cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نحوه تعمیر ماشین ظرف شویی – علت عدم تخلیه آب ماشین ظرف شویی

تعمیر ماشین ظرف شویی
فهرست مطالب

اگرچه برای عدم تخلیه ی آب ماشین ظرف شویی دلایل مختلفی می توانند دخیل باشند، اما این مشکل اغلب با چند مرحله عیب یابی و تعمیر سریع برطرف می شود.

با خواندن این مطلب یاد بگیرید که اگر ماشین ظرف شویی تان آب را تخلیه نکرد، طی چند مرحله آن را تعمیر کنید و آن را به عملکرد درست خود بازگردانید .

قبل از عیب یابی و بررسی ماشین دو شاخه ی آن را از پریز بکشید و یا برق را از فیوز خانه قطع کنید.

 

  1. بررسی کنید که ماشین ظرف شویی دچار انسداد نشده باشد

انتهای لوله ی تخلیه و همچنین چاهک خروجی آب که تقریباً در قسمت پشتی ماشین ظرف شویی قرار دارد را پیدا کرده و بررسی کنید که دچار انسداد نشده باشند.اگر در آنجا بیش از دو الی سه فنجان آب جمع شده بود یک سطل کوچک بردارید و هر میزان از آب را که می توانید تخلیه کنید. سپس بررسی کنید که خرده های غذا، کاغذ و یا چه مواد دیگری سبب انسداد شده اند.

نکته : در بعضی از ماشین های ظرف شویی جمع شدن مقداری آب در انتهای لوله ی تخلیه پس از کامل شدن چرخه ی شست و شو امری طبیعی است. دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا ببینید که این مسئه عادی است یا خیر .

 

 

  1. ذرات ته نشین شده را از فیلتر پاک کنید

                     عیب یابی ظرف شویی

فیلتر را که در قسمت پایینی ماشین ظرف شویی قرار دارد پیدا کنید. فیلتر ها معمولاً در نزدیکی بازوهای چرخان آب کشی و یا پشت لوله ی تخلیه قرار دارند.

با وجود این که اکثر ماشین های ظرف شویی دارای قسمتی هستند که ذرات غذا و کاغذ را خرد می کنند تا باعث انسداد نشوند، اما باز هم این ذرات می توانند باعث گرفتگی فیلتر شوند.

نحوه تعیر ظرف شویی

همه ی ذرات چسبیده به فیلتر را پاک کنید .

 

  1. شلنگ تخلیه را بررسی کنید

لوله ی تخلیه دارای ساختاری چین دار است که درست در زیر سینک، میان پمپ و مسیر تخلیه قرار گرفته است. اگر شلنگ تخلیه دچار پیچ خوردگی شده بود، به آرامی پیچ را باز کنید .برای از بین بردن موادی که سبب اسداد شلنگ شده اند، باید ابتدا شلنگ را جدا کنید. برای این کار گیره هایی را که شلنگ را در محل خود نگه داشته اند، باز کنید.اگر شلنگ دارای انسداد بود از یک طرف آن به داخل بدمید و یا از یک سیم یا وسیله ی بلند انعطاف پذیر برای خارج کردن ذرات از شلنگ استفاده کنید.

 

  1. شکاف هوا را تمیز کنید

در بعضی از ماشین های ظرف شویی برای جلوگیری از برگشتن آب کثیف به داخل ماشین و آلوده شدن ظرف ها از شکاف هوا استفاده می شود.شکاف هوا یک سیلندر گنبدی شکل کوچک است که در ضلع پشتی سینک آشپزخانه قرار دارد. در حالی که ماشین ظرف شویی را راه اندازی می کنید بررسی کنید که آب از شکاف هوا خارج نشود. اگر این اتفاق افتاد، سرپوش شکاف هوا را از بالای ماشین ظرفشویی بردارید و با سیمی سفت آن را تمیز کنید.

 

  1. محفظه ی زباله خرد کن را بررسی کنید

                             عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی

زباله خرد کن دستگاهی است که به زیر سینک ظرف شویی متصل می شود و پسماند های غذا را خرد می کند. در مواقعی که ماشین ظرف شویی به آن متصل باشد انسداد آن می تواند سبب عدم تخلیه ی صحیح ماشین شود.

اطمینان یابید که مسیر تخلیه ی سینک مسدود نمی باشد. سرپوش پلاستیکی محفظه ی جمع آوری زباله را بردارید و دکمه ی آن را به کار بیندازید تا از عدم انسداد آن مطوئن شوید. هرگز دستتان را به داخل زباله خرد کن نزدیک نکنید زیرا سبب آسیب های جدی می شود.

  1. از بسته شدن درب ماشین ظرف شویی اطمینان حاصل کنید

اگر درب ماشین ظرف شویی تان بسته نشود،  ماشین به طور کامل عمل تخلیه ی آب را انجام نمی دهد. درب را کامل ببندید و ببینید که پس از یک چرخه ی شست و شوی کامل آب تخلیه می شود یا خیر. اگر در بسته شدن درب ماشین با مشکل مواجه شدید باید قفل درب را عوض کنید.

 

  1. شیر تخلیه را بررسی کنید

شیر تخلیه سیملوله (یک قطعه ی الکترو مغناطیسی در ماشین ظرف شویی) را فعال می کند و سبب می شود که آب در طول چرخه ی شست و شو تخلیه شود.برای سنجش شیر تخلیه، بر آن فشاری وارد تا ببینید که سریع و آزادانه حرکت می کند یا نه. تمام ماشین های ظرف شویی دارای شیر تخلیه نیستند اما اگر ماشین شما داری شیر تخلیه بود و پس از بررسی متوجه شدید که ساکن است و کار نمی کند، باید آن را تعویض کنید .

 

  1. موتور را بررسی کنید

برای بررسی موتور باید ماشین ظرف شویی به برق وصل باشد و برق دریافت کند. ماشین ظرف شویی را روشن کنید و بررسی کنید که موتور آن صدا نمی دهد.اگر صدایی شنیدید، یعنی موتور برق دریافت می کند اما کار نمی کند. در چنین مواقعی لازم است که موتور ماشین ظرف شویی خود را تعویض نمایید .

اگر پس از عیب یابی و رفع مشکلات احتمالی ماشین ظرف شویی تان هنوز آب را تخلیه نمی کند، با یک متخصص فنی تماس بگیرید تا ماشین را تعمیر نماید. در صورتی که ماشین دارای گارانتی باشد می توانید با نمایندگی آن تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کنند.

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فنی البرز برگزار می گردد.برای ثبت نام با ما تماس بگیرید .

2/5 - (2 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟