cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

معرفی رایج ترین مشکلات پکیج دیواری

رایج ترین مشکلات پکیج دیواری
فهرست مطالب

پکیج دیواری یک سیستم گرمایشی و گرما دهی است که به دیوار نصب می ‌شود. این سیستم شامل یک واحد دیواری کوچک است که گرمایش را تأمین می‌ کند و به طور معمول از گاز یا الکتریسیته برای تأمین انرژی استفاده می ‌کند. پکیج دیواری مزایایی مانند صرفه‌ جویی در فضا، نصب آسان، و کارکرد بهینه را داراست اما مانند سایر دستگاه ها، ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. در این مقاله در مورد رایج ترین مشکلات پکیج دیواری صحبت کرده ایم.

با توجه به کاربرد زیاد و مهم این وسیله، حداقل برای مردم ایران، برگ برنده از آن کسی است که بهترین اطلاعات را در خصوص پکیج دیواری در اختیار داشته باشد. یکی از معتبرترین منابع برای بدست آوردن این آگاهی ها و همچنین کسب مهارت های لازم برای عیب یابی و تعمیر آن، شرکت در دوره آموزش تعمیرات پکیج در کرج است که توسط آموزشکاه فنی البرز برگزار می شود.

آموزش تعمیرات پکیج در کرج
آموزش تعمیرات پکیج در کرج

5 مورد از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری

به صورت کلی می توان خرابی هایی که برای یک دستگاه پکیج دیواری اتفاق می افتد را در پنج گروه زیر دسته بندی کرد:

خرابی در سیستم گرمایش : این مورد ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند نقص در کمپرسور، مشکلات در مدارهای الکتریکی یا کاهش فشار آب در سیستم رخ دهد.

نشت گاز: نشت گاز در پکیج دیواری یک خطر جدی است. نشتی گاز ممکن است به دلیل لوله‌ های گاز نشکن، شیرهای گاز نادرست بسته نشده یا مشکلات در واحد دیواری رخ دهد.

کاهش عملکرد: در طی زمان، پکیج دیواری ممکن است کاهش عملکرد خود را نشان دهد، که می ‌تواند به علت تجمع رسوبات در داخل سیستم یا نیاز به تعویض قطعات فرسوده باشد.

نقص در کنترل‌ ها: مشکلات در کنترل‌ ها و تنظیمات سیستم می ‌توانند منجر به عملکرد نامناسب یا خرابی ‌های دیگر شوند.

نقص در سیستم تهویه: اگر سیستم تهویه در پکیج دیواری به درستی عمل نکند، ممکن است به مشکلاتی مانند افزایش دما یا کاهش تهویه منجر شود.

خرابی در سیستم گرمایش پکیج دیواری

یکی از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری نقص در سیستم گرمایش آن است. خرابی ‌های مرتبط با سیستم گرمایش پکیج دیواری می ‌توانند گسترده و متنوع باشند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است:

خرابی در سیستم گرمایش پکیج دیواری
خرابی در سیستم گرمایش پکیج دیواری

نقص در کمپرسور: کمپرسور یکی از اجزای اساسی سیستم گرمایش پکیج دیواری است. اگر کمپرسور خراب شود، سیستم نمی ‌تواند گاز را به درستی فشرده کند و در نتیجه گرمایش تولید نمی‌ کند.

کاهش فشار آب: سیستم پکیج دیواری نیاز به فشار آب مناسب دارد تا به درستی کار کند. کاهش فشار آب ممکن است به دلیل نشت یا مشکلات در سیستم تأمین آب باشد. در ادامه، مراحل بررسی این مشکلات را توضیح داده ایم :

  • بررسی فشار آب و ورودی آب سیستم. ابتدا باید فشار آب و ورودی آب به پکیج دیواری را بررسی کنید. برای این کار، به شیر ورودی آب را نگاهی بیاندازید و مطمئن شوید که باز است و فشار آب به میزان مناسبی وارد سیستم می‌ شود.
  • بررسی فیلترها و سایر اتصالات آب. ممکن است فیلترها یا اتصالات آب در ورودی سیستم گرمایش پکیج دیواری گرفتار کثیفی یا رسوبات باشند. باید این اتصالات و فیلترها را بررسی کرده و در صورت لزوم تمیز یا تعویض کنید.
  • بررسی وضعیت پمپ. پمپ آب در پکیج دیواری برای پمپ کردن آب به سیستم گرمایش نیاز دارد. اگر پمپ خراب یا ناکارآمد باشد، ممکن است فشار آب کاهش یابد. برای این منظور، عملکرد پمپ را بررسی کرده و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید.
  • بررسی نقصات در سیستم گرمایش. مشکلات در سیستم گرمایش پکیج دیواری نیز می ‌توانند به کاهش فشار آب منجر شوند. تکنسین متخصص باید سیستم را بازرسی کرده و هر گونه نقص یا خرابی را تشخیص دهد و تعمیر کند.
  • بازرسی شیرهای تنظیم دما. شیرهای تنظیم دما در پکیج دیواری نیز ممکن است تأثیری بر روی فشار آب داشته باشند. باید مطمئن شوید که این شیرها به درستی تنظیم شده و عدم مسدودیت دارند.

رسوبات و تجمعات: در طول زمان، رسوبات و تجمعات در داخل سیستم می ‌توانند به عملکرد غیرعادی منجر شوند. این مورد ممکن است نیاز به تمیزکاری سیستم داشته باشد.

مقاله رسوب زدایی پکیج تک مبدل و دو مبدل در همین زمینه مطالب مفیدی را به شما می دهد. در صورت تمایل می توانید با کلیک روی لینک، این مطلب را بخوانید.

ترموکوپل یا سوئیچ ترموستات: ترموکوپل یا سوئیچ ترموستات برای کنترل دما در پکیج دیواری استفاده می ‌شوند. اگر این اجزا خراب شوند، ممکن است دمای سیستم نادرست باشد یا گرمایش به درستی کار نکند.

تخلیه یا خاموشی ناگهانی: برخی از پکیج‌ های دیواری ممکن است به دلیل مشکلات در امداد برق یا تخلیه ناگهانی خاموش شوند.

دلایل کاهش عملکرد پکیج های دیواری

تجمع رسوبات در پکیج دیواری می ‌تواند به شدت عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد. رسوبات معمولاً از مواد معدنی ناخالص در آب به وجود می‌آیند و به صورت رسوبات جامد در داخل لوله‌ ها و تجهیزات سیستم گرمایش پکیج دیواری تجمع می ‌یابند. این تجمع رسوبات می ‌تواند باعث بروز یکی از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری، یعنی کاهش عملکرد، شود. کاهش عملکرد موارد زیر را شامل می شود:

دلایل کاهش عملکرد پکیج های دیواری
دلایل کاهش عملکرد پکیج های دیواری

کاهش انتقال حرارت: تجمع رسوبات در سطح دیوارهای گرمایشی (هیتر) و لوله‌ های آب گرم می ‌تواند به کاهش انتقال حرارت از آب به محیط منجر شود. این امر باعث می ‌شود تا سیستم گرمایش پکیج دیواری توانایی گرم کردن آب را به درستی نداشته باشد و کارایی آن کاهش یابد.

افزایش مصرف انرژی: برای جبران کاهش انتقال حرارت و تأمین دمای مطلوب، سیستم مجبور به افزایش مصرف انرژی می ‌شود. این موجب افزایش هزینه ‌های انرژی خواهد شد و مصرف انرژی زیادتری را به همراه می ‌آورد.

اضافه وزن بر روی پمپ: رسوبات ممکن است به شیرها، پمپ‌ها و سایر تجهیزات آسیب برسانند. این باعث افزایش فشار و وزن بر روی پمپ می‌ شود و می‌ تواند منجر به خرابی زودتری گردد.

کاهش عمر مفید: تجمع رسوبات می ‌تواند عمر مفید پکیج دیواری را کاهش دهد. این به علت افزایش فشار و استرس بر روی تجهیزات و قطعات سیستم است.

بازداری از عملکرد مناسب: رسوبات ممکن است شیرها و تجهیزات را مسدود کرده و از عملکرد مناسب سیستم گرمایش پکیج دیواری بازداری کنند.

نشت گاز یکی از مشکلات رایج پکیج دیواری

نشت گاز در پکیج دیواری یک مشکل بسیار خطرناک است و باید به صورت فوری برطرف شود. در این بخش بر آن شدیم تا درباره این مورد که یکی از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری است صحبت کنیم:

نشت گاز یکی از مشکلات رایج پکیج دیواری
نشت گاز یکی از مشکلات رایج پکیج دیواری

منشأ نشت: نشت گاز ممکن است از چند منبع مختلف به وجود آید. این منابع شامل شیرهای گاز، لوله‌ های گاز، اتصالات ناصحیح یا کاهنده های فشار در سیستم گاز پکیج دیواری می ‌شوند.

شناسایی نشت: از علائم شایع نشت گاز عبور بوی گاز طبیعی (متان) در محل نصب پکیج دیواری یا اطراف آن می‌ باشد. بوی گاز طبیعی عدم نشسته و شبیه به بوی تخم‌ مرغ پوسیده یا گندیده است. همچنین، ممکن است نمونه‌ های دیگری از نشت گاز نیز باشند.

احتیاط‌ های ایمنی: در صورت مشاهده علائم نشت گاز، نه تنها باید پکیج دیواری را خاموش کنید، بلکه همچنین همه دستگاه‌ های برقی را خاموش کرده و از ایمنی خود و دیگران اطمینان حاصل کنید. برای جلوگیری از ایجاد شرایط خطرناک هرگز از سوئیچ‌ های برقی یا دکمه ‌های روشن و خاموش گاز استفاده نکنید.

تعمیر و بازسازی: هرگز سعی نکنید خودتان نشت گاز را تعمیر کنید. برای تعمیر و بازسازی سیستم گاز پکیج دیواری، باید به یک تکنسین متخصص و مجرب تماس بگیرید. تعمیرکار پکیج می ‌تواند منشأ نشت را شناسایی کرده و تعمیرات لازم را انجام دهد.

اعتبارسنجی و بازرسی دوره‌ ای: به منظور جلوگیری از نشت گاز، اهمیت بازرسی دوره‌ ای و تعمیرات منظم سیستم گاز پکیج دیواری را نباید نادیده گرفت. تکنسین متخصص باید به صورت دوره‌ای سیستم را بازرسی کرده و اعتبارسنجی نماید.

علاوه بر نشتی گاز، ممکن است گاهی پکیج های دیواری با نشتی آب نیز مواجه شوند. در مطلب دلایل نشتی آب پکیج دیواری این موضوع را نیز به صورت کامل بررسی کرده ایم.

نقص در کنترل های پکیج دیواری

نقص در کنترل‌ ها یکی دیگر از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری است که می ‌تواند به مشکلات مختلف در عملکرد آن منجر شود. این مسائل می ‌تواند شامل موارد زیر باشند:

مشکلات رایج پکیج های دیواری
مشکلات رایج پکیج های دیواری

عملکرد نادرست گرمایش یا سرمایش: کنترل ‌های پکیج دیواری تعیین کننده دما و حالت عملکرد سیستم هستند. اگر کنترل‌ ها نقص داشته باشند، ممکن است دمای خروجی از پکیج دیواری نادرست باشد یا سیستم به درستی از گرمایش به سرمایش تغییر ندهد.

ناپایداری دما: کنترل‌ های نقص دار ممکن است باعث ناپایداری دما شوند، به این معنا که دما به نحوه صحیحی تنظیم نشود و به طور مداوم تغییر کند. این ممکن است به عدم راحتی در استفاده از سیستم گرمایش یا سرمایش منجر شود.

اضافه بار بر روی سیستم: اگر کنترل ‌ها نقص داشته باشند و دما به درستی کنترل نشود، سیستم گرمایش پکیج دیواری ممکن است به طور مداوم فعال باشد و از انرژی زیادی استفاده کند. این کار باعث افزایش هزینه‌ های انرژی و نیز خرابی زودتر سیستم می ‌شود.

خرابی یا ناپایداری در کنترل‌ های الکتریکی: اگر کنترل‌ های الکتریکی در پکیج دیواری نقص داشته باشند، ممکن است سیستم به طور کامل عمل نکند.

عمر مفید کوتاه‌ تر: نقص در کنترل‌ های پکیج دیواری می ‌تواند عمر مفید آن را کوتاه ‌تر کند. این به علت استرس و فشار اضافی بر روی سیستم و تجهیزات آن است.

نقص در تهویه پکیج دیواری

مشکل نقص در تهویه پکیج دیواری ممکن است به مشکلات مختلفی منجر شود. به عنوان مثال، فرض کنید تهویه پکیج دیواری یک منبع گرمایشی و سرمایشی برای یک منزل باشد. در اینجا یک مثال از مشکل نقص در تهویه پکیج دیواری آمده است:

سرد شدن شوفاژها
سرد شدن شوفاژها

مثال: واحد تهویه پکیج دیواری یک منزل به درستی کار نمی‌ کند و هوا به جای داغ بودن، سرد است. در هوای سرد زمستانی، این مشکل به مشکلات جدی تبدیل می ‌شود و مالک منزل به دلیل نقص تهویه پکیج دیواری دچار عدم راحتی و عدم رضایتی از عملکرد سیستم می ‌شود.

علت نقص: این نقص ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی از جمله خرابی در کنترل‌ های سیستم تهویه پکیج دیواری، مشکلات در بردابرد دمای مطلوب، یا خرابی در قطعات مکانیکی یا الکتریکی سیستم رخ دهد.

راه حل: برای رفع این نقص، باید از تعمیرکار و سرویس کار پکیج و شوفاژ بخواهید تا به منزل شما بیاید؛ تعمیرات لازم را انجام داده و هر قطعه خراب یا کنترل نادرست را تعویض کند. همچنین، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد سیستم داشته باشد تا دما به درستی تنظیم شود.

این مثال نشان می ‌دهد که مشکلات در تهویه، از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری، می‌ توانند به اختلال در عملکرد گرمایش و سرمایش منجر شوند و نیاز به تعمیرات و تنظیمات دقیق دارند.

آموزشگاه فنی البرز تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای کشور، انواع دوره های فنی را برگزار می کند. دو دوره آموزش لوله کشی ساختمان در کرج و آموزش نصب کولر گازی در کرج ، همانند دوره پکیج، در دسته رشته های تأسیسات قرار دارند. هر کدام از این کلاس ها می تواند شروعی قوی برای داشتن شفلی پول ساز برای علاقه مندان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مطلع شدن از لیست سایر دوره ها می توانید با شماره های آموزشگاه تماس گرفته و با کارشناسان مجموعه صحبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟