cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

چگونگی انتخاب درب‌های اتوماتیک در محیط‌ خرده فروشی

فهرست مطالب

در محیط‌های خرده فروشی، تصمیم گیری برای تعیین و نصبدرب‌های اتوماتیک باید با توجه به نوع و تعداد کاربرانی که انتظار می‌رود به طور منظم به محل وارد و خارج شوند، انجام شود.درب‌های اتوماتیک انتخاب بدیهی کاربران احتمالی در هر محیط هستند که شامل خریدارانی که بسته‌ها را حمل می‌کنند یا کالسکه یا چرخ دستی‌ها را هل می‌دهند، افراد معلول و سالخورده می‌شوند.همچنین به طور گسترده قابل درک است که درب‌های اتوماتیک به طور کلی خدمات عمومی را خوب نشان می دهد. در حقیقت، مطالعه‌ای که اخیرا توسط انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا انجام شده نشان داد که ۹۸ درصد از مصرف کنندگان بین درب‌های اتوماتیک و دستی، درب‌های اتوماتیک را ترجیح دادند.

بعد از این که تصمیم‌گیری اولیه برای نصب درب‌های اتوماتیک انجام شده است، ضرورتا باید اقدامات لازم انجام شود تا اطمینان حاصل شود که نوع مطلوب از درب‌های اتوماتیک انتخاب شده است و متعاقبا به شیوه‌ای نگهداری می‌شود که تضمین کند، یک سرمایه بی دردسر و با ارزش برای چند سال کسب وکار است.

درب‌های اتوماتیک

شفاف سازی فرایند انتخاب

انتخاب بهترین نوع درب‌های اتوماتیک برای عملکرد یک خرده فروشی خاص چالشی است که می‌تواند به راحتی با کمک متخصصان خبره که با جریان رفت و آمد مورد نظر، انواع کاربران این تاسیسات و تصورات بصری آشنا هستند، غلبه کند.بنابراین، انتخاب یک تولیدکننده مهم است چرا که زمان می‌برد تا نیازها و اولویت‌های خاص کسب وکار شما را درک کند.در هنگام ملاقات با تولیدکنندگان احتمالی، انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا توصیه می‌کند برای اثبات انطباق با کدها و استانداردها از آن‌ها سوال کنید.آزمایشگاه‌های تحت پوشش بیمه و دیگر آزمایشگاه‌های شناخته شده ملی، محصولات را برای انطباق با مقررات آن‌ها برچسب گذاری و فهرست بندی می‌کنند.

همچنین برای مالکین کسب و کار ضروری است که در فرآیند تصمیم گیری مشارکت کنند. علاوه بر دریافت ورودی از تولید کننده آینده نگر، او همچنین باید با طراح یا مشاور مطلع از قوانین و مقررات قابل اجرا مشاوره کند.

سوالات زیادی وجود دارد که مالک و طراح باید در مرحله اولیه بحث خود پاسخ دهند، از جمله:

  • آیا درب‌ها در هنگام خروج به عنوان خروجی اضطراری عمل می‌کند؟
  • آیا لازم است که درب‌ها از دستورالعمل‌های دسترسی پذیری امریکایی‌های دارای معلولیت پیروی کنند؟
  • این قانون چگونه مقررات آتش نشانی را برآورده می‌کند؟
  • آیا باید قفل شود؟

 

بررسی مسائل کلیدی

در حالی که عواملی مانند ظاهر مهم هستند، اما هنگام انتخاب یک درب اتوماتیک، باید در جایگاه ثانویه در نظر گرفته شوند. مهم تر از همه، قوانین فدرالی، ایالتی و محلی همگی باید برآورده شوند. خوشبختانه، با توجه به طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها، شما مجبور نخواهید شد ظاهر را قربانی عملکرد کنید.به طور کلی، قوانین درب‌های اتوماتیک برای استفاده عابرین در نظر گرفته شده که در شرایط اضطراری، هنگامی که در جهت خروج فشرده شود، در بار می‌شود.این قوانین نشان می‌دهد که باز کردن درب اصلی، یک عرض دقیق بر اساس اندازه فروشگاه یا تسهیلات است و معمولا باید حداقل 213 سانتی متر ارتفاع داشته باشد.برای برآورده کردن حداقل دستورالعمل‌های ADA، باید یک ناحیه مناسب اطراف درب برای مانور، یک باز کننده درب 32 اینچی و یک آستانه مخروطی وجود داشته باشد. درب نیز باید با کم ترین تلاش باز شود.

استاندارد ANSI A156.10 برای درب‌هایی که با نیروی الکتریکی کار می‌کنند یک منبع عالی برای تعیین درب اتوماتیک است. این استاندارد همه‌ی عناصر مربوط به ایمنی مورد نیاز را پوشش می‌دهد. برای تضمین این که درب به درستی نصب شده است، یک بازرس تایید شده توسط انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا باید بلافاصله پس از نصب، آن را بازرسی کند.

سازگاری درب با کاربرد

نقشه‌ی ساختمان و طرح تاسیسات به طور قابل توجهی بر انواع درب اتوماتیکی که قرار است نصب شود تأثیر می‌گذارد. این که جریان رفت و آمد یک طرفه است یا دو طرفه، اهمیت حیاتی دارد.اندازه بازه‌ای که برای ایجاد شرایط رفت و آمد مورد نیاز است نیز باید تعیین شود. و به خاطر داشته باشید که یک راهرو برای کمک به کنترل هزینه‌های گرمایش و سرمایش و راحتی کارکنان مستقر در کنار درب، ممکن است گزینه خوبی باشد.هزینه های مربوط به درب‌های اتوماتیک کشویی، لولایی و تاشو تا حدودی مشابه هستند. بنابراین، قیمت نباید نقش مهمی در تصمیم گیری داشته باشد.تعمیر و نگهداری یکی دیگر از عوامل است و هزینه‌های آن می‌تواند با نوع درب و سنسورهای مورد استفاده متفاوت باشد. در نهایت، نوبت به زیبایی می‌رسد.خوشبختانه، طیف گسترده‌‌ای از فرجام‌‌های متنوع، برای برآورده کردن علایق مالکان کسب و کار در دسترس است. نقاشی، روکش، آلومینیوم آنودایز، فولاد ضد زنگ، برنج و روکش پودری تنها چند گزینه ارائه شده است.

سه نوع اصلی از درب‌های اتوماتیک وجود دارد.

درب‌های اتوماتیک کشویی: درب‌های اتوماتیک کشویی اجازه می‌دهد تا رفت و آمد دو طرفه از طریق یک درب واحد انجام شود. لازم است که درب‌ها برای انطباق کد به قابلیت چرخش اضطراری مجهز شوند. درب‌های اتوماتیک کشویی نیاز به مقدار مناسب فضا دارند تا درب بتواند به حالت کشویی باز و بسته شود.

درب‌های اتوماتیک لولایی: هنگامی که یک درب لولایی، اتوماتیک شود، دو درب مورد نیاز است. یک درب به طرف داخل و درب دیگر به طرف بیرون باز می‌شود. این باعث رفت و آمد دو طرفه می‌شود.انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا اعلام کرده رفت و آمد دو طرفه از طریق یک درب‌ اتوماتیک کشویی، معمولا توصیه نمی‌شود. استثنا یک اپراتور نوسان کاهش انرژی است که ویژگی‌های مختلفی نسبت به یک درب تمام اتوماتیک دارد.

لازم است این نوع درب‌ها به خوبی مشخص شوند تا جهت حرکت خود را نشان دهند. وجود حداقل 335 سانتی متر فضا بین دو درب برای تفکیک و حذف تداخل حسگر بین دو درب پیشنهاد شده است.

درب‌های اتوماتیک تاشو: یک درب دو طرفه تاشو به حداقل  فضا برای نصب نیاز دارد، با این حال فضای خالی زیادی را فراهم می‌کند. این باعث می‌شود این نوع درب‌ها زمانی که فضای خرده فروشی تحت پوشش بیمه است انتخابی ارجح باشند.اگر از این درب‌ها به عنوان مکان خروجی استفاده شود، باید دارای ویژگی باز و بسته شدن اضطراری باشند.صرف نظر از نوع درب، سیستم درب اتوماتیک باید طوری طراحی شود که در یک نگاه کلی، مسیر رفت و آمد به طرف درب باشد و کاربرها مستقیما به سمت در حرکت کنند.

عابران باید دید خوبی نسبت به درب و نشانه‌های آن داشته باشند و بتوانند جهت حرکت به سمت درب را به روشنی مشاهده کنند. از قرار دادن دستگاه‌های فروش ، تلفن عمومی و یا هر چیز دیگری که قابلیت پرت کردن کاربران به اندازه 121 سانتی متر از در متحرک را دارد خودداری کنید.

عملکرد و نگهداری درب اتوماتیک

هنگام انتخاب یک متصدی درب‌های اتوماتیک، چند مسئله را در نظر بگیرید. به موقع بودن تحویل و نصب حائز اهمیت است. البته مسئله اساسی این است که درب صحیح و سالم کار کند.ارائه تجهیزات درب اتوماتیک فقط بخش کوچکی از برنامه ساخت درب اتوماتیک است. برنامه تعمیر و نگهداری باید به شدت مورد توجه قرار گیرد تا تضمین کند که درب‌های اتوماتیک در شرایط ایده‌ال و نظم کاری باقی خواهد ماند.این برنامه‌ها اغلب مسائل کوچک را پیش از اینکه به مشکلات بزرگ و گران قیمت تبدیل شوند، نشان می‌دهند.

انواع متعددی از برنامه‌های تعمیر و نگهداری در دسترس است. تعداد درب‌های اتوماتیک زنجیره‌ای، میزان رفت و آمد مشتریان، عمر درب‌های اتوماتیک و نگرش کلی خرده فروشان نسبت به برنامه‌های تعمیر و نگهداری اغلب بر روی برنامه‌ای که آن‌ها انتخاب می‌کنند، تاثیر می‌گذارد.

صرف نظر از برنامه‌ای که انتخاب شده است، لازم است یک تولید کننده یا تامین کننده‌ای را انتخاب کنید که از متخصصان آموزش دیده انجمن تولید کنندگان نصب درب‌ اتوماتیک آمریکا استفاده می‌کند.

دستورالعمل‌های انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا

انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک امریکا، یک انجمن تجاری از سازندگان درب‌های اتوماتیکی است که با نیروی الکتریکی کار می‌کند. این انجمن تاسیس شد تا اطلاعات عمومی را افزایش داده و برنامه‌ای برای تایید بازرسان درب‌های اتوماتیک در اختیار داشته باشد.انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک امریکا حامی مشخصات، نصب و تعمیر و نگهداری استاندارد تمام درب‌های اتوماتیک هستند.آموزش ایمن سازی درب‌های اتوماتیک به بازرسان، بخشی از برنامه صدور گواهی نامه انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک امریکا است.این انجمن همچنین یک کمپین اطلاع رسانی عمومی تشکیل داد تا به مردم اطلاع دهند که درب‌های اتوماتیک بی خطر است، اما به کاربران توصیه می‌کند که هنگام عبور از درب‌ها، توقف نکنند.

دستورالعمل‌های انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا عبارتند از:

  • درب‌های اتوماتیک با توجه به کاربرد مورد نظر باید به درستی تعیین شود و استاندارد ANSI A156.10 برای درب‌هایی که با نیروی الکتریکی کار می‌کند دنبال شود.

 

  • متخصصان خبره که دارای گواهی نامه از انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا هستند باید درب‌های اتوماتیک را نصب کنند.

 

  • تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده و بازرسی‌های روزانه به شدت توصیه می‌شود. روند بررسی ایمنی روزانه بر روی یک برچسب مشخص شده که می‌توان از انجمن یا هر بازرس تایید شده‌ای گرفت.

 

  • یک بازرس تایید شده توسط انجمن تولید کنندگان درب‌های اتوماتیک آمریکا باید هر ساله از درب‌های اتوماتیک بازرسی کند.

 

  • درب‌ها باید به طور استاندارد به عنوان اتوماتیک مشخص شود.

 

  • سرعت و نیروی بسته شدن درب باید باتوجه به عموم مردم تنظیم شود. تاخیر زمانی باید در نظر گرفته شود و دستگاه‌های فعال به درستی نصب و تنظیم شوند.پ

 

ایمنی و مسئولیت

به یاد داشته باشید، این دستورالعمل‌ها فقط باید به عنوان اصول پایه استفاده شوند. در طول فرآیند طراحی، انتخاب و نصب، مشورت با متخصصان خبره بسیار مهم است.علاوه بر این، اگر حتی کوچک ترین مشکل شناسایی شود، تا زمانی که یک متخصص تایید شده بتواند مساله را تشخیص دهد و به آن رسیدگی کند درب‌های اتوماتیک‌ باید بسته شود و عملیات آن متوقف شود.هنگامی که نوبت به درب‌های اتوماتیک می‌رسد، ایمنی یک مسئولیت حیاتی است که باید توسط صاحبین کسب وکار، طراح تعیین شده و متصدی تامین شود.

 

 

چگونگی انجام یک بررسی ایمنی روزانه

شما باید بر روی هر درب اتوماتیک کنترل‌های ایمنی روزانه را انجام دهید. برای ایمنی مشتری و حفاظت از خود، ممکن است بخواهید، هنگامی که رفت و آمد کم‌تر است این بازرسی‌ها را انجام دهید.مهم نیست چه زمانی کنترل‌های ایمنی روزانه را انجام دهید، اما بهتر است عادت کنید هر روز در همان زمان مشخص این کار انجام شود. توصیه می‌شود هر روز صبح هنگامی که نیرو سیستم درب، فعال می‌شود یا پس از اتلاف نیروی الکتریکی، درب خود را بررسی کنید.

 

فعال سازی حسگر

به طور کلی، با قدم زدن به سمت در ورودی با سرعت متوسط در زوایای مختلف، چک کردن حسگر الکترونیکی را شروع کنید. وقتی  نزدیک می‌شوید، در باید به آرامی به حالت کشویی یا لولایی باز شود و بدون ضربه توقف کند.همانطور که به آرامی به طرف درب حرکت می‌کنید، باید باز بماند. درب‌هایی که برای رفت و آمد دو طرفه استفاده می‌شوند، شما باید این فرآیند ورود را از یک طرف و خروج را از طرف دیگر تکرار کنید.حالا، از منطقه حسگر یا کف پوش خارج شوید. بعد از مدت کوتاهی، درب باید بسته شود.

ابتدا به سمت محدوده ایمن درب کشویی بروید، سپس فرد دیگری را در سمت فعال درب قرار دهید. تا زمانی که در محدوده ایمنی درب قرار داشته باشید، نباید باز شود.

توصیه می‌شود ترافیک را مشاهده کنید که به سمت درب در حرکت است و الگوهای رفت و آمد را طرح ریزی کنید بنابراین مردم باید از مسیر مستقیم به درب‌ها نزدیک شوند، نه از یک زاویه.

علاوه بر این، اگر درب‌های شما با پرتوهای نگهدارنده الکترونیکی مجهز شده باشند، شما باید پرتوهای نگهدارنده هر درب را با دست بپوشانید و چند ثانیه نگه دارید. درب باید باز بماند.

دست خود را بردارید و بعد از اتمام زمان تأخیر، درب باید بسته شود. در صورت استفاده از دستگاه‌های ایمنی دیگر، باز کننده درب برای ده ثانیه متوقف می‌شود. درب نباید بسته شود.

اگر حسگر ایمنی کار نکند، درب کشویی ممکن است بدون توقف به طرف شما حرکت کند.

هنگام انجام بررسی‌های روزانه، احتیاط کنید.

دوره های آموزش نصب درب اتوماتیک در مجتمع فنی البرز هم به صورت جداگانه و هم در کلاس های برق ساختمان درجه یک توسط اساتید مجرب و کاملا عملی برگزار می گردد.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟