cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نحوه سرویس کولر گازی در خانه

سرویس کولر گازی
فهرست مطالب

امروزه، کولر گازی به عنوان یکی از اصلی ‌ترین دستگاه‌ های تهویه مطبوع در خانه‌ ها استفاده می ‌شود. با توجه به مزایای این دستگاه، هر روزه کاربران جدیدی به خرید آن روی می ‌آورند. اما به زودی، به دلیل کارکرد مداوم کولر گازی و همچنین نبود سرویس دوره ‌ای، عمر دستگاه کوتاه تر می ‌شود و هزینه تعمیر آن نیز بالا می‌ رود. بنابراین، برای افزایش عمر کولر گازی و کاهش هزینه ‌های تعمیر، باید به طور دوره ‌ای آن را سرویس کرد.

در این مقاله قصد داریم به شما نحوه سرویس کولر گازی خانگی را آموزش ‌دهیم. اما اگر به دنبال این هستید که به صورت اصولی این کار را یاد بگیرید و حتی از آن کسب درآمد داشته باشید، می توانید در دوره آموزش نصب کولر گازی در کرج که به صورت تخصصی در آموزشگاه فنی البرز برگزار می شود شرکت کنید.

آموزش نصب کولر گازی در کرج
آموزش نصب کولر گازی در کرج

مراحل سرویس کولر گازی

در این قسمت تمامی مراحل سرویس کولر گازی با توضیحات کامل و جامع گفته شده است. در صورتی که می خواهید خودتان قبل از استفاده از کولر در فصل گرم، آن را سرویس و آماده استفاده کنید، مطالعه دقیق این نوشته به شما کمک زیادی خواهد کرد.

خاموش کردن کولر گازی

در ابتدا باید کولر گازی را خاموش کنید. برای این منظور، باید با دقت به دستورالعمل های سازنده دستگاه عمل کتید. اگر دستگاه دارای ریموت کنترل است، می ‌توانید از طریق ریموت کنترل آن را خاموش کنید.

خاموش کردن کولر گازی با ریموت
خاموش کردن کولر گازی با ریموت

باز کردن پنل دستگاه

در این مرحله، باید پنل دستگاه را باز کنید. برای این کار، شما نیاز به یک مته و یک پیچ ‌گوشتی دارید. پس از باز کردن پنل، می‌توانید به داخل دستگاه دسترسی داشته باشید.

تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی

فیلتر هوا در کولر گازی یکی از مهم‌ ترین قسمت ‌های دستگاه است. به دلیل جمع شدن گرد و غبار و نمک در آن، باید دوره ‌ای آن را تمیز کرد. برای تمیز کردن فیلتر هوا، ابتدا آن را از دستگاه بیرون بیاورید. بعد با یک برس نرم و آب، فیلتر را خوب تمیز کنید. پس از تمیز کردن، فیلتر را خشک کرده و دوباره سر جایش قرار دهید.

تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی
تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی

بررسی وضعیت بخش‌ های مختلف دستگاه

در این مرحله، باید بخش‌ های مختلف کولر گازی را بررسی کنید. به دنبال هر گونه خرابی و نشتی در لوله ‌ها، پوشش ‌ها، کابل ‌ها و… بگردید. همچنین، بررسی کنید که آیا قطعات به درستی نصب شده ‌اند یا خیر. در صورت یافتن هر گونه مشکل، باید آن را تعمیر کرد.

پاک کردن بخش داخلی دستگاه

در این مرحله از سرویس کولر گازی ، باید بخش داخلی آن را پاک کنید. برای این منظور، می‌توانید از یک محلول آب و صابون استفاده کنید. پس از این کار، با یک پارچه خشک، کولر گازی را تمیز کنید.

شارژ مجدد گاز خنک کننده

در صورتی که دستگاه کولر گازی شما نیاز به شارژ مجدد گاز خنک کننده دارد، باید این کار را انجام دهید. برای شارژ مجدد، اول دفترچه راهنمای کولر را خوب بخوانید تا متوجه شوید چه مقدار گاز باید به کولر تزریق کتید. بعد به دقت این کار را انجام دهید.

شارژ گاز در سرویس کولر گازی
شارژ گاز در سرویس کولر گازی

بستن پنل دستگاه

پس از انجام تمامی مراحل سرویس، باید پنل دستگاه را بسته و دستگاه را روشن کرده تا بتوانید از آن استفاده کنید. پس از روشن کردن دستگاه، باید به طور منظم آن را سرویس کنید تا عمر دستگاه بیشتر شود و بهینه ‌تر کار کند.

بیشتر بخوانید: بررسی بازار کار نصب و تعمیرات کولر گازی

برخی نکات مهم در مورد سرویس کولر گازی

  • بهتر است سرویس کولر گازی توسط یک تکنسین مجرب و با تجربه انجام شود.
  • برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و صرفه جویی در هزینه ‌ها، بهتر است دستگاه را به طور منظم سرویس کنید.
  • در صورتی که قطعات دستگاه کولر گازی خراب شده‌ اند، باید آن‌ها را تعویض کنید تا بهینه‌ تر کار کنند و عمر دستگاه بیشتر شود.
  • درصورتی که در حین استفاده از کولر گازی هیچ گردش هوایی ندارید، باید آن را به طور فوری سرویس کنید چرا که این موضوع می‌تواند باعث نشتی و خرابی دستگاه شود.
  • در نهایت، برای سرویس کولر گازی بهتر است از خدمات یک شرکت مجرب و با تجربه استفاده کنید تا بهینه ‌ترین نتیجه را بدست آورید. به علاوه، برای افزایش عمر دستگاه، بهتر است از آن به درستی استفاده کرده و به نکات مراقبتی و سرویس‌ های منظم توجه کنید.
تماس با نصاب و تعمیرکار کولر گازی
تماس با نصاب و تعمیرکار کولر گازی

اقدامات ضروری در پروسه سرویس و تعمیر اسپلیت

در هنگام بررسی کولر و شرایط آن برای راه اندازی، ملاحظات زیر را باید مد نظر قرار داد:

نحوه بررسی سطح یخ ‌زدگی کولر گازی

اگر کولر گازی شما برای مدت طولانی خاموش بوده است، احتمالاً سطح داخلی دستگاه یخ زده است. برای بررسی این مورد، ابتدا باید دستگاه را خاموش کنید و سپس صبر کنید تا یخ آن ذوب شود. سپس می توانید با باز کردن پنل دستگاه، سطح داخلی آن را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تمیز کنید.

بررسی کیفیت فیلتر هوای کولر گازی

فیلتر هوای کولر گازی برای حفظ کیفیت هوا و جلوگیری از ورود ذرات آلوده به داخل دستگاه بسیار مهم است. برای بررسی کیفیت فیلتر، باید آن را باز کرده و در صورت نیاز، تمیز یا تعویض کنید. فیلتر هوا در کولر گازی، وظیفه جذب هوای خارجی و حذف گرد و خاک از آن را دارد. بنابراین، در صورتی که فیلتر هوا کثیف و یا بیش از حد خسته شده است، باعث کاهش کارایی کولر گازی می شود. بنابراین، تعویض فیلتر هوا، یکی از مهم ‌ترین قسمت‌های سرویس کولر گازی است.

تعمیرات کولر گازی

در صورتی که کولر گازی شما خراب شده است، باید به تعمیرکار کولر زنگ بزنید. برای تعمیر کولر گازی، باید ابتدا دلیل خرابی را تشخیص داده و سپس قطعات معیوب را تعویض کنید. بهتر است این کار را تنها به تعمیرکاران مجرب و با تجربه بسپرید.

نگهداری منظم کولر گازی

برای حفظ عمر دستگاه و بهینه‌ تر کار کردن آن، بهتر است کولر گازی را به طور منظم سرویس کنید. برای این کار، می توانید خودتان آموزش ببینید و یا از فردی کاردان در این حوزه کمک بخواهید.

نگهداری منظم کولر گازی
نگهداری منظم کولر گازی

چک کردن باتری کولر

بعد از چک کردن فیلترهای کولر گازی، باید باتری های دستگاه را نیز بررسی کرد. این کار به ویژه در صورتی مهم است که کولر گازی با قطعی برق روبرو شده باشد. در این صورت بررسی و عوض کردن باتری ها بسیار حیاتی است. همچنین باید به دو نوع باتری استفاده شده در کولر گازی، یعنی باتری اصلی و باتری دیجیتال توجه کنید. در باتری اصلی باید نوع، شدت و تاریخ تولید آن را بررسی کرد. اگر باتری کم شارژی دارید، بهتر است آن را تعویض کنید.

چک کردن گاز اسپلیت

پس از چک کردن فیلترها و باتری ها در سرویس کولر گازی ، نوبت به چک کردن گاز کولر گازی می رسد. بهتر است این کار را با توجه به سابقه کولر گازی انجام دهید. در بیشتر موارد، چک کردن گاز کولر گازی هر دو یا سه سال یک بار انجام می شود. برای انجام این کار، باید با استفاده از ابزاری مانند منگنه یا چک ‌میتر، فشار گاز را بررسی کنید. در صورتی که فشار گاز مناسب نیست، باید گاز را شارژ کنید تا دوباره به حالت اولیه بازگردد.

بررسی فن خنک کننده

اگر شما یک فن خنک کننده در کولر گازی خود دارید، باید آن را نیز بررسی کنید. در بیشتر موارد، فن ها در کولر گازی ها برای برطرف کردن مشکلات مربوط به برق و گاز استفاده می شوند. بنابراین، بهتر است بررسی و عیب یابی فن را به یک تعمیرکار مجرب کولر گازی بسپارید.

در ادامه، باید واحد داخلی و بیرونی کولر گازی را بررسی کنید و مجددا تمیز کنید. این بار باید به کمک آب گرم و مواد شوینده، هر دو قسمت را تمیز کنید. در این بخش، باید دقت کنید که آب گرم را باید برای شستشوی واحد داخلی و واحد بیرونی، هر دو با جداگانه استفاده کنید.

سرویس کولر گازی در خانه
سرویس کولر گازی در خانه

در نهایت، پس از اتمام کار سرویس کولر گازی، باید کولر گازی را روشن کنید و به دمای مطلوب تنظیم کنید. سپس باید بررسی کنید که آیا همه قطعات درست کار می کنند یا خیر. در صورتی که به هر دلیلی کولر گازی درست کار نمی کند، باید به کمک یک کارشناس فنی کولر تعمیر شود.

دو دوره پرطرفدار آموزش تعمیرات پکیج در کرج و آموزش لوله کشی ساختمان در کرج در حوزه تأسیسات نیز به میزبانی آموزشگاه قنی البرز در محل آموزشگاه، در کارگاه های مجهز ارائه و برگزار می شوند. در صورت تمایل می توانید از طریق تماس تلفنی از شرایط ثبت نام و ساعات کلاس ها مطلع شوید.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟