cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نحوه بررسی اتصال کوتاه برد موبایل

اتصال کوتاه برد موبایل
فهرست مطالب

همه روش های تشخیص و یافتن اتصال کوتاه در موبایل ها یکسان است. برای این کار می ‌توانید از مولتی ‌متر دیجیتال، آنالوگ و منابع تغذیه دیجیتال استفاده کنید. قبل از حذف شورتینگ باید بدانید که آیا برد مدار تلفن همراه شما کوتاه است یا خیر. در این مقاله بررسی اتصال کوتاه برد موبایل را بیاموزید.

اگرچه می ‌توانید از منبع تغذیه DC برای آزمایش اتصال کوتاه استفاده کنید، اما این روش راه خوبی برای این کار نیست؛ زیرا منبع تغذیه DC نمی تواند شورت های بسیار کوچک را در مادربرد تشخیص دهد که باعث ایجاد برخی خطاها در گوشی ها می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که بهترین روش استفاده از مولتی متر دیجیتال یا آنالوگ برای بررسی اتصال کوتاه موبایل است.

تعمیرات موبایل جزئیات زیادی دارد و برای اینکه در این کار حرفه ای و پروفشنال شوید، پیشنهاد کارشناسان و تکنسین های با سابقه این است که تمام این جزئیات را فرا بگیرید. درست است که با گذشت زمان و کسب تجربه نقش مهمی در ماهر شدن افراد دارد؛ اما اگر شخصی پایه ضعیف داشته باشد نمی تواند به موفقیت زیادی برسد و مسیر برایش بسیار طولانی تر خواهد شد. از این رو پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره های جامع است. آموزشگاه فنی البرز برای علاقه مندان این رشته، دوره آموزش تعمیرات موبایل در کرج را به صورت عملی و کاربردی همراه با مدرک فنی حرفه ای برگزار می کند. برای اطلاعات بیشتر روی بنر زیر کلیک کنید.

آموزش تعمیرات موبایل در کرج
آموزش تعمیرات موبایل در کرج

تشخیص اتصال کوتاه برد موبایل با مولتی متر

استفاده از هر دو مدل مولتی متر، یک روش بسیار آسان و سریع برای پیدا کردن منبع اتصال کوتاه در مدار گوشی های هوشمند است.

 • مولتی متر آنالوگ
 • مولتی متر دیجیتال

مولتی متر آنالوگ

 • مولتی متر را روی x1 buzzer یا x10 قرار دهید.
 • دو پین کانکتور باتری را بررسی کنید.
 • به سادگی پروب تست متر (+) را روی پایه GND و (-) پروب تست متر را روی پین +Vbat قرار دهید.
 • اگر نشانگر مولتی متر آنالوگ حتی کمی به آنجا حرکت کند یا صدای زنگ کوتاه باشد.
مولتی متر آنالوگ برای تشخیص اتصال کوتاه برد مدار
مولتی متر آنالوگ برای تشخیص اتصال کوتاه برد مدار

مولتی متر دیجیتال

مراحل پیدا کردن اتصال کوتاه برد موبایل با مولتی متر دیجیتال را در زیر مطالعه کنید:

 • مولتی متر را روی CONTINUITY تنظیم کنید
 • سناریو 1: پروب سیاه را به پرینت +VE Circuit و پروب قرمز به چاپ -VE مدار وصل کنید. مقداری خواندن را نشان می دهد.
 • سناریو 2: پروب سیاه را به چاپ -VE مدار و پروب قرمز را به چاپ +VE مدار مدار وصل کنید. هیچ خواندنی نشان نمی دهد.

توجه: اگر خواندن در هر دو سناریو نشان داده شود به این معنی است که مدار دارای اتصال کوتاه است. همه اینها برای چگونگی بررسی اتصال کوتاه برد موبایل با مولتی متر است.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا می توان با انجام مراحلی مشابه مراحل بالا با استفاده از مولتی متر، برای بررسی اتصال کوتاه برد سایر دستگاه ها نیز اقدام کرد؟ پاسخ مثبت است. این روش نه تنها برای بررسی اتصال کوتاه PCB موبایل است، بلکه می توانید برای بررسی شورتینگ سایر بردها نیز به کار بگیرید.

مولتی متر دیجیتال
مولتی متر دیجیتال

چک کردن اتصال کوتاه برد موبایل با منبع تعذیه DC

 • موبایل را خاموش کنید و آن را منبع تغذیه DC روشن کنید. این کار باید بر اساس ولتاژ مناسب موبایل انجام شود. معمولا برای این کار به برق با 3.8 ولت نیاز دارید. البته در تبلت ها به ولتاژ 4 ولت و در برخی موبایل های چینی به ولتاژ 4.2 ولت نیاز دارید.
 • گیره قرمز منبع تغذیه را به کانکتور باتری + پین Vbat وصل کنید.
 • و گیره سیاه را به هر دو کانکتور باتری BSI و GND وصل کنید. اصلا دکمه صدا یا پاور را لمس نکنید.
 • اگر مقیاس خواندن Ampare منبع تغذیه دیجیتال یا آنالوگ شما هر یک از مقادیر فعلی را نشان می دهد، به این معنی است که در آن اتصال کوتاه وجود دارد.
 • اگر منبع تغذیه شما “0.00” را در مقیاس خواندن Ampare نشان دهد به این معنی است که هیچگونه اتصال کوتاه در مادربرد موبایل وجود ندارد.
منبع تغذیه DC برای پیدا کردن اتصال کوتاه در برد موبایل
منبع تغذیه DC برای پیدا کردن اتصال کوتاه در برد موبایل

یکی از دوره های مرتبط با دوره آموزش تعمیرات موبایل در آموزشگاه فنی البرز، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج است. در این دوره به صورت اختصاصی در مورد روش تعمیر انواع برد صحبت می شود. مهارت هایی که در این کلاس فرا می گیرید می تواند کمک شایانی در تعمیر برد موبایل ها نیز داشته باشد.

آیا تعمیر گوشی بعد از اتصال کوتاه امکان پذیر است؟

بعد از خواندن مطالب بالا، این سوال برایتان پیش می آید که با وجود اتصال کوتاه برد موبایل، آیا راهی برای تعمیر آن وجود دارد یا نه؟! موبایلی که اتصال کوتاه باشد ممکن است مشکلات مختلفی داشته باشد: روشن نشدن، بیش از حد گرم شدن (اگرچه در برخی از مدل های اسمارت فون طبیعی است!)، خالی و تخلیه شدن خیلی سریع باتری، خودکار شدن، پشت سرهم ریستارت شدن، هنگ کردن زیاد، خاموش شدن ناگهانی و … . قبل از رفع اتصال کوتاه، باید ببینید که آیا مادربرد موبایل اتصال کوتاه است یا خیر.

اما سوال این است که آیا از مولتی برای تست اتصال کوتاه مادربرد یک گوشی اندرویدی می توان استفاده کرد؟ بله، مولتی متر مناسب ترین دستگاه برای تست مادربردهای اسمارت فون ها می باشد.

دلایل اتصال کوتاه در مادربرد موبایل

اگر عبارات تعمیر اتصال کوتاه مادربرد موبایل، برد گوشی موبایل اتصال کوتاه، تعمیر موبایل اتصال کوتاه، راه حل اتصال کوتاه موبایل، تعمیر گوشی اتصال کوتاه، نحوه تعمیر اتصال کوتاه تلفن، راه حل کامل کوتاه موبایل و … را سرچ می کنید، اطلاعات به روز شده در زیر به شما کمک خواهد کرد!

دلایل اتصال کوتاه در مادربرد موبایل
دلایل اتصال کوتاه در مادربرد موبایل
 • اگر گوشی  روی زمین یا روی سطح سختی بیفتد. یا گوشی خیس شود یا زیر باران بماند یا در استخر بیفتد.
 • داغ شدن بیش از حد گوشی
 • تلاش برای استفاده از شارژر معیوب برای شارژ گوشی هوشمند.
 • جرقه های الکتریکی یا دود خروجی از گوشی به هر دلیلی از درگاه شارژ گوشی.

برای تعمیر موبایل اتصال کوتاه، ابتدا باید شورتینگ های  آن را برطرف کنید تا آن را تعمیر کنید. برای حل مشکل اتصال کوتاه برد موبایل مراحل زیر را دنبال کنید.

بازارکار و درآمد شغل تعمیرات موبایل یکی از مطالب مفیدی ست که هر فرد پیش از شروع دوره  تعمیر موبایل باید مطالعه کند تا از آینده شغلی پیش روی خود آگاه گردد.

نحوه حذف اتصال کوتاه برد گوشی موبایل

 1. موبایل را باز کنید و برد مدار چاپی (pcb) را بیرون بکشید. مراقب باشید تا به آن آسیب نرسانید! پیشنهاد می کنم ابتدا ویدیوی جداسازی قطعات را در یوتیوب تماشا کنید. سپس ال سی دی، دوربین و سایر قطعات را جدا کنید. چون ما فقط به مادربرد نیاز داریم.
 2. کل مادربرد را با هر پاک کننده مدار مانند اسپری کنتاکت پاک کننده فیلیپس، الکل، تینر و غیره کاملاً تمیز کنید. بعد آن را کاملا خشک کنید. نکته این است که پس از هر مرحله تمیز کردن، باید بررسی کنید که اتصال کوتاه برطرف شده یا نه و بعد به مرحله بعد بروید.
 3. حالا سعی کنید صفحه مدار تلفن را عمیق تمیز کنید. مایعی به نام Elma وجود دارد که توسط تکنسین های تعمیر گوشی های هوشمند در کشورهای اروپای شرقی به نام Elma استفاده می شود.
نحوه حذف اتصال کوتاه برد گوشی موبایل
نحوه حذف اتصال کوتاه برد گوشی موبایل

روش استفاده از Elma: برد مدار را به مدت 1 تا 2 ساعت در Elma فرو کنید. سپس  برد را بردارید و با مسواک آن را کاملا تمیز کنید. برد مدار را با یک دستگاه پاک کننده پنبه یا اولتراسونیک کاملاً خشک کنید.

حتی یک قطره آب هم نباید باقی بماند. برای خشک کردن می توانید از نور مستقیم خورشید یا لامپ زرد 100 وات استفاده کنید.

منابع زیادی هستند که به شما اطلاعاتی می دهند که با استفاده از آن ها بتوانید اتصال کوتاه برد موبایل را تشخیص داده و تعمیر کنید. همچنین گفتن این نکته ضروری ست که اتصال کوتاه موبایل آیفون نیز قابل تعمیر است. بستگی به میزان و محل اتصال کوتاه دارد. در برخی دوره های  آموزشی به کارآموزان یاد می دهند چطور با استفاده از اسپری انجماد و دوربین حرارتی Geek محل اتصال کوتاه را پیدا کنند؛ البته این روش برای هر بردی قابل اعمال است اما قطعا نیاز به آموزش نزد استادی با تجربه دارید.

سخن پایانی

آموزشگاه فنی حرفه ای فنی البرز یکی از معتبرترین مراکز آموزشی در شهر کرج است که به منظور افزایش مهارت ها و پرورش استعدادهای همشهریان و هموطنان عزیز انواع دوره های تخصصی در رشته برق را برگزار می کند.

آآموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج و آموزش برق ساختمان در کرج و ده ها دوره دیگر، نمونه ای از خدمات این مجموعه به علاقه مندان می باشد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط
آیفون 15

بررسی آیفون 15

طبق رسم سال های گذشته، امسال نیز شرکت اپل از یکی دیگر از محصولاتش رونمایی کرد. آیفون 15 از سری گوشی های آیفون؛ البته هیچ

خواندن مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟