cropped-fannialborz-logo.png
cropped-fannialborz-logo.png

نحوه تعویض ترموستات آبگرمکن برقی

فهرست مطالب

زمانی که آبگرمکن برقی خود را بررسی می­کنید متوجه می­شوید که دارای دو ترموستات است، یکی در بالا و یکی در پایین. هر کدام از این ترموستات­ ها دو المنت گرمایشی مختلف را کنترل می­کنند. نحوه تعمیر ترموستات خراب در آبگرمکن برقی را بررسی می کنیم. 

اگر شما شیر آب گرم را باز می­کنید اما آب سرد بیرون می­آید یعنی ترموستات بالایی آسیب دیده است. اما اگر هنگام باز کردن شیر آب گرم، آب گرم است اما بعد سرد می­شود یعنی ترموستات پایینی آبگرمکن آسیب دیده است.

نحوه تعمیر ترموستات خراب در آبگرمکن برقی
نحوه تعمیر ترموستات خراب در آبگرمکن برقی

نحوه تعمیر ترموستات خراب در آبگرمکن برقی

ممکن است عیب یابی کردن ترموستات آبگرمکن کار سختی به نظر بیاید. اما با استفاده از این راهنما خودتان بدون تماس گرفتن با تعمیرکار متخصص می­توانید از پس این کار برآیید.

آبگرمکن برقی هم مانند آبگرمکن ­های بدون مخزن دارای ترموستات است. خوشبختانه تست کردن و تشخیص دادن خرابی ترموستات کار آسانی است و به ابزارهای ساده­ای مانند یک مولتی متر و چند عدد پیچ گوشتی احتیاج دارد.

برای حل مشکل آن نیاز به مهارت خاصی ندارید و فقط باید چند مرحله­ ی ساده را طی کنید: قطع کردن برق، تست کردن ترموستات، و در صورت وجود مشکل بیرون آوردن ترموستات قدیمی و جاگذاری کردن ترموستات جدید.

طی 7 مرحله­ ی ساده می­توانید ترموستات را عیب یابی کنید.

  1. به سراغ مدار شکن بروید و برق فیوز آبگرمکن را قطع کنید. این یک مرحله­ ی حیاتی است چرا که شما را از خطر برق گرفتگی در امان نگه می­دارد. از دارای یک مدار شکن دو قطبی هستید، هر دو مدار شکن همزمان Off می­شوند.
  1.  دو پنلی که از ترموستات محافظت می­کنند را باز کنید. در زیر کاور عایقی وجود دارد که ورودی را پوشانده است. این عایق را بیرون بیاورید و کنار بگذارید تا بعداً دوباره آن را در جای خود قرار دهید.
  2.  محل قرار گرفتن پنل پلاستیکی روی ترموستات و المنت گرمایشی را بیابید. زیر این پنل یک دکمه قرار دارد. دکمه را فشار دهید و مطمئن شوید که در شرایط مساعدی است.
  3.  بررسی کنید که هنگام فشردن دکمه حرکات ضربه مانند لحظه ای احساس می­کنید یا خیر. اگر احساس می­کنید، برق ترموستات را وصل کنید و اجازه دهید که برای چند دقیقه کار کند.
  4.  اگر هنوز می­خواهید روی ترموستات کار کنید برق آن را قطع کنید. برای این که مطمئن شوید ترموستات برق ندارد، یک تِستر ولتاژ غیر تماسی را به یک جفت سیمی که در بالای ترموستات قرار دارند نزدیک کنید. اگر چراغ آن روشن نشد یا بوق نزد یعنی هیچ نیروی الکتریکی در داخل ترموستات وجود ندارد.
  5.  حتی اگر با تستر مشاهده کردید که ترموستات برق ندارد به گونه­ ای با احتیاط عمل کنید که انگار برق وجود دارد. با احتیاط پیچ­ های کاور پلاستیکی روی ترموستات را باز کنید. از قرار دادن انگشتان خود روی قطعه جلوگیری کنید تا از خطرات احتمالی محفوظ بمانید.
  6. برای تست ولتاژ به یک ولت متر احتیاج دارید. ابتدا باید دوباره برق ترموستات را وصل کنید ولی به یاد داشته باشید که همه­ی پایانه ها الان داغ هستند پس باید با احتیاط عمل کنید.

برای تست کردن ترموستات بالایی، آن را روی بالاترین تنظیمات و ترموستات پایینی را روی پایین ترین تنظیمات قرار دهید. مولتی متر را به گونه­ای تنظیم کنید که بتواند ولتاژی در محدوده­ی 500 ولت را بخواند

. سپس میله­ های مولتی متر را به پیچ های پایانه­ های 1 و 2 تماس دهید. عدد ظاهر شده روی صفحه باید عددی بین 220 الی 240 ولت باشد.

برای تست کردن ترموستات پایینی، آن را روی بالاترین تنظیمات و ترموستات بالایی را روی پایین ترین تنظیمات قرار دهید. یک میله­ ی مولتی متر ار به پیچ بالای آن و میله­ ی دیگر را به بدنه­ی فلزی آبگرمکن تماس دهید.

عدد ظاهر شده باید بین 110 الی 120 ولت باشد. اگر این طور نیست، ترموستات بالایی به ترموستات پایینی برق رسانی نمی ­کند. باید ترموستات بالایی را تعویض کنید.

همین تست را با پیچ دیگر تکرار کنید. اگر عدد ظاهر شده صفر ولت است یعنی ترموستات پایینی مشکل دارد و باید عوض شود.

اگر نتیجه­ ی تست هر دو ترموستات خوب بود احتمالاً عدم دریافت آب گرم ربطی به ترموستات ندارد و باید کار خود را با عیب یابی کردن المنت گرمایشی ادامه دهید.

  1. تست جریان می­تواند به شما نشان دهد که مدار ترموستات باز است یا نه، که در این صورت نیاز به تعویض ترموستات دارید.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت تخصصی و صفر تا صد در مجتمع فنی البرز برگزار می شود. 

نحوه عویض ترموستات خراب

ابتدا برق را قطع کنید، برای اندازه گیری مقاومت در مقیاس 1 اهم مولتی متر را تنظیم کنید. ترموستات بالایی را روی بالاترین تنظیمات قرار دهید و یک میله­ ی مولتی متر را روی پیچ پایانه­ ی بالایی (دارای علامت 1) و میله­ ی دیگر را روی پیچ زیر آن ( پیچ 2) قرار دهید.

عدد روی مولتی متر باید 0 باشد. اگر عددی مثبت ظاهر شد ترموستات خراب است و نیاز به تعویض دارد. اگر ترموستات یک پایانه­ ی 4 دارد که مخالف پایانه ­های 1 و 2 است، آن خروجی ترموستات پایینی است.

یک میله ­ی مولتی متر را به این پایانه و دیگری را به پیچ پایانه­ ی 1 تماس دهید. اکنون نیز مقاومت باید صفر باشد در غیر این صورت ترموستات خراب است.

ترموستات پایینی را هم به همین شکل تست کنید. همه­ی مراحل گفته شده را تکرار کنید. مقاومت میان همه­ ی پایانه ­ها باید صفر باشد. اگر مقاومت بین دو پایانه عددی مثبت است یعنی ترموستات مشکل دارد و باید تعویض شود.

1/5 - (1 امتیاز)
دوره های پرمتقاضی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟