cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

تکنیک های مهم در هنگام تست رله

تست رله
فهرست مطالب

رله قطعه ای کاربردی است که برای تغییر در اتصالات مدارها و قطع و وصل منبع تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از دستگاه ها و ماشین ها مانند لوازم خانگی، خودروها، ماشین های صنعتی و … رله به کار رفته است. این قطعه همانند دیگر اجزای الکتریکی بر اثر عواملی دچار خرابی می شود. از این رو با اطلاع از تکنیک های مهم در هنگام تست رله ، می توان از سلامت آن باخبر شد.

قابل ذکر است که در دوره آموزش برق ساختمان در کرج آموزشگاه فنی البرز، به صورت کامل با این قطعه و سایر قطعات کاربردی در مدارها آشنا خواهید شد. علاوه بر آن، در این دوره آموزش هایی اساسی در خصوص مهم ترین سرفصل ها که در بازارکار می تواند چالش های زیادی برای برق کار ایجاد کند، دریافت خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره روی بنر زیر کلیک کنید و یا با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

آموزش برق ساختمان در کرج
آموزش برق ساختمان در کرج

رله و کاربرد آن

پیش از پرداختن به تکنیک های تست رله، ابتدا باید با این قطعه مهم و کاربردی آشنا شویم. در دستگاه های مختلف برای کنترل مسیر عبور جریان الکتریکی از قطعه ای به نام رله استفاده می شود. رله از بوبین و کنتاکت های مختلفی تشکیل شده است که قطع و وصل منبع تغذیه و تغییر در اتصالات مدار را انجام می دهد.

درواقع رله یک نوع سوئئیچ است که جریان الکتریکی را دریافت می کند. با ورود جریان به رله، سیم پیچ رله میدان مغناطیسی ایجاد می کند، و سپس باعث باز و بسته شدن یا همان قطع و وصل جریان از طریق کلید مکانیکی می شود.

اهمیت تست رله

رله قطعه ای پر کاربرد محسوب می شود که جریان های ولتاژ بالا را کنترل و مدیریت می کند. اگر رله دارای عیب و ایرادی باشد، مشکلات مختلفی برای کنترل جریان ورودی به دستگاه های مختلف به وجود می آید.

اهمیت تست رله
اهمیت تست رله

استفاده از تکنیک های تست رله موجب می شود از سلامت این قطعه مهم اطمینان پیدا کرد. ضروری است که قبل از به کار گرفتن رله، آن را مورد آزمایش قرار داد. تا در صورت خرابی جایگزین شود. رله معیوب می تواند عملکرد کلی دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد و موجب بروز مشکلات و خسارت های مختلفی شود.

روش های تست رله

روش ها و تکنیک های مختلفی برای تست رله به کار گرفته می شوند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست بوبین

بوبین قطعه ای است که با ایجاد نیروی مغناطیسی باعث باز و بسته شدن کنتاکت ها می شود. همانطور که می دانید جریان های الکتریکی که قطع یا وصل می شوند، از کنتاکت ها عبور می کنند.

تست بوبین
تست بوبین

حال اگر عبور جریان الکتریکی طولانی مدت باشد، حرارت ایجاد شده و سیم پیچ های بوبین داغ می شوند. لاک سیم ها آب شده و اتصالی در حلقه های سیم پیچ رخ می دهد. در نهایت بوبین سوخته و از کار می افتد که منجر به عمل نکردن رله می شود.

برای تست سلامت بوبین رله، باید از مولتی متر یا اهم متر و تکنیک های خاصی استفاده کنید. اندازه گیری مقاومت اهمی رله به شما کمک می کند از سلامت رله یا خرابی آن باخبر شوید. برای این کار باید مقاومت دو سر بوبین رله بدون اتصال به منبع تغذیه را اندازه گیری کنید.

رله های 5 ولتی دارای 60 الی 100 اهم و رله های 12 ولتی دارای 300 تا 500 اهم مقاومت هستند. اگر دستگاه مولتی متر یا اهم سنج هنگام تست رله اعدادی کمتر یا بیشتر از اندازه های مشخص شده را نشان دهد، رله دارای ایراد بوده و خراب شده است.

بیشتر بخوانید : بررسی بازار کار برق ساختمان یکی از موارد مهم پیش از انتخاب شغل برقکاری است. اگر به دنیال اطلاعات مفیدی در این زمینه هستید، می توانید با خواندن این مطلب پاسخ بسیاری از سوال هایتان را دریافت کنید.

تست NO

یکی دیگر از تکنیک های مهم در هنگام تست رله، بررسی رله در زمان اتصال به تغذیه است. برای این کار باید به پایه های بوبین منبع تغذیه را متصل کنیم. سپس ولتاژ نامی بوبین را از روی رله خوانده و با توجه به آن ولتاژ مناسب را به دو سر بوبین وارد کنیم.

تست NO
تست NO

بعد از اتصال به مقدار درست به بوبین، صدایی تق مانند از رله شنیده می شود که نشان دهنده سلامت قطعه است. اما اگر با اتصال تغذیه به دو سر بوبین و اعمال ولتاژ لازم،  این صدا ایجاد نشود، رله خراب است.

همچنین با اندازه گیری مقدار مقاومت به کمک مولتی متر نیز می توان وضعیت سلامت رله را متوجه شد. اگر هنگام اتصال تغذیه به بوبین رله، مقاومت بین دو سر NO و COM صفر یا نزدیک به صفر نباشد، رله معیوب است.

تست NC

تست کردن رله در زمان عدم اتصال هیچگونه تغذیه به بوبین ها، دیگر روش کاربردی برای اطمینان پیدا کردن از سلامت رله محسوب می شود. برای این کار باید در گام اول یک مولتی متر را به دو سر بوبین متصل کرد.

تست NC
تست NC

سپس حالت اندازه گیری مولتی متر را باید روی اهم قرار داد. زمانی که تغذیه ای به بوبین و رله متصل نباشد، مقاومت اهمی بین دو سر NC و COM عدد صفر است. اگر این عدد کمتر یا بیشتر باشد، نشان دهنده خرابی رله می باشد.

سخن پایانی

رله قطعه ای مهم و کاربردی است که عملکرد صحیح دستگاه ها و ماشین های مختلف الکترونیکی، به سلامت آن بستگی دارد. در این مقاله سعی کردیم به بهترین شکل تکنیک های مهم در هنگام تست رله را معرفی کنیم. امیدواریم با کمک  این مطالب بتوانید انواع رله ها را برای تعیین وضعیت سلامت آزمایش کنید.

آموزشگاه فنی البرز علاوه بر دوره برق ساختمان، دوره هایی نظیر آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج و آموزش برق صنعتی در کرج را نیز برگزار می کند. لذا علاقه مندان به رشته برق می توانند با مراجعه به وب سایت یا محل آموزشگاه، از لیست کامل دوره های در حال برگزاری، شرایط ثبت نام و ساعات برگزاری کلاس ها مطلع شوند.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟