cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

مقدمه ای برکنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی(PLC)

پی ال سی چگونه کار می کند
فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی و آشنایی با کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی می پردازیم .

لزوم وجود پی ال سی ها(PLC)

پنل های سخت افزاری، زمان زیادی برای سیم کشی شدن ،دیباگ شدن و تغییر یافتن نیاز دارند.جی ام ها الزامات زیر را برای کنترل کننده های کامپیوتری مشخص کردند تا  بتوانند جایگزینی برای پنل های سخت افزاری باشند. مزایای PLC ها به شرح زیر است که در کلاس های آموزشی PLC بیان می شود :

1-حالت جامد نه مکانیکی
2- تغییر دستگاه های ورودی و خروجی آن ها اسان است.
3-به راحتی توسط مهندسین در کارخانه ها  برنامه ریزی و نگهداری می شوند
4- قادر به عملکرد در محیط صنعتی است.

اولین کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLCs)در اواخر دهه 1960 معرفی شده  و برای عرضه ی قابلیت های مشابه به عنوان سیستم های منطقی رله طراحی شدند.قابل برنامه ریزی ،قابل اعتماد،و قابل استفاده ی مجدد اند.می توانند محیط صنعتی خشن را تحمل کنند. هارد دیسک ندارند درعوض باتری پشتیبان دارند.در ثانیه می توانند شروع شوند.از منطق لدر برای برنامه ریزی استفاده می کنند.یک کنترل کننده ی منطقی قابل برنامه ریزی (پی ال سی) یک کامپیوتر تخصصی است که برای ماشین های کنترلی و پردازش استفاده می شود.پی ال سی ها از یک حافظه ی قابل برنامه ریزی برای ذخیره ی دستورالعمل ها و توابع خاصی مانند کنترل زمان خاموشی و روشنی (on/off) ،زمان سنجی(تایمر)، شمارش(کانتر)، ترتیب دهی و توالی ،حساب رسی و بررسی داده هاست ،استفاده می کنند.

 

مزایای سیستم های کنترلی پی ال سی

انعطاف پذیراند.
زمان پاسخ دهی سریعتری دارند .
سیم کشی کمتر و ساده تر دارند.
حالت جامدی- بدون قطعات متحرک دارند.
طراحی مدولار دارند-تعمیر و توسعه ی آن آسان است.
سیستم های بسیار پیچیده را مدیریت می کنند
مجموعه ی دستورالعمل های  پیچیده ی آن  ها در دسترس است

امکان  عیب یابی  دارند.

ارزان تر اند.

سیم کشی های دشوار که با مدارهای کنترل رله معمولی ارتباط دارند را حذف می کنند.

این برنامه جایگزین سیم کشی های بیرونی است که برای کنترل یک فرایند مورد نیاز است.

پی ال سی چیست

قابلیت توسعه و ازدیاد

عملکرد PLC

هنگامی که برنامه نوشته و آزمایش می شود، می تواند توسط سایر پی ال سی ها دانلود شود.از آنجا که کل  منطق در حافظه PLC موجود است، هیچ شکی در ایجاد یک خطای سیم کشی منطقی وجود ندارد.

 PLC

انعطاف پذیری بیشتر: سازندگان اصلی تجهیزات OEMS می توانند به سادگی با ارسال یک برنامه جدید، به روز رسانی های سیستم را برای یک فرایند ارائه دهند.

ایجاد و تغییر برنامه در پی ال سی نسبت به سیم کشی و باز کردن سیم های یک مدار آسان تر است. آخرین کاربر ، می توانند برنامه ها را تغییر دهند.

پی ال سی

هزینه های پایین تر

در ابتدا PLC ها برای جایگزینی منطق کنترل رله طراحی شده بودند.هزینه ای که با استفاده از پی ال سی ها ذخیره می شوند بسیار حایز اهمیت  است . کنترل رله به جز برای کاربرد قدرت به طور کلی منسوخ شده است. در حالت کلی اگر یک عمل به بیش از 6 رله ی کنترل نیاز داشته باشد ، نسبت به یک پی ال سی ارزان تر است.

 PLC

قابلیت ارتباطات

در دوره های آموزش پی ال سی  بیان می شود : یک پی ال سی می تواند با کنترل کننده های دیگر یا تجهیزات کامپیوتری دیگر ارتباط برقرار کند.همچنین می توانند برای انجام دستورالعمل هایی مانند کنترل نظارت،جمع اوری داده ها، دستگاه های مانیتورینگ و پارامتر های پردازش و دانلود و آپلود برنامه ها شبکه شوند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ی PLC در کلاس آموزش PLC مراجعه کنید .

زمان پاسخ دهی سریع تر

پی ال سی ها در زمان  واقعی عمل می کنند.به این معنی که یک رویداد که در یک زمینه رخ می دهد نتیجه ای در یک عملیات یا خروجی است که واقع می شود.

ماشین هایی که هزاران مورد را در یک ثانیه پردازش می کنند و اشیایی که در کسری از ثانیه وظایفی را باید انجام بدهند نیاز به قابلیت پاسخگویی پی ال سی های سریع دارند و سنسور قادر به انجام این کار نیست.

 PLC

 

روش های آسان عیب یابی

PLC ها دارای توابع تشخیصی و غیرفعال هستند که به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی مشکلات نرم افزار و سخت افزار را ردیابی و اصلاح کنند.

می توان برنامه ی کنترل را همان وقت که اجرا می شود برای یافتن و تعمیر مشکلات مشاهده کرد.برای اطلاعات بیشتر به کلاس های آموزش پی ال سی مراجعه کنید .

 

 PLC
 PLC

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟