علت گرما نداشتن مایکروویو و روش تعمیر آن

امروزه اکثر مردم بدون در نظر گرفتن محل زندگیشان، برای گرم کردن و پختن غذا از مایکروویو استفاده می کنند. اما به دلیل استفاده ی مداوم آن ها از مایکروویو ممکن است این دستگاه گاهی دچار مشکلاتی شود.

برای مثال ممکن است دیگر گرما ندهد و دلایل زیادی می توانند سبب بروز این مشکل شوند. اگر مایکروویو شما گرمایی تولید نمی کند، می توانید دلایل و راه حل های ارائه شده در ادامه ی مطلب را بخوانید :

 

  1. مشکل دیود ولتاژ بالا

                             خرابی دیود مایکروویو

متداول ترین علت برای عدم گرما دهی مایکروویو مشکل پیدا کردن دیود ولتاژ بالا است. وظیفه ی دیود ولتاژ بالا کمک به برق رسانی به مگنترون است و در داخل اتاقک مایکروویو قرار دارد.

برای اینکه دیود را بررسی کنید تا بفهمید که آیا مشکل از آن است و آن را برطرف کنید، ابتدا باید مایکروویو را از برق بکشید و سپس خازن ولتاژ بالا را جدا کنید. برای امتحان کردن دیود از یک مولتی متر استفاده کنید.

علت گرما نداشتن مایکروویو

میزان مقاومت باید در یک طرف کم و در طرف دیگر زیاد باشد. اگر این طور نباشد باید دیود را تعویض کنید. با این حال، اگر دیود سالم باشد ممکن است مشکل از مدار ولتاژ بالا باشد.

هشدار : مایکروویو حتی پس از این که از برق کشیده شد می تواند مقدار برق کشنده ای را در خازن ولتاژ بالای خود ذخیره کند. به دلیل ولتاژ بالایی که در جریان است و احتمال شوک الکتریکی، عوض کردن هر یک از قطعات الکترونیکی مایکروویو بسیار خطرناک است. تنها یک متخصص فنی مجاز می تواند دیود را تعویض کند.

 

  1. مشکل کلید درب

دلیل احتمالی دیگر برای عدم گرمادهی مایکروویو خراب شدن کلید درب آن است. این کلید با باز کردن اتاقک قابل دسترسی است. برای این کار ابتدا مایکروویو را از برق بکشید و سپس با استفاده از یک مولتی متر آن را امتحان کنید.

دکمه ی شروع به کار را فشار داده و کلید ها را چک کنید. هنگامی که درب را بررسی می کنید مطوئن شوید که درب قفل می شود و گیره های قفل درب به خوبی عمل می کنند. اگر هریک از کلید های درب کار نمی کرد آن را تعویض کنید.

 

  1. مشکل در مگنترون

 مایکروویو

                                

مشکل عدم گرمادهی مایکروویو می تواند به علت مشکلی در مگنترون نیز باشد. مگنترون یکی از قطعات مهم مایکروویو است و مسئول تولید گرما برای پختن غذاست.

در مواقعی که مگنترون خراب شده باشد این مسئله می تواند سبب سوختن فیوز شود که در نهایت باعث توقف عملکرد سایر قطعات می شود. برای چک کردن مگنترون، مایکروویو را از برق کشیده و اتاقک آن را باز کنید.

پس از آن خازن ولتاژ بالا را جدا کرده شوع به بررسی کنید. هنگام امتحان کردن مگنترون سیم های متصل به آن را جدا کنید و سیم های مولتی متر را به پایانه های مگنترون متصل کنید.

اگر میان پایانه های مگنترون بین ۲ الی ۳ اهم مقاومت وجود داشته باشد و ظاهر آن هم طبیعی به نظر برسد مگنترون سالم است. اگر مگنترون خراب شده باشد قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض کرد.

 

  1. خازن ولتاژ بالا

 خرابی مایکروویو

                              

خازن ولتاژ بالا با دیود ولتاژ بالا کار می کند تا ولتاژ خروجی ترنسفورمر را به ولتاژ جریان مستقیم تبدیل کند و ولتاژ خروجی را دوبرابر کند. اگر خازن بسوزد، به طور کلی عملکرد صحیح مدار ولتاژ بالا متوقف می شود و مایکروویو گرما تولید نمی کند.

برا اینکه بفهمید آیا خازن ولتاژ بالا سوخته است از یک مولتی متر که توانایی سنجش ظرفیت الکتریکی را داشته باشد استفاده کنید.

 

  1. ترنسفورمر ولتاژ بالا

مایکروویو ها ولتاژ بسیار بالایی تولید می کنند تا به آنتن مگنترون که انرژی مورد نیاز برای پخت غذا را منتشر می کند، نیروی لازم را بدهند. وقتی یک ترنسفورمر ولتاژ بالا خراب شود معمولاً خم می شود و بوی سوختگی از آن آزاد می شود.

به خاطر داشته باشید که تعویض اجزای مایکروویو به تنهایی کار بسیار خطرناکی است و تنها یک متخصص فنی مجاز قادر به تعویض ترنسفورماتور ولتاژ بالای دستگاه می باشد.

 

  1. فیوز حرارتی

وظیفه ی فیوز حرارتی مایکروویو این است که در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه برق را قطع کند. برای اینکه بفهمید فیوز حرارتی سوخته است یا نه، از یک مولتی متر برای سنجش عملکرد آن استفاده کنید.

اگر فیوز کار نمی کند آن را تعویض کنید. اگر فیوز حرارتی سوخته باشد امکان تعمیر و بازنشانی آن وجود ندارد و باید تعویض شود.

  1. محافظ حرارتی

محافظ حرارتی در هنگام گرم شدن بیش از حد مایکروویو برق را قطع می کند. اگر محافظ حرارتی از کار بیفتد مایکروویو روشن و یا گرم نمی شود. برای تشخیص از کار افتادن محافظ حرارتی از یک مولتی متر استفاده کنید. در صورت خرابی، محافظ حرارتی را تعویض کنید.

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل لوازم ریز و درشت منزل به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *