cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

ایسیو خودرو چیست؟  

ایسیو خودرو چیست
فهرست مطالب

برای توضیح ایسیو لازم است ذکر کنیم که هنگامی که موتور بر روی وسایل نقلیه نصب می شود ، تولید کننده شرایط زندگی خریدار یا محل زندگی او را در تنظیمات موتور لحاظ نمی کند. بنابراین تنظیمات پیش فرض آن ها روی حالت استاندارد و نرمال است.

 

تنظیم واحد کنترل موتور

جوش دانکل ، مهندس ایسیوی خودرو این گونه توضیح می دهد:اگر شما  بخواهید در کوهستان زندگی کنید،خودروی شما برای رانندگی در کوهستان تنظیم نشده است.حتی اگرحرکات  خودرو ی شما متناسب با زندگی در کوهستان تنظیم شود و بازده موتور چند برابر حالت عادی شود، در این صورت ماشین برای رانندگی در سطح دریا کارامد نیست.یا اگر ماشینی در دمای 100 درجه ی فلوریدا بازده خوبی داشته باشد احتمالا در دماو اقلیم آب و هوایی دیگر به درستی کار نمی کند.تا قبل از دهه ی 1950 هیچ کس به  مساله ی میزان تولید  آلودگی های  ماشین های اولیه فکر نکرد.تا اینکه برخی از  کارشناسان  به صورت نقادانه این مساله را  مطرح کردند که دود غلیظی که در لس انجلس ایجاد شده است ، تا حدود ی به خاطر انتشار خودروها بوده است.

تقریبا دو دهه برای یک پاسخ رسمی به کنگره گذشت.سرانجام در سال 1979 ،کنگره قانون هوای پاک، استاندارد تنظیم انتشار گازهای خروجی را پذیرفت.پس از آن ،  تولید کنندگان،  میکروپروسسور هایی برای کنترل گازهای گلخانه ای نصب کردند.این مساله  موجب پیدایش کامپیوترهای خودرو ها  شد.در یک وسیله ی نقلیه ی مدرن ، بیش از یک کامپیوتر وجود دارد.  اما قدرتمند ترین آن ها معمولا ایسیو است. شبیه هر کامپیوتر دیگری ، ایسیو ها تنظیماتی دارد که میتواند برای  نرم ترکارکردن  ،بازدهی بیشتر و مقدار اسب بخار بیشتر  تغییر یابد.شما می توانید کاری کنید که ماشین شما بازده بیشتری داشته باشد و سنجش دقیق تری  با استفاده از نرم افزار تیونیگ خودرو داشته باشد.می کنید.اگر این چنین باشد شما با تنظیم و تیونیگ به  بهره وری سوخت بیشتر نخواهید رسید.

تیونینگ ایسیو (تنظیمات ایسیو) همراه با عادت های سالم در رانندگی ، می تواند باعث بهره وری بیشتر در رانندگی شود. به ویژه در ارتباط با رانندگی هایی که دارای توقف های زیادی است.مثلا محصولی با نام  اسپورت دارای بیش از 100 تنظیم مختلف برای موقعیت های مختلف است.فرض کنید فقط از سوخت 93 اوکتان  در خانه  استفاده می کنید. اگر شما به یک سفر در جاده بروید و فقط 89 یا 87 اوکتان داشته باشید، می توانید تنظیمات متفاوتی برای نیرو وارد کردن به موتور برای بدست آوردن  قدرت بیشتر از موتور داشته باشید.برای تیونیگ موتورباید امکانات مختلفی همانند نصب یک اگزوزسیال  رها بر ماشین نصب شود.

 

بهترین استراتژی تیونیگ ایسیو که شما یافتید چه بوده است

ایسیو واحد کنترل موتور است و قسمتی است که مسول توابع کلیدی کنترلی موتور خودرو است.ایسیو ها برای  سنجش  عملکرد سیستم ها در سراسر  موتور خودرو و تعدادی  سنسورکه از واحد کنترل تغذیه می کنند  استفاده می شود. بنابراین اگر ایسیو با راهکار های ارائه شده در قسمت زیر ، به درستی کار نکرد یعنی مشکلات جدی  در آن وجود دارد.اگر شما نیاز به تعمیرکار ایسیو دارید، شما می توانید بهترین مکانیکی های محلی را با نرم افزار who can fix my car  بیابید.اگر فکر می کنید ایسیو ی شما خراب شده است اما مطمعن نیسیتید ، ما این راهنمایی های ساده را برای درک همه چیز در ارتباط با تعمیر ایسیو و ریمپینگ آن  قرار می دهیم .

 

ecu چیست

 

 

ایسیو  واحد کنترل موتور، مسئول اجرای سیستم های موتور و دستور العمل های آن است .   سنسورها در سراسر موتور خودرو قرار گرفته اند و از ایسیو خودرو  تغذیه می کنند و  اطلاعاتی را که سنسور ها  ارایه می دهند پردازش می کنند.برای مثال ، یک سنسور در مبدل کاتالیستی وجود دارد که سطح اکسیژن سیستم اگزوز را نشان می دهد و به طور مستقیم به ایسیو متصل می شود.ایسیو داده هایی را که توسط سنسور ها ایجاد می شود پردازش می کند.ایسیو  در صورت نیاز می تواند تغییر عملکرد بدهد. مثلا اگر مقدار اکسیژنی که به موتور می رسد خیلی کم باشد ،تنظیماتی اعمال می شود تا  اکسیژن بیشتری توسط واحد کنترل به موتور  برسد.تعداد زیادی سنسور در موتور  وجود دارد که به ایسیو اطلاعات لازم را می رساند تا ایسیو به عنوان واحد عصبی مرکز ی عمل کند.

تعمیرات ایسیو چیست

یکی از اشکالات در واحد کنترل، مشکل از  سیم کشی الکتریکی است .اگر  خطای واحد کنترل این باشد که   پی دی اف مسدود شده ،شاید به این معنا باشد که  نسخه و برند جدیدی از پی دی اف وجود داشته باشد .اگر ایسیو در  خوانش دچار اشکال باشد شاید به دلیل سیم کشی های پوسیده  است.  همچنین اگر سنسورها در سیستم اگزوز مسدود شود ، خوانش اشتباهی میدهد  که می تواند قدرت واحد کنترل را تحت تاثیر قرار دهد و  اطلاعات درست را به راننده تحویل ندهد.اگر این اشکال وجود داشته باشد، مهندسین مکانیک ایسیو را بررسی می کنند تا مشکل را بیابند. و در این صورت سنسور ها یا سیم ها را باید  تعویض یا تعمیر  کرد.بنابراین راننده نمی تواند تشخیص دهد ایا مشکل ایسیو واقعی یا خیر. و باید ان را برای تعمیر به گاراژ ببرد.

ریمپینگ ایسیو چیست

برای ریمپینگ ایسیو ها باید  تنظیمات  کامپیوترهای آنبرد را تغییر داد.برخی از راننده ها تقاضا  این عمل را  برای  تغییر کارایی موتور خودروی خود دارند.همه ی ی مدل خودرو های تولیدی یک کارخانه دارای  تنظیمات یکسانی در ایسیو هستند. با این حال آن ها می توانند دارای خروجی های متفاوت باشند.ریمپینگ ایسیو به ریفلشینگ و یا چیپینگ نیز معروف است. اگر می خواهید بدانید ایا ایسیو شما خراب است یا خیر  ان را برای بررسی به یک تعمیرات خودرو ببرید.برای ثبت نام در دوره های آموزشی مجتمع فنی البرز از جمله دوره آموزش نصب دزدگیر خودرو در کرج با ما تماس بگیرید .

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟