cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

کم شدن مکش جاروبرقی

کم شدن مکش جاروبرقی
فهرست مطالب

شاید شما هم با کم شدن مکش جاروبرقی خود مواجه شده اید اما نمی دانید دلیل این مشکل چیست؟ جاروبرقی به عنوان یکی از ضروری ترین لوازم خانگی، نقش مهمی در پاکیزگی محیط و سلامت افراد دارد. از این رو در صورت عیب و ایراد پیدا کردن، باید هر چه سریعتر علت خرابی، شناسایی و سپس تعمیر شود. عوامل مختلفی باعث کاهش قدرت جاروبرقی می شوند که می توان به پر بودن کیسه، خرابی موتور، مسدود بودن لوله خرطومی، فیلتر کثیف و … اشاره کرد.

اگر شما هم به دنبال علت کاهش مکش جاروبرقی هستید، پینهاد می کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. همچنین اگر به دنبال کسب مهارت هایی در زمینه تعمیر انواع لوازم منزل هستید، دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج در بهترین کیفیت توسط آموزشگاه فنی البرز برگزار می شود. بعد از این دوره افراد قادرند کسب و کار خود را راه اندازی کنند و درآمد داشته باشند.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

مهمترین علت کم شدن مکش جاروبرقی

بروز یکسری از عیب و ایرادها موجب می شود جاروبرقی مانند قبل عملکرد صحیحی نداشته باشد. در این مواقع امکان دارد قدرت جمع آوری گرد و خاک و ذرات آشغال کم شود. برای برطرف کردن مشکل کم شدن مکش جاروبرقی ، ابتدا باید علت آن را پیدا کرد.

گاهی اوقات دلیل کاهش قدرت جاروبرقی آنچنان پیچیده نیست و به راختی خودتان می توانید آن را رفع کنید. اما اگر علت ساده نبود، برای تعمیر دستگاه باید به تعمیرکاران حرفه ای در این زمینه مراجعه کنید.

پر بودن کیسه

پر بودن کیسه جاروبرقی باعث می شود فضای خالی لازم برای جمع آوری ذرات و گرد و خاک فراهم نشود. در نتیجه جاروبرقی هرچقدر هم تلاش کند، نمی تواند عملکرد مثبتی داشته باشد. پر بودن کیسه مشکلات مختلفی را به وجود می آورد که کم شدن مکش یکی از اصلی ترین و رایج ترین آنها به شمار می رود. توصیه می کنیم همیشه قبل از استفاده از جاروبرقی، وضعیت کیسه آن را بررسی کنید.

پر بودن کیسه چاروبرقی
پر بودن کیسه چاروبرقی

سوراخ یا پاره بودن کیسه

از دیگر علت های کاهش قدرت مکش جاروبرقی ، می توان به سوراخ یا پاره بودن کیسه اشاره کرد. زمانی که کیسه سوراخ شود یا بخشی از آن پاره گردد، هوا نفوذ پیدا می کند. در نتیجه جاروبرقی نمی تواند با قدرت کامل به جمع آوری صحیح و مکش بپردازد. استفاده از کیسه های بی کیفیت، جمع آوری خرده شیشه و اجسام تیز، نصب نادرست کیسه و … از مهمترین دلایل بروز ایراد در کیسه به شمار می روند.

سوراخ یا پاره بودن کیسه
سوراخ یا پاره بودن کیسه

خرابی موتور

اگر به هر دلیلی موتور جاروبرقی خراب شود، عملکرد این دستگاه با مشکل مواجه می شود. خرابی موتور می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی در جاروبرقی گردد که یکی از مهمترین آنها کاهش قدرت مکش است.

خرابی موتور علت کم شدن مکش جاروبرقی
خرابی موتور علت کم شدن مکش جاروبرقی

موتور و قطعات داخلی آن بعد از اتمام عمر مفید یا بخاطر استفاده نادرست، دچار عیب و ایراد می شوند. برای رفع این مشکل باید از تعمیرکاران مجرب و حرفه ای کمک بگیرید. گاهی اوقات نیز امکان دارد موتور قابل تعمیر نباشد و مجبور به خرید یک جاروبرقی نو شوید.

مسدود شدن لوله خرطومی

گاهی اوقات هنگام استفاده از جاروبرقی، تکه های بزرگ و توده های جیم از آشغال و اجسام مختلف در لوله خرطومی گیر می کنند. این تکه ها به مرور زمان باعث جذب دیگر ذرات شده و انسداد لوله خرطومی رخ می دهد. در صورت بروز این اتفاق، هوا به درستی در مسیر لوله به جریان نمی افتد و کم شدن مکش جاروبرقی رخ می دهد.

مسدود شدن لوله خرطومی جارو برقی
مسدود شدن لوله خرطومی جارو برقی

سوراخ یا پاره شدن لوله خرطومی

از دیگر علت های کم شدن قدرت مکش جاروبرقی، خرابی لوله خرطومی است. اگر این لوله سوراخ یا پاره شود، عملیات مکش با مشکل مواجه شده و قدرت دستگاه کاهش می یابد. لوله خرطومی از جنس پلاستیک یا پارچه کنفی سخت است. اما ممکن است در طول زمان عمر مفید آن تمام شود. یا به خاطر استفاده نادرست دچار عیب و ایراد گردد.

بیشتر بخوانید: درآمد شغل تعمیرات لوازم خانگی

تنظیمات نادرست

جاروبرقی های جدید دارای قابلیت های مختلفی نسبت به نسل قدیم خود هستند. برنامه ها و عملکردهای مختلف این جاروبرقی ها قابل تنظیم می باشند. گاهی اوقات امکان دارد این تنظیمات برهم بخورند و مشکلاتی مانند کم شدن مکش به وجود آید. درصورتی که هیچ علت فنی برای کاهش قدرت جاروبرقی پیدا نکردید، به سراغ وضعیت تنظیمات و برنامه ریزی دستگاه بروید.

ارتفاع زیاد لوله

زیاد بودن ارتفاع لوله تلسکوپی، علت دیگر کم شدن مکش جاروبرقی است. اگر ارتفاع لوله را افزایش دهید، مسافت رسیدن ذرات آشغال به کیسه بیشتر می شود. در نتیجه قدرت مکش کاهش می یابد.

ارتفاع زیاد لوله جارو برقی
ارتفاع زیاد لوله جارو برقی

برس پارویی کثیف

یکی از مهمترین بخش های جاروبرقی، برس پارویی است. این قطعه در جمع آوری ذرات ریز و درشت نقش کلیدی دارد. به مرور زمان این شانه با تجمع نخ، مو، گرد و غبار مسدود می شود. در نتیجه عملکرد جاروبرقی با مشکل مواجه می شود و قدرت مکش آن کاهش می یابد.

گرفتگی فیلتر

گرفتگی و کثیفی فیلترها مشکلات مختلفی را برای جاروبرقی به همراه دارد که یکی از اصلی ترین آنها، کم شدن مکش است. گرد و غبار و ذرات مختلف به مرور زمان فیلترها را مسدود می کنند. این موضوع منجر به فرسودگی و حتی پارگی فیلتر می شود. بنابراین اگر می خواهید قدرت مکش جاروبرقی شما زیاد باشد، تمیز کردن یا تعویض فیلترها را به موقع انجام دهید.

گرفتگی فیلتر دلیل کاهش قدرت مکش جارو برقی
گرفتگی فیلتر دلیل کاهش قدرت مکش جارو برقی

نوسانات ولتاژ

گاهی اوقات جاروبرقی هیچگونه عیب و ایرادی ندارد ولی باز هم با قدرت کمی کار می کند. در این صورت باید وضعیت ولتاژ ورودی را بررسی کنید. امکان دارد به خاطر پایین بودن ولتاژ برق، توان موتور کاهش یابد. در نتیجه قدرت مکش نیز پایین می آید.

خرابی برد

همانند بسیاری از دستگاه ها، برد الکترونیکی در جاروبرقی نیز قطعه ای مهم محسوب می شود. بروز هرگونه عیب و ایراد برای این برد مشکلات مختلفی مانند کم شدن مکش را به وجود می آورد. در صورت خرابی برد الکترونیکی، برای تعمیر یا تعویض آن باید از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

نشت هوا از اتصالات

برای کار کردن با قدرت و صحیح جاروبرقی، نباید هوا به بیرون از آن درز کند. اگر نشتی هوا از بخش های مختلف مانند اتصالات صورت بگیرد، قدرت مکش کم می شود. قبل از استفاده از جاروبرقی حتما بخش های مختلف آن مانند اتصال خرطومی به بدنه، اتصال خرطومی به لوله تلسکوپی، بسته بودن درب موتور و کیسه و … به دقت بررسی کنید.

سخن پایانی

کم شدن مکش جاروبرقی دلایل مختلفی دارد که در این مطلب سعی کردیم به طور جامع و کامل به بررسی آنها بپردازیم. نگهداری و استفاده صحیح از دستگاه موجب می شود مشکلات مختلف مانند کم شدن قدرت مکش به وجود نیایند. امیدواریم با کمک نکات گفته شده بتوانید قدرت جاروبرقی خود را افزایش دهید.

آموزش تعمیرات یخچال در کرج ، آموزش تعمیرات لباسشویی در کرج و آموزش تعمیرات ظرفشویی در کرج از دیگر دوره های مرتبط برای علاقه مندان به حرفه تعمیرات لوازم خانگی است. با شرکت در این دوره ها صفر تا صد مراحل عیب یابی و تعمیر این دستگاه ها را یاد می گیرید و در آینده شغلی تان می تواند از مهارت های بدست آمده، نهایت استفاده را ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟