cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

3 روش برای ریست فکتوری گوشی

ریست فکتوری
فهرست مطالب

ریست فکتوری یکی از قابلیت های کاربردی گوشی های تلفن همراه است. دلایل زیادی برای این کار وجود دارد که کند شدن یا ویروسی شدن دستگاه از متداول ترین علت ها به شمار می روند.

اگر تلفن همراه شما از نوع اندرویدی است و به هر دلیلی دچار مشکل شده و تنها راه برطرف کردن آن، بازنشانی تنظیمات کارخانه است، خواندن این محتوا به شما توصیه می شود. در این مطلب، روش ریست کردن تنظیمات کارخانه در انواع برندهای تلفن همراه را با زبان ساده توضیح داده ایم.

یکی از مزیت های مهم دوره های آموزشی موبایل، آشنایی افراد با انواع برندها در دنیای اسمارت فون هاست. به این ترتیب که کارآموزان در آموزش تعمیرات موبایل در کرج که آموزشگاه فنی البرز مجری برگزاری این دوره جامع و تخصصی است، با ساختار موبایل های اندرویدی و آیفون ها به صورت کامل آشنا می شوند. انواع مشکلات احتمالی و رایج در این دستگاه ها و روش عیب یابی و رفع آن ها را توسط استاد با تجربه و متخصص می آموزند. در انتهای دوره نیز، با توجه مباحثی که آموخته اند، می توانند وارد بازارکار شده و به درآمد برسند.

آموزش تعمیرات موبایل در کرج
آموزش تعمیرات موبایل در کرج

مهم ترین نکات قبل از ریست فکتوری کردن گوشی

همانطور که می دانید با انجام ریست فکتوری ،تمام اطلاعات بر روی تلفن هوشمند شما از جمله ویدئوها، عکس ها، برنامه ها و … پاک می شوند. بنابراین، توصیه می کنیم قبل از بازگشت به تنظیمات کارخانه، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

تهیه نسخه پشتبان در گوشی های اندروید 7.0 و بالاتر بسیار آسان است. ابتدا بر روی آیکون Apps، کلیک کنید. سپس، از قسمت تنظیمات، گزینه Back up & Reset را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، روی گزینه Back up my data کلیک کنید. به این ترتیب، یک نسخه از تمام اطلاعات و داده های گوشی خواهید داشت.

آموزش ریست فکتوری کردن گوشی های اندرویدی

گوشی های اندرویدی به سه روش اصلی ریست می شوند که در این بخش به صورت کامل توضیح می دهیم. توجه داشته باشید در زمان بازیابی به تنظیمات کارخانه  به هیچ عنوان دستگاه را خاموش نکنید. همچنین، شارژ گوشی تان باید حداقل 70% باشد.

آموزش ریست فکتوری کردن گوشی های اندرویدی
آموزش ریست فکتوری کردن گوشی های اندرویدی

بازیابی به تنظیمات کارخانه از طریق تنظیمات گوشی

چنانچه رمز عبور دستگاه خود را دارید یا به تنظیمات تلفن هوشمند دسترسی دارید، می توانید از این روش استفاده کنید.

 • از صفحه اصلی موبایل، اپ setting را باز کنید.
 • روی گزینه Back up and Reset کلیک کنید.
 • وارد قسمت Factory Data Reset شوید.
 • گزینه Reset Device را انتخاب نمایید.
 • اگر موبایل شما پین یا رمز عبور دارد، آن را وارد کنید.
 • گزینه Delete All را انتخاب نمایید.
بازیابی به تنظیمات کارخانه از طریق تنظیمات گوشی
بازیابی به تنظیمات کارخانه از طریق تنظیمات گوشی

با انجام مراحل بالا، تنظیمات گوشی شما به حالت پیش فرض کارخانه برخواهد گشت و به غیر از اطلاعات مربوط به خودِ سیستم، سایر داده ها پاک می شوند.

مطالعه بیشتر : در نوشته مگ سیف اپل چیست؟ می توانید در خصوص این تکنولوژی هیجان انگیز ویژه گوشی های آیفون اطلاعات به روز و مفیدی کسب کنید.

ریست فکتوری از طریق Recovery Mode

چنانچه رمز گوشی خود را فراموش کرده اید یا به هر دلیلی به گوشی تان دسترسی ندارید، می توانید از طریق Recovery Mode دستگاه را ریست کنید.

ریست فکتوری از طریق Recovery Mode
ریست فکتوری از طریق Recovery Mode

گوشی را خاموش کنید. در بیشتر برندهای گوشی های اندرویدی، با نگه داشتن دکمه پاور یا همان قفل گوشی و انتخاب گزینه power off، دستگاه خاموش می شود. چنانچه، قابلیت تاچ گوشی از کار افتاده است یا دستگاه هنگ کرده است، دکمه را تا زمانیکه گوشی خاموش شود، فشار دهید.

دکمه های مربوط به حالت ریکاوری دستگاه را نگه دارید. این دکمه ها در گوشی های اندرویدی غالبا دکمه صدا (volume) و پاور هستند. اما ممکن است در برخی مدل ها و برندها فرق داشته باشند. به همین دلیل، دکمه های ریکاوری چند برند مختلف را آورده ایم:

 • گوشی های سامسونگ: دکمه home، دکمه power و دکمه زیاد کردن صدا
 • گوشی های ال جی: دکمه home، دکمه power و دکمه های افزایش و کاهش صدا
 • گوشی های Moto X: دکمه home، دکمه power و دکمه کم کردن صدا
 • در برخی مدل های گوشی نیز معمولا دکمه های power و دکمه کم کردن صدا باعث ریکاوری کردن دستگاه می شوند.

دکمه های ریکاوری را برای چند ثانیه نگه دارید تا لوگوی اندروید ظاهر شود.

گزینه Wipe Data/ Factory Reset را انتخاب نمایید.

دکمه power را فشار دهید.

در پنجره باز شده، روی گزینه Delet all user data را انتخاب کنید.

دوباره دکمه power را فشار دهید.

در این مرحله، دستگاه فرایند فرمت کردن را شروع می کند.

گزینه Roboot system now را انتخاب نمایید تا گوشی شما به تنظیمات کارخانه برگردد.

با توجه به اینکه بعد از بوت شدن دستگاه، قابلیت تاچ گوشی از کار می افتد. باید از دکمه های کم/زیاد کردن صدا برای انتخاب گزینه و دکمه power برای کلیک کردن بر روی گزینه، استفاده نمایید.

ریست فکتوری از طریق وارد کردن کد

اگر دو روشی که در بالا توضیح دادیم کارآمد نبود، می توانید از تکنیک کد برای بازیابی به تنظیمات کارخانه استفاده نمایید.  توجه داشته باشید که در این روش قابلیت پشتیبان گیری وجود ندارد و بعد از ریست کردن تلفن هوشمند، تمام داده های دستگاه به صورت غیرقابل بازگشت حذف خواهد کرد. بنابراین، قبل از انجام این روش مطمئن شوید که این آخرین راه حل موجود برای شما است.

ریست فکتوری از طریق وارد کردن کد
ریست فکتوری از طریق وارد کردن کد
 • وارد قسمت تماس ها شوید.
 • کد دستوری *2767*3855# را وارد کنید.

بلافاصله بعد از وارد کردن # عملیات reset factory گوشی اندروید شما شروع می شود. به غیر از کد بالا، یک کد دیگر نیز وجود دارد که تمام اطلاعات گوشی به غیر از فایل های کارت حافظه و سیستم و نیز نرم افزارهای اصلی گوشی را پاک می کند. به عبارت دیگر، با وارد کردن کد *#*#7780#*#* دستگاه فرمت می شود و گوشی مجددا سیستم اندروید را نصب می کند.

در چه صورت باید گوشی را ریست فکتوری کرد؟

چنانچه یکی از مشکلات زیر برای گوشی موبایل شما بوجود آید، باید گوشی خود را ریست فکتوری کنید.

 • سرعت گوشی بسیار کند شده باشد و دائما هنگ می کند.
 • گوشی فریز شده باشد
 • قصد فروش گوشی تلفن همراه خود را دارید
 • گوشی هک شده باشد

ریست فکتوری بدون حذف اطلاعات

با ریست فکتوری کردن گوشی تمام داده های روی دستگاه مانند حساب گوگل، تنظیمات سیستم و برنامه، اپلیکیشن هایی که دانلود کرده اید، فایل های تصاویر، صوتی و … پاک می شود و هیچ راهی برای بازگشت گوشی به تنظیمات کارخانه بدون پاک شدن اطلاعات وجود ندارد. تنها روش ریکاوری گوشی بعد از فکتوری ریست، پشتیبانی گرفتن از داده ها است.

ریست فکتوری بدون حذف اطلاعات
ریست فکتوری بدون حذف اطلاعات

سخن آخر

در این محتوا سعی کردیم 3 روش اصلی بازگشت به تنظیمات کارخانه را برای گوشی های اندروید را آموزش دهیم. اگر دستگاه موبایل شما برخی از اپلیکیشن ها را اجرا نمی کند و کند شده است، می توانید با دستکاری تنظیمات کارخانه، مشکل دستگاه را برطرف نمایید.

همانطور که از توضیحات بالا متوجه شدید، ریست فکتوری گوشی بسیار ساده است و خودتان می توانید آن را انجام دهید. ریست کردن دوره ای گوشی برای کارکرد سریع تر دستگاه بسیار موثر و مفید است و در واقع، یک نوع بازیابی عملکرد گوشی است. با این حال، فراموش نکنید که همیشه از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

از دیگر دوره های ویژه بازار کار در مجموعه فنی البرز، دوره هایی مانند آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج و آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج هستند که سالانه متقاضیان و کارآموزان زیادی دارد. این دوره ها در کنار سایر کلاس های آموزشی فنی البرز، توسط اساتید مجرب تدریس می شوند؛ پس از اتمام کلاس ها افراد می توانند پس از طی مراحل اداری در آزمون رسمی فنی و حرفه ای شرکت کنند و مدرک آن را دریافت نمایند. همچنین درقالب خدمات پشتیبانی رایگان و نامحدود از صفر تا صد آموزش تا اشتغال، کارشناسان این مجموعه در کنار شما عزیزان هستند.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟