cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

همه چیز در مورد نحوه عیب یابی دستگاه اسکنر

نحوه عیب یابی دستگاه اسکنر
فهرست مطالب

برای این که عملکرد و کسب و کار شما مثمر ثمر باشد، باید تمام ابزارها و دستگاه های مورد نیاز شما به خوبی کار کنند. بنابراین بروز هرگونه مشکلی در اسکنر باید فوراً برطرف شود. اگر اسکنر کار نمی کند و یا کامپیوتر اصلاً اسکنر را شناسایی نمی کند ممکن است در خود اسکنر، کابل های اتصال دهنده به اینترنت، و یا نرم افزار مربوطه ای که در کامپیوتر نصب کرده اید مشکلی وجود داشته باشد. این ها مطالبی هستند که در مبحث عیب یابی دستگاه اسکنر در دوره آموزش تعمیرات اسکنر در کرج ، که توسط آموزشگاه فنی البرز برگزار می شود، به کارآموزان آموزش داده می شود.

نحوه عیب یابی دستگاه اسکنر

سه مورد از رایج ترین راه حل هایی که برای کار نکردن اسکنر وجود دارند در ادامه توضیح داده شده است. این راه حل ها را امتحان کنید و اگر مشکلتان برطرف نشد از یک متخصص فنی برای برطرف کردن مشکل آن کمک بگیرید.

دستگاه را خاموش و روشن کنید

ابتدا اسکنر خود را خاموش کرده و پس از چند ثانیه با فشردن دکمه ی پاور که بالا و یا کنار دستگاهتان قرار دارد دوباره آن را روشن کنید. این کار باعث تنظیم مجدد دستگاه و برقراری ارتباط با داده ها خواهد شد .

داده غیرفعال است

اگر نمی توانید با اسکنر ارتباط برقرار کنید احتمالاً داده ها غیرفعال شده اند و یا کلاً داده ای وجود ندارد. اگر دستگاه را خاموش و روشن کردید اما هنوز هم خطای “عدم برقراری ارتباط با داده ها” در صفحه نمایش اسکنر شما نشان داده می شود، باید با یک فرد متخصص تماس بگیرید .

کامپیوتر اسکنر را شناسایی نمی کند

در پروسه عیب یابی دستگاه اسکنر و زمانی که کامپیوتر دستگاه را تشخیص نمی دهد، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

اسکنر را بررسی کنید : بررسی کنید که اسکنر به منبع برق متصل و روشن است. به دفترچه راهنمای اسکنر خود مراجعه کنید تا با جزئیات متوجه شوید که بدون استفاده از کامپیوتر چگونه می توانید اسکنر را تست کنید و یا مشکلات آن را تشخیص دهید.

اگر دفترچه راهنمای اسکنر خود را گم کرده اید در داخل وبسایت تولید کننده همواره نسخه ی دیجیتالی آن وجود دارد. همچنین وصل کردن اسکنر به یک کامپیوتر دیگر باعث می شود متوجه شوید ایراد از خود اسکنر است و یا مربوط به ارتباط اسکنر با کامپیوتر و تنظیمات کامپیوتر می باشد.از یک اسکنر که با سیستم کنونی شما سازگار است استفاده کنید .

اتصالات را بررسی کنید : بررسی کنید کابلی که از یک انتها به کامپیوتر و از انتهای دیگر به اسکنر وصل شده است کاملا به هردو دستگاه متصل باشد.در صورت امکان از یک کابل جدید برای برقراری ارتباط استفاده کنید تا تشخیص دهید که آیا مشکل از کابل است؟ همچنین می توانید کابل را به یک پورت USB دیگر بر روی کامپیوتر خود وصل کنید تا مطمئن شوید که مشکل از پورت نیست.

اگر اسکنر خود را به USB هاب ( وسیله ای که چند رایانه را در یک شبکه ی محلی به یکدیگر متصل می کند ) متصل کردید، به جای آن دستگاه را به پورتی که مستقیما به مادربرد متصل است وصل کنید.اگر اسکنر شما از نوع بی سیم است تنظیمات اتصال آن را به خوبی بررسی کنید. تمام دستگاه های دیگر به خصوص دستگاه هایی که اسکن می کنند را خاموش کنید تا در شناسایی اسکنر اختلال ایجاد نکنند .

نرم افزار را بررسی کنید : ممکن است برای سازگار شدن عملکرد اسکنر با کامپیوتر به یک محرک جدید نیاز داشته باشید. این نرم افزار را می توانید با وارد کردن مدل اسکنر و نوع سیستم خود در وبسایت نمایندگی اسکنر خود دانلود کنید.نصب یک برنامه ی جدید باعث سازگار شدن نرم افزار و سخت افزار سیستم شما و همچنین از بین رفتن باگ های موجود در برنامه ی قبلی می شود .

اتصال اینترنت را بررسی کنید : اتصال به اسکنر نیازمند اتصال به اینترنت است، بنابراین بررسی کنید که در طول فرایند شناسایی اسکنر اتصال به اینترنت برقرار باشد.به علاوه برخی از اسکنر ها از اسکن کردن در داخل شبکه پشتیبانی نمی کنند. شما باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا بفهمید اسکنر شما از اسکن داخل شبکه پشتیبانی می کند یا خیر .

مشکل یابی سخت افزاری : شما می توانید برای تشخیص مشکل و برطرف کردن آن از ابزار Troubleshooting که در ویندوز وجود دارد کمک بگیرید.

تعمیرات دستگاه اسکنر

ابتدا کنترل پنل را باز کنید و بر روی گزینه ی Troubleshooting کلیک کنید.

عیب یابی اسکنر

سپس بر روی گزینه یSound  Hardware & کلیک کنید.

تعمیر اسکنر

پس از آن در قسمت Device گزینه ی Hardware & Device راانتخاب کنید.

عیب یابی اسکنر

روی کلمه ی Next کلیک کنید تا عیب یابی شروع شود.پس از آن اجازه دهید که فرایند تمام شود و روی Finish کلیک کنید. پس از آن بررسی کنید که اسکنر در کامپیوتر شما کار می کند و شناسایی شده است یا نه .

اگر اسکنر در ابتدا خوب کار می کرد اما اکنون شناسایی نمی شود، ابزار Restore سیستم ویندوز می تواند به شما کمک کند که پیکربندی سیستم عامل خود را به حالت قبل برگردانید.

اگر قبل از نصب اسکنر کنونی یک اسکنر دیگر به کامپیوتر متصل بوده است، ممکن است فایل های باقی مانده از آن مانع از شناسایی دستگاه جدید شوند.از داخل کنترل پنل Device Manager را باز کرده و تمامی اسکنر های قبلی را که تحت عنوان دستگاه های تصویربرداری هستند لغو نصب کنید تا این مشکل برطرف شود. برای کمک گرفتن درباره ی پیام های کد دار خاص که نشان داده می شوند باید به وبسایت تولید کننده ی اسکنر خود مراجعه کنید.

خطاهای اسکنر avision

یکی از برندهای شناخته شده اسکنر، برند avision است که بسیار مورد استفاده در ادارات و مغازه های تایپ و تکثیری ست. این اسکنرها قابلیت گرفتن تا 80 برگه در دقیقه را دارا هستند. همچنین می توانند رنگ های خاکستری و سفید و سیاه را بخوبی ترکیب کرده و قسمت های کمرنگ متن یا تصایر را پر کنند. اسکتر آویژن قابلیت کشش مسطح دارد و می تواند فایل های گرافیکی با پسوند TIFF و JPG بسازد.

این دستگاه ها ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند که در ادامه به ان ها پرداخته شده است.

  • error 0x00000709 Operation Could Not Be Compleated Double Check The Printer Name Etc یکی از خطاهای معمول در این اسکنرها است. برای رفع این مشکل مسیر زیر را دنبال کنید.

 Controll Panell -> Device and Printer -> نام پرینتر خود را از این قسمت کپی کنید

Start + R -> type “Regedit” -> registry -> Hekey Current us -> Software -> Microsoft -> Windows NT -> Current Vision -> Windows -> راست کلیک کرده و گزینه persmision را انتخاب کنید -> Everyone -> Device -> نام پرینتر را در قسمت Value پیست کنید.

  • عدم دسترسی به بخش تنظیمات : برای حل این خطا نیز بهتر است ابتدا درایورها را بروز رسانی کنید. معمولا با این کار مشکل رفع می شود اما در صورتی که مشکل ادامه داشت، می توانید از نرم فزار Presto Page Manager استفاده کنید.
  • داشتن صدای زیاد در هنگام کار : می توانید قفل دستگاه را که برای حمل و نقل است باز کنید.

علاقه مندان به کارهای فنی و تعمیرات می توانند دوره هایی چون آموزش تعمیرات ماشین های اداری ، که در آن روش تعمیر انواع دستگاه های اسکنر،پرینتر، فکس و فتوکپی آموزش داده می شود، آموزش تعمیرات موبایل در کرج ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج ، آموزش تابلو برق صنعتی در کرج و … به صورت عملی توسط اساتید مجرب مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می شود.

3/5 - (2 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

تعمیرات ماشین های اداری

تعمیرکنندگان ماشین‌ های‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اداری می‌توانند از مهارت‌های حل مساله و تفکر برای تعمیر و تعویض تجهیزات اداری شکسته یا معیوب استفاده کنند.­ این افراد در

خواندن مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟