cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

پمپ پکیج دیواری چیست؟

پمپ پکیج دیواری
فهرست مطالب

پمپ پکیج دیواری نوعی پمپ سیرکولاتور خطی است که در مقایسه با انواع دیگر پمپ ها وزن و ابعاد کوچکی دارد. این نوع پمپ که به پمپ شوفاژ نیز شناخته می شود، آب گرم و سرد را در پکیج ها، چیلرهای تبرید کوچک و آبگرمکن های خانگی را در یک مسیر یا سیکل بسته به جریان می اندازد. پمپ های پکیج بر اساس نوع پمپ می توانند دمای آب بین -10 تا +130 درجه سانتی گراد را تحمل کنید.

در ادامه، اطلاعات کامل تری در رابطه با ساختار، عملکرد و انواع پمپ پکیج ارائه داده ایم. لازم به ذکر است آموزشگاه فنی البرز یکی از آموزشگاه تعمیرات پکیج است که این دوره را به صورت فنی و تخصصی برگزار می نماید. آموزش تعمیرات پکیج در کرج ویژه افرادی ست که به دنبال کسب درآمد از این حرفه هستند؛ لذا بعد از اتمام دوره و حضور در کارگاه های عملی این کلاس، قادر به شروع فعالیت و راه اندازی کسب و کار خود خواهند بود.

آموزش تعمیرات پکیج در کرج
آموزش تعمیرات پکیج در کرج

ساختار و قطعات تشکیل دهنده پمپ پکیج دیواری

آشنایی با ساختار و قطعات به کار رفته در پمپ پکیج به کاربر کمک می کند تا به هنگام بروز ایراد در عملکرد سیستم بتواند اقدامات مناسبی را انجام دهد. اصلی ترین قطعات تشکیل دهنده پمپ سیرکولاتور پکیج عبارتند از:

ساختار و قطعات تشکیل دهنده پمپ پکیج دیواری
ساختار و قطعات تشکیل دهنده پمپ پکیج دیواری
 • روتور
 • استاتور
 • توربین
 • جعبه تقسیم برق
 • کلید تنظیم سرعت موتور
 • خازن الکتروموتور
 • هوزینگ
 • پیچ بازدید

عملکرد پمپ سیرکولاتور پکیج

برای به جریان انداختن آب گرم در لوله های کفی رادیاتور و نیز انتقال آب سرد به پکیج از پمپ آب پکیج استفاده می شود. عملکرد پمپ پکیج دیواری در سیستم تک مبدله و دو مبدله متفاوت است.

عملکرد پمپ سیرکولاتور پکیج
عملکرد پمپ سیرکولاتور پکیج

عملکرد پمپ پکیج در سیستم های تک مبدله

در سیستم های تک مبدله، پمپ پکیج تنها در فصول سرد سال و جهت سیرکوله کردن آب گرم در مدار گرمایش کاربرد دارد. به عبارت دیگر، زمانیکه حالت گرمایشی دستگاه فعال است و نیز در حالت مصرف آب گرم، پمپ روشن نمی شود.

عملکرد پمپ پکیج در سیستم های تک مبدله
عملکرد پمپ پکیج در سیستم های تک مبدله

عملکرد پمپ پکیج در سیستم های دو مبدله

در سیستم های دو مبدله، پمپ پکیج دیواری در هر دو حالت گرمایشی و مصرف آب گرم روشن می شود تا با انتقال آب گرم شده در مبدل اولیه به سمت رادیاتور و مبدل ثانویه، گرما جریان داشته باشد.

عملکرد پمپ پکیج در سیستم های دو مبدله
عملکرد پمپ پکیج در سیستم های دو مبدله

مشخصات فنی پمپ پکیج دیواری

 • حداکثر ارتفاع: 6 متر
 • حداکثر توان الکتروموتور: 120 متر
 • طول پکیج: بین 13 تا 18 سانتی متر
 • اندازه دهانه مکش: حدودا 1 اینچ
 • زاویه دهانه ورودی-خروجی: 180 درجه

بیشتر بخوانید : شغل تعمیرات پکیج – بازار کار و درآمد

انواع پمپ سیرکولاتور پکیج

پمپ های پکیج به دو نوع اصلی پمپ سیرکولاتور و پمپ گراندفوس دسته بندی می شوند. در ادامه، به بررسی این دو نوع پمپ شوفاژ می پردازیم.

پمپ سیرکولاتور پکیج

پمپ های سیرکولاتور در دو مدل خطی و مکش از ته طراحی شده اند. پمپ های سیرکولاتور خطی دور موتور 1500 تا 3000 دارند و  در مدار گرمایش استفاده می شوند. این نوع پمپ ها کم صدا و کم مصرف هستند و بر روی مدار نصب می شوند.

پمپ سیرکولاتور پکیج
پمپ سیرکولاتور پکیج

پمپ های سیرکولاتور مکش از ته در سیستم های گرمایشی با ظرفیت بالاتر مانند موتورخانه ها، کاربرد دارند. از آنجاییکه ارتعاشات و لرزش پمپ های سیرکولاتور مکش از ته زیاد است، این نوع پمپ ها باید روی شاسی زمین نصب شوند و در زیر آنها لرزه گیر قرار گیرد.

پمپ گراندفوس

پمپ های گراندفوس برای انتقال آب گرم استفاده می شوند. این نوع پمپ تحمل بالا و کیفیت بسیار عالی دارد. به همین دلیل، علاوه بر پکیج در صنعت و تاسیسات جهت انتقال سیالات شیمیایی و مواد دارویی نیز کاربرد دارد. جنس بدنه و پروانه در پمپ های گراندفوس از چدن و کامپوزیت است. بنابراین، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی دارند.

پمپ گراندفوس
پمپ گراندفوس

مزایای استفاده از پمپ پکیج

پمپ های سیرکولاتور پکیج بسیار کم صدا هستند. آن ها همچنین، میزان مصرف برق پایینی دارند. از دیگر مزایای استفاده از پمپ های پکیج، قابلیت تغییر دور موتور بر اساس فشار مورد نیاز سیستم و نصب ساده‌ی آن است.

نحوه تنظیم سرعت پمپ سیرکولاتور پکیج

بر روی اغلب پمپ های پکیج یک کلید سه حالته تعبیه شده است. این کلید سرعت الکتروموتور را در سه دور مختلف؛ کم، متوسط و زیاد تنظیم می کند. کاربر می تواند با توجه به نیاز و شرایط کلید را در بر روی یکی از وضعیت ها قرار داد تا بتواند کنترل بهتری بر روی توان پمپ داشته باشد.

علائم خرابی پمپ پکیج

اکثر مواقع روشن نشدن پمپ سیرکولاتور پکیج نشانه خراب شدن آن است. با این حال، در برخی مواقع کار کردن مداوم پمپ و خاموش نشدن آن نیز می تواند از علائم معیوب شدن دستگاه باشد. زمانیکه عملکرد پمپ پکیج مختل می شود باید به موقع نسبت به رفع مشکل اقدام نمود. در غیر اینصورت، احتمال جرقه زدن مداوم پکیج یا سوختن برد الکترونیکی دستگاه وجود خواهد داشت.

علائم خرابی پمپ پکیج
علائم خرابی پمپ پکیج

دلایل خراب شدن پمپ پکیج

عوامل متعددی موجب اختلال در عملکرد پمپ سیرکولاتور پکیج می شوند. در ادامه برخی از دلایل اصلی خراب شدن ز را بررسی کرده ایم.

گریپاژ کردن پمپ پکیج دیواری

گریپاژ کردن پمپ زمانی اتفاق می افتد که دستگاه برای مدت طولانی کار نکرده باشد. در این شرایط، مواد موجود در پمپ رسوب می کنند و مسیر جریان آب مسدود می شود و در نهایت باعث خرابی پمپ می گردند.

هوا گرفتن پمپ پکیج

وجود هوا در سیستم گرمایشی یکی از متداولترین دلایل خرابی پمپ پکیج است. وجود هوا در حقیقت باعث ضعیف شدن پمپ می شود و به تدریج قطعه را از کار می اندازد.

مسدود شدن مسیر برگشت پمپ

هنگامی که خود پکیج یا مبدل دچار مشکل شوند، دمای سیستم به شدت افزایش می یابد و فشار قابل توجهی به پمپ وارد می شود.

مسدود شدن مسیر برگشت پمپ
مسدود شدن مسیر برگشت پمپ

جرم گرفتن صافی پمپ

در ورودی برخی پکیج های دیواری صافی نصب می شود تا از ورود ذرات درشت به دستگاه جلوگیری شود. این قطعه توری مانند در واقع از پمپ و پکیج محافظت می کند. مسدود شدن صافی یکی از دلایل خراب شدن پمپ سیرکولاتور پکیج می شود.

خشک و بدون آب بودن پمپ پکیج

یکی از دلایل اختلال در عملکرد پمپ، بدون آب کار کردن آن است. این موضوع آسیب جدی به پمپ وارد می کند. به گونه‌ای که در مواردی پمپ معیوب قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

خریدن پمپ بی کیفیت

عدم مرغوب بودن پمپ نیز می تواند از دلایل دیگر خرابی آن باشد. پمپ های ارزان و بی کیفیت در مدت زمان کوتاهی موجب آسیب دیدن کل دستگاه می شوند. در نتیجه به هنگام خرید پمپ شوفاژ حتما از معتبر بودن برند اطمینان داشته باشید.

تعمیر پمپ پکیج دیواری کار فنی و تخصصی است. بنابراین در صورت بروز هر گونه ایراد در عملکرد پمپ، توصیه می کنیم به تکنسین باتجربه و ماهر مراجعه نمایید.

برترین برندهای پمپ پکیج

در بازار ایران پمپ های پکیج با برندهای داخلی و وارداتی متعددی عرضه می شوند. مطرح ترین برندهای پمپ پکیج گراندفوس و ویلو می باشند.

پمپ پکیج گراندفوس: گراندفوس یک برند دانمارکی است. عمده محصولات این شرکت پمپ های سانتیفیوژ و سیرکولاتور می باشد. پمپ های پکیج گراندفوس قدرت آبدهی بالا، طراحی استاندارد و قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند.

پمپ پکیج ویلو: ویلو یک برند شناخته شده آلمانی است که در ایران نیز محبوبیت زیادی دارد. پمپ سیرکولاتور، پمپ طبقاتی، پمپ زمینی و پمپ خانگی از محصولات برند ویلو آلمان می باشند.

نکات مهم در نصب پمپ پکیج

 • در مسیر ورودی/ خروجی پمپ صافی نصب شود.
 • در زمان رسوب زدایی دستگاه، پمپ زیرپکیجی باید از مدار خارج شود.
 • بعد از نصب پمپ پکیج، لوله کشی ها و شوفاژها باید کاملا شستشو شوند تا ضایعات و براده ها از سیستم خارج شوند.
 • قبل از راه اندازی دستگاه، از عدم گیرپاژ پمپ مطمئن شوید.
نکات مهم در نصب پمپ پکیج
نکات مهم در نصب پمپ پکیج

جمع بندی

در این صفحه انواع پمپ پکیج و ویژگی هر کدام را بررسی کردیم. پمپ پکیج از قطعات اصلی و مهم پکیج می باشد که تمام فرایند گرمایش را بر عهده دارد. بنابراین باید از برندهای برتر و باکیفیت خریداری شوند.

آموزش لوله کشی ساختمان در کرج و آموزش تعمیرات کولر گازی در کرج از دیگر دوره ها در حوزه تأسیسات است که به میزبانی فنی البرز برگزار می شود. اگر به این مشاغل علاقه مند هستید و یا حتی مشغول به کار می باشید، با شرکت در این دوره ها می توانید تکنیک های جدید یاد بگیرید و مهارت های خود را ارتقاء دهید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان و مشاوران مجموعه صحبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟