cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

مقدمه ای بر انواع پی سی بی (PCB)

انواع پی سی بی
فهرست مطالب

پی سی بی ، یک برد مدار چاپی غیر رسانا و چند لایه ی مسی است که در آن، تمام اجزای الکتریکی و الکترونیکی آن با یک برد مشترک که در نقش نگه دارنده ی فیزیکی این اجزا است به هم متصل شده اند. در این نوشته بر آن شدیم تا با بیان مطالبی پایه در مورد انواع پی سی بی شما را با این تکنولوژی خارق العاده آشنا کنیم.

در آموزشگاه فنی البرز دوره ای تحت عنوان آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج ، برگزار می شود که صفر تا صد مطالب مربوط به pcb را آموزش می دهد. پس از این دوره کاراموزان می توانند وارد بازار کار شوند و با مهارت هایی که به دست می آورند، به درآمد برسند.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج
آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج

پی سی بی چیست؟

زمانی که هنوز صنعت PCB ، پیشرفت نکرده بود تمام اجزای مدار با سیم به هم متصل می شدند که موجب افزایش پیچیدگی ها و کاهش قابلیت اطمینان مدار می شد. با روش قدیمی امکان ساخت یک مدار بسیار بزرگ شبیه مادر برد را نداشتیم. اما در پی سی بی ها، همه ی اجزا بدون سیم و به طور داخلی به هم متصل می شدند.

بنابراین این پیشرفت، پیچیدگی های کلی طراحی مدار را کاهش داد. پی سی بی ها برای تأمین برق و اتصال بین اجزا طراحی شده اند. انواع پی سی بی می توانند بر حسب نیاز کاربران به صورت خصوصی و یونیک طراحی شوند. پی سی بی ها در بسیاری از قطعات و انواع دستگاه های الکترونیکی شبیه تلویزیون ،موبایل ، دوربین دیجیتال، اجزای کامپیوتر شبیه کارت گرافیک ،مادر برد و غیره یافت می شوند. پی سی بی ها در بسیاری از زمینه ها مانند دستگاه های پزشکی، ماشین آلات صنعتی، صنایع خودرو، روشنایی و غیره استفاده می شوند.

انواع پی سی بی

چندین نوع پی سی بی برای مدار در بازار موجود است. ما باید نوع مناسب پی سی بی را بر اساس نیاز و کاربردمان انتخاب کنیم.

 • پی سی بی تک لایه
 • پی سی بی دو لایه
 • پی سی بی چند لایه
 • پی سی بی انعطاف پذیر
 • پی سی بی با لایه ی آلومینیومی در پشت
 • پی سی بی های مختلف (نرم-سخت)

پی سی بی تک لایه

به عنوان یکی از انواع پی سی بی می توان به نوع تک لایه اشاره کرد. پی سی بی تک لایه به پی سی بی یک طرفه مشهور است. این نوع از پی سی بی ها ساده اند. معمولا از این پی سی بی ها به این دلیل استفاده می شود کهدارای طراحی و ساخت آسان است. یک طرف از این پی سی بی ها با یک لایه از ماده ی رسانا پوشانده شده است. در حالت کلی، مس به عنوان ماده ی رسانای پی سی بی ها استفاده می شود، زیرا مس دارای خاصیت رسانایی بسیار بالایی است. همواره یک لایه روکش لحیمی برای محافظت از پی سی بی ها بر ضد اکسید شدن لایه ی سیلسیمی قرار می دهند.

پی سی بی تک لایه
پی سی بی تک لایه

در این نوع از پی سی بی ها ، تنها یک طرف از پی سی بی ها برای اتصال انواع گوناگون اجزای الکترونیکی یا الکتریکی شبیه مقاومت ،خازن ، القاگر و غیره استفاده می شوند. این اجزا لحیم شده اند. این PCB ها در تولید های حجیم و کم هزینه شبیه ماشین حساب ها ،رادیو ها ،پرینتر ها و درایو حالت جامد استفاده می شوند.

به صورت کلی کاربردهای پی سی تک لایه را در لیست زیر می توانید مشاهده کنید:
 • مدارهای دوربین دیجیتال
 • دستگاه های فتوکپی و پرینتر
 • مدارهای ماشین فروش
 • مدارهای دستگاه های رادیویی و استریو
 • ماشین حساب های دیجیتال
 • درایوهای حالت جامد در صنعت برق
 • رله سوئیچینگ در صنعت خودرو و برق
 • مدارهای روشنایی LED
 • مدارهای زمان بندی برای خاموش و روشن شدن ماشین.
 • مدارهای محصول سنسور
 • مدارهای منبع تغذیه آنالوگ و دیجیتال

پی سی بی های دو لایه

پی سی بی های دو لایه به پی سی بی های  دوطرفه مشهورند. همان طور که از نامش پیداست در این نوع پی سی بی ها، یک لایه ی ظریف از ماده ی رسانا شبیه مس هم در لایه ی بالا و هم در لایه ی پایین به کار گرفته می شود.

پی سی بی دو لایه
پی سی بی دو لایه

در این پی سی بی ها که دارای دو لایه منطبق بر هم است دو لایه ی متفاوت وجود دارد. این دو لایه از لحاظ الکتریکی به وسیله ی یک حفره از طریق برد که در شکل نشان داده شده است به هم متصل می شوند .

انعطاف پذیری و هزینه ی نسبتا پایین از مزایای انواع پی سی بی دو لایه است. مهم ترین مزیت این نوع از بردهای چاپی کاهش اندازه ی مدارهای مجتمع است. این نوع از بردها بیشتر در کنترل کننده های  صنعتی ، مبدل ها ، سیستم های یو پی اس ups،برنامه های کاربردی hvac , تلفن ها ، تقویت کننده ها  و سیستم های مانیتورینگ قدرت استفاده می شوند.

پی سی بی چند لایه

همان طور که از اسم آن پیدا است پی سی بی های چند لایه بیشتر از دو لایه دارند. این به این معنی است که این نوع از بردهای مدار چاپی حداقل سه لایه ی مسی رسانا دارند. برای حفاظت بیشتر از مدار، چسبی بین لایه های عایق قرار می دهند تا گرمای بیش از حد به اجزای مدار آسیب نرساند.

پی سی بی چند لایه
پی سی بی چند لایه

این نوع از طراحی پی سی بی ها بسیار پیچیده است و در کار های الکتریکی پیچیده و بزرگ در فضای کم و مدار فشرده استفاده می شوند. انواع پی سی بی چند لایه در کاربردهای وسیع شبیه تکنولوژی جی پی اس، سیستم های ماهواره ای، تجهیزات پزشکی، سرور های فایل و ذخیره سازی داده ها استفاده می شود.

پی سی بی انعطاف پذیر

پی سی بی انعطاف پذیر، یکی دیگر از انواع پی سی بی ،  به مدار فلکس معروف است. در این نوع PCB ها از مواد پلاستیکی انعطاف پذیر مانند پلی متیل، پلی اتر کتون و یا پلی استر پلی اتیلن رسانا , استفاده می شود. این مدار به طور کلی در چند لایه قرار دارد که به هم پیچیده شده است.

پی سی بی انعطاف پذیر
پی سی بی انعطاف پذیر

این نوع pcb یک نوع پیچیده از پی سی بی هاست و شامل رنج های متفاوتی از لایه های شبیه به  مدار فلکس (انعطاف پذیر) تک لایه، دوطرفه و چند طرفه می باشد. مدار انعطاف پذیر در نورهای معمولی خارج شده از دیود، ال سی دی های فابریک، سلوک خورشیدی فلکس، صنایع خودرو سازی، تلفن های سلولی، دوربین ها و دستگاه های الکترونیکی پیچیده شبیه لپ تاپ استفاده می شوند.

پی سی بی محکم

از انواع پی سی بی ، پی سی بی های محکم هستند که با ماده ی جامد تنظیم شده اند که پی سی بی ها را از چرخش و تابیدن منع می کنند. پی سی بی های سخت همانند پی سی بی های فلکس (انعطاف پذیر)  دارای انواع مختلفی از پیکربندی شبیه تک لایه، دولایه و چند لایه می باشند. شکل این بردها را بعد از نصب نمی توان تغییر داد.

این pcb ها بر طبق شکل پایه شان نمی توانند خمیده شوند؛ زیرا این پی سی بی به پی سی بی محکم معروف است. طول عمر این نوع بسیار بالا است. بنابراین، این پی سی بی ها در بسیاری از اجزای کامپیوتر شبیه رم، جی پی یو، و سی پی یو استفاده می شوند. بیشترین پی سی بی های تولیدی و قابل استفاده و ساده، پی سی بی های یک طرفه ی جامد هستند. پی سی بی های جامد چندلایه، پیچیدگی های بیشتر با 9 الی 10 لایه دارند.

پی سی بی های دو حالته (محکم – منعطف)

مدار محکم و انعطاف پذیر پر اهمیت ترین ویژگی برد این نوع پی سی بی است. بردهای انعطاف پذیر محکم، شامل لایه های مختلف از پی سی بی انعطاف پذیرند که به یک شماره از لایه ی پی سی بی محکم متصل می شوند.

از انواع پی سی بی محکم و منعطف، در تلفن های سلولی، دوربین های دیجیتالی و اتومبیل و … استفاده می شود.

آموزشگاه فنی البرز در رشته برق و شاخه های آن مانند تعمیرات، همچنین برای مشاغل تاسیساتی و مهارتی، دوره های متنوعی برگزار می کند. اگر علاقه مند به یادگیری و شروع یک حرفه بر پایه آموزش هستید، با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا از لیست کامل دوره ها مطلع شوید. برخی از کلاس های در حال برگزاری در فنی البرز عبارتند از : آموزش تعمیرات موبایل در کرج ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج ، آموزش تعمیرات پکیج در کرج ، آموزش کلید سازی در کرج ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو در کرج و … .

5/5 - (4 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟