نحوه عیب یابی و تعمیر ایسیو خودرو – تعمیرات ECU – مجتمع فنی البرز

عواملی که سبب خراب شدن یا عملکرد بد ECU خودرو می شوند

همان طور که می دانید ECU بخش کنترل کننده ی موتور خودروی شماست. این قطعه ی الکترونیکی یک کامپیوتر داخلی است که خودروی شما برای مدیریت انواع سیستم ها و عملکرد های خود به آن وابسته است.

موتور و رانشگر بخش هایی هستند که بیش از سایر قسمت ها به ECU وابسته هستند. ایسیو می تواند از طریق مجموعه ای از سنسور ها، تراشه ها و قطعات داخلی خودرو، بازخورد داده ها را به موتور ارسال کند.

ماهیت این بازخورد آن است که مشخص می کند عملکرد بعدی موتور چه خواهد بود. این امر تا حدود زیادی به محاسبه ی میزان هوا و سوخت مورد نیاز در فرایند سوخت و سوز داخلی خودرو کمک می کند. به این ترتیب بازده سوخت بهتر خواهد بود .

تمام سیستم ها و عملکردهای مهم در خودروی شما توسط ECU تنظیم می شوند. اگر در ایسیو مشکلی وجود داشته باشد علائم و نشانه هایی شروع به نشان دادن خود می کنند.

زیاد طول نمی کشد که متوجه شوید علت این نشانه ها خرابی ECU است. به محض این که متوجه شدید مشکلی در ایسیو وجود دارد به بررسی آن بپردازید .

اکنون به تعدادی از عواملی که باعث خراب شدن یا از کار افتادن ECU می شوند می پردازیم .

 

باتری خراب

باتری های اتومبیل دارای سلول های الکترونیکی هستند که باید فعال باشند تا ECU هم فعالیت داشته باشد. اگر هر یک از سلول های باتری اتومبیل شما خراب شود اندکی پس از آن ایسیو نیز خراب خواهد شد.

هنگامی که تمام سلول ها خراب شده و از کار بیفتند، به طور کلی خودروی شما قادر به فعالیت نخواهد بود. در این صورت حتی نمی توانید استارت بزنید و موتور خودرو را به کار بیاندازید.

بنابراین به علائم هشدار دهنده ی خرابی ECU توجه کنید و سپس فوراً باتری خود را بررسی کنید.

 

زنگ زدگی و فرسایش

ECU دارای چسب هایی است که از نفوذ رطوبت به داخل آن جلوگیری می کنند. با این وجود پس از چند سال این چسب ها دچار فرسایش می شوند.

اگر چسب ها بسیار فرسوده و بی مصرف شوند رطوبت راحت تر از لا به لای آن ها به داخل ECU  نفوذ خواهد کرد. این که رطوبت به داخل ایسیو راه پیدا کند بسیار بد است زیرا اجزای داخلی آن دچار زنگ زدگی می شوند.

اگر آثار فرسایش به زودی پاک نشود باعث آسیب دیدن این اجزا خواهد شد. پس از آن یک ECU خراب خواهید داشت .

 

پایین بودن ولتاژ

از یک ECU نرمال انتظار می رود که ولتاژش حداقل ۹ و به صورت ایده آل ۱۲ باشد. سیمهایی وجود دارند که به دهانه ی ایسیو متصل می شوند و به وسیله  آن ها می توانید ولتاژ را اندازه بگیرید.

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که یک ولت سنج را به آن وصل کنید. این وسیله قادر است ولتاژی که از ECU عبور می کند را نشان دهد. اگر میزان ولتاژ ۶ و یا کمتر باشد این مسئله موجب بروز مشکل در ECU خواهد شد .

 

باتری به باتری کردن (جامپ استارت) نادرست

هنگامی که باتری ماشین خود را جامپ استارت یا به اصطلاح باتری به باتری می کنید باید مطمئن شوید که کابل ها را به درستی به به باتری متصل کرده اید.

اگر در حالی که سیم ها به درستی متصل نشده اند جامپ استارت را انجام دهید این امر موجب اتصالی کردن ECU و درجا سوختن آن خواهد شد. در چنین مواقعی لازم است ایسیو را تعمیر و یا حتی در صورت امکان تعویض کنید .

 

خرابی استارتر

بسیاری از خودرو ها دارای استارتر هایی هستند که سنسور هایی را در خود جای داده اند. یکی از این سنسور ها سنسور override است که میزان ولتاژ دریافتی ECU را مدیریت می کند.

اگر این سنسور خراب شود، پس از آن ECU به میزان درستی ولتاژ دریافت نخواهد کرد. سپس عملکرد صحیحی نخواهد داشت و منجر به مشکلات و خرابی های بیشتری در خودروی شما خواهد شد.

مشکل دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که شما استارتر خود را با استارتر دیگری عوض کنید که با ECU خودروی شما سازگار نیست. اطمینان یابید استارتر جدیدی که خریداری می کنید دارای حسگر های صحیحی باشند که بتوانند به خوبی با ایسیو ارتباط برقرار کنند .

 

نحوه تعمیرات پرینتر – اصول عیب یابی و تعمیرات پرینتر – مجتمع فنی البرز

تعمیرات پرینتر

همواره مشکلاتی وجود دارند که هر فردی در مدتی که با پرینتر کار می کند ممکن است با یک یا چند مورد از آن ها مواجه شود. با این حال، این بدان معنا نیست که هربار که مشکلی پیش می آید پرینتر را به یک مرکز تعمیرات بسپارید.

گاهی اوقات خود شما می توانید با داشتن اطلاعات درست مشکلات پرینتر را با کمترین دردسر برطرف کنید .

در ادامه به یکی از مشکلات متداولی که در استفاده از پرینتر با آن رو به رو می شوید و راه حلی برای آن می پردازیم.

 

هشدار کم بودن میزان جوهر نمایش داده می شود !

                  تعمیرات پرینتر

گاهی اوقات پرینتر پیامی را نشان می دهد که می گوید شما باید کارتریج خود را جایگزین کنید یا جوهر شما رو به اتمام است در حالی که شما مطمئن هستید به میزان کافی جوهر دارید.

ممکن است شما به تازگی کارتریج را تعویض کرده باشید اما پرینتر هنوز فکر می کند که کارتریج قبلی در جایگاه قرار دارد. چند راه حل وجود دارند که شما می توانید با کمک آن ها مشکل پرینتر خود را برطرف کنید تا مثل قبل دوباره به درستی کار کند :

اگر پس از تعویض و یا شارژ کردن کارتریج همچنان پیام خطا مشاهده کردید شمارنده یا چیپست کارتریج را ریست کنید. چیپست یا شمارنده ی کارتریچ قطعه ای کنتور مانند است که به شمارش تعداد برگه های چاپ شده توسط پرینتر می پردازد.

اگر تعداد برگه های چاپ شده از حد معین بیشتر شود چیپست اجازه ی ادامه ی فعالیت را به کارتریج نمی دهد. در این صورت باید کارتریج عوض شود اما می توان با جایگزین کردن شمارنده ی کارتریج عدد آن را صفر کرده و کارتریج را به جای تعویض شارژ کرد.

به دلیل هزینه های ناشی از تعویض کارتریج یا چیپست روش دیگری به کار گرفته شد که آن ریست کردن شمارنده است. برای مثال شمارنده ی کارتریج پرینتر های اپسون استایلوس با نگه داشتن دکمه ی “cleaning” یا “Load/Eject” به مدت سه ثانیه ریست می شوند.

دفترچه راهنمای پرینتر خود را مطالعه کنید تا بفهمید برای مدل شما هم گزینه ی ریست کردن شمارنده ی پرینتر امکان پذیر است یا خیر.

نمایش پیام تمام شدن جوهر را غیرفعال کنید. راه حل دیگر این است که به نمایش درآمدن پیام تمام شدن جوهر را لغو کنید. بسته به مدل پرینتر روش این کار متفاوت است بنابراین برای جزئیات بیشتر به دفترچه راهنمای پرینتر خود مراجعه کنید .

راه حل دیگر این است که روی صفحه ی دسکتاپ خود راست کلیک کنید و سپس گزینه ی “All Apps” را انتخاب کنید. از همان جا بر روی آیکون برنامه ای که مخصوص پرینت است کلیک کرده و آن را به نمایش درآورید تا دیگر پیام خطا نشان داده نشود.

این راه حل بسته به نوع پرینتر شما ممکن است کمی متفاوت باشد. روی یکی از آیکون های “configuration”، یا “Tools” یا “Utilities” کلیک کنید. از آن جا شما می توانید به برنامه ی تخمین میزان جوهر دسترسی پیدا کنید.

خوشبختانه این کار باعث می شود به صورت خودکار کامپیوتر شما میزان جوهر داخل کارتریج شما را به روز رسانی کند. در غیر این صورت می توانید وارد تنظیمات پیشرفته شده و با فعال کردن گزینه ی نمایش ندادن پیام کم بودن میزان جوهر یا گزینه ای مشابه آن و کلیک بر روی کلمه ی ok مشکل نمایش پیام خطا را برطرف کنید .

 

دوره آموزش تعمیرات ماشین های ادرای به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی البرز در کارگاه های مجهز توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

نحوه تعمیر دستگاه فکس – نحوه تنظیم دستگاه فکس با تلفن های داخلی

تماس های تلفنی با صدای زنگ فکس قطع می شوند !

اگر هنگام استفاده از یک خط تلفن مشترک صدای زنگ فکس تماس تلفنی شما را قطع می کند باید به حل این مشکل بپردازید. در دستگاه های چند کاره تنظیمات فکس و اولویت ها در داخل منوی Fax یا Setup موجود در کنترل پنل پرینتر قرار دارد .

تعمیر دستگاه فکس

پاسخگویی خودکار را روشن کنید :

اگر این قابلیت فعال نباشد شما باید به صورت دستی به تماس های ورودی فکس پاسخ دهید و این ممکن است منجر به از دست دادن برخی از فکس ها شود.

همچنین می توانید اگر دستگاهتان قابلیت انتخاب زنگ مخصوص برای فکس را دارد برای تماس های مربوط به فکس زنگی مجزا انتخاب کنید. انتخاب زنگ مخصوص یک شماره تلفن دوم را به همان خط اختصاص می دهد که با الگویی متفاوت از شماره ی اولیه زنگ می خورد.

فقط هنگامی که تماس های مربوط به فکس دارای زنگ مخصوص باشند می توان دستگاه فکس را روی پاسخگویی خودکار تنظیم کرد .

تعداد بوق های تماس های ورودی را تنظیم کنید :

اگر دارای دستگاه فکسی با قابلیت پاسخگویی خودکار هستید، تعداد بوق های قبل از پاسخگویی به فکس را انتخاب کنید و به دستگاه این اجازه را بدهید که به تمام تماس های ورودی پاسخ بدهد.

پس از آن پرینتر می تواند در هنگام یک تماس ورودی صدای زنگ فکس را تشخیص دهد. گزینه ی Rings to answer را روی تعداد بیشتری از آن چه که خود دستگاه روی آن تنظیم شده است قرار دهید .

برای خطوطی که برای تماس های تلفنی و فکس مشترک هستند، بهتر است تعداد بوق های قبل از پاسخگویی روی ۵ یا تعداد بیشتری تنظیم شود .

از کابل مناسب استفاده کنید :

پرینتر های چندکاره ی HP به یک سیم تلفن دو رشته ای متصل می شوند. بررسی کنید که سیم چهار دشته ای (دارای ۴ هادی) نباشد. سیم های کوتاه و با کیفیت از سیم های بلند و بی کیفیت خیلی بهتر کار می کنند .

اتصال سایر دستگاه هایی که با استفاده از خط تلفن کار می کنند را قطع کنید. نرم افزار های کامپیوتری فکس و یا دستگاه هایی مانند کارت خوان ها ممکن است پیش از این که دستگاه فکس بتواند به تماس ورودی مربوط به فکس پاسخ دهد، به این تماس ها پاسخ بدهند.

کابل پرینتر را از برق بکشید تا مطمئن شوید که به تماس ها پاسخ نمی دهد و سپس با خط فکس تماس برقرار کنید. اگر هنوز هم تماس قطع می شود این دستگاه های متصل به تلفن را خاموش کنید تا منشأ مشکل را پیدا کنید.

اگر علت آن نرم افزار کامپیوتری فکس است، آن را از کار بیاندازید و یا تنظیماتش را به گونه ای تغییر دهید که به تماس های مربوط به فکس پاسخ ندهد. در صورت لزوم با مرکز خدماتی مربوط به هریک از دستگاه ها تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید .

ایمیل صوتی با ماشین های فکس کار نمی کند. به این معنا که اگر این سیستم ها در کنار هم استفاده شوند یا فکس ها دریافت نمی شوند و یا ایمیل صوتی کار نمی کند.

برای استفاده از ایمیل صوتی و دستگاه فکس بر روی یک خط مشترک باید حتماً از یک سرویس زنگ مخصوص استفاده کنید .

دوره آموزش تعمیرات فکس به صورت عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع فنی البرز برگزار می شود.

نصب اعلام حریق

چگونه سیستم اعلام حریق خانه خود را تست کنیم

سیستم های اعلام حریق از سیستم های ایمنی ضروری هستند که هنگامی که فعال می شوند شما را از خطر آگاه می کنند و می توانند جان شما را نجات دهند.

تست کردن سیستم اعلام حریق به طور منظم به شما این اطمینان را می دهد که هشدار دهنده ها به درستی کار می کنند و در موقعیت خطر همان گونه که انتظار دارید عمل می کنند .

 

تست کردن حسگر دود

                         نصب اعلام حریق

محل قرار گرفتن حسگر دود را پیدا کنید.

تست اعلام حریق

در بیشتر خانه ها حسگر دود را می توانید بر روی سقف و یا در نقاط بالایی دیوار پیدا کنید. بیشتر حسگر ها همچون یک دیسک کوچک و سفید هستند که در بالا و یا کنار خود یک لامپ LED دارند.

در بیشتر مدل ها لازم است که قبل از فشردن دکمه ی تست چند مرتبه بالا و پایین بپرید. اگر حسگر ها به درستی نصب شده باشند نباید در نزدیکی درها، پنجره ها و کانال های هوایی هیچ حسگری یافت شود .

 

با فشردن دکمه ی تست تأمین نیروی حسگر را امتحان کنید.

 

در بعضی هشدار دهنده ها برای این کار کافی است تا دکمه ی روی حسگر را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید. اما در برخی دیگر از هشدار دهنده ها برای این کار باید پیچ های حسگر را باز کرده و حسگر را از سقف یا دیواری که به آن متصل است جدا کنید، سپس دکمه ای که در پشت آن قرار دارد را فشار دهید.

اگر زنگ هشدار دهنده به صدا در آمد به این معنی است که حسگر نیروی لازم را دارد. اگر صدای زنگ حسگر بلند نشد احتمالاً لازم است که باتری های حسگر را عوض کنید و اگر از طریق سیم کشی برق آن تأمین می شود سیم هایی که آن را به دیوار یا سقف متصل می کنند را تعویض کنید .

 • قبل از تمام کردن تست در اطراف حسگر بگردید تا ببینید میزان صدای آن چقدر است. اگر در اتاق های کناری صدای حسگر را نمی شنوید پس صدای حسگر به حد کافی زیاد نیست که بتواند شما را در امان نگه دارد.
 • در حسگر های جدید با تست کردن برق سیستم حسگر های دود و ذرات نیز سنجیده می شوند و نیازی به تست های دیگر نیست.

 

تست

حسگر های دود را با استفاده از یک اسپری حاوی مواد دود زا امتحان کنید.

به داخل یک ابزار فروشی رفته و یک اسپری دود زا تهیه کنید. با توجه به دستورالعمل های درج شده روی قوطی اسپری آن را به نزدیکی حسگر دود اسپری کنید به گونه ای حسگر بتواند متوجه آن شود. اگر حسگر به صدا در نیامد احتمالاً سنسور حساس به دود و ذرات در حسگر از کار افتاده است .

 • پس از تمام شدن تست با استفاده از جاروبرقی باقی مانده ی ذرات داخل هوا و روی حسگر را تمیز کنید. اگر حسگر هنوز کثیف است می توانید با استفاده از یک پارچه ی نرم حسگر را تمیز کنید.

تست حسگر دود

برای امتحان کردن حسگر دود چند کبریت روشن کنید.

در زیر حسگر بایستید و سه الی چهار کبریت را در دست خود نگه داشته و آن ها را روشن کنید.

سریع آن ها را فوت کنید تا دود آن ها به حسگر دود برسد. این دود باید حسگر دود دستگاه را تحریک کند و زنگ را به صدا درآورد. اگر هشدار دهنده فعال نشد یعنی حسگر شما به درستی کار نمی کند .

 • وقتی کبریت ها را در دست خود نگه می دارید مراقب باشید که انگشتانتان را نسوزانید.
 • پس از تست دود را از محل خارج کنید و اگر حسگر کثیف است با استفاده از یک فرچه و یا پارچه ی نرم آن را تمیز کنید.

حس

پس از انجام هر تست هشدار دهنده ی خود را مجدداً تنظیم کنید.

پس از انجام هر ارزیابی می تواند با فشردن و نگه داشتن دکمه ی تست به مدت حدوداً ۱۵ ثانیه آن را خاموش کنید. این کار باعث تنظیم مجدد دستگاه شده و آن را برای تست های دیگر آماده می کند .

اعلام حریق

اگر هشدار دهنده خاموش نمی شود سیم تأمین کننده ی برق یا باتری آن را درآورده و دوباره در جای خود قرار دهید. برای حسگر هایی که با باتری کار می کنند تنها باتری را بیرون آورده و آن را مجدداً جاگذاری کنید.

برای حسگر هایی که دارای سیم کشی هستند، حسگر را از دیوار یا سقفی که به آن نصب شده است جدا کرده و باتری های پشتیبان آن را بیرون آورده و دوباره بیاندازید . اگر پس از اتصال به منبع نیرو هشدار دهنده فوراً شروع به بوق زدن کرد احتمالاً هشدار دهنده دارای مشکل است .

 • اگر می خواهید چند هشدار دهنده ی سیمی را تنظیم مجدد کنید، این فرایند را با قطع کردن به نوبت برق مربوط به هریک از هشدار دهنده ها از فیوز برق برای خود ساده تر کنید.

دوره های آموزش نصب اعلام حریق به طور کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می شود.

تعمیر کولرگازی

نحوه تعمیر کولر گازی – علت عدم کارکرد خوب کولر گازی – مجتمع آموزشی فنی البرز

۸  دلیل احتمالی برای این که کولر گازی به خوبی هوا را خنک نمی کند .

                          تعمیر کولرگازی

آن چه که در یک روز تابستانی اصلا تحملش را ندارید یک کولر گازی است که هوا را خنک نمی کند.

در پس مشکل خنک نشدن هوا توسط کولر گازی چندین دلیل وجود دارد که برخی از آن ها مشکلات فنی هستند و برخی مشکلات غیر فنی اکنون به متداول ترین علل خنک نکردن کولرگازی می پردازیم .

 

انسداد فیلتر هوا

            عیب یابی کولر گازی              

اگر کولر گازی هوا را خنک نمی کند، ممکن است فیلتر هوا دچار انسداد شده باشد. در این مواقع، هوا نمی تواند آزادانه جریان پیدا کند و این امر تا حد زیادی ظرفیت خنک کنندگی کولر گازی را کاهش می دهد. در صورت لزوم فیلتر را تمیز کرده و یا آن را جایگزین کنید .

 

کثیفی کویل ها

اگر باد کولر گازی به اندازه کافی خنک نیست، ممکن است کویل های کندانسور کثیف باشند و با گرد و خاک پوشیده شده باشند. در یک سیستم تهویه مطبوع، کندانسور همچون رادیاتوری عمل می کند که گرمای هوای داخل کویل ها را گرفته و به محیط پیرامون انتقال می دهد.

برای اینکه گرمای هوا به خوبی به بیرون انتقال داده شود باید کویل های کندانسور تمیز باشند. هرچه کویل ها کثیف تر باشند، کارآمدی کولر گازی کمتر خواهد بود و سبب می شود خنک کردن اتاق برای سیستم تهویه ی مطبوع دشوارتر شود.

اگر کویل ها کاملاً کثیف باشند، سیستم هرگز به اندازه ی کافی خنک نخواهد بود و نمی تواند اتاق را به میزان دلخواه خنک کند .

 

کافی نبودن مبرد

ماده مبرد در کویل های اواپراتور به گردش در می آید و هوایی را که در بالای آن جریان دارد را خنک می کند و در نهایت هوای خنک را به داخل اتاق ارسال می فرستد.

بنابراین هنگامی که میزان این ماده ی مبرد (سرد کننده) کافی نباشد، سیستم تهویه مطبوع نمی تواند هوا را خنک کند. در این مواقع به یک متخصص فنی تماس بگیرید تا میزان مبرد را افزایش داده و آن را مجدداً به سیستم اضافه کند .

 

خراب بودن کمپرسور

کمپرسور قلب یک سیستم تهویه ی مطبوع است که مسئ.ل خنک کردن اتاق شما می باشد. اگر کولر گازی شما باد خنک ندارد، احتمال دارد که کمپرسور خراب باشد.

کمپرسور موتوری است که ماده ی مبرد را فشرده و متراکم می کند و آن را در طول کویل های اواپراتور و کندانسور به گردش در می آورد. اگر کمپرسور خراب شود، چرخه ی خنک کننده شروع نخواهد شد و کولر گازی نمی تواند هوا را خنک کند .

خراب شدن ترموستات

ترموستات سنسوری است که دمای هوای اتاق را احساس کرده و به کمپرسور علامت می دهد که چرخه ی خنک کننده را شروع و یا متوقف کند. اگر ترموستات خراب شده باشد، ممکن است سیستم تهویه مطبوع هوا را خنک نکند و یا برعکس، دائماً سرما تولید کند .

خراب شدن سایر قطعات

از دیگر دلایل فنی که ممکن است باعث عدم تولید باد خنک توسط کولر گازی شوند، خراب شدن خازن کمپرسور است. برای تشخیص خراب بودن خازن می توانید یک خازن سالم را که دارای مشخصات دقیق خازن قبلی است را جایگزین آن کنید.

اگر این خازن سبب عملکرد صحیح کمپرسور و روشن شدن کولر گازی شد به این معناست که خازن قبلی خراب بوده و نیاز به تعمیر داشته است و دیگر نیاز به اقدام دیگری ندارید.

روش دیگر این است که با نگاه کردن به خازن خرابی آن را تشخیص دهید. خازنی که خراب شده است معمولاً یا می ترکد و یا دارای فرورفتگی و برآمدگی است.

روش دیگر استفاده از یک اهم متر است. اگر عقربه ی اهم متر تا انتها رفته و سپس سریع تا وسط برگشته و بعد آهسته به انتها بازگشت نشان از سالم بودن خازن است اما اگر عقربه تغییری نکند و یا تا انتها رفته اما بازنگردد نشان دهنده ی خراب بودن خازن است.

خراب بودن صفحه ی کنترل، عملکرد نادرست ترمیستور، گرفتگی در مویی، خراب شدن موتور و غیره نیز می توانند از دیگر دلایل خنک نشدن هوا توسط کولر گازی باشند.

 

سایز نادرست کولر گازی

یکی از اشتباهات رایجی که مردم مرتکب می شوند این است که کولر گازی را بر حسب میزان بودجه ی خود خریداری می کنند و نه بر اساس نیاز اتاق خود.

نصب یک کولر گازی کوچک در یک اتاق بزرگ همیشه خنک شدن اتاق در اوج گرمای تابستان را دشوار می کند. سایز کولر گازی باید متناسب با سایز اتاق باشد .

 

خراب شدن کنترل کولر گازی

گاهی اوقات ممکن است کنترل نتواند سیگنال تغییرات دما را به دستگاه کولر گازی برساند. عوض کردن کنترل به سادگی می تواند مشکل را برطرف کند.

دوره های آموزش نصب و تعمیر کولر گازی به صورت کاملا عملی و صفر تا صد ویژه بازار کار در مجتمع آموزشی فنی البرز توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

تعمیر یخچال

علت خنک نشدن فضای داخل یخچال

چرا فضای داخل یخچال خنک نمی شود ؟

                    تعمیر یخچال

خنک نبودن یخچال به حد کافی عذاب آور است چرا که خطر فاسد شدن مواد غذایی داخل آن زیاد است. در اغلب مواقع این مشکل با تعمیراتی آسان برطرف می شود. در ادامه تعدادی از دلایل این مشکل و راه حل هایی برای آن ذکر شده است .

 

کثیف بودن کویل های کندانسور

                تعمیر یخچال

وظیفه ی کندانسور این است که گرمای گاز داخل لوله های خود را به محیط انتقال دهد و گاز داغ را به مایع سرد تبدیل کند. کویل های (لوله ها) کندانسور اغلب در زیر یخچال قرار گرفته اند و وظیفه شان این است که هنگام عبور مبرد از آن ها گرما را از بین ببرند.

اگر کویل های کندانسور کثیف باشند نمی توانند به خوبی گرما را به محیط انتقال دهند.. زیرا به خاطر گرد و غباری که روی کویل ها نشسته است کارایی یخچال پایین می آید و یخچال باید مدت طولانی تری کار کند تا دما را پایین آورد.

اگر کویل ها تا حد زیادی کثیف باشند، یخچال قادر به حفظ دمای مناسب نخواهد بود. کویل های کندانسور را بررسی کنید که کثیف نباشند. در صورت کثیفی آن ها را تمیز کنید . بهتر است کندانسور را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن کندانسور به شکل زیر است:

۱٫ یخچال را از برق درآورید.

۲٫پنل پشتی را درآورید تا کندانسور و کویل ها به راحتی دیده شوند.

۳٫ با استفاده از جاروبرقی و یک برس پرز ها را تمیز کنید.

۴٫ در عین حال که مراقب آسیب ندیدن کویل های کندانسور هستید لابه لای کویل ها را تمیز کنید.

۵٫ پنل را مجدداً وصل کرده و سپس یخچال را به برق بزنید و عملکرد آن را بررسی کنید.

 

موتور فن کندانسور

عیب یابی و تعمیر یخچال

                            

موتور فن کندانسور سبب جریان یافتن هوا در لوله های کندانسور و سرتاسر کمپرسور می شود. اگر موتور فن کندانسور به خوبی کار نکند، یخچال هم خوب خنک نمی شود.

برای این که بفهمید موتور فن کار می کند یا نه، اول بررسی کنید که چیزی مانع حرکت پره های آن نشده باشد.. سپس پره های فن را با دست بچرخانید.

اگر پره ها آزادانه نمی چرخند، موتور فن کندانسور را تعویض کنید. اگر هیچ مانعی وجود ندارد و پره های فن هم آزادانه می چرخند، با استفاده از یک مولتی متر سالم بودن موتور فن کندانسور را بررسی کنید. اگر موتور فن کندانسور کار نمی کند آن را جایگزین نمایید .

 

موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور هوا را به داخل کویل های خنک کننده ی اواپراتور می کشاند و آن را در بخش های مختلف یخچال و فریزر به گردش در می آورد.

بعضی از یخچال ها بیش از یک موتور فن اواپراتور دارند. در یخچال فریزر هایی که فقط یک اواپراتور دارند، اواپراتور در قسمت فریزر قرار دارد. اگر مشکلی در آن ایجاد شود، قسمت فریزر همچنان سرد باقی می ماند اما قسمت یخچال خنک نخواهد بود.

برای اطمینان از سالم بودن موتور فن اواپراتور پره های آن را با دست بچرخانید. اگر پره های فن آزادانه نمی چرخیدند، موتور فن را عوض کنید.

همچنین اگر موتور به طور غیرمعمولی سروصدا می کند آن را تعویض نمایید. همچنین اگر موتور به طور کلی کار نمی کند با استفاده از مولتی متر، سیم پیچی آن را بسنجید. اگر جریانی درون سیم ها نبود موتور فن اواپراتور را عوض کنید .

 

رله ی شروع به کار

رله ی شروع به کار هماهنگ با سیم پیچ شروع به کار عمل می کند تا کمپرسور آغاز به کار کند. اگر رله ی شروع به کار (start relay) خراب باشد ممکن است کمپرسور گه گاهی از کار بیفتد و یا اصلا کار نکند.

در نتیجه یخچال به اندازه ی کافی سرد نخواهد بود. برای این که متوجه شوید رله ی شروع به کار خراب است یانه، مولتی متر را به سوکت های دو پایانه ی رله متصل کنید.

 اگر بین آن ها اتصال کوتاه برقرار شد سالم است و اگر برقرار نشد آن را تعویض کنید. به علاوه، اگر رله ی شروع به کار بوی سوختگی می داد هم آن را عوض کنید.

 

ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما نیروی الکتریکی لازم را به کمپرسور، موتور فن اواپراتور و موتور فن اواپراتور کندانسور می فرستد. اگر ترموستات کنترل دما به دستی کار نکند، مانع از کار کردن سیستم یخچال خواهد شد.

برای این که بفهمید ترموستات خراب شده است باید تنظیمات دما را از پایین ترین میزان به بالاترین میزان تغییر دهید سپس گوش کنید که صدایی در آن ایجاد می شود یا نه. اگر صدای تق تق از آن شنیده شود به احتمال زیاد ترموستات سالم است.

اگر هیچ صدایی نشنیدید با استفاده از مولتی متر سالم بودن آن را بسنجید. اگر با هیچ تنظیماتی در ترموستات کنترل دما اتصال برقرار نشد آن را تعویض کنید .

 

خازن شروع به کار

خازن شروع به کار در هنگام شروع به کار کمپرسور نیروی الکتریکی بهینه را برایش فراهم می کند. بنابراین اگر خازن شروع به کار از کار بیفتد کمپرسور شروع به کار نخواهد کرد و در نتیجه هوای درون یخچال خنک نخواهد شد.

برای اطمینان از خرابی خازن شروع به کار آن را با استفاده از مولتی متر بسنجید. اگر خازن خراب باشد برای تعویض آن اقدام کنید .

 

ترمیستور

ترمیستور بر دمای یخچال نظارت می کند و درجه ی هوای یخچال را به صفحه ی کنترل ارسال می کند. صفحه ی کنترل هم بر اساس دمایی که ترمیستور به آن ارسال کرده است به کمپرسور و فن اواپراتور برق رسانی می کند.

اگر ترمیستور خراب باشد کمپرسور و فن اواپراتور در زمان لازم فعالیت نخواهند کرد و در نتیجه داخل یخچال به اندازه کافی خنک نخواهد بود. برای تشخیص خرابی ترمیستور با استفاده از مولتی متر آن را بسنجید.

مقاومت ترمیستور باید هماهنگ با دمای یخچال تغییر کند. اگر مقاومت ترمیستور تغییری نمی کند، و یا در ترمیستور اتصال کوتاه برقرار نمی شود آن را تعویض کنید .

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع آموزشی فنی البرز نوین برگزار می گردد.

تعمیر ظرف شویی

نحوه تعمیر ماشین ظرف شویی – علت عدم تخلیه آب ماشین ظرف شویی

یک ماشین ظرف شویی  که آب را تخلیه نمی کند چگونه تعمیر کنیم ؟

                    تعمیر ظرف شویی     

 

اگرچه برای عدم تخلیه ی آب ماشین ظرف شویی دلایل مختلفی می توانند دخیل باشند، اما این مشکل اغلب با چند مرحله عیب یابی و تعمیر سریع برطرف می شود.

با خواندن این مطلب یاد بگیرید که اگر ماشین ظرف شویی تان آب را تخلیه نکرد، طی چند مرحله آن را تعمیر کنید و آن را به عملکرد درست خود بازگردانید .

قبل از عیب یابی و بررسی ماشین دو شاخه ی آن را از پریز بکشید و یا برق را از فیوز خانه قطع کنید.

 

 1. بررسی کنید که ماشین ظرف شویی دچار انسداد نشده باشد :

انتهای لوله ی تخلیه و همچنین چاهک خروجی آب که تقریباً در قسمت پشتی ماشین ظرف شویی قرار دارد را پیدا کرده و بررسی کنید که دچار انسداد نشده باشند.

اگر در آنجا بیش از دو الی سه فنجان آب جمع شده بود یک سطل کوچک بردارید و هر میزان از آب را که می توانید تخلیه کنید. سپس بررسی کنید که خرده های غذا، کاغذ و یا چه مواد دیگری سبب انسداد شده اند.

نکته : در بعضی از ماشین های ظرف شویی جمع شدن مقداری آب در انتهای لوله ی تخلیه پس از کامل شدن چرخه ی شست و شو امری طبیعی است. دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا ببینید که این مسئه عادی است یا خیر .

 

 

 1. ذرات ته نشین شده را از فیلتر پاک کنید :

                     عیب یابی ظرف شویی

فیلتر را که در قسمت پایینی ماشین ظرف شویی قرار دارد پیدا کنید. فیلتر ها معمولاً در نزدیکی بازوهای چرخان آب کشی و یا پشت لوله ی تخلیه قرار دارند.

با وجود این که اکثر ماشین های ظرف شویی دارای قسمتی هستند که ذرات غذا و کاغذ را خرد می کنند تا باعث انسداد نشوند، اما باز هم این ذرات می توانند باعث گرفتگی فیلتر شوند.

نحوه تعیر ظرف شویی

همه ی ذرات چسبیده به فیلتر را پاک کنید .

 

 1. شلنگ تخلیه را بررسی کنید :

لوله ی تخلیه دارای ساختاری چین دار است که درست در زیر سینک، میان پمپ و مسیر تخلیه قرار گرفته است. اگر شلنگ تخلیه دچار پیچ خوردگی شده بود، به آرامی پیچ را باز کنید .

برای از بین بردن موادی که سبب اسداد شلنگ شده اند، باید ابتدا شلنگ را جدا کنید. برای این کار گیره هایی را که شلنگ را در محل خود نگه داشته اند، باز کنید.

اگر شلنگ دارای انسداد بود از یک طرف آن به داخل بدمید و یا از یک سیم یا وسیله ی بلند انعطاف پذیر برای خارج کردن ذرات از شلنگ استفاده کنید.

 

 1. شکاف هوا را تمیز کنید :

در بعضی از ماشین های ظرف شویی برای جلوگیری از برگشتن آب کثیف به داخل ماشین و آلوده شدن ظرف ها از شکاف هوا استفاده می شود.

شکاف هوا یک سیلندر گنبدی شکل کوچک است که در ضلع پشتی سینک آشپزخانه قرار دارد. در حالی که ماشین ظرف شویی را راه اندازی می کنید بررسی کنید که آب از شکاف هوا خارج نشود. اگر این اتفاق افتاد، سرپوش شکاف هوا را از بالای ماشین ظرفشویی بردارید و با سیمی سفت آن را تمیز کنید.

 

 1. محفظه ی زباله خرد کن را بررسی کنید :

                             عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی

زباله خرد کن دستگاهی است که به زیر سینک ظرف شویی متصل می شود و پسماند های غذا را خرد می کند. در مواقعی که ماشین ظرف شویی به آن متصل باشد انسداد آن می تواند سبب عدم تخلیه ی صحیح ماشین شود.

اطمینان یابید که مسیر تخلیه ی سینک مسدود نمی باشد. سرپوش پلاستیکی محفظه ی جمع آوری زباله را بردارید و دکمه ی آن را به کار بیندازید تا از عدم انسداد آن مطوئن شوید. هرگز دستتان را به داخل زباله خرد کن نزدیک نکنید زیرا سبب آسیب های جدی می شود.

 1. از بسته شدن درب ماشین ظرف شویی اطمینان حاصل کنید :

اگر درب ماشین ظرف شویی تان بسته نشود،  ماشین به طور کامل عمل تخلیه ی آب را انجام نمی دهد. درب را کامل ببندید و ببینید که پس از یک چرخه ی شست و شوی کامل آب تخلیه می شود یا خیر. اگر در بسته شدن درب ماشین با مشکل مواجه شدید باید قفل درب را عوض کنید.

 

 1. شیر تخلیه را بررسی کنید :

شیر تخلیه سیملوله (یک قطعه ی الکترو مغناطیسی در ماشین ظرف شویی) را فعال می کند و سبب می شود که آب در طول چرخه ی شست و شو تخلیه شود.

برای سنجش شیر تخلیه، بر آن فشاری وارد تا ببینید که سریع و آزادانه حرکت می کند یا نه. تمام ماشین های ظرف شویی دارای شیر تخلیه نیستند اما اگر ماشین شما داری شیر تخلیه بود و پس از بررسی متوجه شدید که ساکن است و کار نمی کند، باید آن را تعویض کنید .

 

 1. موتور را بررسی کنید :

برای بررسی موتور باید ماشین ظرف شویی به برق وصل باشد و برق دریافت کند. ماشین ظرف شویی را روشن کنید و بررسی کنید که موتور آن صدا نمی دهد.

اگر صدایی شنیدید، یعنی موتور برق دریافت می کند اما کار نمی کند. در چنین مواقعی لازم است که موتور ماشین ظرف شویی خود را تعویض نمایید .

 

اگر پس از عیب یابی و رفع مشکلات احتمالی ماشین ظرف شویی تان هنوز آب را تخلیه نمی کند، با یک متخصص فنی تماس بگیرید تا ماشین را تعمیر نماید. در صورتی که ماشین دارای گارانتی باشد می توانید با نمایندگی آن تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کنند.

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

نحوه عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی

درب ماشین لباسشویی باز نمی شود !

          

تعمیر لباسشویی

این یکی از متداول ترین مشکلاتی است که برای لباسشویی هایی که دربشان در جلو قرار دارد پیش می آید زیرا ماشین لباسشویی هایی که دربشان در بالا قرار دارد برای اینکه در آب داخلشان باقی بماند نیازی به قفل شدن درب ندارند .

درب هایی که در جلوی ماشین لباسشویی تعبیه شده اند باید در طول شست و شو محکم بسته بمانند و در انتهای چرخه ی شست و شو به صورت خودکار باز خواهند شد. با این وجود، گاهی اوقات ممکن است درب ماشین به درستی عمل نکند و قفل بماند و لباس ها ی خیس در داخل آن گیر کنند .

برای این مشکل چند دلیل احتمالی وجود دارد :

 • ممکن است مکانیسم قفل کردن تحت فشار صورت گرفته باشد (گاهی ممکن است لباسی به به قفل گیر کرده باشد).
 • ممکن است به دلیل اختلالی ناگهانی در عملکرد کامپیوتر ماشین لباسشویی باشد.
 • ممکن است به دلیل آن که عمل تخلیه به درستی صورت نمی گیرد و مخزن لباسشویی پر از آب است درب ماشین قفل بماند.

 

 

عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی

 • ممکن است دستگیره ی درب شکسته باشد. اگر دستگیره ی درب شما مانند تصویر رو به بیرون باشد می توانید با قلاب کردن یک سیم فلزی به دور گیره ی قفل، آن را به آرامی اما محکم به طرف دستگیره بکشید تا قفل باز شود .
 • ممکن است قفل حرارتی مانع از باز شدن درب شود. گاهی اوقات به علت بالا بودن دما، درب تا چند دقیقه قفل باقی می ماند. چند دقیقه اجازه بدهید تا ماشین خنک شود و درب باز شود .

 

راه حل ها

 • ماشین را مجدداً راه اندازی کنید : اگر فکر می کنید که این یک مشکل دیجیتالی است، راه حل دیرینه ی روشن و خاموش کردن ماشین را امتحان کنید .

برق ماشین لباسشویی را به مدت ۶۰ ثانیه قطع کنید (آن را از پریز بکشید یا برق سه راهی آن را قطع کنید)، سپس دوباره آن را به برق زده و روشن کنید.

 • یک چرخه ی شست و شوی کوتاه دیگر راه اندازی کنید : اگر فکر میکنید که مشکل به خاطر گیر کردن یک لباس به قفل اتفاق افتاده است، می توانید لباسشویی را تنظیم کنید که یک شست و شوی کوتاه دیگر انجام دهد. این کار باعث حرکت لباس ها می شود و ممکن است لباس را از قفل جدا کند. درست است که لباس هایتان دوبار شسته می شوند اما انجام این راه حل ساده بهتر از کمک خواستن از یک متخصص برای مشکلی ساده است .
 • شلنگ تخلیه را بررسی کنید : اگر ماشین عمل تخلیه ی آب را انجام نمی دهد، بهتر است که آن را چک کنید که دچار انسداد نشده باشد. پیچ خوردن لوله ی تخلیه نیز می تواند فرایند شست و شو را تحت تأثیر قرار دهد.
 • با نمایندگی ماشین لباسشویی خود تماس بگیرید : اگر هیچ یک از این راه حل ها کار ساز نبود با نمایندگی ماشین تماس بگیرید، آن ها به شما راه حل ارائه می دهند و در صورتی که لباسشویی تان دارای گارانتی است از آن ها بخواهید که تعمیرات لازم را برایتان انجام دهند .

توجه داشته باشید که گاهی انجام دادن راه حل هایی که به صورت آنلاین برایتان عرضه می شوند سبب می شود که لباسشویی تان مشمول خدمات گارانتی نشود .

 

علت بوی بد ماشین لباسشویی چیست ؟

 

                            عیب یابی ماشین لباسشویی

با گذشت زمان ماشین های لباسشویی کثیف و دارای قارچ می شوند . سپس باعث ایجاد یک بوی بد می شوند که آن بوی بد به لباس های ما منتقل می شود و سپس گاهی مجبور می شویم آن ها را مجدداً بشوییم تا این بو از بین برود .

یک شست و شوی پایه برای ماشین لباسشویی راه اندازی آن به صورت خالی است. این کار به آب و محلول پاک کننده اجازه می دهد تا از لابه لای حفره های مخزن ماشین عبور کنند و آن ها را تمیز کنند . بسیاری از ماشین لباسشویی های مدرن دارای گزینه ی چرخه ی شست و شوی مخزن هستند، شما حتی می توانید به جای آن چرخه ای با دمای بالا برای شست و شو انتخاب کنید .

 

راه حل ها

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم

 • این روش شست و شو هم برای ماشین لباسشویی هایی که دربشان در جلو قرار دارد و هم ماشین هایی که دربشان در بالا قرار دارد کاربرد دارد.
 • برای این کار به مواد زیر نیاز دارید :
 • ۲ فنجان سرکه
 • ¼ فنجان جوش شیرین
 • ¼ فنجان آب
 • ابتدا اطمینان حاصل کنید که هرگونه پسماند یا کپک موجود در اطراف واشر درب ماشین لباسشویی شسته و تمیز شده باشند.
 • در یک ظرف کوچک جوش شیرین و آب را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را داخل محفظه ی شوینده ی ماشین لباسشویی خود بریزید .
 • سرکه را مستقیماً داخل مخزن شست و شوی ماشین لباسشویی بریزید .
 • داغ ترین درجه حرارت آب را انتخاب کنید و چرخه ی شست و شو را آغاز کنید. ترکیب شدن جوش شیرین و سرکه سبب می شود که هرگونه قارچ یا رسوب مواد معدنی زدوده شود و ماشین لباسشویی تان بوی بهتره بدهد.

برای بهینه سازی عملکرد ماشین لباسشویی خود این حرکت را هر یکی دو ماه یک بار انجام بدهید .

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز توسط اساتید باتجریه این حوزه برگزار می گردد.

علت گرما نداشتن مایکروویو و روش تعمیر آن

امروزه اکثر مردم بدون در نظر گرفتن محل زندگیشان، برای گرم کردن و پختن غذا از مایکروویو استفاده می کنند. اما به دلیل استفاده ی مداوم آن ها از مایکروویو ممکن است این دستگاه گاهی دچار مشکلاتی شود.

برای مثال ممکن است دیگر گرما ندهد و دلایل زیادی می توانند سبب بروز این مشکل شوند. اگر مایکروویو شما گرمایی تولید نمی کند، می توانید دلایل و راه حل های ارائه شده در ادامه ی مطلب را بخوانید :

 

 1. مشکل دیود ولتاژ بالا

                             خرابی دیود مایکروویو

متداول ترین علت برای عدم گرما دهی مایکروویو مشکل پیدا کردن دیود ولتاژ بالا است. وظیفه ی دیود ولتاژ بالا کمک به برق رسانی به مگنترون است و در داخل اتاقک مایکروویو قرار دارد.

برای اینکه دیود را بررسی کنید تا بفهمید که آیا مشکل از آن است و آن را برطرف کنید، ابتدا باید مایکروویو را از برق بکشید و سپس خازن ولتاژ بالا را جدا کنید. برای امتحان کردن دیود از یک مولتی متر استفاده کنید.

علت گرما نداشتن مایکروویو

میزان مقاومت باید در یک طرف کم و در طرف دیگر زیاد باشد. اگر این طور نباشد باید دیود را تعویض کنید. با این حال، اگر دیود سالم باشد ممکن است مشکل از مدار ولتاژ بالا باشد.

هشدار : مایکروویو حتی پس از این که از برق کشیده شد می تواند مقدار برق کشنده ای را در خازن ولتاژ بالای خود ذخیره کند. به دلیل ولتاژ بالایی که در جریان است و احتمال شوک الکتریکی، عوض کردن هر یک از قطعات الکترونیکی مایکروویو بسیار خطرناک است. تنها یک متخصص فنی مجاز می تواند دیود را تعویض کند.

 

 1. مشکل کلید درب

دلیل احتمالی دیگر برای عدم گرمادهی مایکروویو خراب شدن کلید درب آن است. این کلید با باز کردن اتاقک قابل دسترسی است. برای این کار ابتدا مایکروویو را از برق بکشید و سپس با استفاده از یک مولتی متر آن را امتحان کنید.

دکمه ی شروع به کار را فشار داده و کلید ها را چک کنید. هنگامی که درب را بررسی می کنید مطوئن شوید که درب قفل می شود و گیره های قفل درب به خوبی عمل می کنند. اگر هریک از کلید های درب کار نمی کرد آن را تعویض کنید.

 

 1. مشکل در مگنترون

 مایکروویو

                                

مشکل عدم گرمادهی مایکروویو می تواند به علت مشکلی در مگنترون نیز باشد. مگنترون یکی از قطعات مهم مایکروویو است و مسئول تولید گرما برای پختن غذاست.

در مواقعی که مگنترون خراب شده باشد این مسئله می تواند سبب سوختن فیوز شود که در نهایت باعث توقف عملکرد سایر قطعات می شود. برای چک کردن مگنترون، مایکروویو را از برق کشیده و اتاقک آن را باز کنید.

پس از آن خازن ولتاژ بالا را جدا کرده شوع به بررسی کنید. هنگام امتحان کردن مگنترون سیم های متصل به آن را جدا کنید و سیم های مولتی متر را به پایانه های مگنترون متصل کنید.

اگر میان پایانه های مگنترون بین ۲ الی ۳ اهم مقاومت وجود داشته باشد و ظاهر آن هم طبیعی به نظر برسد مگنترون سالم است. اگر مگنترون خراب شده باشد قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض کرد.

 

 1. خازن ولتاژ بالا

 خرابی مایکروویو

                              

خازن ولتاژ بالا با دیود ولتاژ بالا کار می کند تا ولتاژ خروجی ترنسفورمر را به ولتاژ جریان مستقیم تبدیل کند و ولتاژ خروجی را دوبرابر کند. اگر خازن بسوزد، به طور کلی عملکرد صحیح مدار ولتاژ بالا متوقف می شود و مایکروویو گرما تولید نمی کند.

برا اینکه بفهمید آیا خازن ولتاژ بالا سوخته است از یک مولتی متر که توانایی سنجش ظرفیت الکتریکی را داشته باشد استفاده کنید.

 

 1. ترنسفورمر ولتاژ بالا

مایکروویو ها ولتاژ بسیار بالایی تولید می کنند تا به آنتن مگنترون که انرژی مورد نیاز برای پخت غذا را منتشر می کند، نیروی لازم را بدهند. وقتی یک ترنسفورمر ولتاژ بالا خراب شود معمولاً خم می شود و بوی سوختگی از آن آزاد می شود.

به خاطر داشته باشید که تعویض اجزای مایکروویو به تنهایی کار بسیار خطرناکی است و تنها یک متخصص فنی مجاز قادر به تعویض ترنسفورماتور ولتاژ بالای دستگاه می باشد.

 

 1. فیوز حرارتی

وظیفه ی فیوز حرارتی مایکروویو این است که در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه برق را قطع کند. برای اینکه بفهمید فیوز حرارتی سوخته است یا نه، از یک مولتی متر برای سنجش عملکرد آن استفاده کنید.

اگر فیوز کار نمی کند آن را تعویض کنید. اگر فیوز حرارتی سوخته باشد امکان تعمیر و بازنشانی آن وجود ندارد و باید تعویض شود.

 1. محافظ حرارتی

محافظ حرارتی در هنگام گرم شدن بیش از حد مایکروویو برق را قطع می کند. اگر محافظ حرارتی از کار بیفتد مایکروویو روشن و یا گرم نمی شود. برای تشخیص از کار افتادن محافظ حرارتی از یک مولتی متر استفاده کنید. در صورت خرابی، محافظ حرارتی را تعویض کنید.

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل لوازم ریز و درشت منزل به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

راهنمای نصب صحیح دوربین مداربسته – نحوه نصب سیستم حفاظتی

راهنمای نصب انواع مختلف دوربین های مدار بسته

در این دستورالعمل مرحله به مرحله برای نصب یک سیستم می خواهیم در مورد مواردی که قبل از نصب باید به خاطر داشته باشیم، ابزارهای مورد نیاز، و روش نصب سیستم های مختلف صحبت کنیم.

 1. طرحی از سیستم خود بکشید تا مطمئن شوید که دوربین ها تمام محوطه ی خانه و محل کارتان را پوشش می دهند. برخی از نقاط کلیدی برای نصب دوربین عبارتند از جلوی درب وروردی و خروجی، ورودی و محوطه ی پارکینگ، راه پله ها و پنجره هایی که رو به خیابان نیستند.
 2. راهنمای نصب انواع مختلف دوربین ها.

 

الف) سیستم اترنت یا تغذیه از شبکه (POE)

              نصب سیستم حفاظتی

فهرست اجزای مورد نیاز

ضبط کننده ی ویدیوی اینترنتی (NVR) : این دستگاه معادل دستگاه DVR در سیستم های آنالوگ می باشد و فیلم فرستاده شده از دوربین ها را دریافت و ذخیره می کند.

مانیتور : این دستگاه برای نشان دادن ویدیویی که دوربین ها می گیرند به صورت زنده و یا تماشای فیلم گرفته شده در زمانی دیگر استفاده می شود.

هارد دیسک : برای ذخیره ی فیلم مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً NVR ها دارای هارد دیسک داخلی هستند اما گاهی ممکن است به یک کامپیوتر متصل شوند.

دوربین های POE دارای پروتکل اینترنتی(IP) : برای مشاهده و ذخیره ی مناطق تحت حفاظت استفاده می شوند.

انژکتور POE : این وسیله به خروجی ایترنت ولتاژ می دهد تا به اتصال مطمئن  POE برسد.

کابل اترنت (Cat5E) : این کابل برای رساندن برق و ویدیو به اجزا استفاده می شود.

آداپتور برق انژکتور : برای برق رسانی به انژکتور از این ابزار استفاده می شود.

 

راهنمای نصب

فرایند نصب PoE  شبیه به نصب سیستم آنالوگ است که در مطلب قبلی درباره ی آن توضیح داده شد، اما این سیستم نیازمند سیم کشی کمتری است .

محل قرار گرفتن NVR و مانیتور، و طرز چیدمان دوربین های IP را تعیین کنید. محل قرار گرفتن NVR شما باید در نزدیکی یک پریز برق و در مرکز ناحیه ای که بیشتر دوربین ها در آن جا جاگذاری شده اند باشد .

کابل اترنت را به درگاه مشخص خود در NVR متصل کنید. انتهای دیگر کابل را به انژکتور PoE وصل کنید.

همچنین باید دومین سیم اترنت را به خروجی انژکتور وصل کنید. حالا انتهای دیگر سیم را به دوربین IP متصل کنید. اگر NVR شما PoE را ساپورت می کند، شما می توانید انتهای دیگر کابلی را که به آن متصل شده است مستقیماً به دوربین ها متصل کنید .

برق NVR، دوربین ها و انژکتورها را وصل کنید. شما باید چند دقیقه صبر کنید تا سیستم پیکربندی اولیه ی خود را کامل کند .

از طریق یک کابل معمولی VGA یا HDMI، NVR را به مانیتور وصل کنید. پس از اتصال مانیتور را روشن کنید.

فرایند نصب و وضعیت عملکرد سیستم را بررسی کنید. دوربین های شما باید ویدیوهای واضح و ثابتی را به مانیتور برسانند.

 

سیستم های مدار بسته ی بی سیم

                    نصب دوربین مداربسته  

 

فهرست اجزای مورد نیاز

NVR : این دستگاه عملکردی مشابه دستگاه DVR در سیستم های آنالوگ دارد و فیلم های ویدیویی را جمع آوری، پردازش و ذخیره می کند.

مانیتور : مانند دیگر سیستم ها مانیتور می تواند ویدیو های زنده و یا از قبل ذخیره شده را نمایش دهد .

دوربین های بی سیم : این دوربین ها بر نواحی تحت حفاظت نظارت کرده و ویدیو ها را ذخیره می کنند و بدون استفاده از سیم آن ها را به مرکز کنترل می فرستند.

پریز برق / سیم رابط ( اختیاری ) : اگر دوربین های شما دارای باتری های داخلی باشند نیازی به این وسایل نیست.

راهنمای نصب

دوربین های بی سیم را در محل های انتخاب شده قرار دهید.

مانیتور و NVR را در مناطق مشخص شده ی خود قرار دهید. به دلیل اینکه دوربین های شما بی سیم هستند محل قرار گرفتن NVR شما باید در محدوده ی سینگنال تمام دوربین ها و به دور از پارازیت ها باشد .

دستگاه NVR را به پریز برق متصل کرده و آن را روشن کنید. سپس NVR را به مانیتور وصل کرده و مانیتور را روشن کنید. تمام دوربین های بی سیم نصب شده ی خود را روشن کنید.

هنگامی که دوربین ها روشن هستند، NVR باید به صورت خودکار تمام آن ها را بیابد. مدت زمانی که طول می کشد تا NVR دوربین ها را پیدا کند به عوامل مختلفی همچون قدرت سیگنال ها و فاصله ی بین دوربین ها و NVR بستگی دارد.

اگر دستگاه NVR نمی تواند یک دوربین را پیدا کند، دوربین را در جایی نزدیک تر به NVR نصب کنید و یا دفترچه راهنمای عیب یابی را مطالعه کنید.

سیستم خود را به طور واقعی راه اندازی کرده و آن را آزمایش کنید. شما می توانید هر دوربین را جداگانه بررسی کنید تا مطمئن شوید یک تصویر ویدیویی ثابت، زنده و با کیفیت بالا به مانیتور ارسال می کند.

 

نصب یک سیستم حفاظتی مدار بسته توسط خودتان می تواند پول زیادی را برای صاحبان خانه و مغازه ها یا شرکت ها حفظ کند. با داشتن ابزارها ی مورد نیاز با کیفیت، شما می توانید به راحتی با استفاده از راهنمای مرحله به مرحله ی گفته شده، سیستم دلخواه خود را نصب کنید .

 

دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته و انواع سیستم حفاظتی به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.