cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

5 مورد از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی
فهرست مطالب

شستن حجم زیاد ظروف با روی کار آمدن ماشین های ظرفشویی بسیار ساده و آسان شده است. البته در صورتی که آگاهی کافی برای کار با این دستگاه بی مثال را داشته باشیم. ماشین ظرفشویی در طول مدت استفاده خود ممکن است با مشکلاتی روبرو شود که نیاز به رسیدگی و تعمیر داشته باشد. در این مقاله 5 مورد از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی ذکر شده است.

برخی از اقدامات ساده می توانند در سرویس و نگهداری هر چه بهتر ظرفشویی بسیار موثر باشند. اما برای یادگیری شغل تعمیر ماشین ظرفشویی به صورت حرفه ای، و البته کسب درآمد خوب از آن، لازم است تا در دوره های ویژه شرکت کرد. یکی از تخصصی ترین مراکز برای این امر، آموزشگاه فنی البرز است که دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج و همچنین به صورت مجزا، آموزش تعمیرات ظرفشویی در کرج را برگزار می کند. تدریس این دوره ها توسط اساتید بسیار ماهر و کاربلد صورت می گیرد. به طوری بعد از اتمام دوره آماده ورود به بازار کار و شروع فعالیت خواهید بود.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

تمیز نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات ممکن است ماشین ظرفشویی تمامی ظروف را به خوبی شستشو ندهد. این مشکل ممکن است به دلیل بسته نبودن درب ماشین، برخی فیلترهای کثیف، اشکال در پمپ آب یا دیگر قطعات باشد. در ادامه این موارد را بیشتر توضیح داده ایم:

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی : تمیز نشدن ظرف ها
مشکلات رایج ماشین ظرفشویی : تمیز نشدن ظرف ها
 1. بسته نبودن درب ماشین : درب ماشین ظرفشویی باید به طور صحیح بسته شده و دارای سیستم قفل مناسب باشد. در صورت عدم بسته شدن درب به درستی، آب و بخار می ‌توانند از درب عبور کنند و باعث نشت آب و عدم تمیز شدن درست ظروف شوند.
 2. فیلترهای کثیف: ماشین ظرفشویی دارای فیلترهایی است که باید مرتب تمیز شوند. این فیلترها مسئول جمع‌ کردن آشغال ها و ذرات کوچک در دستگاه هستند. اگر فیلترها کثیف یا مسدود شوند، آب به درستی نمی‌ تواند درون ماشین چرخیده و ظرف ها را به طور کامل شستشو دهد.
 3. خرابی پمپ آب: پمپ آب در ماشین ظرفشویی کار پخش آب به ظرف ها را انجام می دهد. اگر پمپ آب خراب شود یا عملکرد نادرستی داشته باشد، میزان آب مناسب برای شستشو فراهم نمی ‌شود و نتیجه آن عدم تمیزی ظروف خواهد بود.
 4. خرابی قطعات ماشین ظرف شویی : قطعات مختلف در دستگاه ماشین ظرفشویی، مانند شیر آب و سنسورها، می‌ توانند خراب شوند و عملکرد صحیح را تحت تأثیر قرار دهند. این مشکل باعث عدم توزیع مناسب آب و مواد شوینده در دستگاه می شود و ظرف ها خوب شسته نمی شوند.
 5. مواد شوینده نامناسب : استفاده از مواد شوینده نامناسب باعث می شوند ظرف ها درون ماشین کثیف بمانند. برخی مواد شوینده به خوبی با آب مخلوط نمیشوند و قدرت پاک کنندگی قابل قبولی ندارند. به همین خاطر وقتی از آن ها استفاده می کنید، انگار ظرف ها شسته نشده اند!

خارج نشدن آب از ظرفشویی

از دیگر مشکلات رایج ماشین ظرفشویی جمع شدن و خارج نشدن آب از دستگاه است. لوله ‌های خروجی بسته شده، جمع شدن زباله در لوله ‌ها یا خرابی پمپ آب دلایلی هستند که می توان برای این مشکل نام برد. در ادامه توضیحاتی برای این موارد آورده ایم:

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی : خارج نشدن آب از دستگاه
مشکلات رایج ماشین ظرفشویی : خارج نشدن آب از دستگاه
 1. لوله خروجی مسدود : یکی از احتمالات عدم خروج آب درست از ماشین ظرفشویی، مسدود شدن لوله خروج آب است. لوله ممکن است به خاطر رسوبات، زباله ‌ها یا قطعاتی که در آن گیر کرده‌ اند، مسدود شود. در نتیجه، آب درون ماشین نمی‌ تواند به درستی خارج شود.
 2. فیلترهای خروجی کثیف : ماشین ظرفشویی دارای فیلترهایی در لوله خروج آب قرار گرفته اند و وظیفه تصفیه آب قبل از خروج را برعهده دارند. اگر این فیلترها کثیف شوند، آب خارج نشده و در آن منطقه جمع می شود.
 3. محل نصب نامناسب لوله خروجی : اگر خط لوله خروج آب در جای نامناسب نصب شده باشد، مثلا ارتفاع آن از سطح زمین بیش از حد باشد، ممکن است گرانش کافی برای خروج آب فراهم نشود و در نتیجه آب راکد بماند.
 4. خرابی پمپ خروج آب : پمپی در ماشین ظرفشویی برای پمپاژ آب خروجی وجود دارد. در صورتی که پمپ خراب شود یا عملکرد آن نادرست باشد، نمی تواند آب را به سمت بیرون از دستگاه هدایت کند.
 5. خرابی سیستم دریچه خروج آب: دریچه خروج آب در ماشین ظرفشویی نیز ممکن است خراب شود یا عمل کنترل درست نداشته باشد. این سیستم دریچه مسئول تنظیم جریان آب خروجی است و در صورت خرابی، ممکن است جریان آب نامناسبی تولید شود و خروج آب به درستی صورت نگیرد.

برخی راه ‌حل‌ ها و تدابیری که می ‌توانید در صورت مشاهده مشکل خروج آب از ماشین ظرفشویی اتخاذ کنید عبارتند از:

بررسی لوله ها و انصالات ماشین ظرفشویی
بررسی لوله ها و انصالات ماشین ظرفشویی
 1. بررسی لوله خروج آب و فیلترها: مطمئن شوید که لوله خروج آب و فیلترهای ماشین ظرفشویی تمیز و بدون مسدودیت هستند. در صورت لزوم، آنها را پاک کنید یا تعویض کنید.
 2. بررسی دریچه خروج آب: مطمئن شوید که دریچه خروج آب به درستی کار می ‌کند و در صورت نیاز، آن را تعمیر یا تعویض کنید.
 3. بررسی پمپ خروج آب: اگر مشکل خروج آب مرتبط با پمپ است، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض پمپ داشته باشید. در این صورت بهتر است توسط یک تکنسین متخصص بررسی و اقدام لازم را انجام دهید.
 4. بررسی ارتفاع خط لوله خروج آب: اگر خط لوله خروج آب بالایی دارید، از ارتفاع آن مطمئن شوید. ممکن است نیاز به تنظیم یا تغییر مکان خط لوله باشد تا جریان آب به درستی صورت بگیرد.

نشتی ماشین ظرفشویی

نشت آب از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی ست. این مشکل ممکن است به دلیل آب ریزی از درب ماشین، شکستگی در لوله ها یا خرابی دریچه نشت باشد. در زیر، توضیحاتی درباره مشکل نشتی آب و علل آن را  ذکر کرده ایم:

نشتی ظرفشویی
نشتی ظرفشویی
 1. شل بودن درب ماشین ظرفشویی : یکی از علل شایع نشتی آب در ماشین ظرفشویی، خوب بسته نشدن یا شل بودن درب است. اگر درب به درستی بسته نشده باشد، آب می ‌تواند از لبه ‌ها و سطوح درب عبور کرده و به خارج سیستم برسد.
 2. سطوح و لبه ‌های کثیف : در طول زمان، رسوبات، زباله ‌ها و مواد دیگر ممکن است بر روی سطوح و لبه ‌های درب جمع شوند. این مواد می‌ توانند سوراخ‌ ها و ترک‌ هایی را روی در ایجاد کنند و باعث نشتی آب شوند.
 3. لوله ‌ها و اتصالات خراب و شل : در سیستم آب رسانی ماشین ظرفشویی، لوله ‌ها و اتصالات به یکدیگر متصل می ‌شوند. اگر لوله‌ ها یا اتصالات خراب باشند، آب می‌ تواند از نقاط اتصال نشت کند و به بیرون یا روی بدنه ماشین ظرفشویی برسد.
 4. خرابی شیر آب : شیر آب که آب ورودی را به ماشین ظرفشویی تأمین می ‌کند، ممکن است خراب شده و در حالت باز یا نیمه باز قرار گیرد. این مسئله منجر به نشتی آب از شیر و ورود آب به ماشین ظرفشویی می‌ گردد.

بیشتر بخوانید: یخجال اینورتر و دانستنی های آن دید شما را در مورد این وسیله باز کرده و کمک می کند بتوانید بهتر از آن ها مراقبت و نگهداری کنید.

عملکرد نامناسب ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ممکن است عملکرد نا مناسبی داشته باشد و مثلاً ظروف را به درستی خشک نکند یا دیگر کارهای مورد انتظار را انجام ندهد. خرابی سنسورها، خطای برنامه ‌ریزی یا عدم عملکرد صحیح قطعات موجب ضعف کارکرد دستگاه می شود. در ادامه به صورت کامل و جامع توضیحاتی درباره این خطاها و مشکلات آنها را آورده‌ ایم:

عملکرد نادرست ماشین ظرفشویی
عملکرد نادرست ماشین ظرفشویی
 1. برنامه‌ ریزی نادرست : ماشین ظرفشویی با برنامه ‌های مختلفی برای شستشوی ظروف عرضه می ‌شود. اگر برنامه ‌ریزی نادرست انجام شود، مثلاً دمای آب یا زمان شستشو نامناسب باشد، نتایج نامطلوبی مانند ظروف کثیف یا ظروف شکسته خواهیم داشت.
 2. خطاهای سیستمی : سیستم ‌های الکترونیکی و مکانیکی درون ماشین ظرفشویی ممکن است گاهی اوقات خطا داشته باشند. مشکلاتی مانند خرابی سنسورها، خطای مکانیکی در مکانیزم درب، خرابی قطعات پمپ آب یا شیرآب، ممکن است باعث عدم عملکرد صحیح دستگاه شوند.
 3. عدم تطابق با ظروف: ممکن است عدم تطابق بین ظروف استفاده شده و برنامه مورد نظر باعث مشکلاتی شود. به عنوان مثال، استفاده از ظروفی که برای شستشوی دستی طراحی شده ‌اند در برنامه ‌های خودکار ممکن است باعث بروز خطاهایی شود.

برخی مواقع خطاهای برنامه ‌ریزی نادرست ناشی از شستشوی نامناسب ظروف است. این ممکن است به علت درست چیده نشدن ظروف در سبد ماشین ظرفشویی، عدم پیش ‌شستشوی ظروف قبل از قرار دادن در دستگاه یا استفاده از مواد شوینده نامناسب.

بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

بعضی وقت ها ماشین ظرفشویی بعد از استفاده بوی نامطبوعی دارد. این مشکل معمولاً به دلیل رسوبات و آشغال های باقیمانده در دستگاه، رطوبت باقیمانده درون ماشین یا استفاده نادرست از آن رخ می دهد. برای واضح شدن این قسمت نیز توضیحات زیر را بخوانید:

بوی بد ماشین ظرفشویی
بوی بد ماشین ظرفشویی
 1. رسوبات و ذرات غذا : در طول زمان، رسوبات می ‌توانند روی سطوح و قطعات داخلی ماشین ظرفشویی تجمع یابند. این رسوبات منبع اصلی بوی نامطبوع و ناخوشایند در دستگاه ظرفشویی به حساب می آیند.
 2. رطوبت و عدم تهویه مناسب : رطوبت بعد از شستن ظرف ها در درون دستگاه محبوس می شود، و اگر تهویه دستگاه نامناسب باشد یا در به درستی بسته نشود، بوی نامطبوع و بدی ایجاد می شود.
 3. کثیفی لوله ها : لوله ‌ها و اتصالات درونی ماشین ظرفشویی ممکن است کثیف شوند و رسوبات در آن ها تجمع کنند. این رسوبات می ‌توانند آب را که برای شستشو استفاده می ‌شود، آلوده کنند و باعث بوی نامطبوع شوند.
 4. استفاده از مواد شوینده نامناسب : اگر برای ماشین ظرفشویی از شوینده مخصوص استفاده نشود، ممکن است بوی بد تولید کند و این بو حتی روی ظرف ها هم بماند.
 5. تمیز نکردن فیلترها : فیلترهای ماشین ظرفشویی نقش مهمی در جدا کردن ذرات غذایی از آب و جلوگیری از ورود آنها به لوله خروجی دارند. اگر فیلترها کثیف و مسدود باشند، این تفکیک به درستی انجام نمی شود و در نتیجه بوی بسیار بدی تولید می گردد.

امیدواریم با خواندن این مطلب، توانسته باشیم اطلاعات خوبی در خصوص دستگاه پرکاربرد ماشین ظرفشویی به شما داده باشیم. همچنین در پایان گفتنی ست، در صورت تمایل می توانید در دوره های مرتبط آموزش تعمیرات لباسشویی در کرج و آموزش تعمیرات یخچال در کرج نیز شرکت و در حوزه تعمیر لوازم خانگی مهارت های خود را تکمیل کنید.

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟