cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نحوه ساخت یک تابلو LED ثابت – LED ثابت

نحوه ی ساخت یک تابلو LED ثابت
فهرست مطالب

تا حالا از شما خواسته شده است که برای یکی از پروژه های خود تابلو LED بسازید؟ با خواندن این مطلب قادر به ساخت آن خواهید بود. در این مقاله قصد داریم به شما نشان بدهیم که چگونه می توانید تابلو LED مخصوص خودتان را بسازید.همه ی مراحل، از طراحی تابلو در داخل کامپیوتر گرفته تا محاسبه ی تعداد لامپ های مورد نیاز، توضیح داده می شود. حتماً قبل از این که شروع به کار کنید کل مطلب را به طور کامل مطالعه کنید.

ساخت تابلو LED ثابت

نحوه ساخت یک تابلو LED ثابت

  1. ابزارهای مورد نیاز

ابزارها و وسایل مورد نیاز شما این ها هستند :

پِرف برد یا برد سوراخ دار بدون پد

لامپ های LED

دستگاه لحیم کاری

سیم لحیم

برنامه ی اکسل بر روی ویندوز

ماژیک در دو رنگ مختلف

منبع برق دارای جریان مستقیم

 ابزارهای اختیاری

مولتی متر، چسب، رنگ، فرز مینیاتوری یا اره

به شما پیشنهاد می شود که به جای استفاده از لامپ های LED پر نور از لامپ های دارای دیفیوزر استفاده کنید زیرا نور زیاد لامپ ها با هم مخلوط شده و طرحی که روی تابلو است به خوبی دیده نمی شود. دیفیوزر باعث هدایت صحیح نور LED می شود.

  1. طراحی نوشته یا طرح مورد نظر

اکنون که همه ی وسایل مورد نیاز را در اختیار دارید می توانید طراحی تابلوی خود را شروع کنید. برای طراحی تابلو باید از برنامه ی اِکسل استفاده کنید. شما باید با پر کردن سلول ها محل قرار گیری لامپ های LED را مشخص کنید.برای شروع برنامه ی اکسل را باز کنید و آن را روی حالت سلول های مربع قرار دهید. سپس با استفاده از ابزار fill می توانید مربع های لازم را پر کنید تا حروف یا اشکال مورد نظرتان تشکیل شوند.

شاید لازم باشد برای طراحی حروف چند بار تمرین کنید. توجه داشته باشید که این فقط یک طرح خام است و وقتی آن را بر روی برد خود پیاده می کنید می توانید با چینش بهتر لامپ ها طرح کلی را زیباتر کنید.

  1. محاسبه ی تعداد LED ها

ابتدا لازم است بدانید که ولتاژ و آمپر منبع برق شما چقدر است. بهتر است که به اطلاعاتی که در رابطه با منبع برق به شما داده شده اطمینان نکنید و خودتان آن ها را اندازه بگیرید.برای مثال ولتاژ منبع قدرتی که ما مورد استفاده قرار دادیم 12 ولت رتبه بندی شده بود اما وقتی که با استفاده از مولتی متر ولتاژ آن را اندازه گیری کردیم دستگاه 21.5 ولت را نشان داد یعنی حدوداً دوبرابر آن چه که برایش ثبت شده بود.

بنابراین بهتر است که ولتاژ دقیق منبع قدرت خود را اندازه گیری نمایید. میزان آمپر منبع قدرت مهم نیست و فقط کافی است که بالاتر از آمپر لامپ های LED که استفاده می کنید باشد.حالا باید از ولتاژ و آمپر لامپ های LED خود مطلع باشید. ولتاژ لامپ هایی که ما مورد استفاده قرار دادیم 3 الی 3.5 و آمپر آن ها 20 میلی آمپر و یا 02/0 آمپر است. ابتدا باید بدانیم که از چند لامپ LED به صورت سِری می توانیم استفاده کنیم.

برای فهمیدن آن باید ولتاژ منبع برق خود را به ماکسیمم و مینیمم ولتاژ لامپ ها تقسیم کنید. تعداد لامپ های شما باید عددی بین اعداد حاصل باشد.

21.5 تقسیم بر3 می شود 7.16 و 21.5 تقسیم بر 3.5 می شود 6.14. پس یعنی می توانیم هفت LED را به صورت سری لحیم کنیم. برای محاسبه ی تعداد کل LED هایی که می توانید بر روی برد از آن ها استفاده کنید هم باید آمپر منبع قدرت را تقسیم بر آمپر لامپ های LED کنید.توجه داشته باشید که محاسبات باید بر حسب آمپر باشد نه میلی آمپر. هر آمپر 1000 میلی آمپر است. آمپر منبع قدرت ما 2.5 آمپر است که تقسیم بر 02/0 می شود 125.

یعنی می توانیم از 125ردیف لامپ LED که به صورت دسته های 7 تایی به شکل سِری به هم وصل شده اند بر روی برد استفاده کنیم.تعداد لامپ هایی که به صورت سِری به هم وصل می شوند باید یکسان باشد اما می توانید در مجموع از تداد لامپ کمتری برای ساخت تابلو استفاده کنید.

  1. پیاده سازی طرح

اکنون می توانیم شروع کنیم به قرار دادن لامپ های LED بر روی پِرف برد. با توجه به طرحی که داخل اکسل طراحی کرده اید، پایه های لامپ های LED را داخل سرواخ های پرف برد قرار دهید.در این مرحله قطبیت اهمیتی ندارد چرا که باید چندین بار لامپ ها را جدا کرده و دوباره جاگذاری کنیم تا محل مناسب آن ها را بیابیم. پس از این که از شکل حروف خود راضی شدید لامپ ها را تک تک جدا کنید محل قرار گرفتن پایه های آن را با ماژیک علامت بزنید (2 الی 3 رنگ در اختیار داشته باشید).

پس از انجام این کار برد را برگردانید و سوراخ های آن طرف را هم با ماژیک علامت بزنید تا شکل طرح روی آن نمایان شود. اکنون طرح شما بر روی برد منعکس شده است.

  1. برش دارن پِرف برد

این مرحله اختیاری است. شما می توانید برد خود را برش داده و رنگ کنید. ما در این جا از فرز مینیاتوری استفاده کرده ایم اما با استفاده از یک اره ی دندانه دار هم می توان این کار را انجام داد. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر قصد رنگ کردن برد را دارید از اسپری رنگ استفاده کنید.

  1. لحیم کردن لامپ های LE

ابتدا باید با ماژیک محل قرار گرفتن قطب مثبت و منفی را علامت بزنید. ما فقط سوراخ هایی که محل قرار گیری قطب های مثبت هستند را با ماژیک قرمز علامت زده ایم.باید به خاطر داشته باشید که LED ها به گونه ای نصب می شوند که قطب مثبت اولین لامپ به قطب منفی دومین لامپ لحیم می شود و همین کار ادامه پیدا می کند تا همه ی لامپ هایی که باید به صورت سری به هم متصل شوند، روی برد فیکس شوند.

  1. قرار دادن مقاومت ها

گاهی اوقات تعداد لامپ هایی که باید روی صفحه قرار بگیرند کمتر از تعداد لامپ هایی است که باید به صورت سِری به هم متصل شوند. در این صورت شما به یک مقاومت احتیاج دارید.در این جا ما خودمان مقامت را ساخته ایم. برای این کار تعداد لامپ هایی که باید روی برد نصب شوند را نصب کنید و مابقی را از پشت تابلو به صورت سری به آن ها وصل نمایید.

مثلاً اگر تعداد لامپ های سری باید 7 عدد باشد می توان چهار لامپ را از جلو و سه لامپ را از پشت به برد متصل کرد. سپس، روی لامپ ها را بپوشانید تا نور آن ها دیده نشود.اکنون همه ی کارهای مربوط به ساخت تابلو انجام شده است. می توانید با اتصال تابلو به منبع برق سبب روشن شدن و درخشش لامپ های LED شوید.

دوره آموزش ساخت تابلو LED به صورت عملی و صفر تا صد توسط اساتید مجرب کاملا عملی ویژه بازار کار برگزار می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟