cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

یخچال اینورتر و دانستنی های آن

یخچال اینورتر
فهرست مطالب

با کمی دقت و ریزبینی می توان متوجه شد که شکل و ساختار لوازم اطراف ما در گذر زمان تغییرات زیادی کرده اند. یکی از دستگاه هایی که دست خوش این تغییرات بوده است، یخچال فریزرها هستند. البته این امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. بشر همیشه به دنبال بهتر شدن بوده و هست. مجهز شدن دستگاه ها به تکنولوژی های جدید یکی از دست آوردهای انسان هاست که اتفاقا از بابت آن بسیار خوشحال هستیم. یخچال اینورتر موضوعی که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج و دوره آموزش تعمیرات یخچال در کرج دو دوره ای هستند که توسط اساتید کاردان در آموزشگاه فنی البرز برگزار و تدریس می شوند. در این دوره ها شرکت کنندگان به صورت مفصل با انواع ساختار یخچال ها آشنا شده و می آموزند چطور آن ها را عیب یابی و تعمیر کنند.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

فناوری اینورتر در یخچال ها

همه ما هنگام خرید یا تحقیق در مورد یک یخچال جدید، اصطلاح “اینورتر” را شنیده ایم. یخچال های جدید با فناوری اینورتر از نظر کارایی در مقایسه با یخچال های سنتی بسیار بهتر هستند. در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد فناوری اینورتر در یخچال بدانید آورده شده است.

خرید یخچال و فریزر در بازار امروز یک کار گیج کننده است و با وجود فناوری های جدید موجود، تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه دشوار است. احتمالا حین خرید یخچال بارها از فناوری اینورتر شنیده اید، فناوری که پیش از این در کولر گازی ها نیز استفاده شده است. اما تکنولوژی اینورتر در یخچال چیست؟ ابتدا باید بفهمیم که یخچال چگونه کار می کند و چگونه این فناوری جدید در مصرف برق خانگی صرفه جویی می کند.

یخچال چگونه کار می کند؟

هر یخچال دارای دو جزء اصلی است: یک کمپرسور که قلب یخچال است و یک اواپراتور در قسمت پشتی. کمپرسور وظیفه گردش مبرد را بر عهده دارد که از طریق اواپراتور جریان می یابد و گرما را از داخل یخچال جذب می کند. این گرمای جذب شده باعث تبخیر مبرد و تشکیل گاز شده و باعث خنک شدن موادی می شود که در داخل یخچال هستند. اکنون کمپرسور گاز را فشرده کرده و مبرد را دوباره به مایع تبدیل می کند. و به این ترتیب چرخه ادامه می یابد.

یخچال چگونه کار می کند؟
یخچال چگونه کار می کند؟

عملکرد کمپرسور سنتی

کمپرسورهای معمولی سرعت ثابتی دارند و می توانند روشن یا خاموش شوند و هیچ چیز در این بین وجود ندارد. بنابراین کمپرسور بدون توجه به شرایط جوی یا بار داخل یخچال یا با پتانسیل کامل کار می کند یا اصلاً کار نمی کند. کمپرسورهای سنتی هنگام روشن شدن صدای مشخصی دارند و وقتی کمپرسور خاموش است بی صدا می شوند.

لحظه ای که دمای داخل یخچال شما از دمای دلخواه بالاتر می رود، کمپرسور روشن شده و پس از رسیدن به دما خاموش می شود. و مصرف برق با عملیات روشن و خاموش مکرر بیشتر است. این دلیل اصلی عدم کارایی کمپرسورهای سنتی در مصرف انرژی است.

عملکرد کمپرسور سنتی
عملکرد کمپرسور سنتی

تعریفی از فناوری اینورتر

کمپرسور با تکنولوژی اینورتر دارای کمپرسور با سرعت متغیر است. این تکنولوژی کمپرسور را قادر می سازد تا کارایی خود را مطابق با دمای بیرون و بار یخچال تنظیم کند. کمپرسور اینورتر روشن و خاموش نمی شود اما با سرعت های متفاوت کار می کند. یک کمپرسور اینورتر مجهز به جریان مستقیم بدون جاروبک یا موتورهای BLDC است که کمپرسور را قادر می‌سازد با سرعت‌های مختلف کار کند.

به عنوان مثال، در یک روز آفتابی گرم که دمای بیرون بالاست یا یخچال بیش از حد بار است. کمپرسور با حداکثر سرعت کار می کند تا به دمای مطلوب برسد. و در طول شب یا در روز خنک کمپرسور با حداقل سرعت کار می کند تا دمای مورد نظر را حفظ کند. این کار خاموش یا روشن شدن مکرر یخچال را از بین می برد و به صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی کمک می کند.

تعریفی از فناوری اینورتر
تعریفی از فناوری اینورتر

کمپرسورهای اینورتر در مقایسه با کمپرسورهای معمولی حدود 30 درصد بازده انرژی بیشتری دارند. اگرچه یخچال اینورتر نسبتاً گران است، اما در دراز مدت به صرفه جویی زیادی در قبض برق شما کمک می کند.

مطالعه بیشتر در مقاله نحوه شارژ گاز یخچال

مزایای یخچال اینورتر

فناوری اینورتر در یخچال ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش طول عمر یخچال طراحی شده است. کمپرسورهای اینورتر گرانتر از کمپرسورهای استاندارد هستند، اما انرژی کمتری مصرف می کنند و کارایی بیشتری دارند. کمپرسورهای اینورتر نیز عمر طولانی تری دارند، بنابراین ممکن است با گذشت زمان شاهد بازگشت سرمایه خود باشید.

در اینجا برخی از مزایای خاص یخچال اینورتر آورده شده است:

بهره وری انرژی: یخچال های دارای کمپرسورهای اینورتر انرژی کمتری نسبت به کمپرسورهای سنتی مصرف می کنند. بنابراین آنها می توانند به شما در صرفه جویی در قبض برق کمک کنند.

عمر طولانی تر: کمپرسورهای اینورتر بیشتر از کمپرسورهای استاندارد عمر می کنند، بنابراین ممکن است نیازی به تعویض/تعمیر یخچال خود نداشته باشید.

عملکرد بی‌ صدا: کمپرسورهای اینورتر در مقایسه با کمپرسورهای استاندارد بی ‌صدا هستند، بنابراین با داشتن این نوع یخچال ها از شر سر و صداهای وقت و بی وقت خلاص می شوید.

کنترل بهتر دما: یخچال های اینورتر می توانند دمای ثابت تری نسبت به کمپرسورهای استاندارد حفظ کنند، بنابراین غذای شما برای مدت طولانی تری تازه تر می ماند.

مزایای یخچال اینورتر
مزایای یخچال اینورتر

یخچال اینورتر در مقابل یخچال معمولی

کمپرسورهای اینورتر به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که سرعت خود را تغییر دهند تا دقیقاً با تقاضای خنک ‌کننده مطابقت داشته باشند، به این معنی که انرژی کمتری مصرف می ‌کنند و بی ‌صداتر از کمپرسورهای معمولی کار می‌ کنند.

در یک یخچال معمولی، کمپرسور یا با قدرت کامل کار می کند یا اصلا کار نمی کند. این به این معنی است که حتی زمانی که یخچال فقط برای حفظ اختلاف دما کمی لازم است (مثلاً وقتی فقط چند مورد در یخچال وجود دارد)، کمپرسور همچنان از حداکثر توان استفاده می کند.

در مقابل، یک کمپرسور اینورتر سرعت خود را برای مطابقت با دمای مورد نیاز تنظیم می کند. بنابراین، اگر تنها به مقدار کمی خنک کننده نیاز باشد، کمپرسور اینورتر به کندی کار می کند و انرژی کمتری مصرف می کند. هنگامی که نیاز به خنک کننده بیشتر باشد (مثلاً وقتی برای اولین بار در را باز می کنید)، کمپرسور اینورتر سرعت خود را افزایش می دهد تا توان مورد نیاز را تامین کند و سپس سرعت خود را کاهش می دهد.

به طور کلی، این بدان معنی است که یک یخچال اینورتر کارآمدتر از یخچال معمولی است، زیرا فقط از مقدار انرژی لازم برای حفظ دمای مورد نظر استفاده می کند. یخچال‌ های اینورتر نیز نسبت به یخچال‌ های معمولی بی ‌صداتر هستند، زیرا در بیشتر مواقع با سرعت پایین‌ تری کار می ‌کنند.

اگر می خواهید با شغل تعمیرات لوازم خانگی بیشتر آشنا شوید می توانید سری به مقاله درآمد شغل تعمیرات لوازم خانگی و یا مقاله درآمد و بازار کار تعمیرات لوازم خانگی بزنید.

معایب یخچال اینورتر

هیچ ضرر واقعی برای خرید یخچال اینورتر وجود ندارد. تنها نکته ای که می توان آن را به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفت این است که این یخچال ها کمی گران هستند.

یخچال های با فناوری اینورتر در مقایسه با یخچال های با کمپرسورهای سنتی نسبتاً گران هستند. اگرچه در نهایت حدود 30 درصد در قبض برق خود صرفه جویی می کنید و این هزینه دارد. یخچال های اینورتر معمولاً 15 تا 30 درصد گران تر از یخچال های سنتی هستند.

آیا یخچال اینورتر مناسب خرید است؟

با این توضیحات، آیا باید یخچال اینورتر خرید؟ اگر به دنبال گزینه ای کم مصرف تر هستید، این یخچال ها انتخاب خوبی هستند. یخچال‌ های اینورتر نیز معمولاً بی ‌صداتر از یخچال‌های سنتی هستند، بنابراین اگر سر و صدای یخچال خود خسته شده اید، یخچال با فناوری اینورتر راه حل قطعی برای شماست. البته به خاطر داشته باشید که یخچال های اینورتر معمولاً دارای قیمت بالاتری نسبت به یخچال های سنتی هستند.

در نهایت، تصمیم گیری در مورد خرید یا عدم خرید یخچال اینورتر به ترجیح شخصی بستگی دارد. اگر به دنبال گزینه ای کم مصرف تر هستید و نگران قیمت بالاتر نیستید، بدون تردید این مدل از یخچال ها را انتخاب کنید.

برخی دیگر از دوره های کاربردی در آموزشگاه فنی البرز عبارتند از : آموزش تعمیرات لباسشویی در کرج ، آموزش تعمیرات ظرفشویی در کرج ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج و … .

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟