cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

علت خنک نشدن فضای داخل یخچال

تعمیر یخچال
فهرست مطالب

                   

خنک نبودن یخچال به حد کافی عذاب آور است چرا که خطر فاسد شدن مواد غذایی داخل آن زیاد است. در اغلب مواقع این مشکل با تعمیراتی آسان برطرف می شود. در ادامه تعدادی از دلایل این مشکل و راه حل هایی برای آن ذکر شده است .

کثیف بودن کویل های کندانسور

                تعمیر یخچال

وظیفه ی کندانسور این است که گرمای گاز داخل لوله های خود را به محیط انتقال دهد و گاز داغ را به مایع سرد تبدیل کند. کویل های (لوله ها) کندانسور اغلب در زیر یخچال قرار گرفته اند و وظیفه شان این است که هنگام عبور مبرد از آن ها گرما را از بین ببرند.

اگر کویل های کندانسور کثیف باشند نمی توانند به خوبی گرما را به محیط انتقال دهند.. زیرا به خاطر گرد و غباری که روی کویل ها نشسته است کارایی یخچال پایین می آید و یخچال باید مدت طولانی تری کار کند تا دما را پایین آورد.

اگر کویل ها تا حد زیادی کثیف باشند، یخچال قادر به حفظ دمای مناسب نخواهد بود. کویل های کندانسور را بررسی کنید که کثیف نباشند. در صورت کثیفی آن ها را تمیز کنید . بهتر است کندانسور را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن کندانسور

1. یخچال را از برق درآورید.

2.پنل پشتی را درآورید تا کندانسور و کویل ها به راحتی دیده شوند.

3. با استفاده از جاروبرقی و یک برس پرز ها را تمیز کنید.

4. در عین حال که مراقب آسیب ندیدن کویل های کندانسور هستید لابه لای کویل ها را تمیز کنید.

5. پنل را مجدداً وصل کرده و سپس یخچال را به برق بزنید و عملکرد آن را بررسی کنید.

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع آموزشی فنی البرز نوین برگزار می گردد.

موتور فن کندانسور

عیب یابی و تعمیر یخچال

                            

موتور فن کندانسور سبب جریان یافتن هوا در لوله های کندانسور و سرتاسر کمپرسور می شود. اگر موتور فن کندانسور به خوبی کار نکند، یخچال هم خوب خنک نمی شود.

برای این که بفهمید موتور فن کار می کند یا نه، اول بررسی کنید که چیزی مانع حرکت پره های آن نشده باشد.. سپس پره های فن را با دست بچرخانید.

اگر پره ها آزادانه نمی چرخند، موتور فن کندانسور را تعویض کنید. اگر هیچ مانعی وجود ندارد و پره های فن هم آزادانه می چرخند، با استفاده از یک مولتی متر سالم بودن موتور فن کندانسور را بررسی کنید. اگر موتور فن کندانسور کار نمی کند آن را جایگزین نمایید .

 

موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور هوا را به داخل کویل های خنک کننده ی اواپراتور می کشاند و آن را در بخش های مختلف یخچال و فریزر به گردش در می آورد.

بعضی از یخچال ها بیش از یک موتور فن اواپراتور دارند. در یخچال فریزر هایی که فقط یک اواپراتور دارند، اواپراتور در قسمت فریزر قرار دارد. اگر مشکلی در آن ایجاد شود، قسمت فریزر همچنان سرد باقی می ماند اما قسمت یخچال خنک نخواهد بود.

برای اطمینان از سالم بودن موتور فن اواپراتور پره های آن را با دست بچرخانید. اگر پره های فن آزادانه نمی چرخیدند، موتور فن را عوض کنید.

همچنین اگر موتور به طور غیرمعمولی سروصدا می کند آن را تعویض نمایید. همچنین اگر موتور به طور کلی کار نمی کند با استفاده از مولتی متر، سیم پیچی آن را بسنجید. اگر جریانی درون سیم ها نبود موتور فن اواپراتور را عوض کنید .

 

رله ی شروع به کار

رله ی شروع به کار هماهنگ با سیم پیچ شروع به کار عمل می کند تا کمپرسور آغاز به کار کند. اگر رله ی شروع به کار (start relay) خراب باشد ممکن است کمپرسور گه گاهی از کار بیفتد و یا اصلا کار نکند.

در نتیجه یخچال به اندازه ی کافی سرد نخواهد بود. برای این که متوجه شوید رله ی شروع به کار خراب است یانه، مولتی متر را به سوکت های دو پایانه ی رله متصل کنید.

 اگر بین آن ها اتصال کوتاه برقرار شد سالم است و اگر برقرار نشد آن را تعویض کنید. به علاوه، اگر رله ی شروع به کار بوی سوختگی می داد هم آن را عوض کنید.

 

ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما نیروی الکتریکی لازم را به کمپرسور، موتور فن اواپراتور و موتور فن اواپراتور کندانسور می فرستد. اگر ترموستات کنترل دما به دستی کار نکند، مانع از کار کردن سیستم یخچال خواهد شد.

برای این که بفهمید ترموستات خراب شده است باید تنظیمات دما را از پایین ترین میزان به بالاترین میزان تغییر دهید سپس گوش کنید که صدایی در آن ایجاد می شود یا نه. اگر صدای تق تق از آن شنیده شود به احتمال زیاد ترموستات سالم است.

اگر هیچ صدایی نشنیدید با استفاده از مولتی متر سالم بودن آن را بسنجید. اگر با هیچ تنظیماتی در ترموستات کنترل دما اتصال برقرار نشد آن را تعویض کنید .

 

خازن شروع به کار

خازن شروع به کار در هنگام شروع به کار کمپرسور نیروی الکتریکی بهینه را برایش فراهم می کند. بنابراین اگر خازن شروع به کار از کار بیفتد کمپرسور شروع به کار نخواهد کرد و در نتیجه هوای درون یخچال خنک نخواهد شد.

برای اطمینان از خرابی خازن شروع به کار آن را با استفاده از مولتی متر بسنجید. اگر خازن خراب باشد برای تعویض آن اقدام کنید .

 

ترمیستور

ترمیستور بر دمای یخچال نظارت می کند و درجه ی هوای یخچال را به صفحه ی کنترل ارسال می کند. صفحه ی کنترل هم بر اساس دمایی که ترمیستور به آن ارسال کرده است به کمپرسور و فن اواپراتور برق رسانی می کند.

اگر ترمیستور خراب باشد کمپرسور و فن اواپراتور در زمان لازم فعالیت نخواهند کرد و در نتیجه داخل یخچال به اندازه کافی خنک نخواهد بود. برای تشخیص خرابی ترمیستور با استفاده از مولتی متر آن را بسنجید.

مقاومت ترمیستور باید هماهنگ با دمای یخچال تغییر کند. اگر مقاومت ترمیستور تغییری نمی کند، و یا در ترمیستور اتصال کوتاه برقرار نمی شود آن را تعویض کنید .

 

دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟