cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

بازار کار و درآمد شغل کلید سازی

شغل کلید سازی
فهرست مطالب

شغل کلید سازی یکی از قدیمی ترین حرفه ها در ایران و البته سایر کشورهای دنیا می باشد. سبک و سیاق این شغل نیز همانند دیگر مشاغل، با گذر زمان و اختراع ابزار و دستگاه های جدید، تغییر کرده است. اما این تغییرات نیاز جامعه به صنف کلید سازی و قفل سازی را نه تنها کم، بلکه بیشتر و مبرم گردانیده است. در این نوشته می خواهیم حرفه کلید سازی را از نظر بازار کار و درآمد مورد بررسی دقیق قرار دهیم تا راهنمایی جامع برای کسانی باشد که قصد ورود به این شغل را دارند.

اگر علاقه مند به شغل کلید سازی هستید، روش های آموزشی و ارائه دهندگان مختلفی برای آموزش مهارت های مورد نیاز برای کار به عنوان قفل ساز و کلید ساز در صنعت وجود دارد. انتخاب سطح ورودی مناسب، به سن و سطح مهارت شما و ارزیابی اینکه کدام مسیر برای شما بهترین است بستگی دارد. آموزشگاه فنی البرز دوره آموزش کلید سازی در کرج را در دو سطح درجه 2 و درجه 1 برای متقاضیان برگزار می کند.

آموزش کلید سازی در کرج
آموزش کلید سازی در کرج

معرفی شغل کلید سازی

پیش از رسیدن به بررسی بازار کار شغل کلید سازی خوب است تا تعریفی از این حرفه داشته باشیم. حتما برای تان پیش آمده است که دسته کلید خود را گم کرده باشید، کلید از دستتان به درون چاه، رودخانه، دریا و یا هر جایی که دسترسی به آن غیرممکن است، افتاده باشد، قفل در خانه، گاو صندوق، ماشین و … شکسته باشد، و بسیاری موقعیت های مشابه مانند این.

در چنین شرایطی تنها یک کلید ساز و قفل ساز است که می تواند با مهارت و ابزار و دستگاه های خود، مشکل گشا باشد. مردم از زمان قدیم همیشه برای نگهداری اشیا با ارزش، از صندوقچه ها و مکان هایی استفاده می کردند که قفل و کلید می داشت. پس می توان این گونه نتیجه گرفت که شغل کلید سازی به صورت مستقیم با امنیت مردم و اموال آن ها سر و کار دارد.

اگر در کوچه خیابان های شهرهای ایران، به خصوص خیابان های قدیمی تر قدم بزنید، بدون استثنا یک یا چند مغازه کلید سازی و قفل سازی خواهید دید. اغلب کلید سازها سال های سال در این حرفه کار کرده اند و از همین طریق امرار معاش داشته اند. این نیز نشان دهنده قدمت ارزشمند حرفه کلید سازی و قفل سازی می باشد.

وظایف کلید ساز و قفل ساز

قفل ساز و کلید ساز توانایی ها و مهارت های متعددی در زمینه کار با کلید ها و قفل ها دارند. از ساخت سوئیچ ماشین گرفته تا ساخت، تعمیر و تعوبض قفل ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی همه و همه در حیطه وظایف یک کلید ساز است. در زیر لیستی از بارزترین خدمات شغل کلید سازی را می بینید:

وظایف کلید ساز و قفل ساز
وظایف کلید ساز و قفل ساز
  • ارائه خدمات در محل برای باز کردن قفل های شکسته در درب
  • باز کردن درب های قفل شده
  • تهیه کپی از روی کلید های مختلف
  • ساخت و تهیه سوئیچ های ماشین و موتور
  • ساخت، تهیه و نصب قفل گاو صندوق
  • تعمیر و نصب انواع قفل های کوچک و بزرگ روی درها با جنس های مختلف مثل آهنی و چوبی
  • ارائه مشاوره برای سیستم ها و مکان های امنیتی برای مشتریان
  • تعمیر قطعات آسیب دیده درب های خروجی و ورودی
  • طراحی و توسعه سیستم های سوئیچ اصلی بانک ها، نیروگاه ها، کارخانه های تولیدی، انبارها و مجتمع های مسکونی
  • ساخت کلیدها و قفل های رمز دار

بازار کار و درآمد شغل کلید سازی

هرچند میزان درآمد شغل های آزاد، به فاکتورهای مختلفی وابسته است، اما بررسی این موضوع که چه میزان درآمدی از شغل کلید سازی می توان داشت و در مجموع بازار کار آن در چه وضعیتی قرار دارد، خالی از لطف نیست. به گفته قدیمی ها و با تجربه ها در این حوزه، بازار کار کلید سازی و قفل سازی یکی از بازارهایی ست که هیچ وقت کساد نمی شود.

بازار کار و درآمد حرفه کلید سازی
بازار کار و درآمد حرفه کلید سازی

چرا که از رونق افتادن این حرفه مساوی ست با حذف قفل و کلید از تمام سطح شهر؛ که چیزی غیر ممکن است. اگر تنها به عنوان یک تماشاچی، یک روز از صبح تا شب در یک مغازه کلید سازی بشنید، این موضوع را بهتر درک خواهید کرد. مشتریان زیادی با اهداف و خواسته های مختلف به کلید ساز مراجعه می کنند.

شاید برخی از این خواسته ها رایج تر از سایر باشد. مثل چند دست کلید زدن از روی یک کلید مرجع و یا درخواست حضور کلید ساز پشت درب منزل به خاطر گم کردن کلید یا جا ماندن آن در خانه. اما این تنها بخش شغل کلید سازی نیست. فردی که مهارت کار کردن با دستگاه های کلید سازی را دارد، می تواند انواع کلیدها را تولید کند، قفل ها را می شناسد و اطلاعات بروزی در مورد آن ها دارد، می تواند از طرق مختلف مشغول به کار شده و درآمد خود را افزایش دهد.

فرد کلید ساز می تواند در شرکت های سیستم های امنیتی کار کند، مغازه سنتی خود را راه بیاندازد یا به صورت کلید ساز یا قفل ساز سیار به این حرفه بپردازد. بازار کار این رشته به قدری خوب است که بتواند فعالیت های مختلف و مرتبط را پوشش داده و از شاغلین در شغل کلید سازی پشتیبانی نماید.

راه های افزایش درآمد حرفه کلید سازی

لازم دانستیم در قسمتی مجزا در خصوص راه های افزایش درآمد از شغل کلیدسازی را بررسی کنیم. پیش از هر چیزی یادتان باشد، درآمد بیشتر و متفاوت تر از همکاران، نصیب آدم ها معمولی و نرمال در آن شغل نمی شود. برای وضوح بیشتر این صحبت را با ذکر فاکتورهایی ادامه می دهیم.

اگر به فکر باز کردن مغازه کلید سازی هستید، مهم است که درباره محل مغازه تحقیق کنید. اگر به عنوان فردی جدید و تازه کار، مغازه را در محلی آرام و کم رفت و آمد اجاره کنید، طبیعتا زمان می برد تا مشتریان خود را پیدا کنید. پس برای شروع، باید مفازه را در محل های شلوغ تر انتخاب کنید.

اگر می خواهید به صورت سیار کار کنید، باید خلاقیت و نوآوری در شناساندن خود به مردم داشته باشید. نباید انتظار داشته باشید که با دست روی دست گذاشتن، مردم به شما مراجعه کرده و برایتان درآمد رقم بزنند. یکی از بهترین راه ها، ثبت آگهی در سایت های دیوار و شیپور است. از این مدل اپلیکیشن ها و سایت ها نمونه های دیگری نیز هستند که  پلتفرمی برای افراد فریلنسر فراهم کرده اند. بهتر است در آگهی که ثبت می کنید، از مهارت ها و توانایی های بنویسید، نوشته تان واضح، جذاب و گیرا باشد، و همچنین در ابتدای راه با دستمزد های کمتر شروع کنید تا مشتری ثابت برای خود جمع کرده باشید.

هر چند دو مورد بالا بسیار مهم هستند، اما مهم تر از هر چیزی متخصص بودن شماست. اگر برای بار اول نتوانید خوب از عهده کار مشتری بربیایید، خاطره خوبی در ذهن او به جای نمی گذارید. بر عکس با انجام خدمات حرفه ای، مشتری ها خواه نا خواه جذب شده و به شما اعتماد می کنند. یکی از نکات مثبت این اتفاق این است که افراد شما را به خانواده و دوستان خود به عنوان کلید ساز حرفه ای معرفی می کنند و خب همانطور که واضح است، افزایش تعداد مشتری ها = افزایش درآمد.

خوش قول بودن یکی دیگر از موضوعاتی ست که چهره خوبی از کلیدساز در ذهن فرد به عنوان مشتری بر جای می گذارد. تحویل کار در روز و ساعت مقرر، باعث می شود مشتری الاف نشود و درک کند که شما به او احترام گذاشته و کارش را انجام داده اید. این فرد قطعا برای دفعات دیگر نیز به شما مراجعه می کند.

بسته بودن مکرر مغازه کلید سازی یا پاسخگوی تماس مشتریان نبودن یکی از مواردی ست که درآمد شما از شغل کلید سازی را کاهش می دهد. چرا که موضوع قفل و کلید با امنیت افراد ارتباط مستقیم داشته و باید هر چه زودتر به آن رسیدگی شود. اگر مشتری یکبار، دوبار به شما زنگ بزند یا به صورت حضوری به مغازه تان بیاید، اما جوابی نگیرد، برای همیشه فراموش تان خواهد کرد. پس سعی کنید حداقل در ابتدای شروع کار، به صورت منظم مغازه را باز بگذارید، روی درب آن ساعات کاری به اضافه شماره تماس خود را بنویسید و به آن پایبند بمانید.

مغازه کلید سازی
مغازه کلید سازی

بسیاری از موارد دیگر نیز هستند که می توانند به شما در بیشتر کردن درآمد کمک کنند. نکاتی که خواندید گلچینی از آن ها بود. می توانید در زیر این نوشته تجربه های خود را در زمینه شغل کلید سازی و درآمد و بازار کار آن برای ما کامنت بگذارید.

مقاله جاری را با معرفی برخی دیگر از دوره های کاربردی و ویژه بازار کار آموزشگاه فنی البرز به پایان می رسانیم. اگر به کارهای فنی علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم از منوی دوره های فنی البرز دیدن کنید. این اموزشگاه انواع دوره های مهارتی مختلف مانند آموزش لوله کشی ساختمان در کرج ، آموزش نصب جک برقی در کرج ، آموزش نصب کرکره برقی در کرج و دوره های تعمیراتی مانند آموزش تعمیرات پکیج در کرج و آموزش تعمیرات موبایل در کرج را به صورت تخصصی و حرفه ای برگزار می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟