cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی
فهرست مطالب

ماشین ظرفشویی یکی از عوامل انتشار بوی نامطبوع در محیط آشپزخانه است. موارد مختلفی را می توان به عنوان علت بوی بد ماشین ظرفشویی معرفی کرد که داشتن اطلاعات درباره آنها می تواند به برطرف کردن این مشکل کمک زیادی کند. بروز عیب های مختلف در ماشین ظرفشویی، نصب نادرست، عدم سرویس و نگهداری، مسدود شدن فیلترها و … مهمترین دلایل تولید و انتشار بوی بد محسوب می شوند. اگر ماشین ظرفشویی شما هم بوی بدی می دهد و به دنبال بهترین راهکار برای رفع این معضل هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آموزشگاه فنی البرز با برگزاری دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج ، روش های عیب یابی و تعمیر دستگاه های مهم آشپزخانه شامل یخچال، لباسشویی و ظرفشویی را به کارآموزان آموزش می دهد. شرکت کنندگان در این دوره های می توانند مهارت های لازم برای موفق شدن در بازار کار این حرفه را به خوبی و به صورت تخصصی یاد بگیرند. همچنین گفتنی ست در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی در کرج به صورت جداگانه و ویژه می توانید روی تعمیر این دستگاه کاربردی تمرکز کرده و متخصص شوید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

مهمترین دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی

مواجهه با بوی بد ماشین ظرفشویی برای همه افراد ناخوشایند است. این مشکل در اثر عوامل مختلفی رخ می دهد که باید به سرعت برطرف گردد. موارد زیر مهمترین علت های بوی بد ظرفشویی هستند:

بازوهای آب پاش معیوب

بازوهای آب پاش از اجزای مهم یک ماشین ظرفشویی به شمار می روند که وظیفه اسپری کردن آب بر روی ظروف را بر عهده دارند. روی این بازوها منافذی تعبیه شده است که آب ورودی به دستگاه از طریق آنها روی ظروف پخش می شود. اگر این منافذ مسدود شوند و یا به هر دلیلی دچار خرابی گردند، عملیات آب پاشی و شستشو به طرز صحیح صورت نمی گیرد و بخاطر باقی ماندن آلودگی ها بوی بد ایجاد می شود.

بازوهای آب پاش معیوب ماشین ظرفشویی
بازوهای آب پاش معیوب ماشین ظرفشویی

راهکار جلوگیری از این مشکل، سرویس و نگهداری منظم ماشین ظرفشویی است. با بررسی به موقع سلامت بازوهای آب پاش می توان از خراب شدن این قطعات مهم پیشگیری کرد و در نتیجه شستشو به درستی صورت گرفته و بوی بد ایجاد و منتشر نمی شود.

گرفتگی فیلتر تخلیه

در ماشین های ظرفشویی یک فیلتر مخصوص وجود دارد که از ورود ذرات و مواد به فاضلاب و گرفتگی آن جلوگیری می کند. این فیلترها وظیفه جمع آوری باقی مانده مواد غذایی حین شستشو ظرف را بر عهده دارند.

گرفتگی فیلتر تخلیه علت بوی بد ماشین ظرفشویی
گرفتگی فیلتر تخلیه علت بوی بد ماشین ظرفشویی

اگر مقدار مواد به مرور زیاد شوند و فیلترها پاکسازی یا تعویض نگردند، بوی بد منتشر می شود. مواد غذایی زمانی که در محیط مرطوب دستگاه قرار می گیرند سریعتر فاسد و خراب شده و به محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها که تولید کننده بوی بد هستند، تبدیل می شوند.

نصب نادرست دستگاه

از دیگر علت های بوی بد ماشین ظرفشویی می توان به نصب غیراستاندارد و غیر اصولی آن اشاره کرد. وضعیت قرارگیری دستگاه باید مطابق با استانداردهای تعیین شده باشد. در غیر این صورت ممکن است به خاطر عواملی همچون جمع شدن آب، شل بودن اتصالات، خرابی بازوهای آب پاش به خاطر فشار و ضربه، تنظیم نبودن شلنگ تخلیه و … دستگاه با مشکل مواجه گردد و شستشو به درستی انجام نشود و بوی بد تولید و منتشر شود.

نصب نادرست دستگاه
نصب نادرست دستگاه

مسدود شدن شلنگ تخلیه

ممکن است بوی بد منتشر شده از ماشین ظرفشویی به خاطر گرفتگی شلنگ تخلیه باشد. این شلنگ وظیفه خروج آب دستگاه در حین شستشو و پس از اتمام آن را برعهده دارد. اگر شلنگ تخلیه که متصل به ورودی فاضلاب است به هر دلیلی مانند باقی ماندن مواد غذایی مسدود یا این قطعه خراب و فرسوده شود، آب به درستی از ظرفشویی خارج نمی گردد.

مسدود شدن شلنگ تخلیه ماشین ظرف شویی
مسدود شدن شلنگ تخلیه ماشین ظرف شویی

در نتیجه این امر رطوبت باقی مانده در دستگاه محیط لازم برای رشد و تکثیر باکتری ها را فراهم می کند و بوی بد تولید می شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از شلنگ های با کیفیت استفاده شود. همچنین سرویس به موقع و بررسی وضعیت سلامت شلنگ نیز می تواند از انتشار بوی بد جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید : در مقاله 5 مورد از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی با برخی دیگر از ایرادات احتمالی در این دستگاه آشنا می شوید. با مطالعه مطلب و افزایش اطلاعات خود در این زمینه، می توانید در صورت بروز مشکل ماشین ظرفشویی تان را عیب یابی کرده و در مواردی حتی تعمیر کنید.

بسته ماندن درب دستگاه به مدت زیاد

اگر مدت زمان طولانی درب ماشین ظرفشویی بسته بماند و از آن استفاده نشود، شرایط رشد باکتری ها فراهم شده و در نتیجه تولید بوی بد رخ می دهد. به دلیل باقی ماندن مقداری آب در بخش های مختلف دستگاه، همیشه رطوبت برای رشد باکتری ها وجود دارد. بنابراین اگر این رطوبت برطرف نشود مشکلاتی مانند بوی بد به وجود می آید.

بسته ماندن درب - علت بو گرفتن ظرف ها در ماشین ظرفشویی
بسته ماندن درب – علت بو گرفتن ظرف ها در ماشین ظرفشویی

اگر پس از هربار استفاده از ماشین ظرفشویی، درب آن را باز بگذارید تا رطوبت خارج شود، بوی بد دیگر ایجاد نمی گردد.

آلودگی لاستیک دور درب

آلوده شدن لاستیک دور درب دیگر علت بوی بد ماشین ظرفشویی است. در ماشین های ظرفشویی یک لاستیک مخصوص دور درب برای جلوگیری از خروج آب حین فرآیند شستشو تعبیه شده است. گاهی اوقات مواد غذایی درون این لاستیک گیر می کنند و باعث تولید بوی بد می شوند.

آلودگی لاستیک دور درب ظرفشویی
آلودگی لاستیک دور درب ظرفشویی

برای جلوگیری از این مشکل باید پس از هربار استفاده از دستگاه، نسبت به تمیز کردن لاستیک دور درب اقدام کنید. برای این کار می توانید از پارچه های تمیز بهره بگیرید.

نشت آب

از دیگر عوامل بوی بد ماشین ظرفشویی می توان نشت آب را نام برد. خراب شدن برخی از قطعات دستگاه می تواند منجر به نشت آب شود. این مشکل باعث به وجود آمدن محیط مرطوب مناسب رشد باکتری ها می شود و در نهایت بوی بد تولید می گردد.

نشت آب از ماشین ظرفشویی
نشت آب از ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از این مشکل می توانید دستگاه خود را به موقع سرویس کنید. با این کار از وضعیت سلامت اجزای مختلف آن اگاه شده و با تعمیر یا تعویض آنها مانع از نشت آب می شوید.

مواد شوینده نامناسب

استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد و نامناسب می تواند علت بوی بد ظرفشویی باشد. برخی از این شوینده ها حاوی مواد شیمیایی نامناسبی هستند یا توانایی کافی برای شستشوی ظروف را ندارند. در نتیجه استفاده از آنها بوی بد تولید می شود. توصیه می کنیم همیشه از بهترین شوینده ها برای هرچه تمیزتر شدن ظروف خود و جلوگیری از انتشار بوی بد استفاده کنید.

مواد شوینده نامناسب
مواد شوینده نامناسب

سخن پایانی

مشکلات مختلفی برای ماشین ظرفشویی به وجود می آید که یکی از رایج ترین آنها انتشار بوی بد است. عوامل زیادی باعث بروز این معضل می شوند که در این مقاله به بررسی آنها پرداختیم. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید از بروز بوی بد دستگاه خود جلوگیری کنید یا در صورت وجود بوی بد در آشپزخانه بتوانید علت بوی بد ماشین ظرفشویی را به راحتی پیدا کرده و با به کارگیری راه حل مناسب آن را رفع کنید.

پیشنهاد کارشناسان مجموعه فنی البرز، شرکت در دوره های آموزش تعمیرات یخچال در کرج و آموزش تعمیرات لباسشویی در کرج ، در کنار دوره تعمیر ظرفشویی می باشد. مجموعه این دوره ها شما را به عنوان یک تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی به جامعه معرفی می کند، فرصت های شغلی بیشتری پیش روی تان قرار می دهد و در نتیجه صاحب کسب و کار و درآمد بسیار بهتری خواهید شد.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟