کرکره برقی

انواع کرکره برقی – آشنایی با کرکره های مختلف – آموزشگاه فنی البرز

معرفی انواع کرکره های برقی بر اساس نوع کاربرد

کرکره برقی

اگر به دنبال این هستید که به صورت ۲۴ ساعته در هر هفت روز هفته امنیت و آسایش خاطر داشته باشید و آشپزخانه، مدرسه، مغازه و یا مرکز خریدی که در آن کار می کنید را در ساعاتی که در آن ها حضور ندارید ایمن نگه دارید بهترین توصیه برای شما نصب کرکره برقی است.

برای اطمینان از حفظ امنیت مورد نظر خود بهتر است که یک کرکره برقی مناسب خریداری کنید. کرکره های برقی ده ها برابر امنیت مکان مورد نظر شما را افزایش می دهند.

کرکره های برقی از نظر جنس ماده ای که از آن ساخته می شوند، از نظر نوع عملکردشان، و از نظر نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

برای مثال کرکره برقی ای که برای یک آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد با کرکره ای که باید یک مرکز خرید نصب شود بسیار متفاوت خواهد بود.

در ادامه اطلاعاتی در رابطه با انواع کرکره های برقی بر اساس کاربرد آن ها داده شده است و می تواند به شما کمک کند تا کرکره ای را که مناسب با محل مورد نظرتان است انتخاب کنید .

 

 1. درب های کرکره ای

درب های کرکره ای شبیه به درهای گاراژ هستند که به سمت بالا و پایین باز و بسته می شوند. این نوع کرکره های برقی جزو پرکاربردترین کرکره هایی هستند که برای اماکنی همچون انبارهایی که در محیط های باز قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

این کرکره ها در محافظت از ساختمان مورد نظر شما در برابر عوامل طبیعی بسیار سودمند هستند و استفاده از آن ها آسان است. درب های کرکره ای دارای سایز های مختلفی هستند.

بنابراین هنگامی که قصد خرید و نصب یکی از این کرکره ها را دارید حتما ابعاد محل مورد نظر خود برای نصب را اندازه گیری کنید .

 

 1. کرکره های رول گیتر (گریل)

نوع دیگر کرکره های برقی کرکره ی رول گیتر یا گریل است. این کرکره ها بسیار متفاوت از درب های کرکره ای هستند.

درب های کرکره ای برای اماکنی که در معرض محیط بیرون قرار دارند مناسب اند درحالی که کرکره های گریل برای پاساژها و مراکز خرید، آشپزخانه ها و انبارهای دارویی که به داروخانه وصل هستند مناسب تراند.

کرکره های رول گیتر از تیغه های فلزی تشکیل شده اند که بینشان فضاهای خالی وجود دارد و به راحتی می توان داخل مغازه ی مورد نظر را نگاه کرد در حالی که درب های کرکره ای از ورقه های فلزی یکدست ساخته شده اند که ورودی را کاملاً می پوشاند .

 

 1. کرکره های ضد حریق

کرکره های ضد حریق برای اماکنی که نیاز به ایمنی در برابر آتش سوزی دارند بسیار مفیدند. ساختار کرکره برقی ضد حریق شبیه به درب های کرکره ای است با این تفاوت که کاربردشان متفاوت است و این نوع کرکره ها از گسترش آتش سوزی جلوگیری می کنند.

اگر محل کار شما به گونه ای است که احتمال آتش سوزی و خطراتی از این قبیل در آن وجود دارد استفاده از کرکره برقی ضد حریق به شما این اطمینان خاطر را می دهد که محل و وسایل شما در برابر این عوامل ایمن خواهند بود.

این کرکره ها با بسته شدن به موقع مانع از گسترش آتش سوزی و آسیب رسیدن به یک محیط وسیع می شوند. این کرکره ها از ورقه های فلزی محکمی ساخته شده اند که بتوانند آتش را در بر گیرند و مانند درب های کرکره ای با حرکت رو به پایین بسته می شوند .

 

 1. کرکره های گریل افقی

کرکره های رول گیتر یا گریل افقی به طرف کناره ها باز می شوند و دارای فضاهای خالی هستند که می توان از طریق آن را داخل مغازه را دید.

اگر در مدرسه، آشپزخانه و یا بیمارستان کار می کنید، استفاده از کرکره های گریل افقی بسیار سودمند است زیرا به راحتی می توانید داخل محدوده ی مورد نظر را ببینید.

به دلیل وجود سوراخ ها و فضاهایی بین تیغه ها، استفاده از این نوع کرکره های برقی در فضاهای داخلی مانند مغازه های یک مرکز خرید مناسب است. همچنین اگر خواستار امنیت بالا در برابر عوامل مختلف هستید این کرکره ها گزینه ی مناسبی نمی باشند .

 

 1. کرکره های پر سرعت

عملکرد کرکره های پر سرعت درست شبیه به نام آن هاست. این نوع کرکره ها دارای سرعت و امنیت بسیار بالا هستند.

دو نوع کرکره ی پر سرعت وجود دارد که یکی از آن ها بسیار پرسرعت (ultrafast) و دیگری بسیار ایمن (ultrasecure) است. هر دوی این کرکره ها برای استفاده در اماکنی که در محیط بیرونی قرار دارند مناسب هستند .

 

دوره آموزش نصب کرکره برقی به صورت عملی ویژه بازار کار در آموزشگاه فنی البرز به صورت صفر تا صد برگزار می شود.

پنل خورشیدی

علت وجود ترک های کوچک در پنل های خورشیدی – مجتمع فنی البرز

وجود ترک های کوچک در پنل های خورشیدی

                   

یکی از اولین مشکلاتی که ممکن است برای پنل های خورشیدی پیش آید به وجود آمدن ترک های کوچک روی آن ها است. وجود ترک های کوچکی که با چشم قابل تشخیص نیستند می تواند به مرور زمان مشکلات بزرگتری را به همراه داشته باشد .

در ابتدا باید مشخص شود که منشأ این ترک های ایجاد شده چه چیزی بوده است. ترک خوردن سلول ها مشکلی است که تولید کنندگان و مشتریان قبل یا بعد از نصب پنل ها با آن مواجه می شوند.

بهترین راه حل این است که از ترک خوردن پنل ها جلوگیری کنیم تا مجبور به تعمیر و بازسازی آن ها نشویم. در حقیقت شکستگی و ترک خوردگی بر روی سلول های سازنده ی پنل ها ایجاد می شوند اما به صورت رایج به این مسئله ترک خوردن پنل های خورشیدی گفته می شود .

 

علت ها

ترک خوردن پنل ها در سه مرحله می تواند رخ دهد. در طول ساخت پنل ها، در هنگام حمل پنل به محل مورد نظر یا در طول نصب، و هنگامی که پنل ها در معرض محیط پیرامون خود قرار می گیرند. این شکستگی در هر مرحله ای که اتفاق بیفتد تنها به دلیل وجود فشار است .

 

مرحله ی تولید

ممکن است تولیدکننده باعث شکستن سلول ها مور نظر شود. چند روش تست کیفیت وجود دارد که یک فرد می تواند با استفاده از آن ها وجود ترک های کوچک را تشخیص دهد؛ یکی از این روش ها الکترولومینسانس (EL) یا تست تشخیص ترک الکترولومینسانس است.

روش EL فرآیندی است که در آن کارشناسان با استفاده از تجزیه و تحلیل و بررسی تصاویر قادرند به صورت مستقیم سلول ها را بررسی کرده و محل هرگونه ترک خوردگی را تشخیص دهند.

تست EL می تواند خراش های کوچکی را که از طریق سایر روش های تست مانند تصویر برداری فرو سرخ با دوربین های حرارتی، تست فلَش قابل تشخیص نیستند نشان دهد .

در حالت ایده آل، تست EL یک بار قب از وقه ورقه کردن سلول ها صورت می گیرد تا در صورت وجود خراش در سلول خورشیدی جایگزینی صورت گیرد و یک بار هم بعد از ورقه کردن سلول ها.

این یک روند زمان بر است و نیازمند منابع گسترده است و به همین دلیل بعضی از تولیدکنندگان تمایلی به انجام آن ندارند. این در حالی است که تولید پنل های خورشیدی با کیفیت اهمیت فراوانی دارد .

مرحله ی حمل و نصب

هرچه پنل ها ارزان تر باشند احتمال ایجاد ترک های کوچک بر روی پنل ها بیشتر است. به علاوه هنگامی که برای حمل و نقل و نصب پنل ها هزینه ی کمتری می پردازید دقت و مراقبت از پنل ها برای عدم وجود فشار بر روی آن ها نیز کمتر خواهد بود.

حقیقت این است که پس از رسیدن پنل ها به مقصد دیگر امکان تشخیص ترک های ریز بر روی آن ها وجود ندارد. بنابراین استفاده از شرکت و مهندسین معتبر برای نصب پنل ها امری بسیار مهم محسوب می شود .

محیط

عوامل طبیعی (از قبیل عوامل مکانیکی و شیمیایی) مانند برف، تگرگ، سرمای شدید، باد، و خورشید که باعث وارد آمدن فشار به پنل های در حال غعالیت می شوند، می توانند باعث ایجاد ترک ها و خراش های ریز بر روی پنل های خورشیدی شوند.

به کار بردن ساختارهای پیشرفته توسط تولید کننده می تواند در جلوگیری از ترک خوردن پنل های خورشیدی در اثر عوامل محیطی بسیار کمک کننده باشد .

 

تأثیرات جانبی

با این وجود که جلوگیری از آسیب رسیدن به پنل های خورشیدی در طولانی مدت کمی غیرممکن به نظر می رسد اگر این ترک ها به موقع تشخیص داده نشوند تأثیرات جانبی جدی را به همراه خواهند داشت.

کاهش عمرمفید

تشخیص ندادن ترک های پنل های خورشیدی می تواند میزان عمر مفید پنل ها را به کمتر از حد انتظار کاهش دهد. کاهش طول عمر پنل ها بر میزان هزینه ها، عملکرد کلی پنل ها و جایگزین کردن زود هنگام پنل ها تءثیر می گذارد .

رد حلزونی شکل

                      

ممکن است ترک های موجود بر روی پنل ها به شکل رد حلزون دیده شوند. البته باید بیان کرد که رد حلزون نشانه ی تأثیرات طولانی مدت ترک خوردگی است که منجر به فرآیندهای شیمیایی و در نتیجه تغییراتی در سطح سلول شده است .

مقاومت بالا

وجود ترک های ریز در پنل های خورشیدی منجر به بیشتر شدن مقاومت سلول می شود. جریان الکتریسیته از مسیری که مقاومت کمتری دارد عبور می کند.

وجود شکستگی در سلول باعث می شود الکترون ها مجبور شوند از مسیر های جایگزین عبور کنند، درست مانند عبور از یک بزرگراه شلوغ.

در زمانی از روز که تابش خورشید در بیشترین میزان است باید به گونه ای پنل های خود را آماده کنید که سیستم شما بتواند بالاترین میزان تولید انرژی را داشته باشد .

پنل خورشیدی

دوره آموزش نصب پنل خورشیدی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز به صورت صفر تا صد برگزار می شود.

چه زمانی لازم است که ECU خودروی خود را کالیبره کنید ؟ – آموزشگاه فنی البرز

چه زمانی لازم است که ECU خودروی خود را کالیبره کنید ؟

تعمیرات ایسیو

شما در داخل گوشی همراه خود یک کامپیوتر دارید. در داخل دستگاه خود پرداز و بسیاری دیگر از دستگاه های هوشمند نیز کامپیوتر وجود دارد. اما بسیاری از افراد فراموش می کنند که در داخل خودروی آن ها نیز کامپیوتری وجود دارد که موتور آن را کنترل و هدایت می کند.

کامپیوتر داخل خودرو نیز مانند کامپیوترهای دیگر به نگهداری و به روز رسانی منظم برنامه اش نیاز دارد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد .

با این حال، شما چگونه ECU خود را در بهترین شرایط نگه می دارید؟ باید آن را به طور صحیحی کالیبره کنید. این راهنما را مطالعه کنید تا درباره ی کالیبره کردن کامپیوتر موتور خودروی خود اطلاعاتی به دست آورید .

 

توضیح مختصری درمورد ECU و یا ECM (engine control module)

ECU کامپیوتری است که موتور وسیله ی نقلیه ی شما را کنترل می کند. به این قسمت گاهی اوقات ECM نیز گفته می شود.

ECM همه ی امور را از زمان احتراق سوخت گرفته تا چگونگی مخلوط شدن سوخت و انتشار آن کنترل می کند. همچنین عملکرد فن خنک کننده، سیستم شارژ خودرو و پمپ سوخت نیز تحت کنترل این بخش قرار دارد .

عملکرد ECM هم راستا و مرتبط با سیستم ضد سرقت، کنترل کننده ی آب و هوا، سیستم پایداری خودرو، سیستم کنترل انتقال قدرت و ماژول کنترل بدنه می باشد.

این کامپیوتر از طریق برنامه ی تشخیص دهنده ی مدار اصلی خود، به طور دائم بر میزان انتشار سوخت نظارت می کند. در حقیقت این بخش مغز خودرو محسوب می شود .

ECM مجموعه ای از محرک ها را نیز کنترل می کند. این بخش توسط سنسورهای موتور بر مقادیر نظارت می کند و سپس محرک های موتور را برای داشتن بهترین عملکرد تنظیم می کنند .

 

علائمی که نشان دهنده ی وجود مشکل در ECU هستند

گاهی اوقات ECU عملکرد خوبی ندارد. به علاوه، این قطعه یک کامپیوتر است و مانند همه ی قطعات دیگر خودرو نیازمند تعمیرات و مراقبت است. در ادامه مواردی گفته شده است که اگر به سالم بودن ECU خودروی خود شک دارید باید وجود آن ها را بررسی کنید :

سوخت و سوز نادرست و متوقف شدن موتور

زمان بندی موتور توسط ECU کنترل می شود. اگر سوخت و سوز موتور صحیح نیست و یا موتور متوقف می شود، این می تواند نشانه ی نیاز ECU به تعمیرات باشد .

عملکرد ضعیف موتور

اگر خودروی شما با مشکل افت شدید نیرو و شتاب  و همچنین افزایش سوخت مصرفی مواجه است ممکن است ایراد از ECU باشد. ECU سوخت و تنظیمات زمانی را کنترل می کند که می تواند تأثیرات عظیمی بر نحوه ی عملکرد داشته باشد .

 

موتور شروع به کار نمی کند

موتور بدون اجازه ی کامپیوتر شروع به کار نمی کند. اگر موتور شما حتی با شارژ کردن  (باتری به باتری) نیز روشن نمی شود ECU خراب شده است .

 

وجود اصطکاک در هنگام تعویض دنده

اگر در هنگام تعویض دنده اصطکاک وجود دارد یکی از این دو عامل دلیل آن هستند :

 • سیستم انتقال قدرت مشکلی دارد
 • ECU مشکل دارد

همانطور که قبلا گفتیم ECU سیستم انتقال قدرت را کنترل می کند بنابراین در صورت عملکرد نادرست سیستم انتقال قدرت نیز مشکل از ECU است.

 

ECU بیش از حد داغ شده است و یا پین های آن شکسته اند

اگر ECU شما درست کار نکند بیش از اندازه داغ می شود. بهترین راه برای فهمیدن این موضوع آن است که ECU را از محل قرار گیری خود در موتور بیرون بیاورید و میزان حرارت آن را بررسی کنید.

همچنین اگر ECU خراب شود ممکن است باعث شکستن پین های اتصال دهنده ی خود شود .

 

چه زمانی و برای چه دلیلی باید ECU را کالیبره کنید ؟

اگر ECU خودروی شما از خود علائمی مبنی بر از کار افتادگی یا وجود مشکلاتی دیگر نشان دهد، برای از بین رفتن تعدادی از باگ ها می توانید آن را دوباره کالیبره کنید.

همچنین ممکن است برای این که مطمئن شوید خودروی شما در هر زمانی در بهترین شرایط و بالاترین سطح عملکرد قرار دارد، بخواهید کالیبراسیون را امتحان کنید.

تجدید کالیبراسیون در هر زمانی کاملاً در دسترس است و این که بخواهید ECU خود را به طور منظم بررسی کنید ایده ی بسیار خوبی است .

 

دوره آموزشی تعمیرات ایسیو خودرو به صورت عملی در آموزشگاه فنی البرز توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

نحوه عیب یابی و تعمیر اتو – تعمیرات اتو – مجتمع آموزشی فنی البرز

متداول ترین مشکلات اتوهای بخار و نحوه ی تعمیر آن ها

                تعمیرات اتوی بخار

اتوی بخار یکی از پرکاربردترین لوازم برقی خانگی است و تقریباً در هر خانه یکی از آن وجود دارد. با استفاده از این نوع اتوها هنگامی که لباس ها را می پوشیم صاف و نو به نظر می رسند.

با این حال به دلیل این که دائماً از این وسیله ی الکترونیکی استفاده می کنیم هرچندقت یک بار برای آن ها مشکلاتی پیش می آید. برای این که بتوانید آن ها را تعمیر کنید باید ابتدا بدانید مشکلات احتمالی کدام هستند و چگونه می توان هر یک از آن ها را برطرف کرد.

این مطلب به شما کمک می کند درباره ی مشکلات متداول اتو های بخار و نحوه ی تعمیر آن ها اطلاعاتی به دست آورید .

دقت داشته باشید که قبل از تعمیر باید اتو را از برق بکشید در غیر این صورت احتمال خطر برق گرفتگی وجود دارد.

رسوبات معدنی

این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای اتوهای بخار پیش می آید و باعث کاهش طول عمر آن ها می شود.

آن چه که رخ می دهد این است که ممکن است آبی که داخل اتو میریزید آب سخت باشد و دارای مقدار معینی مواد معدنی باشد که می توانند در مجاری و دریچه های اتو ته نشین شوند.

این مسئله سبب مسدود کردن راه بخار و چکه کردن آب از اتو شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، فقط از آب مقطر و یا آب تصفیه شده استفاده کنید و پس از استفاده مخزن آب را تخلیه کنید.

برای پاک کردن این رسوبات آهکی و کلسیمی می توانید از پاک کننده های موجود در بازار استفاده کنید .

 

خروج قطرات آب

یکی دیگر از مشکلات اتوی بخار جاگذاری لکه ی آب روی لباس است. اگر بیش از اندازه داخل اتوی خود آب ریخته باشید هنگامی اتوکشی در برخی نقاط قطراط آب روی لباس ریخته می شوند و لکه ی آب بر جای می گذارند.

بهترین راه حلی که می توان برای این مشکل در نظر گرفت این است که مخزن اتو را تا بالاترین سطح پر نکنید و یک یا دو درجه از مخزن آن را خالی بگذارید. پر کردن آب را قبل از رسیدن به بالاترین سطح مخزن متوقف کنید .

 

اتو گرم نمی شود

علاوه بر موارد گفته شده ممکن است شما با مشکل داغ نشدن اتو مواجه شوید. این هم یکی دیگر از رایج ترین مشکلات اتوی بخار است. برای بررسی علت این مشکل، اول باید دو شاخه ی اتو را بررسی کنید که کاملاً داخل پریز قرار داشته باشد و اتو روشن شده باشد.

پس از آن باید سیم برق و ترموستات را بررسی کنید. ممکن است سیم برق خمیده شده و اتصالات داخلی آن قطع شده باشد. همچنین تنظیمات ترموستات را به صورت درست انجام دهید و سپس دوباره بررسی کنید که اتو گرم می شود یا نه.

اگر تنظیمات ترموستات تأثیری بر گرمای اتو ندارد پس حتماً در ترموستات مشکلی وجود دارد و علت گرم نشدن اتو خرابی ترموستات است. آن را به تعمیرکار بسپارید تا ترموستات را برایتان تعویض کند.

اگر خودتان در انجام این گونه کارها تجربه ی کافی را دارید و میخواهید سیم برق یا ترموستات را خودتان تعویض کنید، قبل از شروع کار سیم برق و ترموستاتی را که با مدل اتوی شما سازگار است خریداری کنید .

 

اتو به پارچه و لباس می چسبد

بسیاری از افراد چسبیدن اتو به پارچه و لباس را تجربه کرده اند. در این مواقع، ممکن است مشکل از صفحه ی فلزی کف اتو باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که کفه ی فلزی را تمیز کنید.

برای پاک کردن کفه ی فلزی اتو از پَد های ظریف سیمی و یا پد های زبر استفاده نکنید چرا که ممکن است روکش نچسب روی آن را بخراشند و سبب آسیب رساندن به اتو شوند.

مخزن آب را هم با استفاده از پاک کننده های موجود در بازار تمیز کنید و فقط از آب مقطر یا آب تصفیه شده برای اتوکشی استفاده کنید. با این وجود اگر این مشکل ادامه پیدا کرد احتمالاً کفه ی فلزی خراب شده است و باید آن را تعویض نمایید .

 

اکنون که مشکلات متداول اتو های بخار و راه حل آن ها را می دانید، خودتان می توانید آن ها را رفع کنید. اگر اتوی شما کار نمی کند و یا نمی توانید خودتان مشکل آن را برطرف نمایید آن را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید .

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت عملی شامل تمامی وسایل منزل در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز آموزش داده می شود.

نحوه نصب صحیح کولر گازی – اصول نصب کولر گازی – مجتمع فنی البرز

۷ دستورالعمل مهم برای نصب کولر های گازی

                         

نصب کولر های گازی کار سختی است. اگر کولر گازی شما به درستی نصب شود سرمای بهینه ای خواهد داشت، اما اگر این کار به درستی صورت نگیرد اثر خنک کنندگی سیستم به میزان دلخواه نخواهد بود.

به علاوه نصب نادرست و ضعیف کولر گازی می تواند منجر به رسیدگی ها و تعمیرات مکرر آن شود. در این جا به تعدادی از عواملی که در نصب کولر گازی باید در نظر گرفته شوند می پردازیم .

 

مقاومت دیواری که کولر گازی را روی آن نصب می کنید

بخش داخلی کولر گازی باید روی دیواری نصب شود که به اندازه کافی محکم و مقاوم باشد تا بتواند وزن کولر را تحمل کند و آن را نگه دارد.

 

وجود فاصله ی کافی بین کولر گازی و سقف یا دیوار ها

لازم است که بخش داخلی کولر گازی از بالا و کناره ها حداقل ۱۵ سانتی متر فضای آزاد داشته باشد تا هوا به خوبی در آن جریان پیدا کند.

 

نصب کولر گازی در ارتفاع مناسب

بخش داخلی کولر گازی را باید ۲ الی ۲٫۵ متر بالاتر از سطح زمین نصب کنید تا به طور مطلوبی هوای داخل اتاق را خنک کند.

 

نصب کولر گازی با زاویه ی شیب صحیح

هنگامی که براکت آلومینیومی را به دیوار وصل می کنید حتماً آن را با زاویه ی شیب اندکی به دیوار نصب کنید. به این ترتیب، هنگامی که قسمت داخلی کولر گازی را روی دیوار نصب می کنید دارای زاویه ی ملایمی است که بدون محدودیت باعث جریان یافتن آب متراکم شده از داخل لوله ی تخلیه به بیرون می شود .

 

نصب قسمت خارجی در محل صحیح

برای خنک کنندگی صحیح قسمت های داخلی و خارجی کولرگازی را در جایی به دور از آب و نور مستقیم خورشید نصب کنید. قسمت خارجی کولر گازی را در یک فضای باز نصب کنید که هیچ مانعی برای پراکنده شدن گرمایی که از کندانسور ساطع می شود وجود نداشته باشد .

 

قرارگیری صحیح قسمت خارجی

قسمت خارجی کولرگازی باید روی سطحی صاف و سفت قرار گیرد. این قسمت از کولر گازی حاوی قطعات اصلی می باشد از جمله کمپرسور، کندانسور، موتور فن و غیره.

اگر این بخش روی سطح صاف قرار نگیرد به شدت دارای ارتعاش خواهد بود که این امر می تواند منجر به شکستن لوله های مسی، نشت مبرد و یا آسیب رسیدن به کمپرسور یا کندانسور شود.

به علاوه این ارتعاشات می تواند سر و صدای زیادی تولید کند و آرامش شما و همسایگانتان را سلب کند .

 

وجود فاصله ی مناسب میان بخش داخلی و خارجی کولر گازی

وجود فاصله ی مناسب بین قسمت های داخلی و خارجی کولر گازی نقش مهمی را در میزان خنک کنندگی سیستم ایفا می کند. مبرد با دمای بسیار پایین در داخل لوله های مسی که بین بخش داخلی و خارجی کولر گازی قرار دارند جریان می یابد.

همواره هنگامی که مبرد بین دو قسمت جریان می یابد مقداری از اثر خنک کنندگی در محیط تلف می شود. بنابراین، برای کاهش این اتلاف باید فاصله ی بین قسمت داخلی و قسمت خارجی کولر گازی، در کمترین حد ممکن تنظیم شود.

حداکثر فاصله ای که دو قسمت کولر گازی می توانند با یکدیگر داشته باشند حدود ۱۵ متر است .

 

دوره آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز توسط اساتید مجرب در کارگاه های مجهز برگزار می شود.

نحوه عیب یابی و تعمیرات اسکنر – کلاس های تعمیرات اسکنر – مجتمع فنی البرز

 اسکنر کار نمی کند !

برای این که عملکرد و کسب و کار شما مثمر ثمر و مؤثر باشد باید تمام ابزارها و دستگاه های مورد نیاز شما به خوبی کار کنند، بنابراین بروز هرگونه مشکلی در اسکنر باید فوراً برطرف شود.

اگر اسکنر کار نمی کند و یا کامپیوتر اصلاً اسکنر را شناسایی نمی کند ممکن است در خود اسکنر، کابل های اتصال دهنده به اینترنت، و یا نرم افزار مربوطه ای که در کامپیوتر نصب کرده اید مشکلی وجود داشته باشد .

سه مورد از رایج ترین راه حل هایی که برای کار نکردن اسکنر وجود دارند در ادامه توضیح داده شده است. این راه حل ها را امتحان کنید و اگر مشکلتان برطرف نشد از یک متخصص فنی برای برطرف کردن مشکل آن کمک بگیرید .

 

 1. دستگاه را خاموش و روشن کنید .

ابتدا اسکنر خود را خاموش کرده و پس از چند ثانیه با فشردن دکمه ی پاور که بالا و یا کنار دستگاهتان قرار دارد دوباره آن را روشن کنید. این کار باعث تنظیم مجدد دستگاه و برقراری ارتباط با داده ها خواهد شد .

 1. داده غیرفعال است .

اگر نمی توانید با اسکنر ارتباط برقرار کنید احتمالاً داده ها غیرفعال شده اند و یا کلاً داده ای وجود ندارد. اگر دستگاه را خاموش و روشن کردید اما هنوز هم خطای “عدم برقراری ارتباط با داده ها” در صفحه نمایش اسکنر شما نشان داده می شود، باید با یک فرد متخصص تماس بگیرید .

 1. کامپیوتر اسکنر را شناسایی نمی کند .

اسکنر را بررسی کنید : بررسی کنید که اسکنر به منبع برق متصل و روشن است. به دفترچه راهنمای اسکنر خود مراجعه کنید تا با جزئیات متوجه شوید که بدون استفاده از کامپیوتر چگونه می توانید اسکنر را تست کنید و یا مشکلات آن را تشخیص دهید.

اگر دفترچه راهنمای اسکنر خود را گم کرده اید در داخل وبسایت تولید کننده همواره نسخه ی دیجیتالی آن وجود دارد. همچنین وصل کردن اسکنر به یک کامپیوتر دیگر باعث می شود متوجه شوید ایراد از خود اسکنر است و یا مربوط به ارتباط اسکنر با کامپیوتر و تنظیمات کامپیوتر می باشد.

از یک اسکنر که با سیستم کنونی شما سازگار است استفاده کنید .

اتصالات را بررسی کنید : بررسی کنید کابلی که از یک انتها به کامپیوتر و از انتهای دیگر به اسکنر وصل شده است کاملا به هردو دستگاه متصل باشد.

در صورت امکان از یک کابل جدید برای برقراری ارتباط استفاده کنید تا تشخیص دهید که آیا مشکل از کابل است؟ همچنین می توانید کابل را به یک پورت USB دیگر بر روی کامپیوتر خود وصل کنید تا مطمئن شوید که مشکل از پورت نیست.

اگر اسکنر خود را به USB هاب ( وسیله ای که چند رایانه را در یک شبکه ی محلی به یکدیگر متصل می کند ) متصل کردید، به جای آن دستگاه را به پورتی که مستقیما به مادربرد متصل است وصل کنید.

اگر اسکنر شما از نوع بی سیم است تنظیمات اتصال آن را به خوبی بررسی کنید. تمام دستگاه های دیگر به خصوص دستگاه هایی که اسکن می کنند را خاموش کنید تا در شناسایی اسکنر اختلال ایجاد نکنند .

نرم افزار را بررسی کنید : ممکن است برای سازگار شدن عملکرد اسکنر با کامپیوتر به یک محرک جدید نیاز داشته باشید. این نرم افزار را می توانید با وارد کردن مدل اسکنر و نوع سیستم خود در وبسایت نمایندگی اسکنر خود دانلود کنید.

نصب یک برنامه ی جدید باعث سازگار شدن نرم افزار و سخت افزار سیستم شما و همچنین از بین رفتن باگ های موجود در برنامه ی قبلی می شود .

اتصال اینترنت را بررسی کنید : اتصال به اسکنر نیازمند اتصال به اینترنت است، بنابراین بررسی کنید که در طول فرایند شناسایی اسکنر اتصال به اینترنت برقرار باشد.

به علاوه برخی از اسکنر ها از اسکن کردن در داخل شبکه پشتیبانی نمی کنند. شما باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا بفهمید اسکنر شما از اسکن داخل شبکه پشتیبانی می کند یا خیر .

مشکل یابی سخت افزاری : شما می توانید برای تشخیص مشکل و برطرف کردن آن از ابزار Troubleshooting که در ویندوز وجود دارد کمک بگیرید.

تعمیرات اسکنر

ابتدا کنترل پنل را باز کنید و بر روی گزینه ی Troubleshooting کلیک کنید.

اسکنر

سپس بر روی گزینه یSound  Hardware & کلیک کنید.

پس از آن در قسمت Device گزینه ی Hardware & Device راانتخاب کنید.

دستگاه اسکنر

روی کلمه ی Next کلیک کنید تا عیب یابی شروع شود.

پس از آن اجازه دهید که فرایند تمام شود و روی Finish کلیک کنید. پس از آن بررسی کنید که اسکنر در کامپیوتر شما کار می کند و شناسایی شده است یا نه .

 

اگر اسکنر در ابتدا خوب کار می کرد اما اکنون شناسایی نمی شود، ابزار Restore سیستم ویندوز می تواند به شما کمک کند که پیکربندی سیستم عامل خود را به حالت قبل برگردانید.

اگر قبل از نصب اسکنر کنونی یک اسکنر دیگر به کامپیوتر متصل بوده است، ممکن است فایل های باقی مانده از آن مانع از شناسایی دستگاه جدید شوند.

از داخل کنترل پنل Device Manager را باز کرده و تمامی اسکنر های قبلی را که تحت عنوان دستگاه های تصویربرداری هستند لغو نصب کنید تا این مشکل برطرف شود.

برای کمک گرفتن درباره ی پیام های کد دار خاص که نشان داده می شوند باید به وبسایت تولید کننده ی اسکنر خود مراجعه کنید .

 

دوره آموزش تعمیرات اسکنر و آموزش تعمیرات ماشین های اداری به صورت عملی توسط اساتید مجرب مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می شود.

نحوه عیب یابی و تعمیر ایسیو خودرو – تعمیرات ECU – مجتمع فنی البرز

عواملی که سبب خراب شدن یا عملکرد بد ECU خودرو می شوند

همان طور که می دانید ECU بخش کنترل کننده ی موتور خودروی شماست. این قطعه ی الکترونیکی یک کامپیوتر داخلی است که خودروی شما برای مدیریت انواع سیستم ها و عملکرد های خود به آن وابسته است.

موتور و رانشگر بخش هایی هستند که بیش از سایر قسمت ها به ECU وابسته هستند. ایسیو می تواند از طریق مجموعه ای از سنسور ها، تراشه ها و قطعات داخلی خودرو، بازخورد داده ها را به موتور ارسال کند.

ماهیت این بازخورد آن است که مشخص می کند عملکرد بعدی موتور چه خواهد بود. این امر تا حدود زیادی به محاسبه ی میزان هوا و سوخت مورد نیاز در فرایند سوخت و سوز داخلی خودرو کمک می کند. به این ترتیب بازده سوخت بهتر خواهد بود .

تمام سیستم ها و عملکردهای مهم در خودروی شما توسط ECU تنظیم می شوند. اگر در ایسیو مشکلی وجود داشته باشد علائم و نشانه هایی شروع به نشان دادن خود می کنند.

زیاد طول نمی کشد که متوجه شوید علت این نشانه ها خرابی ECU است. به محض این که متوجه شدید مشکلی در ایسیو وجود دارد به بررسی آن بپردازید .

اکنون به تعدادی از عواملی که باعث خراب شدن یا از کار افتادن ECU می شوند می پردازیم .

 

باتری خراب

باتری های اتومبیل دارای سلول های الکترونیکی هستند که باید فعال باشند تا ECU هم فعالیت داشته باشد. اگر هر یک از سلول های باتری اتومبیل شما خراب شود اندکی پس از آن ایسیو نیز خراب خواهد شد.

هنگامی که تمام سلول ها خراب شده و از کار بیفتند، به طور کلی خودروی شما قادر به فعالیت نخواهد بود. در این صورت حتی نمی توانید استارت بزنید و موتور خودرو را به کار بیاندازید.

بنابراین به علائم هشدار دهنده ی خرابی ECU توجه کنید و سپس فوراً باتری خود را بررسی کنید.

 

زنگ زدگی و فرسایش

ECU دارای چسب هایی است که از نفوذ رطوبت به داخل آن جلوگیری می کنند. با این وجود پس از چند سال این چسب ها دچار فرسایش می شوند.

اگر چسب ها بسیار فرسوده و بی مصرف شوند رطوبت راحت تر از لا به لای آن ها به داخل ECU  نفوذ خواهد کرد. این که رطوبت به داخل ایسیو راه پیدا کند بسیار بد است زیرا اجزای داخلی آن دچار زنگ زدگی می شوند.

اگر آثار فرسایش به زودی پاک نشود باعث آسیب دیدن این اجزا خواهد شد. پس از آن یک ECU خراب خواهید داشت .

 

پایین بودن ولتاژ

از یک ECU نرمال انتظار می رود که ولتاژش حداقل ۹ و به صورت ایده آل ۱۲ باشد. سیمهایی وجود دارند که به دهانه ی ایسیو متصل می شوند و به وسیله  آن ها می توانید ولتاژ را اندازه بگیرید.

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که یک ولت سنج را به آن وصل کنید. این وسیله قادر است ولتاژی که از ECU عبور می کند را نشان دهد. اگر میزان ولتاژ ۶ و یا کمتر باشد این مسئله موجب بروز مشکل در ECU خواهد شد .

 

باتری به باتری کردن (جامپ استارت) نادرست

هنگامی که باتری ماشین خود را جامپ استارت یا به اصطلاح باتری به باتری می کنید باید مطمئن شوید که کابل ها را به درستی به به باتری متصل کرده اید.

اگر در حالی که سیم ها به درستی متصل نشده اند جامپ استارت را انجام دهید این امر موجب اتصالی کردن ECU و درجا سوختن آن خواهد شد. در چنین مواقعی لازم است ایسیو را تعمیر و یا حتی در صورت امکان تعویض کنید .

 

خرابی استارتر

بسیاری از خودرو ها دارای استارتر هایی هستند که سنسور هایی را در خود جای داده اند. یکی از این سنسور ها سنسور override است که میزان ولتاژ دریافتی ECU را مدیریت می کند.

اگر این سنسور خراب شود، پس از آن ECU به میزان درستی ولتاژ دریافت نخواهد کرد. سپس عملکرد صحیحی نخواهد داشت و منجر به مشکلات و خرابی های بیشتری در خودروی شما خواهد شد.

مشکل دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که شما استارتر خود را با استارتر دیگری عوض کنید که با ECU خودروی شما سازگار نیست. اطمینان یابید استارتر جدیدی که خریداری می کنید دارای حسگر های صحیحی باشند که بتوانند به خوبی با ایسیو ارتباط برقرار کنند .

 

نحوه تعمیرات پرینتر – اصول عیب یابی و تعمیرات پرینتر – مجتمع فنی البرز

تعمیرات پرینتر

همواره مشکلاتی وجود دارند که هر فردی در مدتی که با پرینتر کار می کند ممکن است با یک یا چند مورد از آن ها مواجه شود. با این حال، این بدان معنا نیست که هربار که مشکلی پیش می آید پرینتر را به یک مرکز تعمیرات بسپارید.

گاهی اوقات خود شما می توانید با داشتن اطلاعات درست مشکلات پرینتر را با کمترین دردسر برطرف کنید .

در ادامه به یکی از مشکلات متداولی که در استفاده از پرینتر با آن رو به رو می شوید و راه حلی برای آن می پردازیم.

 

هشدار کم بودن میزان جوهر نمایش داده می شود !

                  تعمیرات پرینتر

گاهی اوقات پرینتر پیامی را نشان می دهد که می گوید شما باید کارتریج خود را جایگزین کنید یا جوهر شما رو به اتمام است در حالی که شما مطمئن هستید به میزان کافی جوهر دارید.

ممکن است شما به تازگی کارتریج را تعویض کرده باشید اما پرینتر هنوز فکر می کند که کارتریج قبلی در جایگاه قرار دارد. چند راه حل وجود دارند که شما می توانید با کمک آن ها مشکل پرینتر خود را برطرف کنید تا مثل قبل دوباره به درستی کار کند :

اگر پس از تعویض و یا شارژ کردن کارتریج همچنان پیام خطا مشاهده کردید شمارنده یا چیپست کارتریج را ریست کنید. چیپست یا شمارنده ی کارتریچ قطعه ای کنتور مانند است که به شمارش تعداد برگه های چاپ شده توسط پرینتر می پردازد.

اگر تعداد برگه های چاپ شده از حد معین بیشتر شود چیپست اجازه ی ادامه ی فعالیت را به کارتریج نمی دهد. در این صورت باید کارتریج عوض شود اما می توان با جایگزین کردن شمارنده ی کارتریج عدد آن را صفر کرده و کارتریج را به جای تعویض شارژ کرد.

به دلیل هزینه های ناشی از تعویض کارتریج یا چیپست روش دیگری به کار گرفته شد که آن ریست کردن شمارنده است. برای مثال شمارنده ی کارتریج پرینتر های اپسون استایلوس با نگه داشتن دکمه ی “cleaning” یا “Load/Eject” به مدت سه ثانیه ریست می شوند.

دفترچه راهنمای پرینتر خود را مطالعه کنید تا بفهمید برای مدل شما هم گزینه ی ریست کردن شمارنده ی پرینتر امکان پذیر است یا خیر.

نمایش پیام تمام شدن جوهر را غیرفعال کنید. راه حل دیگر این است که به نمایش درآمدن پیام تمام شدن جوهر را لغو کنید. بسته به مدل پرینتر روش این کار متفاوت است بنابراین برای جزئیات بیشتر به دفترچه راهنمای پرینتر خود مراجعه کنید .

راه حل دیگر این است که روی صفحه ی دسکتاپ خود راست کلیک کنید و سپس گزینه ی “All Apps” را انتخاب کنید. از همان جا بر روی آیکون برنامه ای که مخصوص پرینت است کلیک کرده و آن را به نمایش درآورید تا دیگر پیام خطا نشان داده نشود.

این راه حل بسته به نوع پرینتر شما ممکن است کمی متفاوت باشد. روی یکی از آیکون های “configuration”، یا “Tools” یا “Utilities” کلیک کنید. از آن جا شما می توانید به برنامه ی تخمین میزان جوهر دسترسی پیدا کنید.

خوشبختانه این کار باعث می شود به صورت خودکار کامپیوتر شما میزان جوهر داخل کارتریج شما را به روز رسانی کند. در غیر این صورت می توانید وارد تنظیمات پیشرفته شده و با فعال کردن گزینه ی نمایش ندادن پیام کم بودن میزان جوهر یا گزینه ای مشابه آن و کلیک بر روی کلمه ی ok مشکل نمایش پیام خطا را برطرف کنید .

 

دوره آموزش تعمیرات ماشین های ادرای به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز در کارگاه های مجهز توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

نحوه تعمیر دستگاه فکس – نحوه تنظیم دستگاه فکس با تلفن های داخلی

تماس های تلفنی با صدای زنگ فکس قطع می شوند !

اگر هنگام استفاده از یک خط تلفن مشترک صدای زنگ فکس تماس تلفنی شما را قطع می کند باید به حل این مشکل بپردازید. در دستگاه های چند کاره تنظیمات فکس و اولویت ها در داخل منوی Fax یا Setup موجود در کنترل پنل پرینتر قرار دارد .

تعمیر دستگاه فکس

پاسخگویی خودکار را روشن کنید :

اگر این قابلیت فعال نباشد شما باید به صورت دستی به تماس های ورودی فکس پاسخ دهید و این ممکن است منجر به از دست دادن برخی از فکس ها شود.

همچنین می توانید اگر دستگاهتان قابلیت انتخاب زنگ مخصوص برای فکس را دارد برای تماس های مربوط به فکس زنگی مجزا انتخاب کنید. انتخاب زنگ مخصوص یک شماره تلفن دوم را به همان خط اختصاص می دهد که با الگویی متفاوت از شماره ی اولیه زنگ می خورد.

فقط هنگامی که تماس های مربوط به فکس دارای زنگ مخصوص باشند می توان دستگاه فکس را روی پاسخگویی خودکار تنظیم کرد .

تعداد بوق های تماس های ورودی را تنظیم کنید :

اگر دارای دستگاه فکسی با قابلیت پاسخگویی خودکار هستید، تعداد بوق های قبل از پاسخگویی به فکس را انتخاب کنید و به دستگاه این اجازه را بدهید که به تمام تماس های ورودی پاسخ بدهد.

پس از آن پرینتر می تواند در هنگام یک تماس ورودی صدای زنگ فکس را تشخیص دهد. گزینه ی Rings to answer را روی تعداد بیشتری از آن چه که خود دستگاه روی آن تنظیم شده است قرار دهید .

برای خطوطی که برای تماس های تلفنی و فکس مشترک هستند، بهتر است تعداد بوق های قبل از پاسخگویی روی ۵ یا تعداد بیشتری تنظیم شود .

از کابل مناسب استفاده کنید :

پرینتر های چندکاره ی HP به یک سیم تلفن دو رشته ای متصل می شوند. بررسی کنید که سیم چهار دشته ای (دارای ۴ هادی) نباشد. سیم های کوتاه و با کیفیت از سیم های بلند و بی کیفیت خیلی بهتر کار می کنند .

اتصال سایر دستگاه هایی که با استفاده از خط تلفن کار می کنند را قطع کنید. نرم افزار های کامپیوتری فکس و یا دستگاه هایی مانند کارت خوان ها ممکن است پیش از این که دستگاه فکس بتواند به تماس ورودی مربوط به فکس پاسخ دهد، به این تماس ها پاسخ بدهند.

کابل پرینتر را از برق بکشید تا مطمئن شوید که به تماس ها پاسخ نمی دهد و سپس با خط فکس تماس برقرار کنید. اگر هنوز هم تماس قطع می شود این دستگاه های متصل به تلفن را خاموش کنید تا منشأ مشکل را پیدا کنید.

اگر علت آن نرم افزار کامپیوتری فکس است، آن را از کار بیاندازید و یا تنظیماتش را به گونه ای تغییر دهید که به تماس های مربوط به فکس پاسخ ندهد. در صورت لزوم با مرکز خدماتی مربوط به هریک از دستگاه ها تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید .

ایمیل صوتی با ماشین های فکس کار نمی کند. به این معنا که اگر این سیستم ها در کنار هم استفاده شوند یا فکس ها دریافت نمی شوند و یا ایمیل صوتی کار نمی کند.

برای استفاده از ایمیل صوتی و دستگاه فکس بر روی یک خط مشترک باید حتماً از یک سرویس زنگ مخصوص استفاده کنید .

دوره آموزش تعمیرات فکس به صورت عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع فنی البرز برگزار می شود.

نصب اعلام حریق

چگونه سیستم اعلام حریق خانه خود را تست کنیم

سیستم های اعلام حریق از سیستم های ایمنی ضروری هستند که هنگامی که فعال می شوند شما را از خطر آگاه می کنند و می توانند جان شما را نجات دهند.

تست کردن سیستم اعلام حریق به طور منظم به شما این اطمینان را می دهد که هشدار دهنده ها به درستی کار می کنند و در موقعیت خطر همان گونه که انتظار دارید عمل می کنند .

 

تست کردن حسگر دود

                         نصب اعلام حریق

محل قرار گرفتن حسگر دود را پیدا کنید.

تست اعلام حریق

در بیشتر خانه ها حسگر دود را می توانید بر روی سقف و یا در نقاط بالایی دیوار پیدا کنید. بیشتر حسگر ها همچون یک دیسک کوچک و سفید هستند که در بالا و یا کنار خود یک لامپ LED دارند.

در بیشتر مدل ها لازم است که قبل از فشردن دکمه ی تست چند مرتبه بالا و پایین بپرید. اگر حسگر ها به درستی نصب شده باشند نباید در نزدیکی درها، پنجره ها و کانال های هوایی هیچ حسگری یافت شود .

 

با فشردن دکمه ی تست تأمین نیروی حسگر را امتحان کنید.

 

در بعضی هشدار دهنده ها برای این کار کافی است تا دکمه ی روی حسگر را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید. اما در برخی دیگر از هشدار دهنده ها برای این کار باید پیچ های حسگر را باز کرده و حسگر را از سقف یا دیواری که به آن متصل است جدا کنید، سپس دکمه ای که در پشت آن قرار دارد را فشار دهید.

اگر زنگ هشدار دهنده به صدا در آمد به این معنی است که حسگر نیروی لازم را دارد. اگر صدای زنگ حسگر بلند نشد احتمالاً لازم است که باتری های حسگر را عوض کنید و اگر از طریق سیم کشی برق آن تأمین می شود سیم هایی که آن را به دیوار یا سقف متصل می کنند را تعویض کنید .

 • قبل از تمام کردن تست در اطراف حسگر بگردید تا ببینید میزان صدای آن چقدر است. اگر در اتاق های کناری صدای حسگر را نمی شنوید پس صدای حسگر به حد کافی زیاد نیست که بتواند شما را در امان نگه دارد.
 • در حسگر های جدید با تست کردن برق سیستم حسگر های دود و ذرات نیز سنجیده می شوند و نیازی به تست های دیگر نیست.

 

تست

حسگر های دود را با استفاده از یک اسپری حاوی مواد دود زا امتحان کنید.

به داخل یک ابزار فروشی رفته و یک اسپری دود زا تهیه کنید. با توجه به دستورالعمل های درج شده روی قوطی اسپری آن را به نزدیکی حسگر دود اسپری کنید به گونه ای حسگر بتواند متوجه آن شود. اگر حسگر به صدا در نیامد احتمالاً سنسور حساس به دود و ذرات در حسگر از کار افتاده است .

 • پس از تمام شدن تست با استفاده از جاروبرقی باقی مانده ی ذرات داخل هوا و روی حسگر را تمیز کنید. اگر حسگر هنوز کثیف است می توانید با استفاده از یک پارچه ی نرم حسگر را تمیز کنید.

تست حسگر دود

برای امتحان کردن حسگر دود چند کبریت روشن کنید.

در زیر حسگر بایستید و سه الی چهار کبریت را در دست خود نگه داشته و آن ها را روشن کنید.

سریع آن ها را فوت کنید تا دود آن ها به حسگر دود برسد. این دود باید حسگر دود دستگاه را تحریک کند و زنگ را به صدا درآورد. اگر هشدار دهنده فعال نشد یعنی حسگر شما به درستی کار نمی کند .

 • وقتی کبریت ها را در دست خود نگه می دارید مراقب باشید که انگشتانتان را نسوزانید.
 • پس از تست دود را از محل خارج کنید و اگر حسگر کثیف است با استفاده از یک فرچه و یا پارچه ی نرم آن را تمیز کنید.

حس

پس از انجام هر تست هشدار دهنده ی خود را مجدداً تنظیم کنید.

پس از انجام هر ارزیابی می تواند با فشردن و نگه داشتن دکمه ی تست به مدت حدوداً ۱۵ ثانیه آن را خاموش کنید. این کار باعث تنظیم مجدد دستگاه شده و آن را برای تست های دیگر آماده می کند .

اعلام حریق

اگر هشدار دهنده خاموش نمی شود سیم تأمین کننده ی برق یا باتری آن را درآورده و دوباره در جای خود قرار دهید. برای حسگر هایی که با باتری کار می کنند تنها باتری را بیرون آورده و آن را مجدداً جاگذاری کنید.

برای حسگر هایی که دارای سیم کشی هستند، حسگر را از دیوار یا سقفی که به آن نصب شده است جدا کرده و باتری های پشتیبان آن را بیرون آورده و دوباره بیاندازید . اگر پس از اتصال به منبع نیرو هشدار دهنده فوراً شروع به بوق زدن کرد احتمالاً هشدار دهنده دارای مشکل است .

 • اگر می خواهید چند هشدار دهنده ی سیمی را تنظیم مجدد کنید، این فرایند را با قطع کردن به نوبت برق مربوط به هریک از هشدار دهنده ها از فیوز برق برای خود ساده تر کنید.

دوره های آموزش نصب اعلام حریق به طور کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می شود.