cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

10 مورد از مشکلات رایج کولر گازی

مشکلات رایج کولر گازی
فهرست مطالب

تعمیرات کولر گازی ممکن است پرهزینه باشد، بنابراین برنامه ریزی منظم برای تعمیر و نگهداری و سرویس AC برای لذت بردن از بهترین عملکرد آن ضروری است. همچنین، آگاهی از مشکلات رایج کولر گازی بسیار مهم است تا بتوانید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تعمیرات بزرگ و پر هزینه را انجام دهید. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

یکی از شغل های بسیار مهم برای مردم، نصب و تعمیر کولر گازی ست. افراد عادی از ساختار و ساز و کار این دستگاه اطلاعاتی ندارند؛ از طرف دیگر به خاطر قیمت بالایی که این کولرها دارند، نمی توان از روش آزمون و خطا برای نصب یا سرویس آن استفاده کرد. به همین خاطر دوره های آموزشی مانند آموزش تعمیرات کولر گازی در کرج و آموزش نصب کولر گازی در کرج به صورت تخصصی، عملی و همراه با پشتیبانی های رایگان تا رسیدن به کار و درآمد، توسط آموزشگاه فنی البرز برگزار می شود. جزئیات این دوره آموزشی را در صفحه مربوطه از طریق لینک ها یا تماس با مشاورین آموزشگاه، به دست بیاورید.

آموزش تعمیرات کولر گازی در کرج
آموزش تعمیرات کولر گازی در کرج

مشکلات رایج کولر گازی

در اینجا 10 مشکل رایج AC و راه حل های احتمالی آنها آمده است:

کولر گازی روشن نمی شود

هنگامی که AC شما کار نمی کند یا روشن نمی شود، باید باتری های ترموستات را بررسی کنید. اگر باتری ها خراب بودند، تعویض کنید. اگر باتری ها سالمند و کار می کنند، تنظیمات ترموستات را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا حالت خنک کننده با تنظیمات دمای دلخواه شما روشن است یا خیر. اگر ترموستات روشن است، اما AC شما هنوز روشن نمی شود، ممکن است مشکل از قطع کننده مدار باشد. اگر کلید قطع شود، کولر روشن نمی شود. قطع کننده مدار را با خاموش کردن و سپس روشن کردن کلید تنظیم مجدد کنید.

روشن نشدن کولر گازی
روشن نشدن کولر گازی

کولر گازی باد سرد نمی زند

اگر فیلتر هوای کثیف جریان هوای دستگاه را مسدود کند، AC هوای سرد تولید نمی کند و شما با یکی از مشکلات رایج کولر گازی روبرو می شوید. فیلتر هوای کثیف می تواند واحد کندانسور را بیشتر منجمد و قدرت خنک کنندگی کولر را محدود نماید. تعویض فیلتر هوا هر ماه به واحد AC کمک می کند تا هوای سرد با کیفیت و مطبوعی را به محیط اطراف بدهد.

کولر گازی باد سرد نمی زند
کولر گازی باد سرد نمی زند

یخ زدن کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • جریان هوا ناکافی
 • هوای خیلی سرد بیرون
 • سطح پایین مایع خنک کننده
 • مشکلات موتور دمنده
 • کانتراکتور گیر کرده
یخ زدن کولر گازی
یخ زدن کولر گازی

نشتی مبرد AC

هنگامی که مایع خنک کننده در کولر گازی شروع به نشت کند، دما تغییر کرده و دستگاه به درستی کار نمی کند. نشت مبرد می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • راندمان پایین
 • مصرف برق بالا
 • انجماد کویل
 • کمپرسور آسیب دیده
 • خنک کننده ناهموار

پس بسیار مهم است که سیستم کولر گازی به طور مرتب از نظر نشت مبرد بررسی شود.

بیشتر بخوانید : نحوه سرویس کولر گازی در خانه ، نوشته ای ست حاوی مطالب بسیار مفید برای افرادی که به تعمیرکار متخصص دسترسی ندارند؛ کارهای اولیه و ساده ای که می توان حداقل برای پیشگیری از مشکلات وخیم تر جهت نگهداری یک کولر گازی انجام داد.

سر و صدای زیاد از مشکلات رایج کولر گازی

از دیگر مشکلات رایج کولر گازی ، کار کردن همراه با سر و صدای زیاد است. یک کولر بسته به نوع مشکل می تواند صداهای مختلفی تولید کند. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کولر گازی شما صداهای مختلفی تولید می کند:

سر و صدای زیاد از مشکلات رایج کولر گازی
سر و صدای زیاد از مشکلات رایج کولر گازی
 • نشت مبرد می تواند صدای خش خش ایجاد کند.
 • اگر هنگام روشن و خاموش کردن AC صدای کلیک می شنوید، ممکن است مشکل رله باشد.
 • صدای کوبیدن، تق تق یا بوم بوم به این معنی است که دمنده یا مجموعه موتور مشکل دارد.
 • کمپرسور یا موتور فن صدای جیغ تولید می کند.
 • قطعات الکتریکی معیوب صدای وزوز تولید می کنند.

کویل اواپراتور یخ زده

کویل اواپراتور زمانی یخ می زند که کولر گازی شما هوای کافی مورد نیاز برای کار را دریافت نکند. کویل اواپراتور منجمد می تواند باعث یخ زدن AC شما و توقف کار شود که این مورد همیشه از مشکلات رایج کولر گازی بوده است. مسدود شدن دریچه ها و مجاری، فیلترهای کثیف یا فن معیوب می تواند باعث جریان ناکافی هوا در سیستم شود. فیلتر هوای تمیز برای به حداکثر رساندن جریان هوا و کیفیت هوای داخل خانه مهم است.

کویل اواپراتور یخ زده
کویل اواپراتور یخ زده

خرابی ریموت کولر گازی

هنگامی که مرتباً کولر گازی خود را روشن و خاموش می کنید، کنترل فن و کمپرسور ممکن است فرسوده شوند. موتور فن کندانسور، کمپرسور و موتور دمنده یک اتصال الکتریکی برای راه اندازی واحد ایجاد می کنند. مشکل اتصال می تواند از روشن شدن موتور و کمپرسور جلوگیری کند. برای تشخیص مشکل باید اتصالات برق را بررسی کنید.

نشتی آب کولر گازی در خارج

نشت آب از AC در یک روز گرم یا مرطوب، به خصوص زمانی که دستگاه در حال کار است، طبیعی تلقی می شود. همچنین اگر نشت آب در بیرون در هوای خنک با دمای 60 درجه یا کمتر اتفاق بیفتد طبیعی است، زیرا دستگاه ممکن است یخ بزند و در هنگام ذوب شدن آب نشت کند. دلایل دیگر نشت آب کولر گازی شما به بیرون عبارتند از:

نشتی آب کولر گازی در خارج
نشتی آب کولر گازی در خارج
 • فیلترهای هوای کثیف
 • نصب نامناسب
 • لوله تخلیه مسدود شده است
 • سطوح پایین مایع خنک کننده
 • تشت میعانات شکسته

مشکل زهکشی

یکی دیگر از مشکلات رایج کولر گازی، زهکشی معیوب است. خط لوله تخلیه می تواند با گرد و غبار، جلبک و خاک مسدود شود. اگر آب به درستی تخلیه نشود، کپک، قارچ و کپک تولید می گردد. همچنین گازها و بوی بد می توانند وارد خانه شما شوند. برای جلوگیری از این امر، مطمئن شوید که خط تخلیه به طور مرتب نگهداری، تمیز و بازرسی می شود. کولرهایی که در سطح نصب نشده اند ممکن است به درستی تخلیه نشوند.

مشکل سنسور ترموستات کولر گازی

کولر گازی حاوی یک سنسور ترموستات است که در نزدیکی سیم پیچ اواپراتور قرار دارد. ترموستات دمای هوا را در کویل تبخیر اندازه گیری کرده و بر اساس شرایط اتاق خنک کننده را تنظیم می کند. اگر سنسور به زور از موقعیت خود خارج شود، کولر گازی می تواند به طور تصادفی روشن و خاموش شود یا به طور مداوم چرخه کند. سنسور باید در نزدیکی سیم پیچ اواپراتور بدون تماس با یکدیگر قرار گیرد. سنسور را با خم کردن سیمی که آن را در موقعیت خود نگه می دارد، تنظیم کنید.

اگر علاقه مند به حوزه تأسیسات هستید، فنی البرز برای شما دوره های تخصصی این رشته را برگزار می کند. در کنار دوره های کولر گازی می توانید در آموزش تعمیرات پکیج در کرج و آموزش لوله کشی ساختمان در کرج نیز شرکت کنید و مهارت هایتان را در این زمینه تکمیل نمایید. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟