خانه ها می تواند به کاربر این امکان را دهد که نیازی به روشن گذاشتن تهویه هوا نداشته باشد، و میزان دمای مناسب را تشخیص دهد و بر اساس آن سیستم گرمایشی و سرمایشی منزل را روشن و خاموش کند.

یا می توان میزان آبی که می خواهیم به گیاهان دهیم را مشخص کنیم تا در زمان دور بودن از خانه باغچه و گلخانه منزلمان خشک نشود.

به طور کلی هوشمند کردن خانه ها به معنای بالابردن میزان امنیت و آسودگی است.

هوشمندکردن خانه ها جزو کارهایی است که نمی توان به صورت سرخود انجام داد، می توانید با شرکت در دوره های آموزش هوشمندسازی ساختمان مانند یک فرد متخصص خودتان خانه تان را هوشمند کنید.

چگونگی انتخاب و نگهداری صحیح درب‌های اتوماتیک در محیط‌های خرده فروشی

در محیط‌های خرده فروشی، تصمیم گیری برای تعیین و نصبدرب‌های اتوماتیک باید با توجه به نوع و تعداد کاربرانی که انتظار می‌رود به طور منظم به محل وارد و خارج شوند، انجام شود.

درب‌های اتوماتیک انتخاب بدیهی کاربران احتمالی در هر محیط هستند که شامل خریدارانی که بسته‌ها را حمل می‌کنند یا کالسکه یا چرخ دستی‌ها را هل می‌دهند، افراد معلول و سالخورده می‌شوند.

همچنین به طور گسترده قابل درک است که درب‌های اتوماتیک به طور کلی خدمات عمومی را خوب نشان می دهد. در حقیقت، مطالعه‌ای که اخیرا توسط انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا انجام شده نشان داد که ۹۸ درصد از مصرف کنندگان بین درب‌های اتوماتیک و دستی، درب‌های اتوماتیک را ترجیح دادند.

بعد از این که تصمیم‌گیری اولیه برای نصب درب‌های اتوماتیک انجام شده است، ضرورتا باید اقدامات لازم انجام شود تا اطمینان حاصل شود که نوع مطلوب از درب‌های اتوماتیک انتخاب شده است و متعاقبا به شیوه‌ای نگهداری می‌شود که تضمین کند، یک سرمایه بی دردسر و با ارزش برای چند سال کسب وکار است.

درب‌های اتوماتیک

شفاف سازی فرایند انتخاب

انتخاب بهترین نوع درب‌های اتوماتیک برای عملکرد یک خرده فروشی خاص چالشی است که می‌تواند به راحتی با کمک متخصصان خبره که با جریان رفت و آمد مورد نظر، انواع کاربران این تاسیسات و تصورات بصری آشنا هستند، غلبه کند.

بنابراین، انتخاب یک تولیدکننده مهم است چرا که زمان می‌برد تا نیازها و اولویت‌های خاص کسب وکار شما را درک کند.

در هنگام ملاقات با تولیدکنندگان احتمالی، انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا توصیه می‌کند برای اثبات انطباق با کدها و استانداردها از آن‌ها سوال کنید.

آزمایشگاه‌های تحت پوشش بیمه و دیگر آزمایشگاه‌های شناخته شده ملی، محصولات را برای انطباق با مقررات آن‌ها برچسب گذاری و فهرست بندی می‌کنند.

همچنین برای مالکین کسب و کار ضروری است که در فرآیند تصمیم گیری مشارکت کنند. علاوه بر دریافت ورودی از تولید کننده آینده نگر، او همچنین باید با طراح یا مشاور مطلع از قوانین و مقررات قابل اجرا مشاوره کند.

سوالات زیادی وجود دارد که مالک و طراح باید در مرحله اولیه بحث خود پاسخ دهند، از جمله:

 • آیا درب‌ها در هنگام خروج به عنوان خروجی اضطراری عمل می‌کند؟
 • آیا لازم است که درب‌ها از دستورالعمل‌های دسترسی پذیری امریکایی‌های دارای معلولیت پیروی کنند؟
 • این قانون چگونه مقررات آتش نشانی را برآورده می‌کند؟
 • آیا باید قفل شود؟

 

بررسی مسائل کلیدی

در حالی که عواملی مانند ظاهر مهم هستند، اما هنگام انتخاب یک درب اتوماتیک، باید در جایگاه ثانویه در نظر گرفته شوند. مهم تر از همه، قوانین فدرالی، ایالتی و محلی همگی باید برآورده شوند. خوشبختانه، با توجه به طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها، شما مجبور نخواهید شد ظاهر را قربانی عملکرد کنید.

به طور کلی، قوانین درب‌های اتوماتیک برای استفاده عابرین در نظر گرفته شده که در شرایط اضطراری، هنگامی که در جهت خروج فشرده شود، در بار می‌شود.

این قوانین نشان می‌دهد که باز کردن درب اصلی، یک عرض دقیق بر اساس اندازه فروشگاه یا تسهیلات است و معمولا باید حداقل ۲۱۳ سانتی متر ارتفاع داشته باشد.

برای برآورده کردن حداقل دستورالعمل‌های ADA، باید یک ناحیه مناسب اطراف درب برای مانور، یک باز کننده درب ۳۲ اینچی و یک آستانه مخروطی وجود داشته باشد. درب نیز باید با کم ترین تلاش باز شود.

استاندارد ANSI A156.10 برای درب‌هایی که با نیروی الکتریکی کار می‌کنند یک منبع عالی برای تعیین درب اتوماتیک است. این استاندارد همه‌ی عناصر مربوط به ایمنی مورد نیاز را پوشش می‌دهد. برای تضمین این که درب به درستی نصب شده است، یک بازرس تایید شده توسط انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا باید بلافاصله پس از نصب، آن را بازرسی کند.

سازگاری درب با کاربرد

نقشه‌ی ساختمان و طرح تاسیسات به طور قابل توجهی بر انواع درب اتوماتیکی که قرار است نصب شود تأثیر می‌گذارد. این که جریان رفت و آمد یک طرفه است یا دو طرفه، اهمیت حیاتی دارد.

اندازه بازه‌ای که برای ایجاد شرایط رفت و آمد مورد نیاز است نیز باید تعیین شود. و به خاطر داشته باشید که یک راهرو برای کمک به کنترل هزینه‌های گرمایش و سرمایش و راحتی کارکنان مستقر در کنار درب، ممکن است گزینه خوبی باشد.

هزینه های مربوط به درب‌های اتوماتیک کشویی، لولایی و تاشو تا حدودی مشابه هستند. بنابراین، قیمت نباید نقش مهمی در تصمیم گیری داشته باشد.

تعمیر و نگهداری یکی دیگر از عوامل است و هزینه‌های آن می‌تواند با نوع درب و سنسورهای مورد استفاده متفاوت باشد. در نهایت، نوبت به زیبایی می‌رسد.

خوشبختانه، طیف گسترده‌‌ای از فرجام‌‌های متنوع، برای برآورده کردن علایق مالکان کسب و کار در دسترس است. نقاشی، روکش، آلومینیوم آنودایز، فولاد ضد زنگ، برنج و روکش پودری تنها چند گزینه ارائه شده است.

سه نوع اصلی از درب‌های اتوماتیک وجود دارد.

درب‌های اتوماتیک کشویی: درب‌های اتوماتیک کشویی اجازه می‌دهد تا رفت و آمد دو طرفه از طریق یک درب واحد انجام شود. لازم است که درب‌ها برای انطباق کد به قابلیت چرخش اضطراری مجهز شوند. درب‌های اتوماتیک کشویی نیاز به مقدار مناسب فضا دارند تا درب بتواند به حالت کشویی باز و بسته شود.

درب‌های اتوماتیک لولایی: هنگامی که یک درب لولایی، اتوماتیک شود، دو درب مورد نیاز است. یک درب به طرف داخل و درب دیگر به طرف بیرون باز می‌شود. این باعث رفت و آمد دو طرفه می‌شود.

انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا اعلام کرده رفت و آمد دو طرفه از طریق یک درب‌ اتوماتیک کشویی، معمولا توصیه نمی‌شود. استثنا یک اپراتور نوسان کاهش انرژی است که ویژگی‌های مختلفی نسبت به یک درب تمام اتوماتیک دارد.

لازم است این نوع درب‌ها به خوبی مشخص شوند تا جهت حرکت خود را نشان دهند. وجود حداقل ۳۳۵ سانتی متر فضا بین دو درب برای تفکیک و حذف تداخل حسگر بین دو درب پیشنهاد شده است.

درب‌های اتوماتیک تاشو: یک درب دو طرفه تاشو به حداقل  فضا برای نصب نیاز دارد، با این حال فضای خالی زیادی را فراهم می‌کند. این باعث می‌شود این نوع درب‌ها زمانی که فضای خرده فروشی تحت پوشش بیمه است انتخابی ارجح باشند.

اگر از این درب‌ها به عنوان مکان خروجی استفاده شود، باید دارای ویژگی باز و بسته شدن اضطراری باشند.

صرف نظر از نوع درب، سیستم درب اتوماتیک باید طوری طراحی شود که در یک نگاه کلی، مسیر رفت و آمد به طرف درب باشد و کاربرها مستقیما به سمت در حرکت کنند.

عابران باید دید خوبی نسبت به درب و نشانه‌های آن داشته باشند و بتوانند جهت حرکت به سمت درب را به روشنی مشاهده کنند. از قرار دادن دستگاه‌های فروش ، تلفن عمومی و یا هر چیز دیگری که قابلیت پرت کردن کاربران به اندازه ۱۲۱ سانتی متر از در متحرک را دارد خودداری کنید.

عملکرد و نگهداری

هنگام انتخاب یک متصدی درب‌های اتوماتیک، چند مسئله را در نظر بگیرید. به موقع بودن تحویل و نصب حائز اهمیت است. البته مسئله اساسی این است که درب صحیح و سالم کار کند.

ارائه تجهیزات درب اتوماتیک فقط بخش کوچکی از برنامه ساخت درب اتوماتیک است. برنامه تعمیر و نگهداری باید به شدت مورد توجه قرار گیرد تا تضمین کند که درب‌های اتوماتیک در شرایط ایده‌ال و نظم کاری باقی خواهد ماند.

این برنامه‌ها اغلب مسائل کوچک را پیش از اینکه به مشکلات بزرگ و گران قیمت تبدیل شوند، نشان می‌دهند.

انواع متعددی از برنامه‌های تعمیر و نگهداری در دسترس است. تعداد درب‌های اتوماتیک زنجیره‌ای، میزان رفت و آمد مشتریان، عمر درب‌های اتوماتیک و نگرش کلی خرده فروشان نسبت به برنامه‌های تعمیر و نگهداری اغلب بر روی برنامه‌ای که آن‌ها انتخاب می‌کنند، تاثیر می‌گذارد.

صرف نظر از برنامه‌ای که انتخاب شده است، لازم است یک تولید کننده یا تامین کننده‌ای را انتخاب کنید که از متخصصان آموزش دیده انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا استفاده می‌کند.

دستورالعمل‌های انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا  در مورد درب‌های اتوماتیک

انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک امریکا، یک انجمن تجاری از سازندگان درب‌های اتوماتیکی است که با نیروی الکتریکی کار می‌کند. این انجمن تاسیس شد تا اطلاعات عمومی را افزایش داده و برنامه‌ای برای تایید بازرسان درب‌های اتوماتیک در اختیار داشته باشد.

انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک امریکا حامی مشخصات، نصب و تعمیر و نگهداری استاندارد تمام درب‌های اتوماتیک هستند.

آموزش ایمن سازی درب‌های اتوماتیک به بازرسان، بخشی از برنامه صدور گواهی نامه انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک امریکا است.

این انجمن همچنین یک کمپین اطلاع رسانی عمومی تشکیل داد تا به مردم اطلاع دهند که درب‌های اتوماتیک بی خطر است، اما به کاربران توصیه می‌کند که هنگام عبور از درب‌ها، توقف نکنند.

دستورالعمل‌های انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا عبارتند از:

 • درب‌های اتوماتیک با توجه به کاربرد مورد نظر باید به درستی تعیین شود و استاندارد ANSI A156.10 برای درب‌هایی که با نیروی الکتریکی کار می‌کند دنبال شود.

 

 • متخصصان خبره که دارای گواهی نامه از انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا هستند باید درب‌های اتوماتیک را نصب کنند.

 

 • تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده و بازرسی‌های روزانه به شدت توصیه می‌شود. روند بررسی ایمنی روزانه بر روی یک برچسب مشخص شده که می‌توان از انجمن یا هر بازرس تایید شده‌ای گرفت.

 

 • یک بازرس تایید شده توسط انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا باید هر ساله از درب‌های اتوماتیک بازرسی کند.

 

 • درب‌ها باید به طور استاندارد به عنوان اتوماتیک مشخص شود.

 

 • سرعت و نیروی بسته شدن درب باید باتوجه به عموم مردم تنظیم شود. تاخیر زمانی باید در نظر گرفته شود و دستگاه‌های فعال به درستی نصب و تنظیم شوند.

ایمنی و مسئولیت

به یاد داشته باشید، این دستورالعمل‌ها فقط باید به عنوان اصول پایه استفاده شوند. در طول فرآیند طراحی، انتخاب و نصب، مشورت با متخصصان خبره بسیار مهم است.

علاوه بر این، اگر حتی کوچک ترین مشکل شناسایی شود، تا زمانی که یک متخصص تایید شده بتواند مساله را تشخیص دهد و به آن رسیدگی کند درب‌های اتوماتیک‌ باید بسته شود و عملیات آن متوقف شود.

هنگامی که نوبت به درب‌های اتوماتیک می‌رسد، ایمنی یک مسئولیت حیاتی است که باید توسط صاحبین کسب وکار، طراح تعیین شده و متصدی تامین شود.

مسائل جانبی

چگونگی انجام یک بررسی ایمنی روزانه

شما باید بر روی هر درب اتوماتیک کنترل‌های ایمنی روزانه را انجام دهید. برای ایمنی مشتری و حفاظت از خود، ممکن است بخواهید، هنگامی که رفت و آمد کم‌تر است این بازرسی‌ها را انجام دهید.

مهم نیست چه زمانی کنترل‌های ایمنی روزانه را انجام دهید، اما بهتر است عادت کنید هر روز در همان زمان مشخص این کار انجام شود. توصیه می‌شود هر روز صبح هنگامی که نیرو سیستم درب، فعال می‌شود یا پس از اتلاف نیروی الکتریکی، درب خود را بررسی کنید.

فعال سازی حسگر

به طور کلی، با قدم زدن به سمت در ورودی با سرعت متوسط در زوایای مختلف، چک کردن حسگر الکترونیکی را شروع کنید. وقتی  نزدیک می‌شوید، در باید به آرامی به حالت کشویی یا لولایی باز شود و بدون ضربه توقف کند.

همانطور که به آرامی به طرف درب حرکت می‌کنید، باید باز بماند. درب‌هایی که برای رفت و آمد دو طرفه استفاده می‌شوند، شما باید این فرآیند ورود را از یک طرف و خروج را از طرف دیگر تکرار کنید.

حالا، از منطقه حسگر یا کف پوش خارج شوید. بعد از مدت کوتاهی، درب باید بسته شود.

ابتدا به سمت محدوده ایمن درب کشویی بروید، سپس فرد دیگری را در سمت فعال درب قرار دهید. تا زمانی که در محدوده ایمنی درب قرار داشته باشید، نباید باز شود.

توصیه می‌شود ترافیک را مشاهده کنید که به سمت درب در حرکت است و الگوهای رفت و آمد را طرح ریزی کنید بنابراین مردم باید از مسیر مستقیم به درب‌ها نزدیک شوند، نه از یک زاویه.

علاوه بر این، اگر درب‌های شما با پرتوهای نگهدارنده الکترونیکی مجهز شده باشند، شما باید پرتوهای نگهدارنده هر درب را با دست بپوشانید و چند ثانیه نگه دارید. درب باید باز بماند.

دست خود را بردارید و بعد از اتمام زمان تأخیر، درب باید بسته شود. در صورت استفاده از دستگاه‌های ایمنی دیگر، باز کننده درب برای ده ثانیه متوقف می‌شود. درب نباید بسته شود.

اگر حسگر ایمنی کار نکند، درب کشویی ممکن است بدون توقف به طرف شما حرکت کند.

هنگام انجام بررسی‌های روزانه، احتیاط کنید.

دوره های آموزش نصب درب اتوماتیک در مجتمع فنی البرز هم به صورت جداگانه و هم در کلاس های برق ساختمان درجه یک توسط اساتید مجرب و کاملا عملی برگزار می گردد.

مقایسه دو گوشی Huawei mate20 و iphone xr

📱 مقایسه دو گوشی Huawei Mate 20 Pro و iPhone XR کە در قیمت نزدیک به یکدیگر هستند.

 

 💢از یک طرف  Mate 20 Pro پرچمدار شرکت هواوی است و نسخه ۱۲۸ گیگی این محصول ۸۴۰ دلار قیمت دارد.

 💢از طرف دیگر iPhone XR یکی از ۳ گوشی جدید اپل که نسخه ۱۲۸ گیگی آن ۸۰۰ دلار است.

⚙️ مقایسه دو گوشی از نظر قدرت و سرعت:

👈 آیفون با پردازنده  A12 Bionic و ۳ گیگ رام و هواوی پردازنده Kirin 980  و ۶ گیگ رام  ، ولی بدون شک آیفون سریعتر است.

💪 برنده: iPhone XR

📷 مقایسه دو گوشی از نظر دوربین اصلی:

👈هر چند آیفون دوربین کم نظیری را با قابلیتی مانند OIS داراست ولی هواوی با سه دوربین که یکی از آنها  Ultrawide و دوتای دیگر Telephoto است. دارای زوم اپتیکال ۵ برابر و قابلیت  Night mode از آیفون بهتر است.

💪 برنده: Huawei Mate 20 Pro

📷 مقایسه دو گوشی از نظر دوربین جلو:

💪از نظر دوربین های سلفی آیفون برنده است.

🔋مقایسه دو گوشی از جهت قدرت باتری:

👈 طبق بررسی GSMarena با اختلاف کمی هواوی بهتر بوده است.

💪 برنده: Mate 20 Pro

🖥 صفحه نمایش در مقایسه دو گوشی:

👈 هر چند صفحه نمایش آیفون یکی از بهترین LCD هاست ولی نوع Amoled با کنتراست بهتر بهتر است. 

💪 برنده : Mate 20 Pro

 

👌 پشت هر دو گوشی شیشه ای و چهارچوب آلومنیومی است. نسخه ۵ بلوتوث ، ضد آب و گرد و گرد وغبار هواوی بهتر است  (IP68 نسبت IP67) .

👌شارژ سریع آیفون با قدرت ۵ وات است ولی هواوی با قدرت ۴۰ وات یکی از سریعترین ها ست .هر دو دارای شارژ بدون سیم

👌هر دو فاقد درگاه ۳٫۵ میلیمتری.

👌هواوی پورت  USB Type-C را دارد ولی آیفون ندارد.

👌 هر دو دارای Face ID هستند ولی هواوی اثرانگشت زیر صفحه نمایش را هم دارد.

👌هواوی دارای Nano memory که هنوز این حافظه ها در ایران موجود نیستند.

👌 از نظر سیستم عامل هم بسته به نظر شخصیست . اپل iOS و هواوی Android

مقایسه دو گوشی

دوره های آموزش تعمیرات موبایل به طور کاملا عملی شامل تمامی برندهای گوشی های همراه در کلاس های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

 

دلایل برتری گلکسی s10 plus بر آیفون xs max – سامسونگ بهتر است یا آیفون

🔋 مقایسه گوشی ها از نظر باتری بهتر:

باتری سامسونگ ۴٫۱۰۰ با ۱۲ ساعت کار مداوم در حالی که آیفون ۳٫۱۷۴ با ۱۰ ساعت کار مداوم ظرفیت دارد.

 

📲 مقایسه گوشی ها از نظر دیزاین:

سامسونگ دارای طراحی بهتری هست که جای دوربین هایش هم مناسب تراست،  هم چنین سامسونگ رنگ ترکیبی(Gradient) دارد که آیفون ندارد.

 

🖥مقایسه گوشی ها از نظر صفحه نمایش:

هر چند صفحه نمایش سامسونگ کمی کوچیکتر است ولی نبودن ناچ جذابیت بهتری به کاربران بخشیده است.

 

📷مقایسه گوشی ها از نظر دوربین:

سامسونگ دارای ۳ دوربین در عقب گوشی است با قدرت ۱۲ ، ۱۲ ، ۱۶ مگاپیکسل ، دو دوربین هم در جلو با قدرت ۱۰ و ۸ مگاپیکسل ولی آیفون ۲ دوربین در عقب با قدرت ۱۲ مگا و ۱ دوربین جلو با ۷ مگاپیکسل است.

 

💾مقایسه گوشی ها از نظر حافظه:

سامسونگ ۱۲۸، ۵۱۲ و ۱ ترابایت که درگاه microSD هم تا ۵۱۲ گیگ رو دارد ولی آیفون نهایت ۵۱۲ گیگ حافظه داخلی دارد.

 

🔎مقایسه گوشی ها از جنبه اثر انگشت بر روی صفحه نمایش:

سامسونگ دارای حسگر اثر انگشت Ultrasonic که در صدم ثانیه قفل را باز می کند ولی آیفون این قابلیت رو ندارد.

🎧مقایسه گوشی ها از جنبه درگاه (Headphone Jack) :

سامسونگ جک هدفون خود را حفظ کرده در حالی که اپل از ۲۰۱۶ این قابلیت را حذف کرده است.

 

🔌مقایسه گوشی ها از نظر شارژ (Wireless PowerShare) :

گوشی سامسونگ با قابلیت Wireless PowerShare می تواند گوشی های دیگر را شارژ کند ولی آیفون این قابلیت رو ندارد.

 

💰 مقایسه گوشی ها از نظر قیمت:

آنچه کاربران آبفون ایکس اس مکس بیشتر ناراضی هستند قیمت بالای گوشی است که نزدیک به ۱۵۰۰ دلار است. هر چند سامسونگ هم از ۹۹۹ دلار شروع و تا ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد.

اما فراموش نکنیم سامسونگ حافظه داخلی هزار گیگابایتی و رام ۸ گیگ دارد همچنین هدفون بی سیم  گلکسی Buds  را بصورت رایگان به خریدارانش میدهد.

مقایسه گوشی آیفون ایکس اس مکس مقایسه گوشی گلکسی اس 10 پلاس

دوره های آموزش تعمیرات موبایل شامل تمامی گوشی ها با سیستم عامل های IOS و اندروید به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز این مجموعه توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

 

نحوه کار ماشین های لباسشویی – انواع ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی به چه صورت عمل می کنند؟

اگر تنها یک دستگاه خانگی وجود داشته باشد که اکثر ما بدون آن نتوانیم کارها را به سادگی انجام دهیم، ماشین های لباسشویی هستند. اگر تا به حال چند روز یا چند هفته بدون ماشین لباسشویی بودید، خودتان خوب می‌دانید که شستن لباس‌ها با دست چه قدر سخت است.

ماشین لباسشویی دستگاهی است که شما را قادر می‌سازد بدون نیاز به نظارت، لباس‌های کثیف را بشویید. آن شامل یک مخزن استوانه‌ای شکل است که در آن لباس‌ها قرار داده می‌شوند.

این مخزن با آب پر می شود، و سپس به سرعت شروع به چرخش می‌کند تا آب لکه‌های لباس را پاک کند. اکثر ماشین‌های لباسشویی به گونه ای ساخته می‌شوند که مواد شوینده (مایع یا پودر)را می توان درون دستگاه ریخت.

این می‌تواند به تمیزتر کردن لباس‌ها کمک کنند. ماشین لباسشویی به عنوان ماشین رخت‌شویی یا به طور ساده رختشوی نیز نامیده می‌شود.

ماشین های لباسشویی

بخش‌های یک ماشین لباسشویی

از اجزای اصلی ماشین های لباسشویی مخزن استوانه‌ای شکل است که با آب پر می‌شود، اما آیا می‌دانستید که ماشین‌ های لباسشویی به جای یک مخزن دارای دو مخزن هستند؟

ماشین های لباسشویی معمولی شما ساخته شده است از:

 • مخزن داخلی. این جایی است که وقتی برای شستن آماده باشید لباس‌ها را درون آن قرار می‌دهید. وقتی به آن دست می زنید، متوجه خواهید شد که این مخزن می‌تواند بچرخد، و سوراخ‌های زیادی روی آن وجود دارد. این‌ها به آب اجازه می‌دهند وارد شود و لباس‌ها را بشوید.

 

 • بلبرینگ‌ها. این‌ها شیارهایی هستند که بر روی لبه مخزن قرار دارند و به حرکت کردن لباس هایتان هنگام شستشو کمک می‌کنند.

 

 • همزن. این درماشین‌های درب از بالا رایج است و یک بلبرینگ‌ در وسط آن است که کمک می‌کند تا لباس در آب و صابون بچرخد.

 

 • مخزن بیرونی. وقتی به داخل مخزن نگاه می‌کنید مشخص نیست، اما مخزن دیگری وجود دارد و هنگامی که مخزن داخلی یا همزن می‌چرخد آب را نگه می دارد. این قسمت به طور کامل برای جلوگیری از نشت آب ماشین شما در حمام یا آشپزخانه است.

 

 • ترموستات و عنصر حرارت. این‌ها دمای آب را کنترل کرده و آب را تا دمای مشخص شده گرم می‌کند.

 

 • پمپ. این بخش پس از شستشو آب را از مخزن خارج می‌کند.

 

 • برنامه ریزی. این بخش ماشین های لباسشویی را در تمام مراحل شستشو تا حرکت چرخشی خشک کردن کنترل می‌کند.

 

 • لوله ها و دریچه ها. این بخش اجازه می‌دهد آب به ماشین لباسشویی وارد و تخلیه شود.

 برنامه چیست و چرا شما به آن ها نیاز دارید؟

برنامه‌هایی مانند شستشوی پارچه‌های ظریف، رنگی یا از پیش خیس شده، یکی از ویژگی‌های ماشین لباسشویی، به خصوص ماشین‌‌های لباس‌شویی تمام اتوماتیک هستند، که به شما این انتخاب را می دهد که چه زمانی و چطور لباس‌هایتان را بشویید.

اگر به یک دمای خاص نیاز دارید و یا پارچه خاصی را می‌شویید، این برنامه ها به شما کمک می‌کنند که شرایط شستن مطلوب اعم از انتخاب دمای شستشوی مناسب تا تنظیم زمان شستن برای لباس‌هایتان را پیدا کنید.

چگونگی نصب یک ماشین‌‌ لباسشویی

بهتر است یک لوله کش پیدا کنید تا ماشین شما را نصب کند، اما اول از همه شما باید بدانید که ماشین لباسشویی خود را کجا قرار دهید.

با توجه به ابعاد ماشین لباس‌شویی و نیازهای لوله کشی آن، به ویژه این که یک ماشین لباسشویی کاملا اتوماتیک به یک منبع آب مستمر نیاز دارد ماشین های لباسشویی خود را وصل کنید و قبل از اینکه روی دکمه روشن ضربه بزنید مطمئن شوید که تمام وسایل الکترونیکی و لوله ها ایمن هستند.

انواع مدل‌های ماشین های لباسشویی

بسته به موقعیت قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی، دو نوع ماشین لباسشویی وجود دارد: درب از جلو، درب از بالا.

ماشین های لباسشویی درب از بالا: در این ماشین لباسشویی لباس‌ها از بالای ماشین لباسشویی وارد و خارج می‌شود. در بالای آن دری وجود دارد که به ورود و تخلیه لباس‌ها از مخزن مدور ماشین لباسشویی کمک می‌کند و عملکرد شستشو آبکشی و همچنین خشک کردن را در ماشین لباسشویی کاملا اتوماتیک انجام می‌دهد.

افرادی که نمی‌خواهند هنگام ریختن لباس در دستگاه بدن خود را خم کنند ، ماشین لباس‌شویی درب از بالا را ترجیح می‌دهند. این ماشین لباس‌شویی نسبت به ماشین لباس‌شویی درب از جلو در بخش‌های گسترده‌تری از جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماشین لباس‌شویی درب از جلو: در این ماشین، لباس ها از جلوی ماشین لباس‌شویی وارد و خارج می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که ماشین‌های لباس‌شویی درب از جلو ، انرژی الکتریکی، آب و مواد شوینده کمتری مصرف می‌کنند و همچنین نتایج شستشوی بهتری نسبت به ماشین‌های لباسشویی‌ درب از بالا ارائه می‌دهند.

بسته به کلیه ویژگی‌های اتوماتیک موجود در ماشین لباسشویی، ماشین لباسشویی به دو دسته طبقه بندی می‌شوند: ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک و ماشین لباسشویی کاملا اتوماتیک.

 • ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک: این‌ها ظرف یا مخزن‌های جداگانه‌ای برای شستشو و خشک کردن دارند. دو تایمر جداگانه برای تنظیم زمان شستشو و خشک کردن وجود دارد. برای شستن لباس‌ها باید لباس ها را در مخزن شستشو قرار دهید، مقدار کافی آب و مواد شوینده اضافه کنید و تایمر را تنظیم کنید.

پس از زمان مشخص، ماشین لباسشویی متوقف خواهد شد. شما می‌توانید لباس ها را بردارید و آن‌ها را زیر نور آفتاب خشک کنید و یا می‌توانید با تنظیم زمان مناسب آن ها را تا حدی در مخزن خشک کن خشک کنید.

 

 • ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک: در ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک تنها یک مخزن وجود دارد که به عنوان شستشو، آبکشی و خشک کن عمل می‌کند. با توجه به تعداد لباس یا وزن لباس، ماشین به طور خودکار مقدار کافی آب و مواد شوینده استفاده می‌کند و تایمر را برای شستن و خشک کردن به صورت خودکار تنظیم می‌کند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که آب را وصل کنید، مواد شوینده را گاهی اوقات در محفظه مخصوص آن قرار دهید و لباس ها را درون آن بگذارید، ماشین لباس‌شویی تمام اتوماتیک بقیه کارها را به طور خودکار انجام می دهد.

تفاوت ماشین های  لباسشویی اتوماتیک و تمام اتوماتیک در خشک کردن لباس‌ها است، ماشین های لباس‌شویی اتوماتیک از سیستم حرارتی برای خشک کردن استفاده می‌کند در حالی که ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک از سیستم حرارتی برقی برای خشک کردن استفاده می‌کند

ماشین لباسشویی

در بازارهای اروپایی سهم بازار از ماشین‌های لباس‌شویی درب از جلو ۹۰ % است، در حالی که ماشین‌ های لباس‌شویی درب از بالا ۱۰ % است. در مقابل، سهم بازار ایالات متحده ۶۵ % برای ماشین‌های لباس‌شویی درب از بالا و ۳۵ % برای ماشین‌های لباسشویی درب از جلو است.

دوره های آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی که قسمتی از تعمیرات لوازم خانگی نیز می باشد، در مجتمع آموزشی فنی البرز به طور کاملا عملی توسط اساتید مجرب این زمینه برگزار می گردد.