cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نحوه تعویض المنت فر برقی

نحوه تعویض المنت فر برقی
فهرست مطالب

تعویض المنت فر برقی یکی از ساده ترین تعمیراتی است که می توانید در خانه انجام دهید. با وجود این که شکل ها و سایز های مختلفی از المنت ها وجود دارند، اما بیشتر آن ها به شکلی ساده به سیم های فر متصل شده اند. این تعمیر فقط چند دقیقه طول می کشد و تا زمانی که اتصال فر با برق قطع است، هیچ خطری وجود ندارد.

زمانی که شما دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج را گذرانده باشید، مهارت کافی برای انجام چنین کارهایی را به راحتی به دست آورده اید. شرکت در این دوره باعث می شود هزینه های تعمیر تقریبا برای شما صفر شود و حتی با قرار گرفتن در موقعیت کاری مناسب، به کسب درآمد نیز بپردازید. در این مقاله به بررسی روش عوض کردن امنت های یک فر برقی پرداخته ایم.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

روش تعویض المنت فر برقی

برای انجام درست تعویض المنت فر برقی این کار لازم است تا مراحلی را با دقت پشت سر بگذارید. باید بدانید اشتباه در این کار باعث می شود مشکلات دیگر در سایر قسمت ها به وجود بیاید و یک مشکل به چند مشکل تبدیل شود. اما گام های ضروری عبارتند از:

تهیه قطعه جایگزین صحیح

فرهای برقی معمولاً دارای دو المنت هستند : یک المنت مخصوص پخت و پز که معمولاً در پایین اتاقک فر قرار دارد و یک المنت مخصوص کباب کردن و گریل که در قسمت بالایی جاسازی شده است. این دو المنت به صورت مستقل از یکدیگر کار می کنند و معمولاً در زمان های متفاوتی دچار مشکل می شوند. در حقیقت، المنت های مربوط به پخت و پز بسیار بیشتر خراب می شوند زیرا بیشتر از المنت های بالایی از آن ها استفاده می شود.

اگر فر شما به خوبی گرم نمی شود، فر را به نوبت یک بار روی پخت و پز و یک بار روی گریل تنظیم کنید تا متوجه شوید که کدام یک از المنت ها سوخته است. شما باید فقط المنتی را جایگزین کنید که خراب شده است، نیازی نیست که برای صرفه جویی در وقت خود در آینده هر دو را با هم تعویض کنید. المنت مخصوص گریل کردن و المنت مخصوص پخت و پز مانند یکدیگر کار می کنند.

تنها تفاوتی که دارند این است که المنت مخصوص گریل کردن توسط گیره هایی به اتاقک فر متصل شده است در حالی که المنت مخصوص پخت و پز فقط در کف فر قرار داده شده است. با وارد کردن مدل و شماره سریال فر در فروشگاه های اینترنتی به راحتی می توانید المنت مناسب با فر خود را تهیه کنید. این شماره سریال معمولاً در قسمت پشتی درب نوشته شده است، اما این هم ممکن است که در جای دیگری نوشته شده باشد.

ابزارهای مورد نیاز

لوازمی که می توان در تعویض المنت فر برقی استفاده کرد از قرار زیر هستند:

 • پیچ گوشتی، پیچ گوشتی سر بکس یا آچار بکس
 • تِستر ولتاژ غیر تماسی (در صورت لزوم)
 • المنت جایگزین

قطع کردن برق فر

فرهای استاندارد معمولاً به یک پریز برق وصل می شوند، در حالی که فرهای دیواری و توکار معمولاً به جای اتصال به پریز دارای سیم کشی برق هستند. در هر دو مورد، ابتدا برقی که وارد مدار الکتریکی فر می شود را قطع کنید.

 1. از داخل جعبه فیوز خانه، برق فر را قطع کنید. کلید مربوط به آن یک کلید دو قطبی است که روی آن بسته به میزان آمپر جریان اعداد 40، 50 یا 60 نوشته شده است.
 2. اگر فر توکار شما دارای دو شاخه ی برق است، کشوی زیر فر را بیرون بیاورید و کنار بگذارید. از داخل حفره ی کشو می توانید به زیر فر دسترسی پیدا کنید و دو شاخه را از پریز بیرون بکشید.
 3. اگر فر شما از طریق سیم کشی به برق وصل شده است، قبل از این که المنت را جدا کنید باید سیم های برق آن را تست کنید که برق نداشته باشند.

جدا کردن المنت

بیشتر المنت ها به وسیله ی چند پیچ و مونت پلیت (mount plate) به دیواره ی پشتی اتاقک فر متصل شده اند.بعضی از فر ها در جایی که دو سر المنت به هم می رسند دارای یک مونت پلیت مرکزی هستند، در حالی که در بعضی دیگر از فرها دو سر المنت از هم جدا هستند و برای هر یک از آن ها یک مونت پلیت کوچک جداگانه استفاده می شود.

جدا کردن المنت
جدا کردن المنت
 1. تور فلزی داخل فر را بیرون بیاورید.
 2. با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار بکس پیچ های روی مونت پلیت را باز کنید. اگر می خواهید المنت مربوط به گریل را باز کنید باید پیچ های هر یک از براکت هایی که المنت را به بالای فر متصل کرده اند را نیز باز کنید.
 3. با دقت، المنت را به اندازه ی دو الی سه سانتی متر بیرون بکشید تا سر سیم های برق مشخص شود. اگر فر شما سیم کشی شده است، سر تست کننده ی ولتاژ را به هر یک از سیم ها بچسبانید تا مطمئن شوید که برق ندارند.
تعویض المنت فر برقی
تعویض المنت فر برقی
 1. المنت را کمی بیشتر بیرون بکشید، سپس با دقت کانکتورهای سیم برق را که به دو سر المنت متصل شده اند از آن جدا کنید.
 2. مراقب باشید که سیم های برق از داخل سوراخ ها به پشت فر نیفتند، در صورت لزوم با یک تکه چسب آن ها را به دیواره ی فر بچسبانید.
 3. المنت خراب را از داخل فر بیرون بیاورید.

توجه : جهت سیم ها را تغییر ندهید. این سیم ها باید در همان جهت قبلی به المنت جدید متصل شوند.

جایگزین کردن المنت جدید

جاگذاری کردن المنت جدید درست برعکس درآوردن المنت قبلی است.

 1. المنت جدید را درست در فرم و جهت المنت قبلی در فر جا گذاری کنید. اگر المنت مخصوص گریل است، توسط براکت ها آن را به سقف فر متصل کنید.
 2. پایانه ی سیم ها را به طور کامل و درست در جهت قبلی به دو سر المنت متصل کنید.
 3. دو سر المنت را داخل سوراخ های روی دیواره ی فر قرار دهید و با استفاده از مونت پلیت و پیچ های قبلی، المنت را محکم نصب کنید.

تست کردن فر

مرحله آخر تعویض المنت فر برقی ، تست است. تعمیر خود را با تست کردن فر و اطمینان یافتن از عملکرد درست آن تکمیل کنید.

 1. دو شاخه را به پریز متصل کنید و اگر فر شما دارای کشو است آن را به جایگاه خود بازگردانید.
 2. از داخل جعبه فیوز برق فر را وصل کنید.
 3. فر را روشن کنید تا المنت آن را تست کنید. فر را خاموش کنید و اجازه دهید سرد شود، سپس توری فلزی آن را در داخلش قرار دهید.

نکته : المنت های جدید اغلب با یک لایه ی چرب پوشیده شده اند که در هنگام انبار کردن و حمل و نقل، از آن ها در برابر اکسایش محافظت می کند.

وقتی المنت برای اولین بار گرم می شود ممکن است در اثر سوختن این پوشش اندکی دود تولید شود. این امری طبیعی است و بوی ناشی از آن هم طی چند دقیقه از بین خواهد رفت.

آموزشگاه فنی البرز مجری برگزاری دوره های فنی، مهارتی و تاسیساتی متعددی مانند آموزش تعمیرات موبایل در کرج ، آموزش تعمیرات پکیج در کرح ، آموزش لوله کشی ساختمان در کرج ، آموزش کلید سازی در کرج و … می باشد. سالانه کارآموزان زیادی با شرکت در این دوره ها، صاحب شغل و درآمد می شوند. این دوره ها به تولید کار و رونق گرفتن چرخه اقتصادی کمک شایانی می کند. علاوه بر این بعد از پایان جلسات می توانید در آزمون مدرک فنی خرفه ای شرکت کنید و با داشتن این گواهینامه فرصت های شغلی بهتری به دست بیاورید.

5/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

3 دیدگاه برای “نحوه تعویض المنت فر برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟